Dünya sinemasına Rainer Werner Fassbinder, Michael Haneke, Werner Herzog, Volker Schlöndorff, Wim Wenders ve Wolfgang Petersen gibi isimler kazandırmış olan Alman sineması, yirmi birinci yüzyılda da çok konuşulan, etkileyici, şaşırtıcı ve sürükleyici filmlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Christian Petzold, Maren Ade, Fatih Akın, Florian Henckel von Donnersmarck ve Tom Tykwer gibi yönetmenlerin yeni filmlerini merakla beklerken, gelin son yıllarda ödüllü Alman filmleri arasından hafızamıza kazınanlara bir göz atalım…

Alman Akademisi Seçti: Ödüllü Alman Filmleri
Alman Akademisi Seçti: Ödüllü Alman Filmleri

Ödüllü Alman Filmleri

Werk ohne Autor / Never Look Away | 2018, Florian Henckel von Donnersmarck

II. Dünya Savaşı’nın açtığı yaralar ve bıraktığı izlerden modern Alman sanatının doğuşuna kadar birçok farklı konuyu iç içe geçiren güçlü drama Werk ohne Autor / Never Look Away filmi, Doğu Almanya’da zor şartlar altında çalışan bir ressamın Batı Almanya’da sanatsal ifade özgürlüğüyle tanışmasını konu alıyor. Ressam Gerhard Richter‘in yaşamından yola çıkılarak yazılmış senaryosuyla Almanya yakın tarihine ışık tutan film, En İyi Yabancı Dilde Film dışında En İyi Görüntü Yönetmeni kategorisinde de Oscar’a aday gösterilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Aus dem Nichts / In the Fade | 2o17, Fatih Akın

Fatih Akın filmleri arasında uluslararası üne ulaşanlardan olan Altın Küre ödüllü Aus dem Nichts / In the Fade, Türkiye asıllı eşini ve oğlunu bombalı bir saldırıda kaybeden Katja’nın değişen hayatını konu alıyor. Katja, delil yetersizliği nedeniyle failler bulunamayınca ve adaletten ümidi kesince çareyi adaleti kendisi aramakta buluyor. Diane Kruger‘in oyunculuğuyla güçlenen film, çarpıcı bir intikam hikayesi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Toni Erdmann | 2016, Maren Ade

Eşinin ölümünden sonra yalnız kalmış olan Winfried’in sahip olduğu tek dost olan köpeği de ölünce, abartılı taklitleri, dozu kaçan mizahı ve eşek şakalarıyla tanınan bu adam, uzak kaldığı kızına sürpriz bir ziyaret yapmaya karar veriyor. Soluğu işkolik kızının çalıştığı Romanya’da alan Winfried, karşılaşır karşılaşmaz onu iş arkadaşlarının ve patronlarının önünde utandırmaya başlayınca kızı onu kovuyor. Fakat alter-egosu yaşam koçu Toni Erdmann, oradan ayrılmaya niyetli değil! Cannes Film Festivali’nde övgülere boğulan ve En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar’a aday gösterilen Toni Erdmann, kahkahalarla izleyeceğiniz bir aile komedisi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Victoria | 2015, Sebastian Schipper

Victoria, 140 dakikalık tek plandan oluşuyor ve Berlin sokaklarında geçen nefes kesici olaylara odaklanıyor. Filme adını veren İspanyol turist Victoria’nın bir kulüpte tanıştığı dört gençle bir banka soygununa karışmasını anlatan film, sürükleyici bir macerayla, genç bir kadının hayatının bir gecede nasıl değişebileceğini gözler önüne sererken bir yandan da Berlin’in ruhunu dünyaya hissettiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Die Andere Heimat – Chronik einer Sehnsucht / Home from Home: Chronicle of a Vision | 2013, Edgar Reitz

Die Andere Heimat – Chronik einer Sehnsucht, Brezilyalı bir göçmen olan Jakob’u merkezine alıyor. Jakob, ülkesinde bıraktığı ailesine yeni bir hayat ve daha iyi imkanlar bulmak için Almanya’da…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Oh Boy / A Coffee in Berlin | 2012, Jan Ole Gerstner

Son yılların en eğlenceli Alman yapımlarından olan ve trajikomik yanı da ağır basan Oh Boy, üniversitedeki eğitimini yarıda bırakarak kendini ve hayatı tanımaya çalışan bir genç adamın portresini çiziyor. Berlin sokaklarında geçen Oh Boy ile şehrin de tadını çıkarmanız mümkün!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Halt auf Freier Strecke / Stopped on Track | 2011, Andreas Dresen

Andreas Dresen imzalı bu güçlü aile dramı, tedavisi mümkün olmayan bir beyin tümörü nedeniyle birkaç ayrı ömrü kalan, fakat bu gerçeği bir türlü eşi ve çocuklarıyla paylaşamayan Frank’in yaşamının son aylarına odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Vincent Will Meer / Vincent Wants to Sea | 2010, Ralf Huettner

Trajikomik yanı ağır basan bir Alman filmi daha: Annesinin son dileğini yerine getirmek için İtalya’ya gitmeye karar veren bir genç adamın hikayesini anlatıyor Vincent Will Meer. Olayları karmaşıklaştıran ve filmi renklendirense bu genç adamın Tourette sendromlu olması ve bu yolculuk için tedavi gördüğü klinikten iki arkadaşıyla birlikte ayrılması…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Das Weisse Band / The White Ribbon | 2009, Michael Haneke

Günümüz Avrupa sinemasının en önemli yönetmenlerinden Michael Haneke’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Das Weiße Band, I. Dünya Savaşı’nın patlak verdiği yıllarda küçük bir Alman kasabasında yaşananları anlatıyor. Masum ve saf kabul edilen çocukların da şiddet ve kötülük Duyguları besliyor olabileceğini tüm soğukkanlılığı ile ortaya koyan bu siyah-beyaz başyapıt, kasabada birbiri ardına karşılaşılan şiddet eylemlerinin köklerini ve sonuçlarını inceliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

John Rabe | 2009, Florian Gallenberger

Nazi Almanyası’nda geçen bu tarihi dram, bu yılların sosyoekonomik yönden önemli figürlerinden olan John Rabe’nin yaşadıklarına odaklanıyor. 28 yıldır emek verdiği Siemens fabrikasını kapatması emredilen John Rabe, Japon ordusu ile işbirliği yaparak uluslararası bir üretim bölgesi kurmak, hepsinden önemlisi 200 binden fazla çalışanını kurtarmak için her şeyini feda ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Der Baader Meinhof Komplex / The Baader Meinhof Complex | 2008, Uli Edel

1970’lerde Almanya’yı terör saldırılarıyla kana bulamış RAF’ın (The Red Army Faction) hikayesini anlatan film, Nazilerin izinden giden bir grup gencin Amerikan emperyalizmine karşı açtığı savaşın radikalleşmiş düşüncelerle birleşerek yol açtığı eylemleri konu alıyor. Peşlerindeki polisin onlara hak vermeye başlaması ise her şeyi daha da karıştırıyor. En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar’a aday gösterilmiş film, adını psikolojide bir tür algıda seçicilik fenomeni olan Baader-Meinhof etkisinden alıyor.

youtube play youtube play

Die Welle / The Wave | 2008, Dennis Gansel

Tüm öğrencileri tarafından sevilen bir lise öğretmeni, alışılmışın dışında öğretim şekillerine bir yenisini ekliyor ve otokrasinin ne olduğunu ve radikal yönetimlerin nasıl doğduğunu anlatmak için sınıfta bir deney yapmaya karar veriyor. Kısa sürede tüm okula, hatta kente yayılan bir dalganın doğmasına ve isyanı, hatta şiddeti beraberinde getirmesin yol açan bu sosyal deneyi konu alan Die Welle, Alman sinemasının sürükleyici ve şaşırtıcı filmlerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Auf der Anderen Seite / Yaşamın Kıyısında | 2007, Fatih Akın

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ın Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülüyle dönen filmi, aynı yıl ülkesinin de en iyi filmi seçilmişti. Yolları kesişen, farklı dünyalara ait üç ailede yaşanan trajedilere odaklanan Auf der Anderen Seite ya da Türkçe adıyla Yaşamın Kıyısında, Almanya ve Türkiye arasında gidip gelen karakterlere sahip: Almanya’daki babasının seks işçiliği yapan Yeter ile evlenmesine karşı çıkan Nejat, Yeter’in politik suçları nedeniyle Almanya’ya kaçan ve sınırdışı edilerek Türkiye’de hapsedilen kızı Ayten ve Ayten’in kız arkadaşı Lotte’nin aynı anda hem yas hem de pişmanlık duyan muhafazakar annesi Susanne…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Vier Minuten / Four Minutes | 2006, Chris Kraus

Vier Minuten, Almanya’daki bir hapishanede mahkum ve gardiyanlara ders veren, yaşlı bir piyano öğretmenine odaklanıyor. Frau Traude Krueger’in olağanüstü yeteneğini fark ettiği ögrencisi Jenny Von Loeben’i bir yarışmaya sokma kararlılığı, hem ikilinin öğretmen-öğrenci ilişkisini geliştiriyor hem de ikisinin geçmişi ile ilgili çözümlemeleri karşımıza getiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Das Leben der Anderen  / The Lives of Others | 2006, Florian Henckel von Donnersmarck

Son yıllarda Alman sinemasının en güçlü yapımlarından biri olarak anılan, üstelik bir ilk-film olan Das Leben der Anderen, 80′li yılların Doğu Almanyası’nda geçen sürükleyici olayları merkezine alıyor. Şüphelilerin evlerini ve telefonlarını dinleyerek istihbarat sağlayan memur Gerd Wiesler’in, tanıştığı andan beri şüphelendiği yazar George Dreyman’ı ve kız arkadaşı Christa-Maria’yı dinlemesiyle başlayan olaylar, onların hayatına dahil oldukça kendini onlar için endişe ve sevgi duyarken bulmasıyla gelişiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #59

Der Untergang / Downfall | 2004, Oliver Hirschbiegel

Oscar adayı Nazi filmleri arasında en popülerlerinden olan Der Untergang / Downfall, Adolf Hitler’in son sekreteri Traudl Junge’un gözünden, diktatörün Berlin’deki bir sığınakta geçirdiği son günlerini konu alıyor. Hitler’in piskolojisini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren filmde, onu usta oyuncu Bruno Ganz canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #128

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri