Angelina Jolie’nin hem yazıp yönettiği hem de başrollerini Brad Pitt ile paylaştığı By the Sea (Hayatın Kıyısında) filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek, yıldız oyuncunun filmografisini mercek altına aldık.

By the Sea (Hayatın Kıyısında)
By the Sea (Hayatın Kıyısında)

Olumlu eleştiriler alan iki yönetmenlik denemesi In the Land of Blood and Honey (2011) ve Unbroken‘ın (2014) ardından Angelina Jolie, üçüncü kez yönetmenlik koltuğunda oturduğu, aynı zamanda senarist ve başrol oyuncusu olarak da yer aldığı By the Sea ile bu hafta vizyon takviminin konukları arasında… 1970’lerde Fransa’da geçen film, Amerikalı bir çiftin ilişkisine ve Fransa seyahatleri sırasında yaşadıklarının ve tanıştıkları insanların ilişkilerine etkisine odaklanıyor. Angelina Jolie’nin başrolleri eşi Brad Pitt ile paylaştığı filmin diğer oyuncuları arasında Mélanie Laurent, Melvil Poupaud ve Niels Arestrup gibi Fransız sinemasının ünlü yüzleri de var.

By the Sea (Hayatın Kıyısında)
By the Sea (Hayatın Kıyısında)

Angelina Jolie’nin oyunculuk kariyerindeki önemli filmleri bir araya getirdik:

En İyi Angelina Jolie Filmleri

Girl, Interrupted | 1999, James Mangold

Angelina Jolie’nin dünyaca ünlü bir yıldız oyuncuya dönüşmesindeki yoldaki en önemli adım, onu 24 yaşında Oscar heykelciği ile buluşturan Girl, Interrupted filmi olmuştu. Susanna Kaysen’in 1960’larda bir buçuk yılını geçirdiği akıl hastanesinde yaşadıklarını anlatan filmde Lisa adlı hastayı canlandıran Jolie, başroldeki Winona Ryder’dan rol çalıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Lara Croft: Tomb Raider | 2001, Simon West
Lara Croft: The Cradle of Fire | 2003, Jan de Bont

Angelina Jolie’nin geniş kitlelere ulaşması, dönemin en ünlü bilgisayar oyunlarından Tomb Raider’ın sinema uyarlamasında, seksi ve silahlı karakter Lara Croft’ı canlandırmasıyla gerçekleşmişti. Film ve devam filmi olumlu eleştiriler alamasa da, Angelina Jolie uzun bir süre bu karakter ile özdeşleşmiş ve akılda kalmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

Taking Lives | 2004, D.J. Caruso

Angelina Jolie’nin kariyerindeki birçok polisiye gerilim ve ajan filmi arasında öne çıkanlardan Taking Lives… 1980’lerde başlayan ve 2000’lere uzanan filmde FBI ajanı Illeana Scott, ABD ve Kanada’da seri cinayetler işleyerek kurbanlarının kimliğini çalan bir seri katilin izini sürüyordu. Filmde başrollerdeki Angelina Jolie ve Ethan Hawke dışında Kiefer Sutherland ve Gena Rowlands de rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Mr. & Mrs. Smith | 2005, Doug Liman

Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftini 10 yıl önce aynı filmde buluşturan Mr. & Mrs. Smith, aksiyon ve komediyi başarılı bir şekilde harmanlıyordu. Filmde, sıradan bir evli çift gibi gözüken John ve Jane Smith’in kaderi, ikisinin de birbirinin rakip ajanslarda çalışan tetikçiler olduğunu ve birbirlerini öldürmek üzere görevlendirildiklerini öğrenmeleriyle değişiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Good Shepherd | 2006, Robert De Niro

Uzun bir aradan sonra Robert De Niro’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ikinci film olan bu dönem filminin başrollerini Matt Damon, Angelina Jolie ve Robert De Niro paylaşıyordu. CIA’in tarihine tek bir adamın, Edward Wilson’ın yaşamı üzerinden ışık tutan film, Soğuk Savaş yıllarının gerilimini başarıyla yansıtıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

A Mighty Heart | 2007, Michael Winterbottom

Angelina Jolie’nin kıvırcık saçlarıyla yepyeni bir imaja büründüğü ve neredeyse tek başına sırtladığı A Mighty Heart, ülkemiz festival izleyicisi tarafından oldukça sevilen İngiliz yöneten Michael Winterbottom’ın imzasını taşıyordu. Pakistan’da kaybolan gazeteci eşinin izini süren endişeli ve hamile bir kadının yaşadıklarını konu alan film, 2002’de yaşanan gerçek olaylara dayanıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Changeling | 2008, Clint Eastwood

1920’lerin Los Angelesı’nda geçen Clint Eastwood imzalı film, bir annenin dramına odaklanıyordu. Kaçırılan oğlunu arayan ve dünyayı Los Angeles Polisi’nin beş ay sonra ona teslim ettiği çocuğun gerçek oğlu olmadığına inandırmaya çalışan Christine Collins’in hilayesinde trajedi ve gerilim birbirine karışıyor, film sanatsal ve teknik dallardaki başarısıyla dikkat çekiyordu. Christine Collins karakteri Angelina Jolie’ye, ödülü kazandıktan sonraki ilk adaylığını getirmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Kung Fu Panda | 2008, Mark Osborne & John Stevenson
Kung Fu Panda  2 | 2011, Jennifer Yuh

Po, bir kehanet sonucunda kung fu dünyasının beklenen seçilmişi Dragon Savaşçı olduğunu öğrenince kendini Usta Shifu’nun öğrencilerinden biri olarak dövüş sanatları eğitimi alırken bulur. Tek sorun, kendisinin obez bir panda olması ve hareket etmekte dahi zorlanmasıdır! İdolleri, efsanevi dövüşçüler Tigress, Crane, Mantis, Viper ve Monkey ile tanışma, dövüşme ve dostluk kurma imkanı bulan Po, yavaş yavaş içindeki savaşıçıyı ve güçlerini keşfeder. Angelina Jolie’nin de yer aldığı seslendirme kadrosu ve esprili senaryosu ile oldukça sevilen Kung Fu Panda’nın ikincisini 2011′de izlemiştik. Kung Fu Panda 3 ise 2016′da vizyonda olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Salt | 2010, Phillip Noyce

Bir Rus ajanı olmakla suçlandıktan sonra emek verdiği görevinden, yine görevi nedeniyle öğrendikleri ve kıvrak zekası ile kaçmaya çalışmak zorunda kalan bir CIA ajanının zor saatlerini konu alan Salt’un da başrolünde Angelina Jolie yer alıyordu. Liev Schreiber ve Chiwetel Ejiofor’un da rol aldığı filmde aksiyon bir an bile durmuyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Maleficent | 2014, Robert Stromberg

Klasik masallardan Uyuyan Güzel’e farklı bir yorum getiren uyarlamada, filme adını veren ‘kötü kalpli cadı’ Maleficent’ı canlandıran Angelina Jolie, birçok şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatan bu filmde, pek de göründüğü gibi olmayan bir karaktere sahipti. Masalsı bir dünyayı görsel bir kusursuzlukla birleştiren filmde Jolie’ye Elle Fanning, Sharlto Copley, Sam Riley, Lesley Manville, Imelda Staunton ve Juno Temple eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Brad Pitt Filmleri