Nicolas Winding Refn imzalı The Neon Demon vizyonda, filmin oyuncularından Keanu Reeves’in izlemeniz gereken 10 performansı #themaggerda!

neon demon 1

Danimarka aksiyon sinemasının yetenekli ve yaratıcı yönetmeni, 2011’de Drive ile dünyaca ünlenen Nicolas Winding Refn’in yeni filmi The Neon Demon (Neon Şeytan), Cannes Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından ülkemiz salonlarında yaz vizyon takviminin bir parçası olarak yerini aldı. Acımasız moda dünyasının iç yüzünü etkileyici bir şekilde gösteren filmin başrolünde genç ve güzel oyuncu Elle Fanning yer alırken, ona eşlik eden isimler arasında Christina Hendricks, Jena Malone ve Keanu Reeves gibi isimler de var. (Filmle ilgili, Mert Tanöz’ün incelemesini buradan okuyabilirsiniz.)

neon demon - keanu reeves

The Neon Demon‘ın vizyondaki yerini almasını fırsat bilerek, filmin oyuncularından Keanu Reeves’in 90’lardan günümüze gelen filmografisinden izlemeniz gereken 10 performansını bir araya getirdik:

En İyi Keanu Reeves Filmleri

Dangerous Liaisons | 1988, Stephen Frears

Rokoko akımının etkisi altındaki Fransa’da 18. yy. aristokratlarının entrikalarını anlatan bu dönem filmi, Christopher Hampton’un Choderlos de Laclos’un romanından uyarlanan kendi tiyatro oyununa dayanıyordu. Film, aristokrasinin kendi arasında oynadığı baştan çıkarma oyunları ve girilen iddiaların tahmin edilmedik şekilde kötü sonuçlandığı hikayesiyle olduğu kadar oyuncu performansları ve sanatsal dallardaki başarısıyla da dikkat çekiyordu. Filmin başrollerinde Glenn Close, John Malkovich ve Michelle Pfeiffer yer alırken, oldukça genç bir Keanu Reeves de Chevalier Danceny rolünde karşımıza çıkıyordu.

Point Break | 1991, Kathryn Bigelow

Yıllar sonra En İyi Yönetmen Oscar ödülünü kazanan ilk kadın ünvanını kazanacak olan Kathryn Bigelow’un ilk filmlerinden biri, geçtiğimiz yıl yeniden çevrilen aksiyon filmi Point Break olmuştu. Patrick Swayze ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı, ekstrem sörf sahneleriyle dikkat çeken film, banka soygunculuğu yapan bir grup sörfçüyü yakalamak için aralarına sızan bir FBI ajanının yaşadıklarını konu alıyordu.

My Own Private Idaho | 1991, Gus Van Sant

90’lar eşcinsel sinemasının en önemli yapıtlarından olan My Own Private Idaho, Shakespeare’in “Henry V” oyununun modern bir uyarlamasıydı. Filmden iki yıl sonra, 23 yaşında hayata veda eden yetenekli oyuncu River Phoenix ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı film, iki yakın arkadaşın kendilerini keşfetme yolculuğunu anlatıyordu.

Speed | 1994, Jan de Bont

Keanu Reeves ve Sandra Bullock’u 90’ların en akılda kalan aksiyon ikililerinden biri haline getiren nefes kesici film Speed, hızı 80 km/h altına düşmesi ya da polisin yolcuları tahliye etmeye kalkışması halinde patlatılacak bomba yüklü bir otobüste geçiyordu. Keanu Reeves her şeyi riske atarak bombayı imha etmeye ve otobüsün hızlı bir şekilde yola devam etmesini sağlarken, ona Sandra Bullock, Jeff Daniels ve Dennis Hopper gibi oyuncular eşlik ediyordu.

The Devil’s Advocate | 1997, Taylor Hackford

İşinin adalet sağlamak değil, kazanmak olduğunu düşünerek yanılan bir avukatın kariyerindeki dönüm noktasının ardından yaşadıklarını konu alan filmde Keanu Reeves ve Al Pacino başrolleri paylaşıyordu.

The Matrix | 1999, The Wachowskis
The Matrix Reloaded | 2003, The Wachowskis
The Matrix Revolutions | 2003, The Wachowskis

Wachowski’lerin başyapıtı, modern çağın en önemli filmlerinden The Matrix, bizi kendi gerçekliğimizi sorgulatan, bilgisayarlara ve evrene bakışımızı değiştiren bir dünyayla tanıştırmıştı. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’in rol aldığı ilk film bir üçlemeye dönüşse de, diğer iki film eleştirmenler ve seyirci üzerinde aynı etkiyi yaratamamıştı.

Sweet November | 2001, Pat O’Connor

Daha önce “Mevsimi Güzelleştirecek 10 Sonbahar Filmi” listemizde de yer verdiğimiz “Sweet November”, her sonbahar çeşitli sosyal ağlar vasıtasıyla “Kasımda Aşk Başkadır” cümlesinin aşırı tüketimine maruz kalmamıza neden olan filmin ta kendisi! Reklamcı Nelson ve Sara’nın Kasım ayını unutulmaz kılan aşkının hikayesi California’nın sonbaharıyla tanıştırıyordu bizi. Filmde romantik çiftimizi Keanu Reeves ve Charlize Theron canlandırıyordu.

Something’s Gotta Give | 2003, Nancy Meyers

Romantik komedi türünün vazgeçilmez yönetmenlerinden Nancy Meyers, 2000’lere sıcak bir hikayeyle merhaba demişti. Genç kadınlara olan ilgisiyle nam salmış bir müzik yapımcısının, geçirdiği kalp krizinin ardından yaşıtı bir kadına ilgi duymasıyla ortaya çıkan aşk üçgenini konu alan filmde Jack Nicholson, Diane Keaton, Keanu Reeves,, Frances McDormand ve Amanda Peet’i izlemiştik.

Constantine | 2005, Francis Lawrence

Günümüzde bir TV dizisi olarak varlık gösteren Constantine ile, “Hellblazer” adlı çizgi romanının sinema uyarlaması olarak 2005’te tanışmıştık. Doğaüstü güçleri olan ve sürekli sigara içen bir kahraman olan Constantine’in bir dedektife yardımcı olarak şeytana meydan okumasını anlatan filmde başrolleri Keanu Reeves ve Rachel Weisz paylaşmıştı.

John Wick | 2013, Chad Stahelski

Uzun yıllar boyunca vasat yapımlar dışında karşımıza çıkmayan Keanu Reeves, 2013’te muhteşem bir dönüş yapmış ve tıpkı kendisi gibi bir kahramanı canlandırmıştı: İnzivaya çekilmiş, suç dünyasındaki yeteneklerini rafa kaldırarak müzmin bir yaşam sürmeye başlamış kiralık katil John Wick. Davetsiz bir misafirin tetiklemesiyle her şeyini kaybetmesine neden olan gangsterlerin peşine düşen ve eski günlerine geri dönen kahramanın maceralarının 2017’de bir devam filmiyle süreceğini de hatırlatalım.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR