Dünya sinemasına István Szabó ve Béla Tarr gibi iz bırakan yönetmenler armağan etmiş olan Macar sineması, son yıllarda kimi zaman zorlayıcı olabilen fakat daima yaratıcı ve yenilikçi filmler üretmeye devam ediyor. 2015 yapımı Saul fia / Son of Saul ile Oscar’a uzanmış olan Macaristan’ın son yıllarda öne çıkan yapımları ve önemli Macar filmleri bu yazıda!

son of saul
Saul fia / Son of Saul (2015, Laszlo Nemes)

En İyi Macar Filmleri

Teströl és lélekröl / On Body and Soul | 2017, Ildikó Enyedi

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ile ödüllendirilen bu film, birbirine tuhaf bir şekilde bağlanan iki mezbaha işçisi, Endre ve Mária’ya odaklanıyor. İkili, her gece aynı rüyayı görüyorlar; bu rüyalarda insan değil, geyik bedenindeler ve aşıklar. Bir sorgulama sırasında tesadüfen aynı rüyayı gördüklerinden ve bu tuhaf bağdan haberleri olunca, gerçek hayatta da bağlanmaya, bunun anlamını çözmeye çalışıyorlar. Macar filmleri arasında görselliği ve derinliğiyle öne çıkan  On Body and Soul, En İyi Yabancı Dilde Film dalında ülkeye bir Oscar adaylığı daha getirmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: 2017’nin en iyi filmleri listesi

Jupiter holdja / Jupiter’s Moon | 2017, Kornél Mundruczó

Avrupa’nın göçmen krizi karşısındaki tutumuna fantastik bir yorumla yaklaşan Jupiter’s Moon, daha önce White God filmiyle beğeni toplamış yönetmen Kornél Mundruczó‘nun imzasını taşıyor. Suriyeli göçmen Aryan birlikte ülkeye giriş yaptığı birçok göçmenin aksine hayatta kalmayı başarıyor ve kendini rüşvet, dolandırıcılık ve entrikalarla dolu bir polis teşkilatı düzeninin ortasında buluyor. Bir doktorun yardımıyla otoriteden kaçan Aryan’ın bir de avantajı var: Uçabilmesini sağlayan süper güçleri!

https://www.youtube.com/watch?v=-TztZYXHGbM

IMDb Puanı: 6.2/10

Tiszta szívvel / Kill on Wheels | 2016, Attila Till

Aksiyon komedisi türündeki Kills on Wheels, bedensel engelli iki gencin, bir tetikçi ile işbirliği yapmasını anlatıyor. Ortaya çıkan ‘tekerlekli sandalye çetesi’ hem bedensel engelli olarak yaşamanın zorluklarını sembolize ediyor, hem de gerçek ve kurmacanın birbirine karıştığı bir mafya aksiyonun sürükleyiciliğiyle filmi izletiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Saul fia / Son of Saul | 2015, Laszlo Nemes

II. Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında çalışmaya zorlanan “Sonderkommando” Saul’un bir gününe yakından tanıklık etmemizi sağlayan Saul fia (Son of Saul / Saul’un Oğlu), alışılmışın dışında bir Holocaust filmi. Görevi sırasında denk geldiği bir çocuk cesedini oğlu yerine koyan ve onu usulüne uygun bir şekilde gömmek için çabalayan Saul’un kendini bu yola adaması ve tehlikeye atmasını konu alan film, özellikle görüntü yönetimi ve başrol oyuncusu Géza Röhrig’in performansıyla dikkat çekiyor. László Némes’in ilk filmi, Macaristan’a En İyi Yabancı Dilde Film dalındaki ikinci Oscar ödülünü kazandırmıştı.

IMDb Puanı: 7.5/10

Liza, a rókatündér / Liza the Fox-Fairy | 2015, Károly Ujj Mészáros

Hayatındaki tek erkek, bir Japon pop yıldızı olarak vücut bulmuş hayali arkadaşı olan hemşire Liza, bir gün hayali arkadaşının kıskançlığı nedeniyle bir tilki-perisine dönüştürülüyor. O da ne demek derseniz; bir Japon efsanesine göre, artık onu arzulayan her erkeğin korkunç bir şekilde can vereceği demek! Film boyunca birçok tuhaf ölümle başa çıkmak zorunda olsa da, Liza bu lanetin üstesinden gelmeye kararlı. Renkli, eğlenceli, komik ve şarkılarla bezeli Liza, a rókatündér,, prodüksiyon tasarımı, görselliği ve quirkyliği ile Amélie ve türevlerini andırıyor ve en eğlenceli Macar filmleri arasında yerini alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Fehér isten  / White God | 2014, Kornél Mundruczó

Masalsı anlatımıyla son dönem Macar filmleri arasında öne çıkan Fehér isten, 13 yaşındaki Lili’nin, babası tarafından sokağa salınan köpeği Hagen’i arayışını konu alıyor. Büyümekte olan bir çocuğun içinde kopan fırtınaları, müziği, köpek barınaklarını ve köpek dövüşlerini güçlü metaforlar olarak kullanarak anlatan film, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde ödüle uzanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den Fehér isten / White God incelemesi

Viharsarok / Land of Storms | 2014, Ádám Császi

Macar sinemasının eşcinsel sinemaya hediye ettiği filmlerden olan Viharsarok, bir kaçışın ve bir aşk üçgeninin hikayesini anlatıyor. Almanya’da bir futbol takımında birlikte oynayan Szabolcs ve Bernard, bir yenilginin ardından yakınlaşıyor. Bu yakınlaşma Macaristan kökenli Szabolcs’un doğduğu topraklara kaçmasına yol açsa da, burada başka biriyle aşk yaşamaya başlıyor. Bernard’ın çıkagelmesi ise işleri daha da karmaşıklaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 20 LGBTİ Filmi

A nagy füzet / The Notebook | 2013, János Szász

A nagy füzet, II. Dünya Savaşı yıllarında hayatta kalmak için etraflarındaki şiddete uyum sağlayan ve bu konuda birbirlerini “eğiten” ikiz kardeşleri merkezine alıyor. Genç oyuncuları László ve András Gyémánt’ın performanslarıyla dikkat çeken tüyler ürpertici ve şiddet dolu bir büyüme hikayesi olan film aynı zamanda dönemde normalleştirilmiş şiddeti de bir kez daha gözler önüne seriyor. A nagy füzet, 2011 yılında En İyi Yabancı Dilde Film Oscar yarışında kısalisteye kalan 9 filmden biri olmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=a-vlh5WOWwY

IMDb Puanı: 7.0/10

A Torinói Ló / The Turin Horse | 2011, Béla Tarr

Macar sinemasının en büyük ustalarından Béla Tarr’ın başyapıtı A Torinói Ló / Torino Atı, 30 siyah-beyaz uzun plandan oluşan, izleyiciyi zorlayıcı ama sinema anlamında kusursuz bir film. Eleştirmenlerden de tam not alan bir film, filozof Friedrich Nietzsche’nin aklını kaybetmesine yol açtığı söylenen, kırbaçlanan bir atın hikayesinden ilham alıyor. Macar kırsalında kızıyla beraber sefil bir yaşam süren çiftçinin sıradan yaşamı, sizi uzun monologlarıyla ilginç yan karakterlerle taınştırırken, insanın doğa karşısındaki küçüklüğünü de hatırlatacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Taxidermia | 2007, György Pálfi

Macar sinemasının sürreal yanını temsil eden en ‘garip’ filmlerden Taxidermia, fanteziler diyarında yaşayan, bir ailenin üç kuşağından üç erkeğin hikayesine odaklanıyor. Görsel diliyle Terry Gilliam filmlerini andıran film, mide bulandırıcı denebilecek denli uç ve rahatsız edici, kışkırtıcı ve tuhaf sahnelere sahip. Bu yüzden izlemeden önce bir kez daha düşünmenizi öneriyor, ama izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Kontroll | 2004, Nimród Antal

Metro billet kontrolörlerine, aralarındaki kendine özgü dengelere ve rekabete odaklanan film, son yıllardaki Macar filmleri arasında en beğenilen örneklerden. Bizi Budapeşte’nin yeraltına, metro istasyonları ve tünellerin dünyasına götüren filmde insanları raylara atarak öldüren bir katil, ayı kostümlü bir yolcuya aşık olan bir kontrolör ve birçok insanın ortak noktası haline gelmiş bir gerçek hayatan kaçış gibi detaylar dikkat çekici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Sunshine | 1999, István Szabó

Son olarak Macarca değil, İngilizce bir film… Macaristan’da yaşayan bir Yahudi ailenin üç kuşaklık hikayesini anlatan Sunshine, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıllarından Holocaust’a ailenin karşılaştığı zorlukları karşımıza çıkarıyor. Usta yönetmen István Szabó’nun imzasını taşımasına ve Macaristan’da çekilmesine rağmen İngilizce olarak çekilmesi tercih edilen filmin güçlü oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes, Rosemary Harris, Rachel Weisz ve Jennifer Ehle gibi isimler yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz gereken 10 Ralph Fiennes performansı