İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının en önemli parçalarından biri çağdaş sanat galerileri. İstanbul’daki çağdaş sanat galerileri, Beyoğlu’ndan Çukurcuma’ya Dolapdere’den Karaköy’e şehrin birçok yerine yayılmış durumda. Her ay yenileri açılan sergileri ile dünyaca ünlü yabancı sanatçıların ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarının eserlerine yer veren bu galerilerin ve sergilerin tamamını gezmek neredeyse imkansız… Siz de benim gibi düzenli olarak sergi turlarına çıkıyorsanız, rotanıza ekleyebileceğiniz çağdaş sanat galerileri arasından bazılarını bu yazıda topladım.

İstanbul’da Çağdaş Sanat Galerileri

Pilevneli Gallery, Dolapdere & Mecidiyeköy

çağdaş sanat galerileri - pilevneli gallery

İstanbul sanat ortamı için gittikçe daha da önem kazanan, müze ve galerilerle zenginleşen Dolapdere’deki ilk çağdaş sanat galerilerinden biri Pilevneli Gallery. Galeri, 2018’in son haftalarında ise ikinci mekanını Mecidiyeköy‘deki eski likör fabrikasında açtı. Uluslararası üne sahip sanatçıları Türkiye’de bizimle buluşturmak ve Türkiye’den sanatçıları ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak gibi hedeflere sahipler. Galerinin öne çıkan sanatçılarından biri, hepimizin heyecanla takip ettiği Refik Anadol.

Pilevneli Dolapdere Adres: Yenişehir Mah. Irmak Cad. No:25 Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul
Pilevneli Mecidiyeköy Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad. No:76 Şişli / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Galeri Nev, Mısır Apartmanı

çağdaş sanat galerileri - galeri nev

1984′te Ankara’da kurulan ve 1987′de İstanbul’a açılan, Türkiye’nin en köklü çağdaş sanat galerilerinden olan Galeri Nev, Erol Akyavaş’tan İnci Eviner’e, Nejad Devrim’den Hale Tenger’e, Nermin Er’den Ali Kazma’ya Türkiye modern ve çağdaş sanatının önemli sanatçılarını temsil ediyor. 2017-2018 sezonunu Karaköy’de geçiren galeri, 2018 yazında yıllarını geçirdiği Mısır Apartmanı‘na geri dönüş yaptı.

Galeri Nev Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163/23 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

x-ist, Karaköy

çağdaş sanat galerileri - x-ist

Türkiye’den çağdaş sanatçıların evrensel fikre dayalı eser üretimini destekleyen bir galeri projesi olarak 2004 yılında kurulan x-ist, 2013 yılından itibaren yurt dışından sanatçıları da temsil etmeye başlamıştı. Sanatçıları arasında Ali Bilge Akkaya, Cem Dinlenmiş, Hüseyin Arıcı, Seda Hepsev ve Murat Palta gibi isimler yer alıyor. Uzun yıllar Nişantaşı’nda Abdi İpekçi Caddesi’ndeki mekanında ziyaret ettiğimiz x-ist, 2017-2018 sezonunda Karaköy‘e taşındı.

x-ist Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad. No:50 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Pilot Galeri, Sıraselviler

çağdaş sanat galerileri - pilot galeri

Yaratıcı çalışmaları ve galeri tanımının sınırlarını genişletmesini sağlayacak sanatçıları destekleyen, disiplinlerarası bir platform olmayı hedefleyen Pilot Galeri‘nin sanatçıları arasında Halil Altındere, Hamra Abbas, İrem Tok ve Tarık Töre gibi sanatçılar yer alıyor.

Pilot Galeri Adres: Sıraselviler Cad. No:83/2 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Galerist, Tepebaşı

çağdaş sanat galerileri - galerist

2001 yılında kurulan ve bugüne dek kentin farklı noktalarında faaliyet göstermiş olan galerinin şu anki iki mekanı Tepebaşı‘ndaki, 18. yüzyıldan kalma bir binanın birinci katında ve Hasköy İplik Fabrikası‘nda. Hem güncel sanat alanında yeni yetenekler keşfetmeyi hem de mevcut sanatçılarına benzersiz bi ifade alanı sağlamayı hedefleyen galerinin sanatçıları arasında Nil Yalter, Gavin Turk, Serkan Özkaya ve Hussein Chalayan gibi dünyaca ünlü sanatçılar var.

Galerist Adres: Meşrutiyet Cad. No:67/1 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Pi Artworks, Mısır Apartmanı

çağdaş sanat galerileri - piartworks

1998 yılında kurulan, Türk çağdaş sanatının nde gelen isimlerini yurt içi ve yurt dışında temsil eden Pi Artworks, uluslararası platformda daha görünür olmak amacıyla 2013 yılında Londra’daki şubesini açtı. Galerinin sanatçıları arasında Volkan Aslan, Nancy Atakan, Gülay Semercioğlu ve Mehmet Ali Uysal gibi isimler yer alıyor. Pi Artworks, 2017-2018 sezonunda, Mısır Apartmanı’ndaki alıştığımız mekanından Karaköy‘e taşınan galerilerden biri olmuştu.

Pi Artworks Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad. No:48-50/3 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

PG Art Gallery, Çukurcuma

çağdaş sanat galerileri - pg art gallery

1993′te kurulan PG Art Gallery, Türkiye ve yurt dışından farklı disiplinlerde çalışan çağdaş sanatçıları ile öne çıkıyor. Sadece tanınmış sanatçıları dağil kariyerlerinin ortasındaki sanatçılara da yer vermesiyle önem taşıyan galerinin temsil ettiği isimler arasında Candaş Şişman, Hale Güngör Oppenheimer, Manolya Çeliker ve Reysi Kamhi sayılabilir. PG Art Gallery, birkaç yıl önce tüm diğer galeriler gibi Tophane’den ayrılarak Çukurcuma‘daki yeni mekanına taşınmıştı.

PG Art Gallery Adres: Firuzağa Mah. Çukurcuma Cad. No:40/1 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

C.A.M. Galeri, Çukurcuma

çağdaş sanat galerileri - cam gallery

1992′de kurulan ve bugüne dek 300’den fazla sergiye ev sahipliği yapan C.A.M. Galeri, farklı sanat dallarını ve genç sanatçıları destekleyen, yeni ve genç sanatçıları keşfederek onlara özgürlük sağlamayı hedefleyen bir galeri olarak hem Türkiye’den hem de uluslararası sanatçıları temsil ediyor. Sanatçıları arasında Bruno Walpoth, Sinan Tuncay, Neslihan Başer, Furkan ‘Nuka’ Birgün ve Sinem Yıldırım gibi isimleri sayabileceğimiz galeri uzun yıllar Akaretler’de bulunduktan sonra, Çukurcuma’ya taşınmıştı.

C.A.M. Galeri Adres: Firuzağa Mah. Çukurcuma Cad. No:38/A Beyoğlu /İstanbul

Websitesi | Facebook  |Instagram

Art On İstanbul, Tepebaşı

çağdaş sanat galerileri - art on istanbul

Akaretler ve Şişhane’nin ardından şimdileri Pera‘daki mekanında ziyaret edilebilen Art On, disiplinlerarası bir sanat platformu olarak 2011’de kuruldu. Yaratıcı, yenilikçi ve farklı medyumlara sıklıkla rastlanabilen Art On’un temsil ettiği sanatçılar arasında Canan Dağdelen, Burcu Erden, Onur Mansız ve Oddviz gibi sanatçı ve sanatçı kolektifleri bulunuyor.

Art On İstanbul Adres: Meşrutiyet Cad. Oteller Sok. Hanif Binası No:1A Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Zilberman Gallery, Karaköy

çağdaş sanat galerileri - zilberman gallery

2008 yılında kurulan, hem Türkiye’den çağdaş sanatçıları destekleme hem de yabancı sanatçıları Türkiye izleyicisine tanıtma amacı taşıyan Zilberman Gallery, 2014 yılında ayrı bir oluşum olan CDA Projects‘i de bünyesine kattı, 2016 yılında Berlin‘de yeni bir galeri açtı. Bugün Mısır Apartmanı‘nın iki ayrı katında bulunan galerisi ve proje alanı ve her yıl ilgiyle izlenen Genç Yeni Farklı genç sanatçı yarışma sergisi ile Zilberman Gallery‘nin temsil ettiği sanatçılar arasında Extramücadele, Burçak Bingöl, Erinç Seymen ve Eşref Yıldırım gibi isimler var.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı No:163/10 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

 

İlginizi çekebilir: İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergileri Kaçırmayın

Tüm eser ve galeri görselleri (aksi belirtilmedikçe) galerilerin websiteleri ve resmi Facebook sayfalarından alınmıştır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN