En son Netflix’in aksiyon komedisi “Bright” ve DC çizgi roman evreninin tüm kötülerini bir araya getiren “Suicide Squad”da karşımıza çıkan Will Smith, 90’lardan itibaren müzikten sinemaya eğlence endüstrisinin en ünlü simalarından biri… 2019’da Disney’in live-action Aladdin filminde cini canlandırmanın yanında Ang Lee imzalı bilimkurgu Gemini Man’in de başrollerini Clive Owen ve Mary Elizabeth Winstead ile paylaşacak olan Will Smith’in gelecek projeleri arasında birçok devam filmi de mevcut: Bad Boys for Life, Suicide Squad 2, Bright 2 ve Bad Boys 4… Will Smith’in filmografisini bu yazıda mercek altına aldık.

En İyi Will Smith Filmleri

will smith
Will Smith Filmleri

Bad Boys | 1995, Michael Bay
Bad Boys II | 2003, Michael Bay

Aynı zamanda Michael Bay’in yönettiği ilk film olan, Will Smith ve Martin Lawrence’ın birbirine zıt iki polisi, Mike ve Marcus’u canlandırdığı aksiyon-komedi “Bad Boys” Will Smith’i beyazperdede izlediğimiz ilk filmlerden biriydi. Miami Polis Departmanı’nda çalışan ikili, bir uyuşturucu davasında önemli bir tanığı korumakla görevlendiriliyordu. 2003’te bir kez daha bir araya gelen ikili,  “Bad Boys II”de suçlu kovalarkenki aksiyon ve komedinin yanına bu kez Mike’ın Marcus’un kız kardeşi ile yaşadığı ilişkinin heyecanı da katılıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10 | IMDb Puanı: 6.6/10

İlginizi çekebilir: Guilty Pleasure’: 10 Filmde Michael Bay Sineması

Independence Day | 1996, Roland Emmerich

Görsel efektleri ve felaket senaryolarını bir arzu nesnesine dönüştürmüş Roland Emmerich’in en büyük başarılarından biri 1996 yılına damgasını vuran filmlerden Independence Day olmuştu. Film, uzaylıların dünyayı yok etmek üzere istila ettiği, insanlığınsa yaşama arzusu paydasında birleşerek onlara karşı savaştığı bir 4 Temmuz gününü konu alıyordu. Will Smith’in başrolünü üstlendiği filmde Bill Pullman, Jeff Goldblum ve Mary McDonnell gibi 90’ların yıldız oyuncuları da rol alıyordu. Independence Day’in 20 yıl sonra gelen devam filmi Independence Day: Resurrection’ı geçtiğimiz haftalarda izlediğimizi de hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Men in Black | 1997, Barry Sonnenfeld
Men in Black II | 2002, Barry Sonnenfeld
Men in Black  3 | 2012, Barry Sonnenfeld

New York şehrini uzaylılardan temizlemeyi görev edinmiş gizli bir organizasyonu, MiB’i konu alan çizgi romandan uyarlanmış serinin ilk filmi 1997’de karşımıza çıkmıştı. Deneyimli ajan K (Tommy Lee Jones) ve yeni çırağı J’in (Will Smith) ortaklığı boyunca karşılaştıkları maceraları konu alan, mizahi ve görsel yönden oldukça güçlü filmin artçılarını 2002 ve 2012’de izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10 | IMDb Puanı: 6.1/10 | IMDb Puanı: 6.8/10

Ali | 2001, Michael Mann

Gelmiş geçmiş en iyi boksörlerden Muhammed Ali’nin biyografisini beyazperdeye taşıyan 2001 yapımı Ali, efsanenin gençliğinden ringlerde devleştiği yıllara dek onu izliyor, başroldeki Will Smith de kendisini güçlü bir performansla canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Boks Filmi

I, Robot | 2004, Alex Proyas

2035’te geçen I, Robot, “robotfobik” bir polis memurunun bir robot tarafından işlendiğini düşündüğü cinayetin peşine düşmesini konu alıyordu. Cinayeti araştırdıkça insanlık adına çok daha büyük bir tehdidin varlığından haberdar olan Del Spooner’ı Will Smith canlandırırken, filmin yönetmen koltuğunda ise The Crow ve Dark City gibi karanlık filmlerle tanıdığımız Alex Proyas oturuyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=t4Sl_zrOjCU

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: Jag Style’dan “Yapay Zeka ve Daha İyi Anlamak İçin Film ve Dizi Önerileri

The Pursuit of Happyness | 2006, Gabriele Muccino

L’ultimo baccio (Son Öpücük) filmiyle tanınan İtalyan yönetmen Gabriele Muccino’nun İngilizce olarak çektiği ilk film, Will Smith ve gerçek oğlu Jaden Smith’i bir baba oğul olarak ekranda izleme fırsatı sunan The Pursuit of Happyness olmuştu. Christopher Gardner adlı satış elemanının oğluna bakabilmek adına verdiği yaşam mücadelesini konu alan film, gerçek bir hikayeye dayanıyordu. Başlığındaki imla hatasından dokunaklı sahnelerine kadar her karesi farklı duyguları harekete geçiren film, Will Smith’e ikinci Oscar adaylığını kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “Babalar ve Oğulları Üzerine Filmler

I Am Legend | 2007, Francis Lawrence

2000’li yılların değeri en az bilinen gerilim/bilimkurgularından olan I Am Legend, izleyebileceğiniz en başarılı postapokaliptik filmlerden… Bir salgının insanlığın büyük çoğunluğunu yok etmesi ve kalanları vahşi yaratıklara çevirmesinin ardından New York’ta tek başına hayatta kalmış bir adamın yaşamına odaklanan filmde Will Smith tek başına muazzam bir performans sergiliyordu. Filmin yönetmen koltuğunda Constantine ile tanınan ve daha sonra The Hunger Games serisinin devam filmlerine imza atacak olan Francis Lawrence oturuyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Hancock | 2008, Peter Berg

Will Smith’in başrolde olduğu bu absürt süper kahraman filmi, herkesin nefret ettiği ve süper güçlerini bencilliği yüzünden insanlığın yararına kullanmayan, sakar ve alkolik Hancock’ı merkezine alıyordu. İstemeden de olsa hayatını kurtardığı bir adamın ona halkla ilişkiler konusunda yardım etme teklifi, adamın eşi ile tanıştığında Hancock’ın başına büyük belalar açılmasına neden oluyordu. Will Smith’e Jason Bateman eşlik ederken, filmin kilit ve sürpriz karakterini canlandıran isim Charlize Theron’du.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Charlize Theron Performansı

Seven Pounds | 2008, Gabriele Muccino

The Pursuit of Happyness’ın hemen ardından, Will Smith bir kez daha İtalyan yönetmen Muccino ile bir araya gelmişti. İntikam uğruna, hiç tanımadığı yedi insanın hayatını kökten değiştirmeyi amaçlayan Ben’in bu insanlardan birine aşık olması nedeniyle altüst olan planlarını konu edinen filmde Smith’e Rosario Dawson ve Woody Harrelson gibi isimler eşlik etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Focus | 2015, Glenn Ficarra & John Requa

Focus’un, iş ve aşk birbirine karışınca olanları anlatan o filmlerden farkı, birlikte çalışan Nicky ve Jess’in işlerinin dolandırıcılık olması. Usta bir dolandırıcı olarak Jess’i kanatları altına almış olan Nicky, ilişkileri başladıktan sonra işindeki ustalığını sevgilisini aldatmak ve yalan söylemek için de kullanınca ayrılıyorlar. Focus, üç yıl sonraki karşılaşmalarında olanları anlatan, heyecan verici bir suç komedisi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Concussion | 2015, Peter Landesman

Geçtiğimiz yılın dikkat çekici yapımları arasında yer almasına rağmen ülkemizde vizyon şansı yakalayamayan Concussion, gerçek bir hikayeye dayanıyordu. Amerikan furbolcularının maçlar sırasında aldığı darbelerin sağlık açısından ne kadar tehlikeli olduğunu açığa çıkaran bir doktorun kulüpler ve spor endüstrisiyle karşı karşıya gelmesini anlatan filmde Dr. Bennet Omalu’yu Will Smith canlandırmış, filmde ona Alec Baldwin, Albert Brooks ve Gugu Mbatha-Raw gibi isimler eşlik etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Collateral Beauty | 2016, David Frankel

Will Smith’in en duygusal filmlerinden biri, büyük bir trajedinin ardından içine kapanan reklam yöneticisi Howard’ın yaşamına odaklanıyordu. Collateral Beauty filminde Aşk’a, Zaman’a ve Ölüm’e mektuplar yazarak hayatındaki soru işaretlerini gidermeye çalışan Howard, mektuplarına yanıt almaya başlayınca yeniden hayata tutunuyordu. Will Smith dışında kadrosunda Edward Norton’dan Kate Winslet’e, Helen Mirren’dan Keira Knightley’e birçok ünlü oyuncunun yer aldığı film, adeta bir ünlüler geçidi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Suicide Squad | 2016, David Ayer

Suicide Squad (Gerçek Kötüler), DC çizgi roman evreninin bela dolu kötü karakterlerini bir araya getirmişti. Yapım sürecinde öne çıkan isimler Deadshot’ı canlandıran Will Smith ve The Joker’i canlandıran Jared Leto olsa da, film vizyona girdikten sonra Harley Quinn karakteriyle harikalar yaratan Margot Robbie Suicide Squad‘ın asıl yıldızı ilan edildi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Bright | 2016, David Ayer

Will Smith’in en eğlenceli filmlerinden biri olan Netflix orijinal filmi Bright, orkların insanlarla iç içe yaşadığı bir evrende, bir ork polisle ortak çalışmaya zorlanan bir insan polisin maceralarını anlatıyordu. Joel Edgerton’ı ağır bir ork makyajı altında izlediğimiz filmde ikili, güçlü bir silahın peşinden koşuyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri