Hayaletler, cadılar, lanetler, zebaniler, ruhlar, cinler… Bir korku filminde sizi korkutan, gece uykunuzun kaçmasına sebep olan doğaüstü varlık ya da güç her neyse, hepsinin ortak noktası, bilinmeyenden korkan bizlerin zayıf noktasına oynamaları. Bu türün bir tutkunu olarak klasikleri ve son yıllarda onları aratmayan The Purge, The Conjuring, The Babadook, It Follows ve The Visit gibi popüler birçok korku filmini çoktan izlemişseniz, son yıllardan daha az bilinen, fakat korku sinemasının iyi örnekleri arasına adını çoktan yazdırmış önerilerimizi de bir deneyin…

İşte son yılların en iyilerinden 10 korku filmi:


***

En İyi Korku Filmleri

Hayaletler, cadılar, lanetler, zebaniler, ruhlar, cinler… Bir korku filminde sizi korkutan, gece uykunuzun kaçmasına sebep olan doğaüstü varlık ya da güç her neyse, hepsinin ortak noktası, bilinmeyenden korkan bizlerin zayıf noktasına oynamaları. Bu türün bir tutkunu olarak klasikleri ve son yıllarda onları aratmayan The Purge, The Conjuring, The Babadook, It Follows ve The Visit gibi popüler birçok korku filmini çoktan izlemişseniz, son yıllardan daha az bilinen, fakat korku sinemasının iyi örnekleri arasına adını çoktan yazdırmış önerilerimizi de bir deneyin…

Busanhaeng (Train to Busan) | 2016, Yeon Sang-ho

Tüm Kore’yi sarmış, önüne geçilemeyen bir virüs salgını başkent Seul’den güneydeki Busan’a doğru son hızda giden bir tren ve virüsün etkisindeki zombilerin trene binmiş olma ihtimali… Cannes Film Festivali’nin geceyarısı kuşağında prömiyer yapan film, geçtiğimiz yılın en yüksek tempolu ve eğlenceli korku filmlerinden biriydi ve ülkemizde Filmekimi’nde gösterilmişti.

The Eyes of My Mother | 2016, Nicolas Pesce

Annesiyle birlikte Amerika kırsalındaki evinde yaşayan Francisca, eski bir cerrah olan annesinden, ölümden korkmaması için anatomi dersleri alıyor ve mutlu bir hayat sürüyor. Fakat bir gün çıkagelen gizemli ziyaretçi, Francisca’nın ruhunda derin yaralar açıp onu karanlık bir yola saptırıyor. Filmin tekinsizlik yaratan siyah-beyaz görsel dünyası, hafızalara kazanan sahneleri ile tuhaf ve gizemli atmosferi, Annemin Gözleri’ni unutamayacağınız bir korku filmi yapıyor.

Mama | 2013, Andrés Muschietti

Jessica Chastain ve Nikolaj Coster-Waldau gibi iki dünyaca ünlü oyuncuyu buluşturan Mama, genç bir çiftin onlarla yaşamaları için yanlarına aldıkları yeğenleri iki küçük kızın etkisi altında olduğu karanlık güçlere odaklanıyordu. Chastain’in canlandırdığı Annabel, kısa süre içinde kızların Mama adındaki şeytani varlığın emrinde olduğunu kavrıyor, yeğenlerini bu varlıktan kurtarmak için canla başla çalışıyordu.

Nar Dyrene Drømmer (When Animals Dream) | 2014, Jonas Alexander Arnby

Danimarka sinemasından bir korku filmi olan Hayvan Düşü, babası ve hasta annesiyle küçük bir adada yaşayan 16 yaşındaki Marie’nin dehşet dolu büyüme hikâyesi… Marie’nin etrafındaki insanların gizemli ölümleri ve vücudundaki anlam verilemez değişiklikler fantastik ve doğaüstü güçlerin Marie’yle bir ilişkisi olduğunun kanıtı gibi duruyor.

Oculus | 2013, Mike Flanagan

Cinayetten hüküm giymiş kardeşini aklamaya çalışan bir kadın, söz konusu cinayetin doğaüstü güçler tarafından işlendiğini savunuyor. Nasıl bir doğaüstü güç derseniz, bir ayna! Bir aynanın yarattığı korku ve gerilim, yine listemizde yer alan Ouija: Origin of Evil’ın da yönetmenliğini üstelenen Mike Flanagan’ın imzasını taşıyor.

Ouija: Origin of Evil | 2016, Mike Flanagan

Her daim mesafeyle yaklaşılan devam filmleri, hele ki söz konusu olan korku sinemasıysa beklentilerin düşük olması gereken sonuçlar ortaya çıkarıyor. Fakat bu önerimiz, öncülünden kat kat başarılı bir film olarak dikkat çekiyor. 2014’te çekilen Ouija, bir ruh çağırma tahtasıyla ortaya çıkan korku dolu güçleri konu almış ve sıradan bir korku filmi olmanın ötesine geçememişti. Ouija: Origin of Evil ise sizi bu ruh çağırma tahtasının ve ardındaki karanlık güçlerin köklerine götürecek, 1967 Los Angeles’ında dul bir anne ve iki kızının sahte ruh çağırma seanslarının gerçeğe dönüşmesine tanık edecek.

Starry Eyes | 2014, Kevin Kolsch & Dennis Widmyer

Hollywood’un kurallarına ve yaşam tarzına ayak uydurmaya çalışan genç bir yıldız adayı, başarısız geçen bir oyuncu seçiminin ardından tuvalette bir sinir krizi geçirir. Bu krizin ardından bir şansı, bir seçeneği daha olduğunun farkına varır ve Hollywood’un kaymak tabakasının sırlarına tanık olacağı, ün ve servet karşılığında ölümcül bir anlaşma yapacağı bir hayata sürüklenir. Starry Eyes, belli başlı birçok korku filmi festivalinde ve ödüllerinden başarıyla ayrıldı.

Under the Shadow | 2016, Babak Anvari

Babak Anvari’nin ilk filmi, İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da geçen, bombardıman devam etmesine rağmen kızıyla beraber evini terk etmeyen bir kadını, savaş yetmezmiş gibi bir de dairelerine musallat olan bir hayaletle karşı karşıya getiriyor. Çağdaş korku klasikleri arasındaki yerini şimdiden sağlamlaştırmış olan İngiliz yapımı film, Farsça çekilmiş. Under the Shadow, Birleşik Krallık’ın Oscar aday adayı seçilmişti.

The VVitch: A New-England Folktale | 2015, Robert Eggers

Sinemaya sanat yönetmeni ve prodüksiyon tasarımcısı olarak adım atan Robert Eggers’in ilk filmi THE VVITCH: A NEW-ENGLAND FOLKTALE ya da kısaca THE WITCH, kolonizasyon döneminde, 1630’larda New England’da geçen bir korku hikayesi anlattı. Film birçok eleştirmen tarafından yılın en iyi korku filmleri arasında gösterilmekle kalmadı, görüntü yönetimi, prodüksiyon tasarımı ve başroldeki genç oyuncusu Anya Taylor-Joy’un performansıyla da övgülere boğuldu.

Baskın: Karabasan | 2015, Can Evrenol

Son önerimiz Türkiye’den… Beş polisin gece devriyesi sırasında gelen bir yardım çağrısı üzerine girdikleri, terk edilmiş bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu alan korku filmi Baskın: Karabasan, bu yıl Türkiye izleyicisini ve eleştirmenlerini en çok şaşırtan filmlerden biriydi kuşkusuz. Can Evrenol’un namı ve başarısı ülkemiz sınırlarını aşmış, BASKIN Toronto Film Festivali’nin Midnight Madness seçkisinde yer almıştı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN