Hayatımıza Girls dizisinin Adam’ı olarak giren 1983 doğumlu Adam Driver, neslinin en yetenekli oyuncularından biri. Henüz 10 yıllık kariyerine Coen Kardeşler’den Martin Scorsese’ye, Jim Jarmusch’tan Steven Spielberg’e birçok usta yönetmenle işbirliği sığdıran Driver, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli isimlerinden Noah Baumbach’ın birçok projesinde de yer aldı, Star Wars evreninin üçüncü üçlemesindeki Kylo Ren rolüyle ana akım izleyiciye de kendini tanıttı. O, kendi görüntü ve ses kayıtlarını izlemekten nefret etse de, biz onu izlemeye bayılıyoruz! İşte en sevdiğimiz Adam Driver filmleri…

En İyi Adam Driver Filmleri

Marriage Story | 2019, Noah Baumbach

2019’da birçok iddialı, orijinal film projesine imza atan Netflix’in en sevilenlerinden biri, Noah Baumbach imzalı Marriage Story. Adam Driver ve Scarlett Johansson‘un evliliği bitmek zorunda kalan bir çifti canlandırdığı film, günümüz şartlarında ayrılmanın ve boşanmanın ne kadar zor olduğunu, toplumsal baskı ve beklentilerle nasıl şekillendirdiğini gösteriyor. Senaryosu, çok konuşulan kavga sahnesi ve Adam Driver’ın müzikal performansıyla etkilediği bar sahnesi gibi akılda kalıcı anlarla dolu Marriage Story, izleyebileceğiniz en dürüst ve en güzel ilişki hikayelerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: Netflix Film Önerileri

The Dead Don’t Die | 2019, Jim Jarmusch

Jim Jarmusch‘un kendine özgü mizah anlayışını yansıttığı bu zombi komedisi, hem kendisiyle hem de türün klişeleriyle her fırsatta dalga geçmeyi başaran ve ünlüler geçidi bir oyuncu kadrosuyla ilgi çeken bir yapım. Bill Murray ve Adam Driver‘ın başrolünde yer aldığı ve küçük, sakin bir kasabanın güvenlik güçlerini canlandırdığı filmde, zombi istilası şiddetlendikçe tanıştığımız tuhaf karakterlerin ve izlediğimiz absürt olayların sayısı da gittikçe artıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Report | 2019, Scott Z. Burns

Gerçek olaylardan uyarlanmış bu politik gerilim, 11 Eylül sonrası ABD’de CIA’in yasaları çiğnemek, kanıtları yok etmek ve sırları saklamak için uyguladığı şok edici yöntemleri araştıran bir senatör ve çalışanının cesurca ortaya çıkardıklarını konu alıyor. Adam Driver ve Annette Bening‘in performanslarıyla dikkat çeken The Report, 2019 Sundance Film Festivali’nin en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

BlacKkKlansman | 2018, Spike Lee

1970’lerde Colorado Polis Departmanı’nın ilk siyahi polis memuru görevine getirilen Ron Stallworth’un gerçek hikayesinden yola çıkan BlacKkKlansman, ırkçı grup Ku Klux Klan’ın içine sızmayı ve daha büyük suçlar işlemelerini engellemeyi başaran bu adamın trajikomik macerasını anlatıyor. Ona yardım edense klanın nefretinin muhattabı bir diğer etnik gruba mensup, Yahudi bir polis memuru oluyor. Geçmişte ve günümüzde çok ciddi ve çok ağır sonuçları olmuş ırkçılığa mizahın gücüyle ve dönemin renkleriyle optimist bir açıdan yaklaşan Spike Lee‘nin En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödüllü bu filmi, etkileyici finalinde gerçekleri yüzünüze vuracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: 2018’in En İyi Filmleri

Silence | 2017, Martin Scorsese

Usta yönetmen Martin Scorsese’yi New York sokaklarında geçen ve gangster hesaplaşmalarına odaklanan filmleriyle tanıyor olabilirsiniz fakat 1997 yapımı Kundun’u izlediyseniz onun ve sinemasının ABD’den çok uzaklarda da aynı güçte hikayeler anlatabildiğini biliyorsunuzdur. Scorsese’nin yıllar sonra Uzakdoğu’ya döndüğü Silence, 17. yüzyılda Avrupa’dan Japonya’ya giderek kayıp bir rahibin peşine düşen iki misyoner rahibin hikayesini anlatıyor. Andrew Garfield, Adam Driver ve Liam Neeson‘ın başrollerinde yer aldığı film, felsefi derinliği ve olağanüstü görselliğiyle dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Paterson | 2016, Jim Jarmusch

Jim Jarmusch‘un edebiyattan ilham alan bu tatlı filmi, New Jersey’nin Paterson şehrinde yaşayan, Paterson adlı, şiir meraklısı bir otobüs şoförünün hayatında bir haftayı konu alıyor. Paterson’ın günlük yaşamı, rutini ve hisleri ufak detaylarla değişirken, bu detaylarda gizli şairane anlar ve hafifçe gülümseten bir mizah size eşlik edecek. Tabii Adam Driver’ın doğal oyunculuğu da…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Star Wars: The Force Awakens | 2015, J.J. Abrams

Lucas Entertainment ve Disney’in arasındaki alışverişin sonuçlanması sonucu Star Wars evrenine yeni filmler eklenmesi kesinleşir kesinleşmez havalara uçan Star Wars hayranları, yeni bir üçlemenin ilk filmiyle heyecana boğulmuştu. J.J. Abrams‘ın ilk üçlemenin nostaljisini ve ikinci üçlemenin teknolojisini birleştirdiği The Force Awakens, olanların yıllar sonrasında yeni bir mücadele başlatıyor ve bizi yepyeni karakterlerle tanıştırıyor. Güçlerini yeni yeni keşfetmeye başlayan Rey ve Finn, usta pilot Poe Dameron ve karanlık tarafa sempati duyan Kylo Ren bunlardan yalnızca birkaçı… Onları sırasıyla Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac ve Adam Driver‘ın canlandırdığı filmde, ilk üçlemenin duayen oyuncuları Harrison Ford, Mark Hamill ve Carrie Fisher da arzıendam ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Hungry Hearts | 2014, Saverio Costanzo

New York’ta tanışan ve âşık olan genç bir çiftin hayatları ve ilişkileri, ansızın hayatlarına giren bir bebek ve ölüm-kalım meseleleriyle büyük sınavlar vermek zorunda kalıyor. İtalyan yönetmen Saverio Costanzo‘nun bu tuhaf ilişki dramı, başrol oyuncuları Adam Driver ve Alba Rohrwacher‘e Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Inside Llewyn Davis | 2013, Ethan Coen & Joel Coen

Coen Kardeşler sinemasının tüm gülümseten ve hüzünlü özelliklerini özümsemiş bu müzik filmi, 1960’ların West Village’ının sokaklarında dolaşırken New York’un o dönemki ruhunu yakalıyor ve bizi yalnız, başarısız ve mutsuz bir müzisyenin yaşamından içeri sokuyor. Oscar Isaac‘in performansı, soluk renkleri, esprili şarkı sözlerine sahip olsa da dokunaklı olmayı başaran müzikleri ve Carey Mulligan‘dan Justin Timberlake‘e Adam Driver‘dan John Goodman‘a uzanan oyuncu kadrosuyla Inside Llewyn Davis , keyifle izleyeceğiniz, melankolik bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Frances Ha | 2012, Noah Baumbach

New York’ta kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, dansçı olma hayalleri kursa da bunu gerçekleştirecek olgunluğa bir türlü ulaşamayan Frances’in gözlerimizin önünde büyüdüğü bu film, hayatın gerçekleriyle yüzleşmenin ve gerçek anlamda yetişkinliğe ermenin ne kadar zor olabildiğini hatırlatıyor. Siyah-beyaz estetiği, Greta Gerwig‘in performansı ve hayatın içinden senaryosuyla Frances Ha, büyümek zorunda kalmış ya da büyümeye çalışan tüm çocuk kalmışların izlemesi gereken bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nun Frances Ha incelemesi…