Ünlü moda ikonlarının hayatlarını konu alan ve tabii ki kostüm tasarımları ile göz kamaştıran moda filmleri sinemada bol bol karşımıza çıkmakta. İşte dönem filmlerinden günümüzde geçen şehir hikayelerine, modayla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken bazı moda filmleri…

Moda Filmleri: Moda Dünyası Beyazperdede
Moda Filmleri: Moda Dünyası Beyazperdede

En İyi Moda Filmleri

Phantom Thread | 2017, Paul Thomas Anderson

2010’ların en şık ve zarif filmlerinden olan Phantom Thread, Magnolia, Boogie Nights ve There Will Be Blood gibi görkemli yapımların yönetmeni Paul Thomas Anderson‘ın imzasını taşıyor. Daniel Day-Lewis‘in 1950’lerin Londra’sında popüler bir modacıyı canlandırdığı film, dönemin tüm zevkini, renklerini ve çizgilerini yansıtan elbiselerle göz kamaştırıyor. Modacı Reynolds Woodcock, aşık olduğu kadın ve hayatını kontrol altında tutan ablası arasındaki güç savaşının ortasında etkisiz eleman gibi kalıyor ve bu çaresizlik onun moda alanındaki yeteneğine yansıyor. Film, En İyi Film dahil 6 dalda Oscar adayı olmuş, En İyi Kostüm dalında ödüle uzanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Neon Demon | 2016, Nicolas Winding Refn

Danimarka aksiyon sinemasının yetenekli ve yaratıcı yönetmeni, Drive ile tanıdığımız  Nicolas Winding Refn’in bu filmi acımasız moda dünyasının iç yüzünü etkileyici bir şekilde göteriyor. The Neon Demon filminin başrolünde genç ve güzel oyuncu Elle Fanning yer alırken, ona eşlik eden isimler arasında Christina Hendricks, Jena Malone ve Keanu Reeves gibi isimler de var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Yves Saint Laurent | 2014, Jalil Lespert

Modacıların yaşamını konu alan moda filmleri arasından bir diğeri… Yves Saint Laurent‘ın 1958’de başlayan ve onu modanın en önemli isimlerinden biri yapan kariyerine ve hem iş hayatındaki hem de özel hayatındaki partneri Pierre Berge ile ilişkisine odaklanan film 2014’ün önemli biyografik yapımlarından biri. Jalil Lespert‘in yönettiği filmde Yves Saint Laurent rolünde Pierre Niney‘i izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Iris | 2014, Albert Maysles

Kurmaca dünya bir yana, gerçek hayattan bir moda ikonunu anlatan bu belgeselden de bahsetmek gerek… 87 yaşındaki moda ikonu Iris Apfel’in yaşamını konu alan ve efsanevi belgeselci Albert Maysles’in imzasını taşıyan film, bizi hiç tahmin etmediğiniz dükkanlardan alışveriş yaparak hiç tahmin etmeyeceğiniz parçaları bir araya getiren şık ve güzel bir kadınla tanıştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:7.1/10

The Bling Ring | 2013, Sofia Coppola

Listemizdeki diğer moda filmleri yanında, bir ‘moda filmi’nden çok bir popüler kültür eleştirisi olan The Bling Ring, çarpıcı ve şoke edici gerçek bir hikayeye dayanıyor. Nancy Jo Sales’in Vanity Fair dergisinde yayınlanan “The Suspect Wore Louboutins” başlıklı makalesinden sinemaya uyarlanan hikaye, 5 liseli gençten oluşan bir çetenin akıl almaz soygunlarını konu alıyor. Ünlülerin hayatlarına ve marka giymeye saplantılı bir şekilde meraklı bu gençlerin gizlice birçok ünlünün evine girip binlerce dolar değerindeki kıyafet, çanta, saat, ayakkabı ve aksesuarlarını çalmalarını şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.6/10

Coco avant Chanel / Coco Before Chanel | 2009, Anne Fontaine

Bir başka moda devi Coco Chanel’in biyografisini 2009 yılında, kadınların merkezde olduğu hikayelerin usta yönetmenlerinden Anne Fontaine’in filminde izliyoruz. Coco Chanel’in moda dünyasında devrim yaratan çizgisini nasıl oluşturduğunu, maskülen dokunuşlarını nasıl kadın modasına kabul ettirdiğini ve özel yaşamındaki sıkıntıları başarılı bir şekilde yansıtan film Edmonde Charles-Roux’nun kitabının bir uyarlaması. Coco Chanel rolünde, Fransa’nın en çok tanınan aktrislerinden Audrey Tautou yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb  Puanı: 6.7/10

A Single Man | 2009, Tom Ford

Christopher Isherwood’un romanı ve ondan uyarlanan film, 60′lı yıllarda eşcinsel bir akademisyenin erkek arkadaşının ani ölümünün ardından yaşadığı bunalımlı dönemdeki tek bir gününü anlatıyor. Bu filmi ‘moda filmleri’ arasına koymamıza neden olansa yönetmeni: Ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un yönettiği ilk film olma özelliği taşıyan A Single Man, son yıllarda çekilmiş en estetik filmlerden biri. Renk ve ışık kullanımı, kostümleri ve sanat yönetimi ile 60′lı yılların Los Angeles’ını ve bunalımdaki bir insanın dünyayı algılayışını ustalıkla anlatmayı başaran Tom Ford’un filminde başrolleri Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult ve Matthew Goode paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

The September Issue | 2009, Yön: R.J. Cutler

Sizi moda dünyasının kalbine götürecek bir belgesel… Moda dünyasının en tanınmış ve en önemli isimlerinden biri kuşkusuz Vogue dergisinin baş editörü Anna Wintour. Wintour’un 2007 sonbahar sayısı için hazırlıklarını gözlemleyen bu belgesel, modayla ve moda yayıncılığıyla ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğinde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Duchess | 2008, Saul Dibb

18. yüzyılda geçen bu film, Devonshire Düşesi Georgiana’nın gerçek öyküsünü anlatıyor. İngiltere’de politik olarak zorlu bir dönemde kocasına erkek bir çocuk doğuramadığı için özel hayatında birçok sıkıntı çeken, kendini üç kişilik bir evliliğin içinde bulan ve dışlanmış hisseden bir düşesin hayata tutunmasını sağlayanlar moda ve genç bir politikacıyla ilişkisi oluyor. İngiltere tarihinin moda açısından önemli bir döneminde geçen bu filmde Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper ve Hayley Atwell gibi oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Sex and the City | 2008, Micahel Patrick King

90′ların sonunda televizyon dünyasına bomba gibi düşen, Carrie Bradshaw’un seks, moda ve şehir yaşamı ile ilgili maceralarını milyonların merakla izlediği dizi Sex and the City‘nin ilk sinema filmi 2008′de çekilmiş, devamı ise 2010′da gelmişti. Carrie’nin Mr. Big ile evlilik hazırlıklarını anlatan filmde, üç yakın arkadaşı da tabii ki onun yanında. Evlilik yolunda da Carrie ve dostlarına göz kamaştıran tasarımlar eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.6/10

The Devil Wears Prada | 2006, David Frankel

İş arayan, New York’a yeni gelmiş, saf ve moda ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir genç kadının kendini şehrin en büyük moda dergisinin editörünün asistanı olarak bulması sonucu iş ve özel hayatında yaşadığı zorlukları, ikilemleri ve değişiklikleri konu alan The Devil Wears Prada, Lauren Weisberger’in aynı adlı romanının uyarlaması. Özellikle moda editörü Miranda Priestly karakteriyle öne çıkan filmde gözler, bu zalim kadını canlandıran Meryl Streep’in üzerinden ayrılmıyor. Filmde ayrıca Anne Hathaway, Emily Blunt ve Staney Tucci rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Factory Girl | 2006, George Hickenlooper

70′li yılların sosyetik ve medyatik ikonlarından Edie Sedgwick’in parıltılı fakat acı dolu yaşamına odaklanan bu film, pop art sanatçıları arasında en popüleri olan Andy Warhol ve “Fabrika”sı hakkında da tarihi gerçeklerle bezeli. Andy Warhol ve folk şarkıcısı Billy Quinn ile ilişkileri, uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle hayatı bir uçuruma doğru sürüklenen Sedgwick’i Sienna Miller canlandırıyor, yalnızca oyunculuk performansı ile değil, Sedgwick’in giyim tarzını üzerinde taşıyabilmesiyle dikkat çekiyor. Factory Girl filminde Andy Warhol’u Guy Pearce, Bill Quinn’i ise Hayden Christensen canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Zoolander | 2001, Ben Stiller
Zoolander 2 | 2016, Ben Stiller

Ben Stiller’ın yönettiği ve başrollerini Owen Wilson ile paylaştığı Zoolander, adını ünlü bir modelden alıyor. Ama açıkçası Derek Zoolander’ın, karizması ve bakışları dışında pek bir şeye sahip olmadığı düşünülüyor. Çılgın kostümleri kadar ünlü konuk oyuncularıyla da dikkat çeken Zoolander ve 15 yıl sonra gelen devam filmi Zoolander 2‘de kahraman modelimiz önce Malezya başbakanını öldürmek üzere beyninin yıkandığı bir tehlikeyi atlatıyor, ardından yıllar sonra sektöre geri dönmenin zorluklarını yaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10, IMDb Puanı: 4.7/10

Clueless | 1995, Amy Heckerling

Bu listedeki belki de en eğlenceli film… Jane Austen’ın klasik romanı Emma’nın 90′lı yıllarda geçen bir parodisi olan Clueless, okulunda oldukça popüler olan bir genç kızın entrikalarına, erkeklerle ilişkilerine ve tabii ki bol dedikoduya yer veriyor. Moda konusundaki seçimleri ile de konuşulmaya değer bu filmde başrolleri zamanın yükselen oyuncuları Alicia Silverstone, Stacey Dash, Brittany Murphy ve Paul Rudd paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Breakfast at Tiffany’s | 1961, Blake Edwards

Bir klasiğe yer vermeden olmaz… Gelmiş geçmiş en güzel, en başarılı ve en ikonik aktrislerden Audrey Hepburn ile özdeşleşen filmlerden “Breakfast at Tiffany’s”, bildiğiniz gibi bir Truman Capote romanı uyarlaması. New York sosyetesinden genç bir kadının apartmanına taşınan bir adamla ilgilenmesiyle başlayan olayları anlatan filmi yalnızca bir klasik olduğu için değil, Hepburn’ün halen ikonikliğini kaybetmeyen tarzına tanık olmak için de izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri