Çağdaş sanat alanında birçok merakla beklenen birçok yenilik ve etkinliği beraberinde getirecek 2019’a girdik. Önümüzdeki aylarda sonbaharda gerçekleşecek 16. İstanbul Bienali hakkındaki detayları öğrenecek, artık kentin önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olarak anacağımız yeni ARTER ile tanışacak ve tüm dünyada kutlanan Bauhaus’un 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle okulu ve akımı yakından tanıma fırsatı bulacağız. Bu gelişmeleri beklerken, ayın yeni sergilerinde tekstil malzemelerini pratiklerinin önemli bir parçası haline getirmiş sanatçıların işleriyle, Murat Morova’nın farklı dönem ve kaynaklardan beslenen çalışmalarıyla, Zeynep Kayan ve Theo Eshetu’nun portre, yüz ve beden odaklı fotoğraf ve video eserleriyle buluşmak mümkün. Pera Müzesi’ndeki Sergey Parajanov ve SSM’deki Rus Avangardı sergilerinin de devam ettiğini unutmayın.

İşte, kışın da tüm hızıyla devam eden sezondan güncel sergi önerileri…

İstanbul Sergi Takvimi

Yüzler ve Yerler, Akbank Sanat | 23 Ocak – 9 Mart 2019

sergiler - akbank sanat

Theo Eshetu, Atlas Fractured, 2017

Annesi Hollandalı, babası Etiyopyalı, Londra doğumlu, profesyonel hayatını ise Roma’da sürdüren video sanatçısı Theo Eshetu‘nun özünün de işlerinin de çok önemli bir parçası çokkültürlülük. Sanatçının Akbank Sanat‘taki Yüzler ve Yerler sergisinde, sürekli bir değişim halindeki kültürel kimlikler üzerine iki video enstalasyonu yer alıyor: Portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ve The Slave Ship (2015).

Akbank Sanat Adres: İstiklal Cad. No:8 Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek, Sakıp Sabancı Müzesi | 18 Ekim 2018 – 1 Nisan 2019

sergi - ssm

Vasily Kandinsky, Beyaz Üzerine I Etüdü, 1920

Rus Avangardı akımı, 20. yüzyılda dünya sanatını şekillendirmiş bir hareket ve  sanat tarihinde önemli bir yere sahip. Sakıp Sabancı Müzesi, bu akıma ve temsilcilerine odaklanan, Türkiye’deki en kapsamlı sergiye yer veriyor. Avrupa’nın önde gelen özel koleksiyonlarından 513 eser seçmişler sergi için. Kısacası bu heyecan verici dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen sanatçı ve okullar, resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretimleriyle sergide yer almış. SSM’deki sergide karşılaşabileceğiniz ya da tanışabileceğiniz sanatçılar arasında Kandinsky, Kliun, Klucis, Malevich, Popova ve Rodchenko gibi çok önemli isimler var. Unutmadan söyleyelim, Sakıp Sabancı Müzesi’ne giriş her Çarşamba ücretsiz!

Sakıp Sabancı Müzesi Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Parajanov, Sarkis ile, Pera Müzesi | 13 Aralık 2018 – 17 Mart 2019
Zaman Değişmeli, Pera Müzesi | 13 Aralık 2018 – 17 Mart 2019

Sinemayla ilgili bilgim kısıtlı olduğundan, Sovyet yönetmen Sergey Parajanov adını bu serginin haberini aldıktan sonra duymuş oldum. Sovyet sinemasına önemli katkıları olmuş, bugün Gürcistan ve Ermenistan sınırlarında kalan coğrafyada birçok filme imza atmış önemli bir yönetmenmiş Parajanov. Fakat yetenekleri bununla sınırlı değilmiş. Müzikle, resimle, tiyatroyla, kostüm tasarımıyla, kısacası güzel sanatların hemen hemen tüm dallarıyla ilgili bir sanat insanıymış. Parajanov‘un eserlerini Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi‘ndeki sergi sayesinde göreceğiz. Sergide aynı zamanda Türkiye’de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Sarkis‘in Parajanov’a olan tutkusundan beslenerek ürettiği işleri de yer alıyor.

Müzede, aynı tarihlerde,  Alastair Hicks’in küratörlüğündeki Zaman Değişmeli sergisi de gözünüzden kaçmasın. Zaman algınızı sorgulayacak bu sergide Çin, Türkiye ve Hindistan’dan üç sanatçının/kolektifin çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları var: Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective.

Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Mezunlarına “Ben Bir Sanat Eserinde Okudum” Dedirten 6 Okul

 

Cosmic Latte, Galeri Nev İstanbul | 1 Şubat – 16 Mart 2019

Murat Morova, Untitled, 2018

Galeri Nev İstanbul‘daki Cosmic Latte sergisi, Murat Morova‘nın son dönemdeki işlerinden bir seçki sunuyor.  Morova, sanatsal pratiğinde Doğu ve Batı’nın birlikteliğini, bireyin içiyle dışı arasındaki ilişkiyi, mistisizm, gelenek, beden, İslam ve tasavvuf gibi konu ve kaynakları kullanan bir sanatçı. Yıllar içinde kendine özgü görsel bir dil geliştiren sanatçının bu sergisi adını, bilim insanlarının evrenin rengi olarak kabul ettiği renkten, cosmic latte‘den alıyor. Sergide yer alan işlerin referansları arasında Leonardo da Vinci’nin anatomi çizimlerinden Rus gravürlerine, Alman romantik peyzajlarından Osmanlı ressamlarına birçok farklı ilham kaynağı var.

Galeri Nev İstanbul Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No: 163/23 Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Geçici Aynılık, Zilberman Gallery | 16 Şubat – 4 Mayıs 2019

Zeynep Kayan, 2018

Mısır Apartmanı galerilerinden Zilberman Gallery, bahar aylarında Zeynep Kayan‘ın Geçici Aynılık başlıklı üçüncü kişisel sergisine yer veriyor. İşlerinde portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarına yer veren Kayan, bunlarda tekrarlara yer veriyor, hareketi görünür kılıyor. Sanatçının bu sergide bulunan işlerinde, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaştığını ve kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izlediğini göreceksiniz.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163/10 Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar, İstanbul Modern | 22 Şubat – 7 Temmuz 2019

sergi - istanbul modern

İstanbul Modern, Asmalımescit’teki geçici mekanındaki ilk yılını devirmek üzere. Müzenin buradaki ikinci büyük süreli sergisi, İplikten Çözülenler başlığını taşıyor ve yapıtlarında bir sanatsal ifade aracı olarak tekstil malzemelerini kullanan, sanatsal pratiğinde tekstilden beselenen 25 çağdaş sanatçının işlerine yer veriyor. Aralarında Burhan Doğançay, Gülsün Karamustafa, Hussein Chalayan, Heide Hinrichs ve Zille Homma Hamid gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçının dokumadan nakışa, tekstille ilişkili teknikleri ve tekstil malzemelerini kullanarak ortaya çıkardıkları işleri görebileceğiniz sergide iki de özel bölüm bulacaksınız: Bunlardan biri, Türkiye’de resim ve geleneksel tekstil sanatları arasında bir sentez oluşturan çok yönlü ve çok önemli sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun işlerinden oluşuyor. Diğeri ise 2019’da 100. yılını kutlayan Bauhaus okulunun dokuma atölyelerine adanan bir yerleştirmenin yer aldığı bölüm.

İstanbul Modern Adres: Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. No:99, Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN