Sadece oyunculuk, özellikle de aksiyon sinemasındaki yetenekleriyle değil, iyi kalpliliği ve yardımseverliğiyle de sık sık gündem olan bir yıldız Keanu Reeves. The Matrix serisi sayesinde dünyaca ünlenen, 1964 doğumlu oyuncu, 2010’larda ise John Wick serisi sayesinde aksiyon sinemasına sevilen bir karakter daha eklemiş oldu. Reeves, 2019’da John Wick serisinin üçüncü filminin yanı sıra Pixar animasyonları denince akla gelen ilk serilerden Toy Story’nin dördüncü filminin seslendirme kadrosunda da karşımıza çıkıyor.

keanu reeves

En İyi Keanu Reeves Filmleri

John Wick: Chapter 2 | 2017, Chad Stahelski
John Wick | 2013, Chad Stahelski

Uzun yıllar boyunca vasat yapımlar dışında karşımıza çıkmayan Keanu Reeves, 2013’te muhteşem bir dönüş yaptı ve tıpkı kendisi gibi bir kahramanı canlandırdı: İnzivaya çekilmiş, suç dünyasındaki yeteneklerini rafa kaldırarak müzmin bir yaşam sürmeye başlamış kiralık katil John Wick. Davetsiz bir misafirin tetiklemesiyle her şeyini kaybetmesine neden olan gangsterlerin peşine düşen ve eski günlerine geri dönen kahramanın maceraları 2017’de bir devam filmiyle sürmüştü. Üçüncü bölümü için de gün saymaya başladık bile!

youtube play youtube play

The Neon Demon | 2016, Nicolas Winding Refn

Danimarka aksiyon sinemasının yetenekli ve yaratıcı yönetmeni, 2011’de Drive ile dünyaca ünlenen Nicolas Winding Refn‘in yeni filmi The Neon Demon (Neon Şeytan), acımasız moda dünyasının iç yüzünü etkileyici bir şekilde gösteriyor. Filmin başrolünde genç ve güzel oyuncu Elle Fanning yer alırken, ona eşlik eden isimler arasında Christina Hendricks, Jena Malone ve Keanu Reeves gibi isimler de var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

The Lake House | 2006, Alejandro Agresti

Güney Kore filmi Siworae’nin yeniden çevrimi olan The Lake House, fantastik ve romantik bir film. Filmde Kate, taşındığı mimari harikası göl evinin eski sahibi olan Alex ile gizemli bir mektup alışverişine başlıyor. Tek pürüz ikisinin de mektupları aynı evde, farklı zamanlarda yaşarken alıyor olması! Zaman ve mekan engellerini aşarak kavuşabilecekler mi diye merakla izlediğimiz çifti Sandra Bullock ve Keanu Reeves canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Constantine | 2005, Francis Lawrence

Sonraları bir TV dizisine de dönüşen Constantine ile, “Hellblazer” adlı çizgi romanının sinema uyarlaması olarak 2005’te tanışmıştık. Doğaüstü güçleri olan ve sürekli sigara içen karanlık bir kahraman olan Constantine’in bir dedektife yardımcı olarak şeytana meydan okumasını anlatan filmde başrolleri Keanu Reeves ve Rachel Weisz paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Something’s Gotta Give | 2003, Nancy Meyers

Romantik komedi türünün vazgeçilmez yönetmenlerinden Nancy Meyers‘ın, 2000’lere sıcak bir hikayeyle merhaba dediği film bu. Genç kadınlara olan ilgisiyle nam salmış bir müzik yapımcısının, geçirdiği kalp krizi ardından yaşıtı bir kadına ilgi duymasıyla ortaya çıkan aşk üçgenini konu alan filmde Jack Nicholson, Diane Keaton, Keanu Reeves, Frances McDormand ve Amanda Peet’i izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Sweet November | 2001, Pat O’Connor

Sweet November, her sonbahar çeşitli sosyal ağlar vasıtasıyla “Kasımda Aşk Başkadır” cümlesinin aşırı tüketimine maruz kalmamıza neden olan filmin ta kendisi! Reklamcı Nelson ve Sara’nın Kasım ayını unutulmaz kılan aşkının hikayesi, California’nın sonbaharıyla tanıştırıyor bizi. Filmde romantik çiftimizi Keanu Reeves ve Charlize Theron canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

The Matrix | 1999, The Wachowskis
The Matrix Reloaded | 2003, The Wachowskis
The Matrix Revolutions | 2003, The Wachowskis

Wachowski’lerin başyapıtı, modern çağın en önemli filmlerinden The Matrix, bizi kendi gerçekliğimizi sorgulatan, bilgisayarlara ve evrene bakışımızı değiştiren bir dünyayla tanıştırıyor. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’in rol aldığı ilk film bir üçlemeye dönüşse de, diğer iki film eleştirmenler ve seyirci üzerinde aynı etkiyi yaratamamıştı.

youtube play youtube play

The Devil’s Advocate | 1997, Taylor Hackford

İşinin adalet sağlamak değil, kazanmak olduğunu düşünerek yanılan bir avukatın kariyerindeki dönüm noktasının ardından yaşadıklarını konu alan The Devil’s Advocate, 1990’ların en bilindik filmlerinden biri. Bu gizemli ve sürükleyici filmde Keanu Reeves ve Al Pacino başrolleri paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Speed | 1994, Jan de Bont

Keanu Reeves ve Sandra Bullock’u 90’ların en akılda kalan aksiyon ikililerinden biri haline getiren nefes kesici film Speed, hızı 80 km/h altına düşmesi ya da polisin yolcuları tahliye etmeye kalkışması halinde patlatılacak bomba yüklü bir otobüste geçiyor. Keanu Reeves her şeyi riske atarak bombayı imha etmeye ve otobüsün hızlı bir şekilde yola devam etmesini sağlamaya çalışırken, ona Sandra Bullock, Jeff Daniels ve Dennis Hopper gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

My Own Private Idaho | 1991, Gus Van Sant

90’lar eşcinsel sinemasının en önemli yapıtlarından olan My Own Private Idaho, aslında sinemadaki Shakespeare uyarlamaları arasında. Henry V oyununun modern bir uyarlaması olan filmden iki yıl sonra, 23 yaşında hayata veda eden yetenekli oyuncu River Phoenix ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı film, iki yakın arkadaşın kendilerini ve cinselliği keşfetme yolculuğunu anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Point Break | 1991, Kathryn Bigelow

Yıllar sonra En İyi Yönetmen Oscar ödülünü kazanan ilk kadın ünvanını kazanacak olan Kathryn Bigelow’un ilk filmlerinden biri, 2010’larda yeniden çevrilen aksiyon filmi Point Break. Patrick Swayze ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı, ekstrem sörf sahneleriyle dikkat çeken film, banka soygunculuğu yapan bir grup sörfçüyü yakalamak için aralarına sızan bir FBI ajanının yaşadıklarını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Dangerous Liaisons | 1988, Stephen Frears

Rokoko akımının etkisi altındaki Fransa’da 18. yy. aristokratlarının entrikalarını anlatan bu dönem filmi, Christopher Hampton’un Choderlos de Laclos’un romanından uyarlanan kendi tiyatro oyununa dayanıyor. Film, aristokrasinin kendi arasında oynadığı baştan çıkarma oyunları ve girilen iddiaların tahmin edilmedik şekilde kötü sonuçlandığı hikayesiyle olduğu kadar oyuncu performansları ve sanatsal dallardaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Filmin başrollerinde Glenn Close, John Malkovich ve Michelle Pfeiffer yer alırken, oldukça genç bir Keanu Reeves de Chevalier Danceny rolünde karşımıza çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri