Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard’ın Hollywood kariyeri, aslında 1960’larda oyuncu olarak başlamış. 1980’lerden itibaren bilimkurgudan komediye ve çoksatan roman uyarlamalarına uzanan geniş bir yelpazede filmler çeken Ron Howard, en büyük başarısını A Beautiful Mind, Frost/Nixon, Rush gibi biyografik yapımlara borçlu. Bugünlerde Pavarotti belgeseli ve çoksatan roman uyarlaması The Girl Before üzerinde çalışan Ron Howard’ın filmografisindeki çok sevdiğimiz filmleri bir araya getirdik.

Bu yazı Ocak 2019’da güncellenmiştir.

Ron Howard Sineması: Biyografik Filmlerin Ustası
Ron Howard Sineması: Biyografik Filmlerin Ustası

En İyi Ron Howard Filmleri

Solo: A Star Wars Story | 2018

Star Wars evreni, 2015’te start alan üçüncü üçlemeyle genişlemiş ve yeni nesille buluşmuştu. Serinin üçlemeler dışında, bağımsız öyküler anlatan filmleri de bu genişlemenin önemli bir parçası. 2016’daki Rogue One: A Star Wars Story‘nin ardından ikinci bağımsız hikaye, asıl zaman çizelgesinin baş kahramanlarından Han Solo’nun gençlik yıllarına götürüyor bizi. Luke ve Leia’yla tanışmalarının yıllar öncesinde geçen Solo: A Star Wars Story‘de Harrison Ford ile özdeşleşen karakterin gençliğini Alden Ehrenreich canlandırıyor. Kadrodaki diğer önemli isimler ise Woody Harrelson, Emilia Clarke ve Donald Glover.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Inferno | 2016
Angels & Demons | 2009
The Da Vinci Code | 2006

2000’lerin başında Dan Brown’un romanları sayesinde tanıştığımız ve hayran kaldığımız simgebilimci Robert Langdon, dünyanın farklı köşelerinde dinler tarihinin ve sanat tarihinin gizemli ve tehlikeli izlerini sürerken bizi de peşinden sürüklüyor. Sinemaya uyarlanan ilk roman 2006’da The Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi) olmuş, 2009’da Angels and Demons (Melekler ve Şeytanlar), 2016’da ise Inferno (Cehennem) gelmişti. Robert Langdon’ın tüm bu maceralarında yönetmen koltuğunda Ron Howard, başrolde ise Tom Hanks yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10, IMDb Puanı: 6.7/10,IMDb Puanı: 6.6/10

İlginizi çekebilir: En İyi Tom Hanks Filmleri

The Beatles: Eight Days a Week | 2016

Inferno, 2016’da Ron Howard’ın imzasını taşıyan tek yapım değil. Müzik belgeseli The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years, müzik tarihinin en başarılı, en yetenekli ve en sevilen gruplarından The Beatles’ın 1963 ve 1966 yılları arasında çıktığı 250 konserlik dünya turnesini konu alıyor. Belgeselde grubun hayranı olduğumuz şarkıları ve müziği dışında tabii ki hikayeleri ve röportajları yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

In the Heart of the Sea | 2015

Dünya edebiyatının en ünlü eserlerinden, Herman Melville imzalı Moby Dick‘in yazılmasına ilham veren yolculuğu konu alıyor In the Heart of the Sea. Çoğunluğu denizin ortasında, dev bir balinanın saldırısına uğrayan bir gemide geçen bu epik filmde Chris Hemsworth, Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Ben Whishaw ve Tom Holland gibi oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Rush | 2013

İnsan bedeni ve mühendislik zekasını birleştiren Formula 1 sporu, uzun yıllardır sporun içinde yer alan pilotlar kadar izleyicilerini de heyecanlandırıyor. Formula 1′in altın çağının yaşandığı 1970′lerde iki yıldızın, James Hunt ve Niki Lauda’nın rekabetine odaklanan Rush, 2013′ün en iyi filmlerinden. Chris Hemsworth ve Daniel Brühl’ün canlandırdığı zıt karakterli iki pilotun kimi zaman tehlikeli olan bu rekabetinin hikayesi, biyografiler ve dönem filmlerindeki başarılarıyla tanıdığımız yönetmen Ron Howard ve senarist Peter Morgan’ın işbirliğinin bir ürünü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #206

Frost/Nixon | 2008

Aynı adlı tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan Frost/Nixon, televizyon gazeteciliğinin efsanevi röportajlarından birini ve bu röportajlar için yapılan hazırlıkları konu alıyor: İngiliz talk-show sunucusu David Frost’un, Watergate skandalı ile ilgili önemli bir günah çıkarmaya dönüşen Richard Nixon röportajları… Sanki o yıllarda, televizyonda izliyormuşsunuz hissi veren filmde Nixon’ı Frank Langella, Frost’u ise Michael Sheen canlandırıyor. The Queen ve The Last King of Scotland gibi Frost/Nixon‘ın da senaryosunun Peter Morgan tarafından yazıldığını, politik biyografileri sevenlerin kendisini yakından takip etmesi gerektiğini de bir kez daha hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: En İyi Politik Filmler

Cinderella Man | 2005

1930’ların Amerikası’nda Büyük Buhran döneminde kariyeri sona ermiş bir boksörün ekonomik imkansızlıklar nedeniyle eski sporuna geri dönüşünü anlatıyor Cinderella Man. Karısına olan aşkı ve paraya muhtaç halinin verdiği çaresizlikle yumruklarına sarılan Jim Braddock’un, antrenörü Joe Gould’un da yardımlarıyla küllerinden yeniden doğuşunu izliyoruz. Aynı zamanda Russell Crowe filmleri arasında da öne çıkan filmde, başroldeki aktöre yardımcı rollerde Renée Zellweger ve Paul Giamatti eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

A Beautiful Mind | 2001

Oyun Teorisi’nin ardındaki isim olarak tanıdığımız matematikçi ve kriptolog John Nash’in yaşamı son yılların en başarılı biyografik yapımlarından birinde karşımıza çıkıyor. Bilimindeki başarısı bir yana hastalığı ile mücadelesi ile de önemli bir örnek teşkil eden bu bilim insanını başarıyla canlandıran Russell Crowe’a filmde Jennifer Connelly, Ed Haris, Christopher Plummer ve Paul Bettany gibi isimler eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #141

How the Grinch Stole Christmas | 2000

Çocuk kitapları yazarı Dr. Seuss’un en sevilen klasikleri arasında yer alan ve yeşil rengi ve aksiliğiyle nam salmış Grinch’in Noel’i berbat etmesini konu alan How the Grinch Stole Christmas’ın bu uyarlamasını Ron Howard yönetiyor. Grinch’i ağır bir makyaj altında, başarılı bir performansla Jim Carrey canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

İlginizi çekebilir: En İyi Yılbaşı Filmleri

Apollo 13 | 1995

1990’ların en iyi uzay yolculuğu konulu filmlerinden olan Apollo 13, 1970 yılındaki gerçek bir NASA görevini anlatıyor ve “Houston, we have a problem.” repliğiyle akıllara kazınıyor. ABD astronotları çoktan Ay’a ayak bastığı için başta pek ilgi görmeyen bu görev, yaşanan bir kazanın ardından astronotları sağ salim dünyaya döndürebilmek için tüm dünyanın gündemine oturuyor. Astronotlar Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’i Tom Hanks, Bill Paxton ve Kevin Bacon canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Coccoon | 1985

Ron Howard’ın fantastik ve bilimkurgu ile yakın bir ilişki içerisinde olduğu 1980’ler Cocoon ile devam etmişti. Filmde, ele geçirdikleri insanları okyanus dibindeki kozaların içinde tutan uzaylıların bir görev sırasında bu kozaları bir havuzun dibine yerleştirmesi sonucu kazayla bu havuza giren yaşlı insanlar gençleşiyor, doğaüstü güçler uzaylıların planlarını altüst ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Splash | 1984

Yıllar önce, bir çocukken denizde boğulmaktan bir denizkızı tarafından kurtarılan (ya da kurtarıldığını düşünen) Allen yetişkinliğinde yine aynı noktadan denize düşmeyi başarıyor ve yine bir denizkızı tarafından kurtarılıyor. Ron Howard’ın ilk filmlerinden olan ve Tom Hanks ile Daryl Hannah’ı bir araya getiren Splash, kuyruğunu bacaklara dönüştürerek Allen’ın peşinden New York’e giden ve onunla aşk yaşamaya başlayan denizkızı Madison’ın hikayesini ve bacaklarını ıslatırsa ortaya çıkacak sırrını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri