İtalya’nın tarihini, mimarisini, sanatını çok sevenler kulübü olarak sinemasını da yakından takip etmek en sevdiklerimizden. Farklı türdeki örnekleriyle izleyiciye doyurucu hikâye, başarılı oyunculuklar ve alışılmış Hollywood klişelerinden uzak bir sinema hazzı yaşatan bu filmleri hiç izlemediyseniz, sizin için bu yaz İtalyan filmleri ve İtalyan sinemasına bir giriş yapmak belki de en eğlenceli yeniliklerden biri olacaktır.

 La migliore offerta / The Best Offer | 2013, Giuseppe Tornatore
La migliore offerta / The Best Offer | 2013, Giuseppe Tornatore

En İyi İtalyan Filmleri

Cesare deve morire / Caesar Must Die | 2012, Paolo & Vittoro Taviani

Oyuncularının tamamı gerçek mahkumlardan oluşan, hapishanede geçen bir film düşünün. Filmden sonra mahkumlardan biri şartlı tahliye olup oyunculuğa başlıyor, bazısı kitap yazmaya başlıyor. Cesare deve morire / Caesar Must Die / Sezar Ölmeli işte böyle bir film. Shakespeare’in Juilus Caesar’ını sahnelemek için çalışmaya başlayan mahkumların, tiyatro oyununu sahneye koymalarına kadar devam eden süreçte yaşananları, oyunun sahnelenmesini ve sanatın insan ruhuna etkisini bence çok güzel ve etkileyici bir biçimde anlatıyor. Yapım, 62. Berlin Film Festivali’nde de Altın Ayı kazanmış. Farklı bakış açısı, gerçekçi hikayesi ve sanatsal dokunuşları bir arada bulunduran bu film, her şeyin ötesinde oyuncularının hikayesi için bile izlenmeye değer.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Place | 2017, Paolo Genovese

İnsanların kaderini oturduğu bir kafede, deri kaplı defteri ile yöneten bir adam ve her şeyin bir bedeli olduğunu kabul etmiş çaresiz insanların hikayesini anlatıyor The Place. İsteklerin için ne kadar ileri gidebilirsin diye soruyor seyirciye ya da nelerden vazgeçebileceklerini… Filmin konusu çok güzel, filmin başlangıcı çok güzel. Ancak ben gelişme ve sonuç kısımlarını daha güzel olabileceğini düşünüyorum hâlâ. Farklı konusuyla insan olmanın kusurlu tarafına odaklanan filmi izleyip karar vermek en iyisi olacaktır.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

La migliore offerta / The Best Offer | 2013, Giuseppe Tornatore

Sürpriz sonlar ve İtalyan sanatıyla dokunuşların yapıldığı bir Giuseppe Tornatore filmi La migliore offerta / The Best Offer. Tutkuyu sanatla, müzikle, seyircinin iştahını kabartan ancak yemekleri yavaş yavaş sunan; korku, gizem ya da gerilim unsurlarını sakince izleyicisiyle paylaşan filmlerden. Bir müzayede şirketinin sahibi olan saygıdeğer bir adamın hayatı, evini ve kendisine kalan tüm antika eşyaları satmak isteyen bir kadınla kesişince işler beklenenden çok daha şaşırtıcı şekilde ilerliyor. Sürpriz sonun çok yakıştığı filmlerden olan The Best Offer, bence günümüz İtalyan sinemasının en izlenesi filmlerinden. Seyircisiyle buluştuğu yıl aldığı ödüller de bunu kanıtlar nitelikle.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

La vita è bella / Life Is Beautiful | 1997, Roberto Benigni

İtalyan filmleri arasında en bilinenlerden, çünkü en gerçekçi ve yaralayıcı tarafıyla hepimizin en sevdiği filmlerden birisi La vita è bella / Life Is Beautiful / Hayat Güzeldir‘dir. Yönetmen Roberto Benigni‘nin aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı filmde, annesi ve babası tarafından savaşın çirkin yüzünden saklanmaya çalışan küçük bir çocuğun dramatik hikayesi anlatılıyor. II. Dünya Savaşı’nı anlatan en güzel filmlerden biri olan Life Is Beautiful, insanın içine dokunan hikayesi ve inanılmaz oyunculuklarıyla ününü hak eden çok güzel filmlerden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #26

Perfetti sconosciuti / Perfect Strangers | 2016, Paolo Genovese

Orijinali ilk kez İtalya’da İtalyanca olarak çekilen ancak devamında Yunanistan, İspanya, Fransa, Meksika, Güney Kore, Macaristan, Çin, Rusya ve Cebimdeki Yabancı adıyla Türkiye sineması versiyonları da çekilen, izlemesi kolay, işleniş biçimi bir o kadar akıcı ve ilgi çekici olan Perfect Strangers, arkadaşlarla film gecelerinde izlenebilecek eğlenceli seçimlerden. Kadın erkek ilişkileri üzerine, hem klişe hem de klişelerin ötesinde şeyler vadeden film bence bir yaz akşamı için doğru seçim olacaktır. Filmin aynı zamanda İtalya’da En İyi Film ödülü olduğunu da unutmadan belirteyim.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

La grande bellezza / The Great Beauty | 2013, Paolo Sorrentino

Yazdığı bir kitapla İtalyan sosyetesine giriş bileti olan ününü elde eden ve filmin başladığı 65 yaşına dek başka bir edebi başarıya imza atamayan Jep’in doğum gününün ardından kendi hayatıyla ilgili yaptığı muhasebeyi anlatıyor film. Bunu yaparken Roma’ya da odaklanıyor ve görsel olarak İtalya aşıklarını çok memnun eden görüntüler ortaya çıkıyor. Jep ve Roma’nın iç içe geçmiş hikayesi, bu güzel görüntüler için şans vermeye değer. Filmin En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül aldığını da ekleyeyim.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Io sono l’amore / I Am Love | 2009, Luca Guadagnino

Başrolünde Tilda Swinton’ ın yer aldığı I Am Love, eşinin peşinden İtalya’ya gelen Rus Emma’nın yaşadıklarına kışkırtıcı bir şekilde yaklaşıyor. Yeteneğini bir kez daha, bu kez Rus aksanıyla İtalyanca konuşarak kanıtlayan Swinton’ın ödüllü oyunculuğu sayesinde film ortalamanın çok daha üzerine çıkmış diyebilirim. İtalyan zevki, şaşası ve üst seviye elit yaşam içindeki sürprizleriyle, Io sono l’amore İtalyan filmlerinin güzel örneklerinden biri kesinlikle.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Kısaca İtalyan filmleri için bir giriş yaptığımıza göre, film sezonunu hiç kapatmayanlar olarak herkese yazlıkta, yolda tatilde, bol keşifli günler! 🙂

İlginizi çekebilir: Roma Üzerine Çekilmiş 10 Film ve İtalya’da Geçen Romantik Filmler