2017-2018 sezonuna geri sayım başladı! Yaz ayları boyunca istirahatte olan birçok galeri ve sanat kurumu, yepyeni sergilerle eylül ve ekim aylarında kapılarını yeniden açacak, şehir sanatla dolacak!

İşte yeni sezonun kaçırılmayacak sergileri:

***

2017 Sonbahar / Yeni Sezon Sergileri

2017 sonbahar sergileri - akbank sanat

Siyah Gürültü @ Akbank Sanat | 9 Eylül – 18 Kasım 2017

Siyah Gürültü, ses ile sessizlik arasındaki karmaşık ilişkiyle ilgilenen ve adını ses mühendisliği ve fizik gibi alanlarda tüm frekanslarda hakim enerji seviyesinin sıfır olduğu gürültü türünden alan bir güncel sanat projesi. Ses ve sessizlik kavramlarının yarattığı çağırışımları inceleyen ve izleyiciyi de iletişime davet eden, Ekmel Ertan ve Işıl Önol’un küratörlüğündeki bu projenin sanatçıları Burak Arıkan, Servet Cihangiroğlu, Didem Erk, Richard Jochum, Mirko Lazovic, Cengiz Tekin ve Anna Vasof.

2017 sonbahar sergileri - juma

o+oma+a @ Mixer | 9 Eylül – 21 Ekim 2017
Nancy Atakan @ PiArtworks | 11 Eylül – 10 Ekim 2017
Gözde İlkin & Erdal Duman @ artSümer | 11 Eylül – 25 Kasım  2017
İnci Eviner: Ufkun Altında @ Galeri Nev İstanbul | 19 Eylül – 28 Ekim 2017

İstanbul’un en hareketli semtlerinden Karaköy, dönüşümünü sürdürüyor. Birbiri ardına kapanan galeriler sonrası bir yanı eksik kalan semtte bu ay açılacak olan Juma Karaköy binası, İstanbul’un dört önemli galerisini çatısı altında topluyor: artSümer, , Galeri Nev İstanbul, Mixer ve PiArtworks. Bunlardan artSümer. iki ayrı sanatçının, Gözde İlkin ve Erdal Duman’ın solo sergilerine yer verirken, PiArtworks’te Nancy Atakan’ın, Galeri Nev’de ise İnci Eviner’in işleri görülebilecek. Mixer ise “o+oma+a” adlı karma sergiyle yeni mekanındaki kapılarını açacak.

2017 sonbahar sergileri - arter

Canan: Kaf Dağı’nın Ardında | 12 Eylül – 24 Aralık 2017

ARTER, yeni sezona heyecan verici ve geniş kapsamlı bir solo sergi ile, Canan ile merhaba diyor. Adını Arap ve Fars kozmolojisindeki efsanevi Kaf Dağı’ndan alan sergide, sanatçının heykel, fotoğraf, baskı, nakış, video, yerleştirme ve minyatür gibi çeşitli mecralarda üretilmiş eserleri bir araya geliyor. ARTER’in tüm katlarına yayılacak olan, Nazlı Gürlek küratörlüğündeki sergide Canan’ın daha önce hiç sergilenmemiş erken dönem eserleri ve bu sergi için üretilen yeni yapıtları da yer alıyor.

2017 sonbahar sergileri - ai weiwei

Ai Weiwei @ SSM | 12 Eylül 2017 – 28 Ocak 2018 

Ai Weiwei, bu hareketli sezon açılışını, Türkiye’deki ilk sergisiyle renklendiriyor. Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergide sanatçının bugüne kadarki çalışmalarından geniş bir seçki, ağırlıklı olarak porselen çalışmalara odaklanacak ve yeni işlere de yer verecek. Sanatçının günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktardığı bu porselen işler, İstanbul izleyicisini, her daim politik anlamda güçlü mesajlarıyla dikkat çeken, dünyaca ünlü Ai Weiwei’yle tanıştıracak.

2017 sonbahar sergileri - aylaklar

Aylaklar @ Fransız Kültür Merkezi | 13 Eylül – 3 Kasım 2017

2009’da Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da 20 yıllığına kiralanan Türkiye Atölyesi’ndeki misafir sanatçı programına katılmış beş farklı sanatçı “Aylaklar” sergisinde bir araya geliyor. 13 Eylül’de Fransız Kültür Merkezi’nde açılacak ve 3 Kasım’a kadar devam edecek serginin küratörlüğünü İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer üstleniyor. Paris Cité des Arts’daki Türkiye Atölyesi’nde farklı zamanlarda çalışan beş kadın sanatçının işlerinden oluşan “Aylaklar” sergisinde Aslı Çavuşoğlu, İnci Furni, Güneş Terkol, Yasemin Özcan ile İz Öztat & Zişan’ın “aylaklık”tan yola çıkarak yarattığı işleri yer alacak.

2017 sonbahar sergileri - dirimart

Dünyalar Çarpışırken @ Dirimart Nişantaşı | 13 Eylül – 28 Ekim 2017
Franz Ackermann: Haydi Gel! @ Dirimart Dolapdere | 14 Eylül – 15 Ekim 2017

Şehrin iki farklı köşesindeki iki mekanında iki yeni sergiyle sezonu karşılayan Dirimart, “Dünyalar Çarpışırken” adlı karma sergiye ve Franz Ackermann’ın solo sergisine yer veriyor. Sergilerden ilki, ayırt edici bakışlarını işlerinin merkezine oturtan Jessie Edelman, Raha Raissnia, Summer Wheat’in işlerinden oluşurken, Ackermann’ın “Haydi Gel!” başlıklı sergisinde, Miami’den Mumbai’ye, sanatçının son üç yılda seyahat edip uzun vakit geçirdiği şehirlerden manzaraları bir araya geliyor.

2017 sonbahar sergileri - salt

İşveren Sergisi @ SALT Galata | 13 Eylül – 26 Kasım 2017

SALT Galata’da sezonu karşılayan sergi, mimari bir arşiv sergisi. SALT tarafından geliştirilen İşveren Sergisi, 1930’lardan 2010’lara Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da özel kesim ya da kamu kesiminden sipariş edilmiş olan bir dizi yapı temelinde, mimar ile işveren arasındaki kritik ilişkiyi ve iletişimin ürüne nasıl yansıdığını irdeleyecek. Serginin seçkisinde, ODTÜ Kampüsü, Makbule Atadan Villası, Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası gibi yapılar da yer alıyor.

2017 sonbahar sergileri - contemporary istanbul

Contemporary Istanbul 2017 | 14 – 17 Eylül 2017

Contemporary İstanbul, 12. kez galeri, sanatçı, koleksiyoner ve sanat izleyicilerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek, İstanbul’un en önemli sanat fuarı, Türkiye’den galerilerin yanı sıra Avrupa, Asya ve Amerika’dan önemli galerileri de ağırlayacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi plugin ve ci dialogues bölümleri de galerilerin standlarına eşlik edecek.

2017 sonbahar sergileri - halil altindere

Halil Altındere: Welcome to Homeland @ Sadık Paşa Konağı, Cihangir | 14 Eylül – 21 Ekim 2017

Çağdaş sanatımızın en önemli temsilcilerinden Halil Altındere’nin 2016’da ürettiği, mülteci krizine odaklanan ve Türkiye’de daha önce hiç sergilenmemiş çok disiplinli eserleri, “Welcome to Homeland”de izleyiciyle buluşuyor. Pilot Galeri’nin düzenlediği, DAS Art Project’in küratörlüğündeki serginin mekanı olaraksa Cihangir’deki Sadık Paşa Konağı seçilmiş.

2017 sonbahar sergileri - bienal

15. İstanbul Bienali | 16 Eylül – 12 Kasım 2017

Sezonun en merak edilen etkinliği, her senesinde daha da büyüyen ve gelişen, daima dünyanın en önemli bienalleri listesinde yerini bulan İstanbul Bienali kuşkusuz. Yeni sezonu büyük bir heyecanla karşılayan İstanbul sanat ortamı bir bir kapılarını yeni sergilerle izleyicilerine açtıktan sonra 16 Eylül’de 15. İstanbul Bienali de ücretsiz olarak ziyaret edilmeye başlayacak. Hatırlatmak gerekirse, Elmgreen & Dragset’in küratörlüğündeki “iyi bir komşu” temalı bienalin mekanları şunlar: İstanbul Modern, Pera Müzesi, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?