Birçoğumuzun Ege ve Akdeniz sahillerine akın ettiği yaz aylarında dahi bizi sanatla buluşturan galerilerin, sanat alanlarının ve müzelerin sayısı hiç de az değil! Ve yazın İstanbul’da sergi gezmenin tadı bir başka: Beyoğlu’nun, Pera’nın sokaklarında gezerken turunuza bir müze ziyareti eklemek ya da Boğaz’daki pazar kahvaltınızın ardından Boğaz hattındaki müzelerden birine uğramak… Yazın yeni sergileri arasında genç sanatçıları destekleyen birçok gelenekselleşmiş sergi var; örneğin Akbank Sanat’ın Günümüz Sanatçıları Sergisi, Mixer’in Mixer Sessions’ı ve onların yanı sıra Elgiz Müzesi’nin yeni teras sergisi dikkat çekiyor. Pera Müzesi’nde Çin mürekkep sanatıyla, SALT’ta nesnelerin hayat hikâyeleriyle, Borusan Contemporary’de ise Boomoon’un Boğaziçi’nden ilham alan fotoğraf serisiyle buluşmak için de geç kalmış sayılmadığınızı hatırlatayım.

Son güncelleme: Temmuz 2019

İşte, yaz aylarından güncel sergi önerileri…

 

İstanbul Sergi Takvimi

Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, Akbank Sanat | 28 Haziran – 31 Temmuz 2019

sergi - akbank sanat

Akbank Sanat‘ın çağdaş sanata en büyük katkılarından biri kuşkusuz ki 37 yıldır sürdürdüğü, genç sanatçılara destek olmaya ve görünürlük sağlamaya yönelik Günümüz Sanatçıları Ödülü ve Sergisi. Jürinin değerlendirmeleri sonucunda sergilenmek üzere bu yıl 21 sanatçının eseri seçilmiş ve tüm bu işler, 28 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında, Prof. Melih Görgün küratörlüğündeki sergide olacak.

Akbank Sanat Adres: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz, Zilberman Gallery | 14 Mayıs – 5 Temmuz 2019

sergi - elgiz müzesi teras sergileri

Maslak’ta gökdelenlerin ortasında bir sanat vahası gibi duran, İstanbul’un ve Türkiye’nin en köklü modern sanat müzelerinden olan Elgiz Müzesi‘nin Teras Sergileri artık bir yaz klasiği haline geldi. Müze, her yıl heykel sanatçılarını desteklemek ve çağdaş heykel sanatının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla düzenlediği teras sergilerinin 11. yılı bu. Serginin teması ise bu kez Dünya’da Hayat Var mı? olarak belirlenmiş; güneşin altında aralarında dolaşabileceğiniz büyük ölçekli heykellerin her biri, çevre kirliliğini ve dünya kaynaklarının tüketilmesini sorguluyor, eleştiriyor.

Elgiz Müzesi Adres: Beybi Giz Plaza, Maslak / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Mixer Sessions IV | 14 Haziran – 4 Ağustos 2019

sergi - mixer sessions

Mixer‘in en büyük amacı, genç ve kariyerinin başındaki Türk sanatçıların gelişmesine olanak sağlamak ve onlara bir alan yaratmak. Galeri, bu amacı doğrultusunda 2016’dan beri her yıl bir açık çağrı yapıyor ve yaz aylarında Mixer Sessions başlığı altında, Mixer ekibi tarafından seçilen eserleri sergiliyor. Bu yıl dördüncü edisyonunu göreceğimiz Mixer Sessions’ta 20’ye yakın yeni sanatçı ve sanatçı kolektifiyle tanışacağız.

Mixer Adres: Mumhane Cad. No:46-50 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey, Sakıp Sabancı Müzesi | 5 Haziran

sergi - ssm

Sanat tarihimiz açısından, hem sanatçı hem de müzeci kimliğiyle büyük önem taşıyan Osman Hamdi Bey‘in Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu‘nda yer alan eserleri, müzenin yeni serginin ana kahramanı. Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisi, iki yıllık bir projenin bulgularını ve sonuçlarını interaktif bir şekilde izleyiciye sunuyor. Osman Hamdi Bey tablolarının bilimsel analizlerinin nasıl yapıldığı, restorasyonlarının nasıl gerçekleştirdiğine dair detaylar oldukça etkileyici bir şekilde sunuluyor. Bu sergi sayesinde hem Osman Hamdi Bey‘in önemli eserleriyle buluşacak hem de sanat eserleri restorasyonu açısından önem taşıyan x-ışını görüntüleme, pigment analizi, tuval bezi analizi gibi tekniklere dair ilginç bilgiler öğreneceksiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edebileceğinizi unutmayın!

Sakıp Sabancı Müzesi Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Aslına Sadık Kalınmıştır, SALT Beyoğlu | 22 Mayıs – 18 Ağustos 2019

sergi - salt beyoğlu

Handan Börütçene, Kendime Gölümü Kaldım (1999-2014, İstanbul-Venedik)

Sizce nesnelerin birer hayat hikâyesi var mıdır? SALT’ın yeni sergisi Aslına Sadık Kalınmıştır, bu sorudan yola çıkıyor. Sergi, tarihi, arkeolojik ya da yakın tarihe ait nesneler, eserler ya da abidelerin birer sanat işine dönüşerek günümüzle ve birbirleriyle bağ kurduğu, iki özel koleksiyondan seçilmiş on beş eserden oluşuyor. Nancy Atakan, Kader Attia, Handan Börütçene, Cansu Çakar, Aslı Çavuşoğlu, Mark Dion, Haris Epaminonda, Iman Issa, Şaure Prouvost, Pak Sheung Chuen ve Dilek Winchester’ın işlerini görebileceğiniz sergi, nesnelerin sanat üretimi ve izleyici etkileşimiyle ortaya çıkan yeni anlamlarına da bir bakış atıyor.

SALT Beyoğlu Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

 

Mürekkepten, Pera Müzesi | 11 Nisan – 28 Temmuz 2019

sergi - mürekkepten

Zhou Fan | Phobia 0012, 2017

Çin sanatı porselenden tekstile birçok farklı medyumda harikalar yaratan bir geleneğe ve tarihe sahip. Çağdaş sanatçılar da bu gelenek ve tarihten mümkün olduğunca beslenerek ve bunlardan aldıkları ilhamı güncel olayları yorumlamak için kullanarak sanatsal üretimlerine devam ediyor ve kendilerine, işlerine hayran bırakıyorlar. Pera Müzesi‘nin Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar başlıklı sergisi de, mürekkep resim geleneğinden beslenen 13 çağdaş sanatçının eserlerinden oluşuyor. Sergideki işler kağıt, fırça ve mürekkebin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Xu Bing, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan gibi sanatçıların siyah-beyaz ya da renkli mürekkep eserlerini göreceğimiz sergi, geçtiğimiz aylarda Ai Weiwei’yle buluşmamızın ardından Çin kültürünü biraz daha keşfetmek için iyi bir fırsat.

Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

 

Boomoon: Boğaziçi, Borusan Contemporary | 9 Mart – 25 Ağustos 2019

sergi - boomoon

Boomoon, Boğaz’da Balık Oyunu No. 8, 2018

İstanbul’un hafta sonları bir çağdaş sanat müzesine dönüşen en güzel ofis binası olan Perili Köşk‘te, konumuna ve manzarasına yakışan bir sergi sürüyor. Güney Kore’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon, Borusan Contemporary tarafından İstanbul’a davet edilmiş ve Boğaziçi üzerine yen bir fotoğraf serisi üzerine çalışması istenmiş. Sanatçının 2018’de İstanbul’da ürettiği yeni işleri, Boğaziçi’nin sularını, ışıklarını, renklerini ve gölgelerini belgeleyen soyut ve etkileyici fotoğraflar… Borusan Contemporary‘nin Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki işleri de dönüşümlü olarak binada sergilediğini ve yeni koleksiyon sergisi Uvertür‘ü de Boomoon sergisiyle eşzamanlı olarak gezebileceğinizi unutmayın.

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumelihisarı, Sarıyer / İstanbul

WebsitesiInstagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN