2000’ler sinemasının harika çocuğu Xavier Dolan’ın tüm filmleri heyecanla bekleniyor, merakla izleniyor ve Xavier Dolan filmleri birçokları için çok özel deneyimler sunuyor. Peki; nedir Xavier Dolan’ı bu kadar özel kılan şey?

Xavier Dolan Filmleri
Xavier Dolan Filmleri

8 yıllık kariyerine dördü Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapmış 5 film ve festivalde bir Jüri Özel Ödülü ve bir Jüri Büyük Ödülü sığdıran, 26 yaşında Cannes Film Festivali jürisinde görev alan, Quebec sinemasının dahi çocuğu Xavier Dolan’ın son filmi Juste la fin du monde, ona 2016’daki Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandırdı, Kanada’nın Oscar aday adayı olarak En İyi Yabancı Dilde Film kısalistesine kaldı.

Xavier Dolan filmleri: Juste la fin du monde
Xavier Dolan filmleri: Juste la fin du monde

İngilizce çektiği ilk film olacak The Death and Life of John F. Donovan‘ı merakla beklerken, gelin Dolan sinemasına dair sevdiğimiz ne varsa bir göz atalım, eski filmlerini hatırlayalım ve yönetmenin dünyası ve bize kendini hayran bırakan özelliklerini sıralayalım:

Xavier Dolan Filmleri

Juste la fin du monde / It’s Only the End of the World | 2016

Genç bir yazarın yıllar sonra ailesinin yanına dönerek herkesle tek tek yüzleşmesini konu alan Juste la fin du monde (It’s Only the End of the World / Alt Tarafı Dünyanın Sonu) oyuncu kadrosunda Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Vincent Cassel, Nathalie Bayegibi ünlü isimleri barındırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Mommy | 2014

İzleyiciden bugüne kadarki en olumlu tepkileri, eleştirmenlerden bugüne kadarki en olumlu eleştirileri almış filmi bu Xavier Dolan’ın. Mommy, fiziksel şiddete meyilli oğlunu tek başına yetiştirmeye çalışan bir anneden alıyor adını. Diane, yandaki eve taşınan gizemli komşunun yardımlarından destek alsa da bu anne-oğulun ilişkisi birçok yara almış durumda.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

İlginizi çekebilir: Anı Ekin Özdemir’den “Mutsuzluk ve Umutsuzluk Arasındaki Mutlu Anlar: Mommy

Tom à la ferme / Tom at the Farm | 2014

Bir yas filmi olsa da aynı zamanda bir gerilim filmi bu. Yasını tuttuğu erkek arkadaşının cenazesi için, oğullarının cinsel kimliğinden habersiz muhafazakar ailesinin yanına yolculuk eden Tom filmin kahramanı. Erkek arkadaşının abisi ile arasındaki cinsel gerilim ve muhafazakar bir kasabanın yarattığı huzursuzlukla, Xavier Dolan sinemasında ayrıksı gibi duran ama onun birçok özelliğini barındıran bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Laurence Anyways | 2012

Dolan, üçüncü filminin merkezine 30’lu yaşlardaki bir trans bireyi koymuştu. Melvil Poupaud’un canlandırdığı Laurence, trans kimliğinin farkına varıyor ve bunun sevdiği kadına olan aşkını değiştirmediğini bize anlatıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Afaysala’dan “Xavier Dolan’dan Bir Kelebek Hikayesi: Laurence Anyways

Les amours imaginaires / Heartbeats | 2010

Xavier Dolan’ın görsel dünyasının temellerinin sağlamlaştığı ikinci filmi, bir aşk üçgenini konu alıyordu. Film, iki yakın arkadaşın, bir anda aralarına hem ikisinin de romantik ve cinsel anlamda ilgi odağı hem de yakın bir arkadaşlarına dönüşen birinin katılmasıyla değişen dinamikleri anlatıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

J’ai tué ma mère / I Killed My Mother | 2009

Xavier Dolan filmleri dendiğinde, hepimizin ilk göz ağrısı… Yarı-otobiyografik bir film olan I Killed My Mother, kendini kapana kısılmış hisseden ergen bir eşcinsel erkeğin, annesiyle olan ilişkisini merkezine alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Buğra Levent’ten “François Arnaud: I Killed My Mother‘ın Antonin’i”

Xavier Dolan’ı Sevmek İçin 10 Neden

Büyülü Gerçeklik

Artık sadık seyircisinin filmlerinin ilk dakikasından itibaren beklemeye başladığı o an ya da anlar, yani Xavier Dolan’ın imzası denilebilecek büyülü gerçeklik sahneleri… Zamanın durduğu, rüyanın gerçeğe, hayallerin anılara, duyguların fiziksel dünyaya karıştığı, video klip estetiğindeki o sahneler yani…

Cinsel Gerilim

Karakterleri arasındaki cinsel gerilim bazen çok özel anlarda zirveye çıkaran, bazen film boyunca adım adım artan Dolan sineması, cinsellik ve duygusallığı harmanladığı sahneleriyle heyecana ve kalp atışlarına daima yer veriyor.

Kadın Karakterler

Çoğu zaman başrolde olmasalar da Xavier Dolan’ın kadınları (bazen bir anne, bazen bir kız kardeş, bazen bir dost, bazen bir sevgili) her daim güçlü performanslar veriyor. Birden fazla rol verdiği Kanadalı oyuncular Anne Dorval ve Suzanne Clément’ı tüm dünyaya tanıtan Dolan, kadın karakterlerini çok iyi anlıyor, çok iyi yazıyor.

Müzik

Bazen Gabriel Yared’in orijinal müziklerinin, bazen dünyanın farklı köşelerinden sanatçı ve grupların filmin ruhunu yakalayan muhteşem şarkılarıyla dolu bir soundtrack’in eşlik ettiği Xavier Dolan filmleri, müziğin sesinin zirveye ulaştığı sahneleriyle gözyaşlarına oynuyor.

Oyuncu Keşifleri

François Arnaud, Niels Schneider ve Antoine Olivier Pilon gibi Fransız ve Quebecli genç oyuncularla tanışmamızı sağlayan Xavier Dolan sineması, hem fiziksel güzellikleriyle hem de oyunculuk yetenekleriyle etkileyici bu isimler sayesinde daha da büyülüyor.

Oyuncu Olarak Xavier Dolan

Filmlerinde yeni oyuncu keşiflerinden yavaş yavaş dünyaca ünlü yıldızların arz-ı endam ettiği güçlü kadrolara doğru geçiş yapan Xavier Dolan, bugüne kadar üç filminin başrolünü kendisi üstlendi. Yönetmen ve senarist olarak sahip olduğu yeteneğin oyunculuğunda aynı seviyede olduğunu söylemek biraz güç olsa da, her birinde etkileyici performanslara imza attığını söylemek de yanlış olmaz.

Cinsiyet Yıkımı

Tıpkı kendi çağının devrim yaratan, vizyoner, yaratıcı ve üretken yönetmeni, İspanyol Pedro Almodóvar gibi Xavier Dolan sinemasında da bir cinsiyet yıkımından bahsetmek çoğu zaman mümkün. Hemen hemen her filminde eşcinsel ya da trans karakterlerin başrolde olduğu ve bu karakterleri cinsel kimliklerinin ötesine taşıyabilen bir yönetmenden bahsediyoruz.

Estetik

Yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı… Xavier Dolan’ın yetenekleri bu kadar da değil! İlk beş filminde kostüm tasarımcılığına da soyunan Dolan, seçtiği renklerle çizdiği karakterleri en iyi şekilde giydirmeyi başarıyor. Diğer yandan filmlerinin tüm görselliğiyle, usta video klip yönetmenlerine taş çıkaran estetik anlayışıyla yalnızca kalplere ve ruha değil gözlere de hitap eden filmler yaratıyor.

Görüntü Yönetimi

Görüntü yönetmeni olarak Quebec sinemasının yetenekli isimleri Yves Bélanger ve André Turpin ile çalışan Xavier Dolan’ın bu seçimleri ona kendi görselliğine uygun, estetik anlayışını destekleyen görüntü, renk ve açılar olarak geri dönüyor. Görüntü yönetmenleri, duygusallığın veya cinsel gerilimin yoğunlaştığı, sert yüzleşmelerin yaşandığı anlarda en doğru kareyi yakalamakta oldukça başarılı.

Açılış Sahneleri ve Kapanış Sahneleri

Büyülü gerçekliğin zirveye ulaştığı o sahnelerin ardından bir Xavier Dolan filminin en etkileyici anları kuşkusuz açılış ve/veya kapanış sahnelerinde yaşanıyor. Çoğu zaman hem müziği hem de sözleriyle tokat etkisi yaratan bir şarkının yüksek desibelde eşlik ettiği, yolda, bir otomobilin penceresinden görüntülerin aktığı bu sahnelerde gözyaşlarına hakim olmak kolay olmayabiliyor.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri