Ünlü modacı Tom Ford’un yönetmen koltuğunda oturduğu Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden… Bunu fırsat bilerek, son yıllarda moda anlayışına hayran kaldığımız 10 filmi bir araya getirdik!

Ekran-Resmi-2016-09-05-10.44.23

Hatırlarsanız ünlü modacı Tom Ford, 2009 yılında yönetmenlik kariyerine Colin Firth’ün başrolde yer aldığı, Christopher Isherwood uyarlaması A Single Man (Tek Başına Bir Adam) ile muhteşem bir başlangıç yapmıştı. 7 yıl sonra gelen ikinci filmi Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) bir sanat galerisi sahibinin, ayrıldıktan yıllar sonra karşılaştığı eski eşinin yazdığı oldukça sembolik bir intikam romanı nedeniyle kendini gerilimli bir öykünün içinde buluşunu konu alıyor. Austin Wright’ın romanında uyarlanan filmin başrollerinde Amy Adams ve Jake Gyllenhaal yer alırken, onlara Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Armie Hammer, Michael Sheen, Laura Linney ve Michael Shannon gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

NOCTURNAL ANIMALS

Ödüllü kostümler ve moda anlayışıyla ön plana çıkan filmler dendiğinde akla ilk önce dönem filmleri ve fantastik yapımlar gelse de, günümüzde geçen filmlerde de yenilikçi ve kışkırtıcı kostümler üretmek, hatta yeni moda akımları başlatmak zaman zaman mümkün olabiliyor. Tom Ford’un Nocturnal Animals‘ı da, günümüzde geçmesine rağmen, tıpkı yönetmenin ilk filmi A Single Man gibi görsel dünyası kusursuz, özellikle moda anlayışı, kostüm tasarımı ve sanat yönetmenliğiyle göz kamaştıran bir film.

Bu hafta Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Filmekimi’nin ardından vizyonda izleyebileceğiniz Marion Cotillard’lı Mal de pierres (From the Land of the Moon / Aşk Mektupları), bir ofis partisinin nasıl olmaması gerektiğine dair ipuçları veren komedi Office Christmas Party (Çılgın Ofis Partisi), animasyon Sing (Şarkını Söyle) ve yerli yapımlar Kasap Havası ile Sen Benim Her Şeyimsin.

***

En Şık Filmler / En İyi Moda Filmleri

Iris | 2014, Albert Maysles

Kurmaca dünyaya geçmeden, gerçek hayattan bir moda ikonunu anlatan bu belgeselden bahsetmek gerek… 87 yaşındaki moda ikonu Iris Apfel’in yaşamını konu alan ve efsanevi belgeselci Albert Maysles’in imzasını taşıyan film, sizi hiç tahmin etmediğiniz dükkanlardan alışveriş yaparak hiç tahmin etmeyeceğiniz parçaları bir araya getiren şık ve güzel bir kadınla tanıştıracak.

Kingsman: The Secret Service | 2014, Matthew Vaughn

Gizli bir ajan organizasyonunun sokaklarda büyümüş bir çocuğu korumaya alıp eğittiği ve büyük bir suç örgütüne karşı kullandığı Kingsman: The Secret Service, 007 külliyatını aratmayan şık takımlarıyla dikkat çeken ajanların dünyasına bir yolculuk niteliğindeydi. Colin Firth’ün canlandırdığı ajanın başroldeki Taron Egerton’a verdiği giyim dersi, filmin unutulmaz sahnelerinden…

La grande bellezza | 2013, Paolo Sorrentino

2013 yılında İtalya’ya 15 yıl sonra yeniden bir En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü kazandıran, Paolo Sorrentino imzalı La Grande Bellezza / The Great Beauty, aynı anda bir Roma güzellemesi, bir entellektüelite hazinesi ve görsel olarak kusursuz bir yapım olma özelliği taşıyordu. Roma’nın muhteşem tarihi ve mimari güzellikleri ve parti sahneleri kadar kostümleriyle de İtalyan stilini yansıtan filmin başrolünde Toni Servillo’yu izlemiştik.

Stoker | 2013, Park Chan-wook

Uzakdoğu sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Park Chan-wook’un İngilizce çektiği Stoker, görüntü yönetimi, kostümleri, müzikleri ve setleriyle, sanatsal anlamda kusursuz bir film olarak 2013’ün akılda kalanları arasında yer almıştı. Film, babasının ölümünün ardından dengesiz annesiyle yaşamak zorunda kalan India’nın, varlığından bile haberi olmadığı amcasının gelişiyle daha da altüst olan yaşamını konu alıyordu. Filmde başrollerde Mia Wasikowska, Nicole Kidman ve Matthew Goode yer alıyordu.

The Bling Ring | 2013, Sofia Coppola

Şaşırtıcı ama gerçek olaylardan uyarlanan Sofia Coppola filmi, ünlüler ve yaşamlarına saplantılı bir şekilde kendilerini kaptırmış bir grup gencin birçok yıldızın evini ve özellikle gardrobunu soyduğu bir seri suç filmiydi. Suçlu olabilirler ama lise çağındaki bu gençlerin modadan anladıkları kesin!

Io sono l’amore | 2010, Luca Guadagnino

İtalyan estetiğini her anlamada üzerine giyinmiş bir film olan Io sono l’amore / I Am Love, başroldeki Tilda Swinton’ın Rus aksanlı İtalyanca konuştuğu muhteşem oyunculuğuyla dikkat çekiyor her şeyden önce. Büyük bir aile dramının kronolojisini tutan film boyunca, bu zengin İtalyan ailesinin bireyleri üzerinde gördüğünüz kostümler gerçekten “pause” tuşunu hak ediyor.

(500) Days of Summer| 2009, Marc Webb

2000’li yılların en iyi romantik komedileri arasında yer alan (500) Days of Summer, gerçek aşka inanmayan Summer ve saf aşık Tom’un 500 gününe odaklanıyordu. Film senaryosuyla birçok aşk hikayesini oldukça iyi bir şekilde özetlerken, The Smiths’ten Regina Spektor’a uzanan soundtrack albümüyle de hayran kitlesini kat kat arttırmıştı. Zooey Deschanel’in gerçek yaşamını da yansıtan indie tarzının birçok kişiye ilham verdiği kesin.

Sex and the City | 2008, Michael Patrick King

2000’lere damgasını vuran dizi Sex and the City’nin sinema uyarlaması hem dizinin hayranlarını birkaç yıl sonra yeniden Carrie, Samantha, Charlotte ve Miranda’yla buluşturmuş hem de diziyi izlememiş olanları bir an önce geçmişe dönmeye ikna etmişti. Manhattan’la özdeşleşen dizinin moda anlayışını sinemaya taşıyan film, kostümleriyle göz kamaştıranlardandı.

The Devil Wears Prada | 2006, David Frankel

İş arayan, New York’a yeni gelmiş, saf ve moda ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir genç kadının kendini şehrin en büyük moda dergisinin editörünün asistanı olarak bulması sonucu iş ve özel hayatında yaşadığı zorlukları, ikilemleri ve değişiklikleri konu alan “The Devil Wears Prada”, Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından uyarlanmıştı. Özellikle moda editörü Miranda Priestly karakteriyle öne çıkan filmde gözler, bu zalim kadını canlandıran Meryl Streep’in üzerindeydi. Filmde ayrıca Anne Hathaway, Emily Blunt ve Stanley Tucci rol alıyordu.

Zoolander | 2001, Ben Stiller
Zoolander 2 | 2016, Ben Stiller

Ve son olarak çılgın bir öneri… Ben Stiller’ın yönettiği ve başrollerini Owen Wilson ile paylaştığı Zoolander, adını ünlü bir model olan fakat karizması ve bakışları dışında pek bir şeye sahip olmadığı düşünülen Derek Zoolander’dan alıyordu. Çılgın kostümleri kadar ünlü konuk oyuncularıyla da dikkat çeken Zoolander (2001) ve Zoolander 2 (2016), önce Malezya başbakanını öldürmek üzere beyninin yıkandığı bir tehlikeyi atlatıyor, ardından yıllar sonra sektöre geri dönmenin zorluklarını yaşıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlıu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN