2000’ler sinemasının harika çocuğu Xavier Dolan’ın en yeni filmi JUSTE LA FIN DU MONDE / IT’S ONLY THE END OF THE WORLD, Filmekimi sonrasında şimdi de vizyonda! Filmi izlemeden hatırlayalım dedik; nedir Xavier Dolan’ı bu kadar özel kılan şey?

its-only-the_end_of_the_world

8 yıllık kariyerine dördü Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapmış 5 film ve festivalde bir Jüri Özel Ödülü ve bir Jüri Büyük Ödülü sığdıran, 26 yaşında Cannes Film Festivali jürisinde görev alan, Quebec sinemasının dahi çocuğu Xavier Dolan’ın son filmi, ülkemizde Filmekimi’nde gösterildikten aylar sonra vizyonda. Genç bir yazarın yıllar sonra ailesinin yanına dönerek herkesle tek tek yüzleşmesini konu alan Juste la fin du monde (It’s Only the End of the World / Alt Tarafı Dünyanın Sonu) oyuncu kadrosunda Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Vincent Cassel, Nathalie Baye gibi ünlü isimleri barındırıyor.

image_1144

Xavier Dolan’a geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandıran, Kanada’nın Oscar aday adayı olarak En İyi Yabancı Dilde Film kısalistesine kalan Juste la fin du monde, Dolan sinemasına dair sevdiğimiz ne varsa bir araya getiriyor. İşte kısaca, yönetmenin dünyası ve bize kendini hayran bırakan özellikleri:

Bu hafta Juste la fin du monde (It’s Only the End of the World / Alt Tarafı Dünyanın Sonu) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Wolverine karakterine derinlik katan Logan, başroldeki Michael Keaton ile McDonald’s’ın kuruluş hikayesine odaklanan The Founder, Ferzan Özpetek’in yeni filmi İstanbul Kırmızısıİspanyol gerilimi Sweet Home (Dehşet Evi) ve yerli yapımlar Yağmurlarda Yıkansam ile Reis.

***

Xavier Dolan’ı Sevmek İçin 10 Neden

En İyi Xavier Dolan Filmleri

Büyülü Gerçeklik

Artık sadık seyircisinin filmlerinin ilk dakikasından itibaren beklemeye başladığı o an ya da anlar, yani Xavier Dolan’ın imzası denilebilecek büyülü gerçeklik sahneleri… Zamanın durduğu, rüyanın gerçeğe, hayallerin anılara, duyguların fiziksel dünyaya karıştığı, video klip estetiğindeki o sahneler yani…

Cinsel Gerilim

Karakterleri arasındaki cinsel gerilim bazen çok özel anlarda zirveye çıkaran, bazen film boyunca adım adım artan Dolan sineması, cinsellik ve duygusallığı harmanladığı sahneleriyle heyecana ve kalp atışlarına daima yer veriyor.

Kadın Karakterler

Çoğu zaman başrolde olmasalar da Xavier Dolan’ın kadınları (bazen bir anne, bazen bir kız kardeş, bazen bir dost, bazen bir sevgili) her daim güçlü performanslar veriyor. Birden fazla rol verdiği Kanadalı oyuncular Anne Dorval ve Suzanne Clément’ı tüm dünyaya tanıtan Dolan, kadın karakterlerini çok iyi anlıyor, çok iyi yazıyor.

Müzik

Bazen Gabriel Yared’in orijinal müziklerinin, bazen dünyanın farklı köşelerinden sanatçı ve grupların filmin ruhunu yakalayan muhteşem şarkılarıyla dolu bir soundtrack’in eşlik ettiği Xavier Dolan filmleri, müziğin sesinin zirveye ulaştığı sahneleriyle gözyaşlarına oynuyor.

Oyuncu Keşifleri

François Arnaud, Niels Schneider ve Antoine Olivier Pilon gibi Fransız ve Quebecli genç oyuncularla tanışmamızı sağlayan Xavier Dolan sineması, hem fiziksel güzellikleriyle hem de oyunculuk yetenekleriyle etkileyici bu isimler sayesinde daha da büyülüyor.

Oyuncu Olarak Xavier Dolan

Filmlerinde yeni oyuncu keşiflerinden yavaş yavaş dünyaca ünlü yıldızların arz-ı endam ettiği güçlü kadrolara doğru geçiş yapan Xavier Dolan, bugüne kadar üç filminin başrolünü kendisi üstlendi. Yönetmen ve senarist olarak sahip olduğu yeteneğin oyunculuğunda aynı seviyede olduğunu söylemek biraz güç olsa da, her birinde etkileyici performanslara imza attığını söylemek de yanlış olmaz.

Cinsiyet Yıkımı

Tıpkı kendi çağının devrim yaratan, vizyoner, yaratıcı ve üretken yönetmeni, İspanyol Pedro Almodóvar gibi Xavier Dolan sinemasında da bir cinsiyet yıkımından bahsetmek çoğu zaman mümkün. Hemen hemen her filminde eşcinsel ya da trans karakterlerin başrolde olduğu ve bu karakterleri cinsel kimliklerinin ötesine taşıyabilen bir yönetmenden bahsediyoruz.

Estetik

Yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı… Xavier Dolan’ın yetenekleri bu kadar da değil! İlk beş filminde kostüm tasarımcılığına da soyunan Dolan, seçtiği renklerle çizdiği karakterleri en iyi şekilde giydirmeyi başarıyor. Diğer yandan filmlerinin tüm görselliğiyle, usta video klip yönetmenlerine taş çıkaran estetik anlayışıyla yalnızca kalplere ve ruha değil gözlere de hitap eden filmler yaratıyor.

Görüntü Yönetimi

Görüntü yönetmeni olarak Quebec sinemasının yetenekli isimleri Yves Bélanger ve André Turpin ile çalışan Xavier Dolan’ın bu seçimleri ona kendi görselliğine uygun, estetik anlayışını destekleyen görüntü, renk ve açılar olarak geri dönüyor. Görüntü yönetmenleri, duygusallığın veya cinsel gerilimin yoğunlaştığı, sert yüzleşmelerin yaşandığı anlarda en doğru kareyi yakalamakta oldukça başarılı.

Açılış Sahneleri ve Kapanış Sahneleri

Büyülü gerçekliğin zirveye ulaştığı o sahnelerin ardından bir Xavier Dolan filminin en etkileyici anları kuşkusuz açılış ve/veya kapanış sahnelerinde yaşanıyor. Çoğu zaman hem müziği hem de sözleriyle tokat etkisi yaratan bir şarkının yüksek desibelde eşlik ettiği, yolda, bir otomobilin penceresinden görüntülerin aktığı bu sahnelerde gözyaşlarına hakim olmak kolay olmayabiliyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN