1969 doğumlu Avustralyalı aktris Cate Blanchett, en önemli çıkışını yaptığı 1998 yapımı “Elizabeth”in ardından Martin Scorsese’den Wes Anderson’a, Peter Jackson’dan David Fincher’a birbirinden önemli yönetmenlerle çalıştı. İki Oscar ödüllü oyuncu, 2019’da izleyeceğimiz çoksatan romandan ünlü yönetmen Richard Linklater tarafından sinemaya uyarlanan Where’d You Go Bernadette filminde başrolü üstlenecek ve muhtemelen yeniden ödül sezonu sohbetlerine dahil olacak. Gelin, günümüz sinemasının en zarif, en güzel ve en yetenekli kadınlarından Cate Blanchett’in kusursuz performanslarla dolu kariyerine bir göz atalım…

En İyi Cate Blanchett Filmleri
En İyi Cate Blanchett Filmleri

En İyi Cate Blanchett Filmleri

Ocean’s 8 | 2018, Gary Ross

1960 ve 2001 versiyonları yıldız oyuncularla dolu birer kadroyla çekilen, aksiyon ve soygun komedileri Ocean’s Eleven’ları izlemeyen yok. Filmin çağdaş versiyonu, George Clooney başta olmak üzere çok sevilen oyuncuları bir araya getirmesiyle büyük başarı elde etmiş, iki devam filmi kaçınılmaz olmuştu. Fakat belki de o zamanlar çoğumuzun farkında olmadığı bir sorun vardı, filmlerde kadınların neredeyse yok sayılması. Kadın hareketinin hak ettiği dikkati çektiği ve güçlendiği günümüzde, Danny Ocean’ın kız kardeşi Debbie Ocean kendi ekibini topladı ve tamamen kadınlardan oluşan bir devam filmiyle tarihe geçti: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter’ın bir araya geldiği aksiyon ve soygun sahneleri kadar kostümleri ve mücevherleriyle de göz kamaştıran film, 2018’in en büyük buluşmalarından oldu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Anne Hathaway Filmleri

Carol | 2015, Todd Haynes

Son yılların en iyi aşk filmlerinden Carol, 1950’lerin New York’unda tezgahtar kız Therese ve varlıklı bir aileden gelen, evli ve bir çocuk annesi Carol arasındaki yasak aşkı konu alıyor. Bu derin ve dokunaklı aşk hikayesini mutlaka izleyin.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “Büyüleyici Bir Aşk Hikayesinden Sahneler

Cinderella | 2015 , Kenneth Branagh

Son yıllardaki, Disney’in ünlü animasyon klasiklerini bir bir canlı aksiyon filmi formatında yeniden çekme trendini başlatan filmlerden biri 2015 yılındaki Cinderella olmuştu. Masalın sihirli dünyasını başarılı bir görsellikle beyazperdeye taşıyan filmde saat 12 olmadan eve dönmesi gereken prensesi Lily James canlandırırken, kötü kalpli üvey anne rolünde Cate Blanchett’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Son Yıllarda Grimm Masalları’ndan Uyarlanmış 10 Film

The Monuments Men | 2014, George Clooney

II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın tarihi ve kültürel mirasını korumak ve çalınan eserleri Nazilerden geri almak için özel olarak görevlendirilmiş, askeri tecrübesi olmayan bir birliğin başından geçenleri konu alan The Monuments Men, George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin ve Bob Balaban’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyordu. Bu savaş öyküsünde önemli bir role sahip tek kadın olan Claire Simone’yi canlandıran isimse, Cate Blanchett olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 George Clooney Performansı

Blue Jasmine | 2013, Woody Allen

Cate Blanchett, kendisini ikinci Oscar’ına kavuşturan “Blue Jasmine”e adını veren Jasmine’i canlandırmıştı geçtiğimiz yıl. Zengin bir hayat sürerken, kocasının tutuklanması ve intihar etmesi, mal varlıklarına el konulması üzerine her şeyini kaybeden bir kadının nevrotik hallerini, gel-gitlerini kusursuz bir oyunculukla canlandıran Blanchett’in ödülü hak ettiği bir gerçek. Blanchett’e filmde Sally Hawkins, Alec Baldwin, Bobby Cannavale, Louis C.K. gibi isimler eşlik ediyordu. “Blue Jasmine”, Woody Allen’ın kadın karakterler yazma konusundaki başarısının da en güncel kanıtı…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: Fırat Özerpalet’ten “Ender Bulunan Bir Dahi: Woody Allen

The Curious Case of Benjamin Button | 2008, David Fincher

F. Scott Fitzgerald’ın kısa hikayesini uzun soluklu bir epik filme dönüştüren uyarlamayı David Fincher yönetmişti. Yaşlı bir adam olarak doğan ve gittikçe gençleşen Benjamin Button’ın fantastik hikayesinin en önemli kadın karakterlerinden biri, kendisi yaşlanırken gençleşen bu adama olan aşkı hiç tükenmeyen Daisy’i Blanchett canlandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde David Fincher Sineması

I’m Not There. | 2007, Todd Haynes

Bob Dylan’ın yaşamı ve kariyerine bir güzelleme olarak çekilen “I’m Not There.” 2007 sinemasının en ilginç yapımlarındandı. Bob Dylan’ı simgeleyen altı farklı karakter aracılığıyla sanatçının farklı özelliklerini tanıtan, yer yer siyah-beyaz yer yer renkli olarak çekilmesiyle kendine has bir biçimi olan bu filmde Blanchett, Dylan’ı yansıtan oyuncular arasındaki tek kadındı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Notes on a Scandal | 2006, Richard Eyre

Zoe Heller’ın romanından uyarlanan “Notes on a Scandal”da iki oyuncu, Judi Dench ve Cate Blanchett tüm filmi omuzlarında taşıyordu. Film, yıllardır çalıştığı okula yeni gelen bir meslektaşına karşılıksız hisler besleyen yaşlı bir öğretmenin tehditlerini konu alan psikolojik bir dramdı. 15 yaşındaki öğrencisi ile ilişki yaşadığı iddia edilen genç öğretmen Sheba rolünde izlediğimiz Blanchett, kariyerindeki en iyi performanslardan birini sergiliyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Babel | 2006, Alejandro González Iñárritu

“Notes on a Scandal” ile aynı yıl, Brad Pitt, Gael Garcia Bernal ve Rinko Kikuchi gibi isimlerle bir Alejandro González Iñárritu filminde de rol almıştı Blanchett. Farklı kültürlerden gelen, farklı dilleri konuşan insanların birbirleriyle anlaşamaması sonucu kötüye giden dünya düzenini anlatmak için dünyanın 4 farklı köşesinde geçen 4 kesişen hikaye anlatan “Babel”, adını Babil Kulesi’nin hikayesinden alıyordu. Cate Blanchett ve Brad Pitt filmde, Fas’a yaptıkları seyahat sırasında silahla yaralan ABDli bir çifti canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Brad Pitt Performansı

The Aviator | 2004, Martin Scorsese

Cate Blanchett, ilk Oscar ödülünü 2004 yılında Katherine Hepburn rolüyle almıştı. Ünlü ve zengin işadamı Howard Hughes’un yaşamını konu alan biyo-epik Scorsese filmi en çok Leonardo DiCaprio’nun performansı ile konuşulsa da; Cate Blanchett de, Hughes’un hayatında önemli bir yeri olan aktrisi en iyi şekilde canlandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Martin Scorsese Filmi ve İzlemeniz Gereken Leonardo DiCaprio Filmleri

The Life Aquatic with Steve Zissou | 2004, Wes Anderson

33. İstanbul Film Festivali vesilesiyle son harikası “The Grand Budapest Hotel”i izlemeye hazırlandığımız Wes Anderson’ın 2004 tarihli filmi “Life Aquatic with Steve Zissou”, Cate Blanchett’i 2004′te izlediğimiz bir diğer filmdi. Sualtı belgeseli yapımcısı Steve Zissou’nun absürd olaylar ve ilginç karakterlerle çevrili fırtınalı yaşamını konu alan filmde Blanchett, Zissou’ya yakınlaşmaya çalışan bir gazeteciyi canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Lord of the Rings Üçlemesi | 2001-2003, Peter Jackson

Blanchett’in kariyerindeki en önemli rollerden biri Tolkien’in romanından uyarlanan ve bir fenomene dönüşen “The Lord of the Rings” serisinde canlandırdığı Galadriel kuşkusuz. Uzun boyu ve kusursuz güzelliğiyle dikkat çeken Noldorin prensesi Galadriel, sinema tarihinin en önemli fantastik yapımlarından olan bu üçlemedeki kilit rollerden biriydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10, Top250: #11 / IMDb Puanı: 8.7/10, Top250: #15, IMDb Puanı: 8.9/10, Top250: #7

Bandits | 2001, Barry Levinson

2001 yapımı bu komedi, her ikisi de kaçırdıkları kadına aşık olan iki soyguncunun absürd hikayesini anlatıyordu. Bruce Willis ve Billy Bob Thornton’a eşlik eden Blanchett, kariyerindeki sayılı komedi rolünden birinde de başarı ile dikkat çekmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Talented Mr. Ripley | 1998, Anthony Minghella

Son yıllarda birçok romanı sinemaya uyarlanmış Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından, The English Patient’ın Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella tarafından uyarlanan ve yönetilen bir filmdi The Talented Mr. Ripley. 1950’lerin New York’unda başarısız bir genç adam olan Tom Ripley’in şımarık bir zengin genç adam olan Dickie Greenleaf’i eve götürmek üzere İtalya’ya gidişi ile başlayan olaylar şaşırtıcı boyutlara ulaşıyordu. Filmin başrolündeki Matt Damon’a Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett ve Philip Seymour Hoffman eşlik etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Matt Damon Performansı

Elizabeth | 1998, Shekhar Kapur
Elizabeth: The Golden Age | 2007, Shekhar Kapur

Kraliçe I. Elizabeth’i hem 1998′deki Elizabeth’de hem de 2007′deki “Elizabeth: The Golden Age”de canlandıran Cate Blanchett, en önemli çıkışını bu rolle elde etmişti. Kendisine ilk Oscar adaylığını getiren bu rolü verdiği, tarihteki önemli bir figürü canlandırarak mükemmel bir kariyerin temellerini atmasını sağladığı için Hintli yönetmen Shekhar Kapur’a teşekkür ediyoruz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10, IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri