1965, New York City doğumlu aktör Robert Downey Jr., kariyerindeki büyük sıçramayı 90’lı yılların başında sinemanın efsanelerinden Chaplin’i canlandırarak yapmıştı. Birçoğumuzun Ally McBeal dizisi ile tanıştığı aktör, özel yaşamındaki büyük sorunlar ve madde bağımlılığı nedeniyle hızlı bir düşüş yaşamış olsa da, 2005 yılında Shane Black’in yönettiği “Kiss Kiss Bang Bang” filminin ardından iki dev bütçeli serinin başrol oyuncusu seçilerek yeniden yükselişe geçti: Robert Downey Jr., artık (Sherlock Holmes dendiğinde olmasa bile) Iron Man dendiğinde akla gelen ilk isim. Açıkçası, uzun süredir başka bir projede yer aldığı da yok zaten…

Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.

robert downey jr – kapak

***

En İyi Robert Downey Jr. Filmleri

Chaplin | 1992, Richard Attenborough

90’lı yılların başında, efsanevi sinemacı Charles Chaplin’in yaşamına odaklanan biyografik yapımda onu canlandıran Robert Downey Jr., ilk Oscar adaylığını da elde etmişti. Gandhi filmi ile biyografik yapımlardaki ustalığını kanıtlamış olan Richard Attneborough’nun imzasını taşıyan filmde Geraldine Chaplin’i de büyükannesi, yani Charles Chaplin’in eşi Hannah Chaplin rolünde izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Wonder Boys | 2000, Curtis Hanson

Michael Chabon’un romanından uyarlanan Curtis Hanson filmi, onu terk eden karısının ardından kendine gelmeye çalışan bir İngilizce profesörünün ilginç bir karakter olan editörü ve hepsi de farklı bir dünyaya sahip arkadaşları ile olan ilişkilerine odaklanıyordu. Önemli rollerinde Michael Douglas, Tobey Maguire, Frances McDormand, Robert Downey Jr. ve Katie Holmes yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Kiss Kiss Bang Bang | 2005, Shane Black

Uzunca bir süre kariyerinde önemli bir başarı elde edemeyen, hatta neredeyse ortadan kaybolan Robert Downey Jr., geri dönüşünü Kiss Kiss Bang Bang ile yapmıştı. Gizemli bir cinayetin buluşturduğu üç karaktere, bir özel dedektif, bir aktris ve aktörmüş gibi yapan bir hırsıza odaklanan filmde Robert Downey Jr.’a Val Kilmer ve Michelle Monaghan eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

A Guide to Recognizing Your Saints | 2006, Dito Montiel

80’li yıllarda New York City’nin Astoria bölgesinde geçen bir büyüme hikayesi… A Guide to Recognizing Your Saints, hayatına giren doğru insanlar (‘azizler’) sayesinde yaşıtlarının karıştığı suç dünyasından uzak kalmayı başaran bir çocuğa odaklanıyordu. Shia LaBeouf, Robert Donwey Jr.’ın gençliğini canlandırdığı rolünde parlarken, filmde ayrıca Dianne Wiest, Melonie Diaz, Channing Tatum gibi isimler de rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Zodiac | 2007, David Fincher

Geçtiğimiz hafta David Fincher filmleri listemizde de yer verdiğimiz Zodiac, 1970’lerde San Francisco ve Körfez çevresine dehşet saçan seri katil Zodiac’ın yakalanamayışının gerçek hikayesini anlatıyor. Robert Graysmith’in konuyla ilgili kitabından uyarlanan filmde; katilin peşindeki dedektifler ve gazeteciler bir yana, bir karikatürist de katili yakalamakla kafayı bozuyor dehşet dolu sisli ve karanlık gecelerde katilin izini sürüyordu. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr ve Mark Ruffalo paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde David Fincher Sineması ve Mert Tanöz’den Zodiac incelemesi

Tropic Thunder | 2008, Ben Stiller

Komedi tarihindeki en şaşırtıcı rollerden biri, Ben Stiller’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk film Tropic Thunder’da Robert Downey Jr.’ın ellerine emanet edilmişti: ABD’li olan oyuncu, filmin içinde çekilen filmde, siyahi bir karakteri canlandıran Avustralyalı bir oyuncuyu canlandırıyordu. Güneydoğu Asya’da Vietnam savaşıyla ilgili bir film çekmekte olan üç aktör ve bir yönetmenin kendilerini gerçek bir savaşın ortasında bulmasını -ve bunu fark etmemesini- konu alan filmde Jack Black ve Ben Stiller da en az bu filmdeki rolüyle ikinci Oscar adaylığını elde eden Robert Downey Jr. kadar komikti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde Ben Stiller

Iron Man | 2008, Jon Favreau
Iron Man 2 | 2010, Jon Favreau
Iron Man 3 | 2013, Shane Black

Marvel’ın en sevilen ve en nefret edilen süperkahramanlarından Iron Man, namıdiğer Tony Stark rolü, 2008’de çekilen ilk filmle birlikte Robert Downey Jr.’ın olmuş ve bu rol oyuncuya bir hayli yakışmıştı. Ses ve görsel efektlerindeki başarı ile de her yeni filmle takdir edilen Iron Man serisi bir üçleme halini aldı. Diğer yandan Iron Man’in The Avengers’ın ve MARVEL evreninin önemli bir parçası olduğu düşünülürse, Robert Downey Jr.’ı birçok filmde daha izledik, izlemeye de devam edeceğiz gibi gözüküyor. Süperkahraman filmleriyle aranız iyi değilse ve bu filmlerden yalnızca birini izlemek yeterli diye düşünüyorsanız, önerimiz Iron Man 3.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10, IMDb Puanı: 7.0/10, IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerde İzlediğimiz 10 Süperkahraman Filmi

Sherlock Holmes | 2009, Guy Ritchie
Sherlock Holmes: A Game of Shadows | 2011, Guy Ritchie

2009’da İngiliz edebiyatının en önemli kahramanlarından Sherlock Holmes ve sevgili ortağı Dr. John Watson kim bilir kaçıncı kez sinemaya uyarlanmıştı. Fakat bu filmin farkının önceki yüzyılda geçen bir süperkahraman filmiymişcesine çekilmiş başarılı bir aksiyon filmi olduğunu, Guy Ritchie’nin yönetmenlik becerileri ve Hans Zimmer’in müzikleri başta olmak üzere çok başarılı bir teknik ekiple yola çıktığını anlamak uzun sürmemişti. 2011 yılında çekilen devam filmi öncülü kadar başarılı bulunmasa da, Robert Downey Jr.’ın geçmiş-zaman-Iron-Man’i diyebileceğimiz Sherlock portresini unutmak mümkün değil. Filmde Dr. John Watson’ı da Jude Law’un canlandırdığını hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10, IMDb Puanı: 7.5/10

Due Date | 2010, Todd Phillips

Bir önceki komedi performansı ile büyük övgü toplayan Robert Downey Jr., yıldızı The Hangover filmi ile parlayan Zack Galifianakis’in yol arkadaşı olduğu Due Date’te de güldürmüştü. İlk çocuğunun doğumuna yetişmek için mecburen çekilmez bir yol arkadaşına katlanmak zorunda kalan Peter Highman’i canlandıran Robert Downey Jr.’ı ilerleyen yıllarda Iron Man ve Sherlock Holmes dışındaki karakterlere bürünmüş bir şekilde de izlemeyi umuyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

The Judge | 2014, David Dobkin

The Judge, başarılı avukat Hank Palmer’ın çocukluğunu geçirdiği kasabaya dönüşünü anlatıyor. Fakat The Judge, sıradan bir eve dönüş ve aileyle yüzleşme hikayesi değil. Çünkü kasabanın yargıcı cinayetle suçlanıyor ve bu kez Palmer’ın savunması gereken kişi yalnızca müvekkili değil, öz babası. Filmde baba rolündeki Robert Duvall’ın 2014’ün en iyi yardımcı performanslarından birini sergiliyor olması, bu başarılı dramı kaçırmamak için en büyük sebep.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10