Charles Perrault’nun hikayelerinin nesiller boyu anlatılacak masallara dönüşmesini sağlayan Grimm Kardeşler’den günümüze kalan birçok masalla beraber büyüdük. Bu masallar, son yıllarda beyazperdede de sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazıda, Grimm Masalları’ndan yola çıkan filmleri bir araya getirdik.

Bir Varmış Bir Yokmuş: Grimm Masalları'ndan Uyarlanmış Filmler
Bir Varmış Bir Yokmuş: Grimm Masalları’ndan Uyarlanmış Filmler

Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Külkedisi (Cinderella), Hansel ile Gretel… Alman Jacob ve Wilhelm Grimm Kardeşler, birçoğunu ezbere bildiğimiz bu masalların da içinde bulunduğu “peri masalı” türünü edebiyata katan Fransız yazar Charles Perrault’nun hikayelerini yeniden yorumlamış ve bu masalların günümüze ulaşmasını sağlamış. Grimm Masalları’nın yıllar boyunca operadan tiyatroya, televziyondan sinemaya birçok farklı alanda kendini gösteren uyarlamaları arasında bakın neler var…

Grimm Masalları’ndan Uyarlanan Filmler

Maleficent | Robert Stromberg, 2014

Angelina Jolie’nin taş kalpli cadı Maleficent’ı canlandırdığı film, en tanıdık Grimm Masalları’ndan biri olan “Uyuyan Güzel” masalının modern ve karanlık bir uyarlaması. Güzeller güzeli prensesi Elle Fanning canlandırırken, filmde ayrıca Sharlto Copley, Lesley Manville, Imelda Staunton, Juno Temple, Sam Riley ve yakışıklı prens rolünde yıldızı yükselen oyuncu Brenton Thwaites da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde Angelina Jolie

Hansel & Gretel: Witch Hunters | Tommy Wirkola, 2013

Maleficent’tan önce beyazperdede izlediğimiz son Grimm Kardeşler uyarlaması, Hansel ve Gretel masalına yeni bir yorum getiren bu filmdi. Hepimizin bildiği masaldaki masum çocukların yerine, büyüyüp silahlanarak cadı avlayan iki kelle avcısını izlediğimiz filmde ikiliyi Jeremy Renner ve Gemma Arterton canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Snow White and the Huntsman | Rupert Sanders, 2012

2012, Pamuk Prenses’in yılıydı! Aynı yıl içinde farklı türlerde 3 ayrı uyarlamayla karşımıza çıkan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının ilk ve belki de en karanlık uyarlaması olan “Snow White and the Huntsman”, masalın başlığındaki cüceleri geri plana iterek, avcıya önem veriyordu. Kötü kalpli kraliçenin emrettiği üzere onu ormanda öldürmek yerine koruması altına alan avcıyı Chris Hemsworth canlandırırken, Snow White rolünde Kristen Stewart’ı izlemiştik. Charlize Theron’un başarılı bir cadı olduğu film, sanatsal ve teknik dallarındaki başarısıyla dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde Kristen Stewart

Mirror Mirror | Tarsem Singh, 2012

2012′nin diğer bir Pamuk Prenses uyarlaması ise “Mirror Mirror” idi. “Snow White and the Huntsman”ın olmadığı her şey olduğunu söyleyebileceğimiz bu müzikal-komedide başrolleri Lily Collins, Julia Roberts ve Armie Hammer paylaşıyordu. “The Fall” ile tanıdığımız yaratıcı deha Tarsem Singh’in yönettiği filmin sonundaki Hint dansı sahnesini kaçırmayın!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.6/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 Julia Roberts Performansı 

Blancanieves | Pablo Berger, 2012

İspanya’nın 2012 yılında ülkesini Oscar ödüllerinde temsil etmesi için seçtiği film de olan “Blancanieves”, masalı 1920′lerin İspanya’sına, Sevilla kentine ve boğa güreşi arenalarına taşıyordu. Siyah-beyaz olarak çekilen filmde Carmen (Blancnieves) rolündeki Macarena García’nın karşısında bir cadı değil, üvey annesi Encarna vardı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Red Riding Hood | Catherine Hardwicke, 2011

Son yıllarda sayısı bir hayli artan, masalların karanlık uyarlamalarını çekme akımının “Red Riding Hood” ile 2011′de hız kazandığını söyleyebiliriz. Kırmızı Başlıklı Kız masalını Orta Çağ Avrupası’na taşıyan ve kötü kurtun yerine kurtadamları yerleştiren filmin yönetmeni, Twilight serisinin ilk filmi ile tanıdığımız Catherine Hardwicke. Amanda Seyfried’in Kırmızı Başlıklı Kız Valerie’yi canlandırdığı filmde ayrıca Gary Oldman, Billy Burke, Max Irons, Shiloh Fernandez, Virginia Madsen ve Julie Christie gibi oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.5/10

Tangled | Nathan Greno & Byron Howard, 2010

Animasyonlarında her daim masallardan ilham alan Disney, 2010 yılında Rapunzel masalından uyarlanan Tangled ile çıkageldi. Tüm hayatını kapatıldığı kulede geçiren ve dışarıdaki dünyayı keşfetme aşkıyla yanıp tutuşan Rapunzel’in bu isteği, ansızın karşısına çıkan bir hırsızın peşine takılmasıyla gerçekleşiyor. Birbirinden güzel Disney şarkılarının eşlik ettiği masalı Mandy Moore ve Zachary Levi seslendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

The Princess and the Frog | Ron Clements & John Musker, 2009

2009 yılında Disney, tarihindeki ilk siyahi prensese yer verdiği “The Princess and the Frog” masalının uyarlamasıyla konuşulmuştu. Kurbağa Prens masalını “Caz Çağı” olarak da adlandırılan 1920′lerin New Orleans’ına taşıyan filmin merkezinde Tiana adlı genç kız (Anika Noni Rose) ve hapsedildiği kurbağa bedeninden bir öpücükle kurtulan prens Naveen (Bruno Campos) yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Hoodwinked! | Cory Edwards, 2005

Oldukça absürd bir animasyon olan “Hoodwinked!”i izledikten sonra Kırmızı Başlıklı Kız masalına dair bildiklerinize bir daha aynı ciddiyetle yaklaşamayacaksınız. Şekerleme tarifi çalındığı için şehirdeki birçok dükkan iş yapamamaktadır ve birçok hayvan işsiz kalmıştır. Tüm polis teşkilatı hırsızın peşindeyken ormanda, Büyükanne’nin kulübesinde yaşanan bir huzursuzluk da polise vakit kaybettirir: Kırmızı Başlıklı Kız, Büyükanne, Kurt ve Ormancı tutuklanarak sorgulanır. Anne Hathaway’den Glenn Close’a geniş bir seslendirme kadrosu olan animasyonun devamı da 2011′de “Hoodwinked Too! Hood vs. Evil” adıyla çekilmiş, fakat ilki kadar ilgi görmemişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Shrek (2001) | Shrek 2 (2004) | Shrek the Third (2007) | Shrek Forever After (2010)

2000′ler ve masallar diyarı denince hepimizin aklına Shrek serisi geliyor kuşkusuz. Grimm Masalları’nın da dahil olduğu masal evrenine dair ne varsa başarılı bir şekilde kullanan, masalları incelikli bir mizahla ve yaratıcılıkla birleştiren bu animasyon serisi Shrek adındaki huysuz dev, geveze eşek (Donkey) ve kurtarılmayı bekleyen bir prensesin maceralarını anlatıyordu. Başlangıcından itibaren Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın başarılı bir şekilde seslendirdiği üçlüye her filmde birbirinden ilginç karakterler eklenmişti. Shrek, 2001 yılında verilmeye başlanan En İyi Animasyon Oscar’ının da ilk sahibi olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 DreamWorks Animasyonu

Bonus: Prensesin Uykusu | Çağan Irmak, 2010

Türk sineması da Grimm Masalları’na referans vermeyi ihmal etmedi son yıllarda. Çağan Irmak’ın “Prensesin Uykusu”, “Uyuyan Güzel”i yerelleştiren ve melodramatik bir hikayeye dönüştüren bir film olmuştu. Filmin merkezinde, kütüphane memuru Aziz ve mahallesine yeni taşınan kuaför Seçil’in ile 10 yaşındaki kızı Gizem yer alıyordu. Gizem aniden hastalanıp derin bir uykuya dalınca, birçok insan birlik olup onun kaderini değiştirmeye çalışıyorlar, bu arada birbirleriyle birçok an ve duygu paylaşıyorlardı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri