Berlin Film Festivali’nin ardından İstanbul Film Festivali’nde de çok beğenilen ve konuşulan Alman filmi Victoria, bugün vizyonda!

201505757_3

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın en önemli sinema ödülü olan Alman Film Akademisi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Film Müziği ödüllerinin sahibi olan Victoria, 140 dakikalık tek plandan oluşuyor ve Berlin sokaklarında geçen nefes kesici olaylara odaklanıyor. Filme adını veren turist kız Victoria’nın bir kulüpte tanıştığı dört gençle bir banka soygununa karışmasını anlatan film, 34. İstanbul Film Festivali’nin de programında yer alıyordu.

201505757_1

Bu yılın En İyi Film kazananı Victoria‘yı fırsat bilerek, son 10 yılın Alman Film Akademisi Ödülleri kazananlarını bir araya getirdik:

Bu hafta Victoria dışında vizyonda izleyebileceğiniz filmler şunlar: Dünyaca ünlü Hollywood serisinin yeni filmi Mission: Impossible – Rogue Nation (Görevimiz Tehlike 5), bir diğer 34. İstanbul Film Festivali filmi olan François Ozon imzalı Une nouvelle amie (The New Girlfriend | Yeni Kız Arkadaşım), animasyon Ooops! Noah is gone… (Kahraman Miçolar) ve yerli film Darbe.

***

Ödüllü Alman Filmleri

Die Andere Heimat / Home from Home | 2013, Edgar Reitz

Alman Film Akademisi’nin Alman Sineması’nın en iyilerini seçtiği Lola Ödülleri’nde geçtiğimiz yılın kazananı Brezilyalı bir göçmen olan Jakob’u merkezine alıyordu. Jakob, ülkesinde bıraktığı ailesine yeni bir hayat ve daha iyi imkanlar bulmak için Almanya’daydı.

Oh Boy | 2012, Jan Ole Gerstner

Son yılların en eğlenceli Alman yapımlarından olan ve trajikomik yanı da ağır basan Oh Boy, üniversitedeki eğitimini yarıda bırakarak kendini ve hayatı tanımaya çalışan bir genç adamın portresini çiziyor. Berlin sokaklarında geçen Oh Boy ile şehrin de tadını çıkarmanız mümkün

Vincent Will Meer / Vincent Wants to Sea | 2010, Ralf Huettner

Trajikomik yanı ağır basan bir Alman filmi daha: Annesinin son dileğini yerine getirmek için Italya’ya gitmeye karar veren bir genç adamın hikayesini anlatıyor Vincent Will Meer. Olayları karmaşıklaştıran ve filmi renklendirense bu genç adamın Tourette sendromlu olması ve bu yolculuk için tedavi gördüğü klinikten iki arkadaşıyla birlikte ayrılması…

Das Weisse Band / The White Ribbon | 2009, Michael Haneke

Günümüz Avrupa Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Haneke’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Das Weisse Band, I. Dünya Savaşı’nın patlak verdiği yıllarda küçük bir Alman kasabasında yaşananları anlatıyor. Masum ve saf kabul edilen çocukların da şiddet ve kötülük Duyguları besliyor olabileceğini tüm soğukkanlılığı ile ortaya koyan bu başyapıt, kasabada birbiri ardına karşılaşılan şiddet eylemlerinin köklerini ve sonuçlarını inceliyor.

John Rabe | 2009, Florian Gallenberger

Nazi Almanyası’nda geçen bu tarihi dram, bu yılların sosyoekonomik yönden önemli figürlerinden olan John Rabe’nin yaşadıklarına odaklanıyor. 28 yıldır emek verdiği Siemens fabrikasını kapatması emredilen John Rabe, Japon ordusu ile işbirliği yaparak uluslararası bir üretim bölgesi kurmak, hepsinden önemlisi 2000,000′den fazla çalışanını kurtarmak için her şeyini feda etmişti.

Auf der Anderen Seite / Yaşamın Kıyısında | 2007, Fatih Akın

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ın Cannes Film Festivali’nden En İyi Seanryo ödülü ile dönen filmi, aynı yıl ülkesinin de en iyi filmi seçilmişti. Yolları kesişen, farklı dünyalara ait üç ailede yaşanan trajedilere odaklanan “Yaşamın Kıyısında”, Almanya ve Türkiye arasında gidip gelen karakterlere sahipti: Almanya’daki babasının fahişelik yapan Yeter ile evlenmesine karşı çıkan Nejat, Yeter’in politik suçları nedeniyle Almanya’ya kaçan ve sınır dışı edilerek Türkiye’de hapsedilen kızı Ayten ve Ayten’in kız arkadaşı Lotte’nin aynı anda hem yas hem de pişmanlık duyan muhafazakar annesi Susanne…

Halt auf Freier Strecke / Stopped on Track | 2011, Andreas Dresen

Bu aile dramı, tedavisi mümkün olmayan bir beyin tümörü nedeniyle birkaç ayrı ömrü kalan, fakat bu gerçeği bir türlü eşi ve çocuklarıyla paylaşamayan Frank’in yaşamının son aylarına odaklanıyordu.

Vier Minuten / Four Minutes | 2006, Chris Kraus

Vier Minuten, Almanya’daki bir hapishanede mahkum ve gardiyanlara ders veren, yaşlı bir piyano öğretmenine odaklanıyor. Frau Traude Krueger’in olağanüstü yeteneğini fark ettiği ögrencisi Jenny Von Loeben’i bir yarışmaya sokma kararlılığı, hem ikilinin öğretmen-öğrenci ilişkisini geliştiriyor hem de ikisinin geçmişi ile ilgili çözümlemeleri karşımıza getiriyor.

Das Leben der Anderen  / The Lives of Others | 2006, Florian Henckel von Donnersmarck

Son yıllarda Alman sinemasının en güçlü yapımlarından biri olarak anılan, üstelik bir ilk-film olan Das Leben der Anderen, 80′li yılların Doğu Almanyası’nda geçen sürükleyici olayları merkezine alıyor. Şüphelilerin evlerini ve telefonlarını dinleyerek istihbarat sağlayan memur Gerd Wiesler’in, tanıştığı andan beri şüphelendiği yazar George Dreyman’ı ve kız arkadaşı Christa-Maria’yı dinlemesiyle başlayan olaylar, onların hayatına dahil oldukça kendini onlar için endişe ve sevgi duyarken bulmasıyla gelişiyor.

 

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN