Venedik Film Festivali, Cannes ve Berlin film festivalleriyle birlikte dünyanın üç büyük film festivalinden biri… Aynı zamanda dünyanın en eski film festivali olma özelliği taşıyan Venedik Film Festivali, bu yıl 76. kez düzenlendi ve festivalin büyük ödülü Altın Aslan, Todd Philipps’in Joker filmine layık görüldü. Bu yazıda, Venedik Film Festivali ve Altın Aslan ödülü hakkında bilgilerin yanı sıra, 2019 Venedik Film Festivali’nde ödül kazananların listesini ve geçtiğimiz yıllarda Altın Aslan kazanmış filmlerden önerilerimizi bulacaksınız.

Altın Aslan ve Venedik Film Festivali

Altın Aslan ve Venedik Film Festivali
Altın Aslan ve Venedik Film Festivali

1932’den beri düzenlenen Venedik Film Festivali, dünyanın ilk film festivali olma özelliği taşıyor. Önceleri Mussolini İtalya’sında faşist söyleme sahip filmlerin gösteriminin yapıldığı bir festival olarak nam salmışken, yıllar geçtikçe ve politik atmosfer değiştikçe gitgide önem kazanmaya başlayan bu festival, bugün Cannes ve Berlin festivalleriyle birlikte dünyanın en büyük üç film festivalinden biri olarak anılıyor. Her yıl Eylül ayında La Biennale organizasyonuyla gerçekleşen festival, ana yarışma bölümünde dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin galalarına ev sahipliği yapıyor. Venedik Film Festivali, son yıllarda özellikle (rakiplerinden Cannes Film Festivali‘nin aksine) Netflix filmlerine önemli yer ayırmış ve hatta onları ödüllendirmiş olmasıyla da, ödül sezonunun sonraki aşamalarında Oscar’a giden yolda adı sıkça duyulan filmlerin görücüye çıktığı bir festival olarak da çokça konuşulmaya devam ediyor.

altın aslan 2019
Altın Aslan / Leone d’oro

Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde, büyük ödül Leone d’oro / Altın Aslan‘ın yanı sıra Jüri Büyük ÖdülüJüri Özel Ödülü, yönetmen, senaryo, erkek oyuncu, kadın oyuncu ödülleri ve her yıl genç bir oyuncu performansına verilen Marcello Mastroianni Ödülü de dağıtılıyor.

Bugüne kadar iki Altın Aslan kazanmış 4 yönetmen var: Fransa’dan André Cayatte (1950 ve 1960), Fransa’dan Louis Malle (1980 ve 1987), Çin’den Zhang Yimou (1992 ve 1999) ile Tayvan’dan Ang Lee (2005 ve 2007). Altın Aslan ödüllü filmler ve yönetmenler arasında Türkiye’den ise henüz herhangi bir film bulunmuyor. Sinemamızın her geçen gün elde ettiği uluslararası başarılar artarken, bunun en kısa zamanda değişeceğine eminiz.

76. Venedik Film Festivali Ödülleri (2019)

Venedik Film Festivali, en son 28 Ağustos – 7 Eylül 2019 tarihleri arasında, 76. kez gerçekleşti. The Hangover serisiyle tanınan Todd Phillips, Joaquin Phoenix‘in performansıyla ödül sezonu boyunca dillerden düşmeyeceğine emin olduğumuz Joker filmiyle Altın Aslan kazandı. Bu karar, festivalin son yıllarda popüler sinemaya yakın duruşunu ya da Oscar tahmini yapma kaygısını tartışanların elini güçlendirirken, ismi lekeli yönetmenlerden Roman Polanski‘nin ödüllendirilenler arasında olması da içinde bulunduğumuz #MeToo çağında tepki çekti.

altın aslan 2019
Todd Phillips  | Fotoğraf: Joel C Ryan/Invision/AP

Festivalin ana yarışma bölümünde ödül kazananlar şöyle:

Leone d’oro / Altın Aslan: Joker (Yön. Todd Phillips)

youtube play youtube play

The Hangover serisi ile tanınan yönetmen Todd Phillips‘in Joker‘i, DC çizgi roman ve sinema evreninin bu en tanınmış kötü adamının geçmişine, melankolik, dramatik ve karanlık bir bakış atıyor. Dışlanmış ve psikolojik olarak çökmüş bir adamın nasıl Joker’e dönüştüğünü anlatan filmde, Joaquin Phoenix‘in Joker performansını överken, Heath Ledger’ı da anmamak olanaksız.

  • Jüri Büyük Ödülü: J’accuse / An Officer and a Spy (Yön. Roman Polanski)
  • Jüri Özel Ödülü: La mafia non è più quella di una volta / The Mafia Is No Longer What It Used to Be (Yön. Franco Maresco)
  • En İyi Yönetmen: Roy Andersson (Om det oändliga / About Endlessness)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Ariane Ascaride (Gloria Mundi)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Luca Marinelli (Martin Eden)
  • En İyi Senaryo: No.7 Cherry Lane (Yön. Yonfan)
  • Marcello Mastroianni Ödülü: Toby Wallace (Babyteeth)
  • Queer Lion: El príncipe / The Prince (Yön. Sebastián Muõz)

Altın Aslan Ödüllü Filmler

Son olarak, geçtiğimiz yıllarda başarısı Venedik Film Festivali’nde tescillenmiş, Altın Aslan ödüllü filmler arasından birkaç öneride bulunalım:

Roma | Alfonso Cuarón, 2018

Alfonso Cuarón‘un daha sonradan En İyi Yönetmen dahil üç Oscar ödülüne layık görülen Roma filmi yönetmen için oldukça kişisel bir hikayeyi anlatırken, Meksika’nın tarihine ışık tutan, görsel anlamda kusursuz bir başyapıta dönüşüyor. Mexico City’nin filmle aynı adı taşıyan mahallesinde orta gelirli bir aile ve hizmetçilerinin hikayesine, şehrin sokaklarında yaşananlar fon oluşturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

The Shape of Water | Guillermo del Toro, 2017

Guillermo del Toro‘nun daha sonradan En İyi Film dahil dört Oscar ödülüne uzandığı The Shape of Water, 1960’larda işitme engelli bir temizlik görevlisinin çalıştığı araştırma merkezinde tanıştığı bir yaratıkla olan çizgidışı ilişkisini ve onu kurtarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sally Hawkins‘in performansıyla dikkat çeken filmde, ona Richard Jenkins, Octavia Spencer ve Michael Shannon gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Desde allá / From Afar | Lorenzo Vigas, 2015

Altın Aslan kazanan ilk Latin Amerika filmi olan bu Venezüela filmi, başkent Caracas’ın sokaklarında birlikte olacağı genç erkekler arayışındaki 50 yaşındaki Armando ve 17 yaşındaki çete lideri Elder’in tehlikeli ilişkisini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence | Roy Andersson, 2014

Tuhaf insan manzaralarını Nordik mizahıyla birleştirmekte usta olan Roy Andersson‘un “Yaşayanlar Üçlemesi“nin son halkası olan bu upuzun isimli filmde yönetmenin absürt kamerası iki gezgin sanatçıyı izleyerek bizi birçok karakterle tanıştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Sacro GRA | Gianfranco Rosi, 2013

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan ilk belgesel yapım olan Sacro GRA, Roma’nın etrafından bir halka çizen 70 km’lik otoyoldan gelip geçen insanları ve otoyolun çevresi ve Roma’nın insanları için anlamını inceliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Pieta | Kim Ki-duk, 2012

Güney Kore sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Kim Ki-duk‘un Pieta filmi, adını Michelangelo gibi birçok sanatçının heykel ve tablolarında kullandığı, İncil’den bir sahneden alıyor. Film, annesi olduğu iddiasıyla çıkagelen bir kadın nedeniyle hayatını ve yaptığı işini gözden geçirmek zorunda kalan bir tefecinin hikâyesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Somewhere | Sofia Coppola, 2010

Kendisi de Hollywood’da büyümüş yönetmen Sofia Coppola‘nın filmi, kariyerinde duraklama aşamasına geçmiş, Los Angeles’in ünlü oteli Chateau Marmont’ta konaklayan bir aktörün 11 yaşındaki kızının sürpriz ziyaretiyle geçirdiği değişimi anlatıyor. Bizi yetenekli genç oyuncu Elle Fanning ile tanıştıran filmin başrolünde Stephen Dorff var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10