Yeni kitap kokusu da güzel ama, eski kitapların kokusu bir başka! İstanbul’daki her sahaf, yalnızca baskısı tükenmiş, ikinci el ya da nadir kitaplara ulaştırma görevini değil, nostalji duygusunu harekete geçirme, bizi geçmişe götürme ve o eski kitap kokusunu muhafaza etme görevini de üstleniyor. 

İstanbul’daki sahaflar deyince akla hemen Beyazıt Sahaflar Çarşısı ve Beyoğlu’ndaki Aslıhan Sahaflar Çarşısı geliyor. Fakat İstanbul sahafları bu iki lokasyondan ibaret değil tabii ki: Eğer bir kitap arıyorsanız Kadıköy’den Adalar’a, Taksim’den Galatasaray’a şehrin farklı noktalarındaki İstanbul sahaflarına mutlaka uğrayın!

Not: Sevgili theMagger takipçileri, eğer listede olması gereken bir sahaf olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bize instagram hesabımızdan veya [email protected] adresinden ulaşın. 

İstanbul’un En İyi Sahafları

Simurg Kitabevi & Sahaf | Beyoğlu

Fotoğraf: facebook.com/simurg.kitabevi

İran mitolojisinde anka kuşunun adı olan simurg, aynı zamanda İstanbul’un en ünlü ve en eski sahaflarından birine adını vermiş. Üç kardeş olan Mehmet, İbrahim ve Coşkun Yılmaz’ın 1988’de, Beyoğlu’nda açtığı Simurg Kitabevi & Sahaf, Türkiye’yi konu edinen, her dilde, her dönemden kitabı bulabileceğiniz bir sahaf. Yüz binin üzerindeki kitabının yanı sıra kedileriyle de meşhur olan bu sahaf, Türkiye tarihi, müziği, edebiyatı, sanatı, coğrafyası, politikası gibi birçok konuda bir koleksiyona sahip. Birçok sahaf gibi eline geçen önemli kitapları satışa sunmadan önce müdavimlerini özel olarak bilgilendiren sahaf, Tarlabaşı bulvarında bulunuyor.

Simurg Kitabevi Adres: Tarlabaşı Bulvarı, Kalyoncu Kulluğu Cad. No:13/4 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

İmge Sahaf | Kadıköy

Fotoğraf: selfiehashtag.com

Dışarıdan bakıldığında ufak bir dükkanmış gibi gözüken, Kadıköy çarşısının içindeki İmge Sahaf, alt katına indiğinizde ağzını açık bırakıyor: Üst kattakinin katbekat büyüklüğünde ve genişliğinde odalar dolusu kitapla ve dergiyle karşılaşıyorsunuz. Koleksiyonunda değerli ve nadir eserler, sinemadan psikolojiye, arkeolojiden bilimkurguya her türlü Türkçe kitap, Osmanlıca edebiyat, tarih kitapları ve Osmanlıca dergi ve gazeteler gibi farklı dönemlerden her türlü kitabı ve dergiyi bulabileceğiniz İmge Sahaf, aynı zamanda özel kütüphane kurma hizmeti ve satacağınız kitapları evden teslim alma hizmeti de sunuyor.

İmge Sahaf Adres: Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sok. No: 41/A Kadıköy / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

 

Denizler Kitabevi | Beyoğlu

Fotoğraf: facebook.com/DenizlerKitap

İstiklal Caddesi üzerinde birbiri ardına kapanan onlarca yıllık mağazaların, kitapçıların, pastanelerin yasını tutmaya alıştığımız bu dönemde, Denizler Kitabevi yüzümüzü güldürenlerden. 1993’te kurulan bu kitabevi nadir ve değerli kitaplarıyla olduğu kadar iç tasarımıyla ve büyüleyici atmosferiyle de sizi içine çekecek. Bu eşsiz dükkan, kitaplar dışında özellikle eski haritalar, antik eserler, efemera ve gravürler bulabileceğiniz bir yer olarak da dikkat çekici.

Denizler Kitabevi & Sahaf Adres: İstiklal Cad. No:199/A Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Instagram

Barış Sahaf | Kadıköy

Fotoğraf: hangisahaf.wordpress.com

Barış Sahaf’ın mazisi Halil Bingöl’ün 1966 yılında Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda sahaflığa başlamasına dayanıyor, 1992’de ise o ve oğlu Barış Bingöl, Beyoğlu Aslıhan Pasajı’nda bugünkü işletmenin temellerini atmış. 2008’de Barış Bingöl, kuşak çatışması sonucu tabiri caizse ayrı dükkana çıkmış. Kadıköy’deki bu dükkan, tıpkı Aslıhan Pasajı’ndaki ilk dükkanda olduğu gibi nadir, nitelikli koleksiyon ürünleri sayılan değerli kitap, evrak, belge, harita ve gravürler satıyor. Aynı zamanda 2015’ten beri düzenli olarak yapılan kitap mezatlarında o ay içerisinde yeni gelen değerli parçalar öncelikli olarak koleksiyonerlere sunuluyor.

Barış Sahaf Adres: Mühürdar Cad. No:71/B Kadıköy / İstanbul

Websitesi | Instagram

Gezegen Sahaf | Beyoğlu

Fotoğraf: facebook.com/pg/seyyaresahhaf

90’lı yıllarda Beyazıt’ta kitapçılık yaparak sektöre adım atan Sedat ve Kerime Yardımcı kardeşler, 2007’de Aslıhan Sahaflar Çarşısı’ndaki Gezegen Sahaf’ı açmışlar; ardından burası Kamer Hatun Mahallesi, Hamalbaşı Caddesi’ne taşınmış. Türkçe, İngilizce, Osmanlıca ve Almanca kitapların yanı sıra türlü dergi, afiş, kartpostal ve efemera ile nadir eserlere rastlamak mümkün. Adına uygun bir şekilde geniş bir kitap gezegeni burası. Gezegen Sahaf’ta her cumartesi öğleden sonrasında kitap ve farklı obje mezatları da düzenleniyor.

Gezegen Sahaf Adres: Kamer Hatun Mah. Hamalbaşı Cad. No: 16/A Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

 

Turkuaz Sahaf & Antiquariat | Beyoğlu

Fotoğraf: facebook.com/sahaf.turkuaz

Beyoğlu’nun özellikle yerli ve yabancı araştırmacılar ve akademisyenler tarafından sıkça ziyaret edilen sahaflarından biri, 2001 yılında Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş tarafından açılan Turkuaz & Antiquariat. Bunun en büyük nedeni, Türkçe ve Osmanlıca kitapların yanı sıra Ermenice, Rumca, İbranice, Fransızca, İngilizce, Almanca ve İtalyanca kitapların da bulunabilmesi. Kaliteli arşivi sayesinde pek çok kütüphane ve araştırma merkezine referans desteği veren Turkuaz & Antiquariat’ta, tarih ve edebiyat kitaplarının dışında tıp, hukuk ve cilt yapımı özelinde kitaplar da bulunabiliyor.

Turkuaz Sahaf & Antiquariat Adres: Gazeteci Erol Dernek Sok. Erman Han No:5/7 Kat:3 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | FacebookInstagram

 

Heybeli Sahaf | Heybeliada

Fotoğraf: facebook.com/Heybelisahaf

Yazın yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan, fakat kışın da sürekli sakinlerinin sayısı bir hayli fazla olan Heybeliada, Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneği’nin yoğun çabalarına rağmen 2013’ten beri halk kütüphanesini kaybetmiş durumda. 2016’da açılan Heybeli Sahaf, hem sattığı ikinci el kitaplarla ve kitap kiralama imkanlarıyla kütüphanenin yokluğunu az da olsa gidermek için önemli bir adım, hem de adayı ziyaret edenlerin geçirdikleri hoş vakte kitap karıştırmayı ve kitaplar arasında kaybolmayı da dahil etmelerini sağlayan bir seçenek. 

Heybeli Sahaf Adres: Heybeliada Mah. Lozan Zaferi Cad. No:57  Adalar / İstanbul

Facebook | Instagram

 

İlginizi çekebilir: İstanbul’da Uğramanız Gereken 10 Kitapçı ve Kitabevi

İlginizi çekebilir: En İyi İstanbul Kütüphaneleri: Kitaplar Arasında Kaybolun 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

 1. Çok güzel olmuş bu!
  Kitantik.com’da tüm bu sahaflar gibi, tüm Türkiye’den 100’den fazla sahafın ürünlerini görmek mümkün. %100 Alışveriş güvencesiyle online sipariş verilebiliyor.
  https://kitantik.com

 2. Merhaba ,

  Çok güzel bir paylaşım olmuş.Ben yaklaşık 10 yıldır Süleymaniye’de bulunan Kitapçı Ahmet’ten alışveriş yapıyorum. Kendisi kitap alımı da yapmaktadır.Bir çok kez ondan almış olduğum kitapları kendisine geri satmışımdır.

  internet adresini paylaşıyorum.

  http://www.kitapciahmet.com