Meryl Streep’i orta yaşlı bir rock yıldızı olarak ekrana çıktığı Ricki and the Flash filmini seyrettik. Bunu fırsat bilerek, 3 Oscar ödüllü efsane oyuncunun 2000’li yıllardaki unutulmaz performanslarını gözden geçirdik.

Ricki and the Flash
Ricki and the Flash

Yıllarca bir rock-yıldızı olma hayallerinin peşinden giden Ricki’nin evine ve ailesine dönerek yıllarca ihmal ettiği sevdiklerine vakit ayırmaya başladığı günlerine odaklanan filmin Meryl Streep için tek heyecan verici yanı bir rock-yıldızını canlandırmak değil: Ricki’nin kızı rolündeki Mamie Gummer, Streep’in öz kızı… Senaryosunu Juno ile tandığımız Oscar ödüllü senarist Diablo Cody’nin yazdığı Ricki and the Flash‘in yönetmen koltuğunda ise The Silence of the Lambs ile Oscar kazanan Jonathan Demme var.

Ricki and the Flash
Ricki and the Flash

Birçok kişi tarafından yaşayan en yetenekli kadın oyuncu olarak anılan 1949, New Jersey doğumlu Meryl Streep, bugüne kadar kazandığı sayısız ödül ve elde ettiği sayısız adaylıkla ödül sezonlarının da vazgeçilmez isimleri arasında yer alıyor. Ricki and the Flash ile bir kez daha yeteneklerine tanık olmadan önce, kariyerinde The Deer Hunter, Kramer vs. Kramer, Sophie’s Choice ve Out of Africa gibi filmler olan Streep’in 2000’li yıllardaki performanslarını hatırlayalım istedik:

2000’lerdeki En İyi Meryl Streep Filmleri

The Hours | 2002, Stephen Daldry

Virginia Woolf imzalı “Mrs. Dalloway” romanı sayesinde hayatları kesişen, üç farklı dönemde yaşamış üç kadını canlandıran tüm oyuncuların performanslarıyla büyüleyen bir filmdi The Hours. Virginia Woolf rolündeki Nicole Kidman’a, romanın hayranı 1950′lerin umutsuz ev kadını Laura rolünde Julianne Moore ve AIDS ile mücadele eden yazar arkadaşına destek olmaya çalışan modern bir kadın Clarissa Vaughan rolünde Meryl Streep eşlik ediyordu. Bu üç kadının hikayesi, Michael Cunningham’ın romanından David Hare tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Adaptation. | 2002, Spike Jonze

Adı üzerinde, sinema tarihinde karşınıza çıkabilecek en ilginç uyarlamalardan biri Adaptation. Senarist Charlie Kaufman, uyarlaması istenen Susan Orlean imzalı “The Orchid Thief”i bir türlü sinemaya uyarlayamayınca, bu uyarlamayı nasıl beceremediğini anlatmayı ve filmin ana karakterini kendisi yapmaya karar veriyor! Tabii işin içine bir tutam kurmaca ekleyerek…Nicolas Cage’in Charlie Kaufman’ı (ve kurgusal ikiz kardeşi Donald Kaufman’ı) canlandırdığı filmde, onlara yazar Susan Orlean rolünde Meryl Streep, yayıncı rolünde Tilda Swinton ve uyarlanan kitaba adını veren hırsız rolünde Chris Cooper eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Devil Wears Prada | 2006, David Frankel

İş arayan, New York’a yeni gelmiş, saf ve moda ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir genç kadının kendini şehrin en büyük moda dergisinin editörünün asistanı olarak bulması sonucu iş ve özel hayatında yaşadığı zorlukları, ikilemleri ve değişiklikleri konu alan “Devil Wears Prada”, Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından uyarlanmıştı. Özellikle moda editörü Miranda Priestly karakteriyle öne çıkan filmde gözler, bu zalim kadını canlandıran Meryl Streep’in üzerindeydi. Filmde ayrıca Anne Hathaway, Emily Blunt ve Staney Tucci rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Doubt | 2008, John Patrick Shanley

John Patrick Stanley’nin kendi tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarladığı ve yönettiği “Doubt”, 1960’larda, Bronx’taki bir Katolik kilisesinde geçiyor. Genç bir rahibenin kilise/okulun tek siyahi öğrencisi Donald Miller ve Peder Flynn arasındaki yakınlığı doğru ya da yanlış yorumlaması, suçlamaların çığ gibi büyümesine neden oluyor. Filme adını veren şüphe kavramını izleyenler olarak bizden de eksik etmiyor Stanley. Meryl Streep’in okulun başındaki Rahibe Aloysiyus Beauvier’ı canlandırdığı Doubt’ta ona Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Mamma Mia! | 2008, Phyllida Lloyd

Ünlü Broadway müzikalinden beyazperdeye uyarlanan Mamma Mia! bizi Yunan adalarında ABBA şarkıları eşliğindeki bir düğüne götürüyordu. Filmde, mutlu gününün öncesinde gerçek babasını bulmak için annesinden habersiz bir şekilde en güçlü üç adaya mektup yazarak onları düğününe davet eden Sophie’nin Bill, Sam ve Harry’i tanımaya çalışması anlatılıyor. Diğer yandan sırf Meryl Streep, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgard, Colin Firth gibi oyuncuları şarkı söylerken görmek ve 70’li yılların ruhunu ABBA şarkılarında yaşamak için izlenmeli bu keyifli müzikal!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Julie & Julia | 2009, Nora Ephron

Gerçek bir hikayeden ve gerçek bir blogdan sinemaya uyarlanan Julie & Julia, tarihin iki farklı döneminde yaşamış ve hiç bir araya gelmemiş iki kadının benzer hikayelerini ve birinin diğerine ne denli ilham verdiğini konu alıyor. Fransız mutfağı konusunda uzmanlaşan Julia Child’ın yemek kitaplarını nasıl yazdığı ve nasıl zorluklarla mücadele ettiğini görürken, 2002 yılında onun tariflerinin tamamını pişirerek deneyimlerini blogunda paylaşan Julie’nin mücadelesini de izlediğimiz filmde iki kadını Meryl Streep ve Amy Adams canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

It’s Complicated | 2009, Nancy Meyers

Oğullarının mezuniyet töreninin ardından yeniden aralarındaki tutkunun alevlendiğini hisseden Jane ve Jake’in ilişki durumunun karmaşık olmasında birçok neden var: Uzun süre önce boşanmışlar, Jane bir süredir Adam ile çıkıyor ve Jake’in yeni bir evliliği var. Meryl Streep, Steve Martin ve Alec Baldwin orta yaşlı insanların aşk hayatını merkeze alan bu komedide bizi oldukça eğlendirmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Iron Lady | 2011, Phyllida Lloyd

Meryl Streep, üçüncü (ve 2000’li yıllardaki ilk) Oscar ödülünü dünyanın yakın tarihinde iz bırakan bir politik figürü, İngiliz eski başbakanı Margaret Thatcher’ı canlandırarak kazanmıştı. Film, Thatcher’ın geçmişini ve bugününü fondaki sosyal ve politik gelişmelere de değinerek anlatan bir biyografi olmanın yanı sıra makyaj dalındaki başarısıyla da dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

August: Osage County | 2013, John Wells

Tracy Letts’in kendi yazdığı tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ve John Wells’in yönettiği bu aile dramında Meryl Streep, Weston ailesinin annesini canlandırıyordu. Babalarının ölümünün ardından bir araya gelen bu geniş ailenin özellikle kadınları arasındaki gerilimi anlatan filmde Streep’e Julia Roberts’tan Ewan McGregor’a, Juliette Lewis’ten Benedict Cumberbatch’e birçok ünlü oyuncu eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Into the Woods | 2014, Rob Marshall

Meryl Streep’i en son geçtiğimiz yıl Rob Marshall’ın birçok ünlü oyuncuyu ve birçok Grimm masalının bir araya getiren müzikali Into the Woods’un cadısı olarak izlemiştik. Oyuncular arasında dikkat çeken her zamanki gibi bambaşka bir rolde karşımıza çıkan Meryl Streep olmuş, sanatsal dallardaki ve görsellikteki başarısı filmin olumlu eleştiriler almasına yetmemişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri