Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da 2020-2021 sezonu buruk bir şekilde açıldı. Fakat yaz ayları ve yeni sezon, umuyoruz ki sanat dolu geçecek! Farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren karma sergiler, teknolojinin nimetlerinden faydalanan göz alıcı sanat yerleştirmeleri ve genç sanatçılara alan açan sergiler, bu yaz galeri ve sanat alanlarında sizi bekliyor. Bu seçkide İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Mixer Sessions V, Mixer | 15 Haziran – 4 Ağustos Konum

Mixer Sessions V

Mixer, kariyerlerinin başındaki genç sanatçılara alan açma ve destek olma amacı taşıyan sergi serisi Mixer Sessions’a devam ediyor. Serinin beşinci edisyonunda, Mixer ekibinin değerlendirmeleri sonucu sergilenmeye hak kazanan, farklı disiplinlerden dokuz sanatçının işleri, toplumsal hafıza, birey-kimlik, aidiyet, aile, ev-mekan, doğa-insan ilişkisi ve iktidar gibi temalara odaklanıyor.

Detaylı bilgi…

Parallel Universe, DasDas | 11 Haziran’dan itibaren Konum

Ouchhh Stüdyo, Osman Hamdi Bey Eserleri

Van Gogh’un ya da Osman Hamdi Bey’in eserlerinin içinde dolaşmak, Göbeklitepe’ye bambaşka bir bakış açısıyla bakmaya ne dersiniz? Şu ana kadar 50’den fazla şehir ve ülkede, bilim-sanat-teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan ödüllü Ouchhh Stüdyo‘nun eserleri, şimdi de Türkiye’de, Ataşehir’deki DasDas‘ta sergileniyor. Stüdyonun DasDas’a özel olarak ürettiği, yapay zeka ve veri eserlerinden oluşan Parallel Universe sergisinde sizi “Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi“, “Şiirsel Yapay Zeka“, “Göbeklitepe Mimari Veri” ve “Osman Hamdi Bey Eserleri” başlıklı üzere dört eser ve dört deneyim bekliyor.

Detaylı bilgi…

Let It Be, C.A.M. Galeri | 3 Haziran – 25 Temmuz Konum

Oğuz Kaleli, İsimsiz #02, 2021

C.A.M. Galeri‘de sezonun son sergisi olarak tasarlanmış, Let It Be başlıklı karma sergi, adını tahmin edebileceğiniz gibi Paul McCartney’nin on dört yaşında kaybettiği annesini rüyasında gördükten sonra etkilenerek yazdığı, The Beatles’ın ünlü şarkısından alıyor. “Akışına bırak ve hayata devam et” mesajı, farklı kuşaklardan sanatçıların ve öznel dışavurumlarının buluştuğu bu sergide de yorumlar ve eserlerin diyaloguyla karşımıza çıkıyor. Sergide, Neslihan Başer‘in nakış, Serdar Kaynak‘ın tel, Jochen Proehl‘in yağlı boya, Leo Ferdinando Demetz‘in ıhlamur ağacı, Oğuz Kaleli‘nin akrilik işlerini ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Tedbir, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022 Konum

Tedbir sergisi, Arter, 2021 | Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Arter Koleksiyonu‘ndan bir araya getirilen yeni bir seçki, Emre Baykal‘ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi Tedbir‘de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan ve 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergi, pandeminin biçimlendirdiği sıra dışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açıldığından, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” sözcüğünün açılımlarından esinleniyor. 20 Şubat 2022’ye kadar ziyaret edebileceğiniz sergide, Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur gibi, birçoğuyla daha önce Arter sergilerinde tanıştığımız ya da buluştuğumuz sanatçıların işlerini görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Füsun Onur: Opus II – Fantasia, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022 Konum

Füsun Onur, Opus II – Fantasia (detay) 2001 [2021] | Fotoğraf: flufoto

Füsun Onur‘un, diğer pek çok yapıtında olduğu gibi doğrudan müziksel referanslar taşıyan yerleştirmesi Opus II – Fantasia‘yı, Arter‘de görebilirsiniz. Bu yerleştirmede sanatçı, dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekanı ve zamanı ritim ve varyasyonlarla yorumluyor. Füsun Onur‘la bu buluşma, her zaman olduğu gibi gözlerinize ve ruhunuza olduğu kadar kulaklarınıza da hitap edecek.

Detaylı bilgi…

Kesişme VI, x-ist | 22 Nisan – 3 Temmuz Konum

Gökhan Gökseven, Sacrifice, 2021

x-ist, yaz aylarında galeri mekanını genç yetenekleri bir araya getirdiği keşif serisi Kesişme‘ye ayırmaya devam ediyor. 2004 yılında, genç sanatçıların evrensel fikre dayalı eser üretimini destekleme amacıyla yola çıkan ve gelenekselleşen bu seri, başarılı sanatçıların kariyerine ivme kazandırıyor. 3 Temmuz’a dek sürecek bu altıncı edisyonda, Burak Dak‘ın kağıt üzerine farklı tekniklerle, Gökhan Gökseven‘in keten üzerine yağlı boyayla ve Metin Alper Kurt’un mermer ile çalışarak sergiye özel hazırladıkları yapıtları yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Deniz Gül: Kazı ve Yüzey, SALT Galata | 13 Nisan – 13 Haziran Konum

Deniz Gül, Klavuz serisinden “S” (2016-2021)

SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan ikincisi, Deniz Gül’ün SALT Galata’nın üç katına yayılan Kazı ve Yüzey sergisi. Doğrudan ve eksiksiz bir iletişim ortamı yerine, çok boyutlu ve etkileşimli bir ifade ortamı meydana getiren sergi, sanatçının yazılı müdahalelere dayalı işlerinin yanı sıra performans ve video çalışmalarını da içeriyor. Kazı ve Yüzey, sizi dil, metin ve sözcükler üzerine düşünmeye itecek.

Detaylı bilgi…

İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, SALT Beyoğlu | 7 Nisan – 22 Ağustos Konum

Cooking Sections, Exhausted, 2021

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken nasıl beslenilmesi gerektiğini inceleyen İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, hem bir sergi hem de iş birliklerine dayalı bir kamu programı olarak SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Londra merkezli Cooking Sections’ın bu proje için ürettiği beş işten meydana gelen sergi, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi…

Düş Suda, Kuruçeşme – Emirgan Boğaz Hattı | 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022

Boomoon, Boğaz’da Balık Oyunu No.8, 2018

Borusan Contemporary, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle, yeni medyanın sınırları aşan gücünden beslenen, heyecan verici bir sergiye yer veriyor. Adını bir Edip Cansever şiirinden alan Düş Suda sergisiyle Borusan Contemporary koleksiyonu bu kez Perili Köşk’ün dışına taşıyor ve koleksiyonda yer alan 12 eser, Kuruçeşme-Emirgan hattında belirlenen rotada seçili noktalarda sergileniyor. Yeni medya sanatının, görsel sanatlara getirdiği yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alan sergi, şiirin evrensel dili ile çağdaş imgeler arasında kurduğu bağın gücüyle size unutulmaz bir deneyim yaşatacak – üstelik, Boğaz havası alırken!

Detaylı bilgi…

Etel Adnan: İmkansız Eve Dönüş, Pera Müzesi | 6 Nisan – 8 Ağustos Konum

Etel Adnan, California, 2017

Lübnan asıllı ressam, yazar, aktivist ve şair Etel Adnan‘ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi, Pera Müzesi‘nde sizi bekliyor. 1925 yılında çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli bir ailede ve coğrafyada dünyaya gelen Etel Adnan, bu zengin kimliğini eserlerine yansıtan bir sanatçı. Duvar seramiklerinden baskılara, yağlı boya resimlerden duvar halılarına, desenlerden bir video işine kadar sanatçının farklı alanlardaki çalışmalarından birçok eseri bir arada görme fırsatı sunan sergi, mevsimleri, manzaraları, işaretleri, hayali gezegenleri görmenizi, etkileyici enerjisiyle derin bir keşif ve yorumlama alanı bulmanızı sağlayacak.

Detaylı bilgi…

Distopya Ses Sanatı, Akbank Sanat | 9 Mart – 15 Haziran Konum

Alper Maral, Doğu Fikri, Yakın Doğu, Glenn Gould’a Saygı, 2016

Akbank Sanat, bu kez sergi mekanını gözlerden çok kulaklara hitap edecek işlerle dolduruyor. Son bir yıldır derin bir sessizliğe gömülmüş olan dünyamızda, mevcut salgının gölgesi altında distopyanın neye benzediğini hep birlikte tecrübe ettiğimiz düşüncesinden yola çıkan Distopya Ses Sanatı başlıklı sergi, ses sanatı açısından Türkiye ve dünyada öne çıkan sanatçıları bir araya getiriyor ve sizi dinlemeye davet ediyor.

Detaylı bilgi…

Zevk Meselesi, Pera Müzesi | 23 Şubat – 6 Haziran Konum

Nick Cave, Drive-by, 2011 | © Sanatçı, Jack Shainman Gallery

Pera Müzesi‘nin yeni grup sergisi Zevk Meselesi, ortaya çıktığı 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Pierre et Gilles‘den Nick Cave‘e, Gülsün Karamustafa‘dan Volkan Aslan‘a 13 sanatçı ve kolektifin işlerini bir araya getiren sergi, bir anlamda sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramını ele alıyor ve ‘avangard’ ile ‘kitsch’i birbirinin karşısına koymak yerine yan yana düşünmeyi öneriyor. Zevk meselesi, zevkler ve renkleri tartışmak ve sanatın rengârenk yanıyla buluşmak için muhteşem bir fırsat.

Detaylı bilgi…

Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki, Meşher | 16 Aralık – 1 Ağustos Konum

Kuruluşunun 40. yılını kutlayan Sadberk Hanım Müzesi’nden bir seçki, Meşher‘deki Mâziyi Korumak başlıklı sergiyle Beyoğlu’na taşınıyor. Küratörlüğünü müzenin müdürü ve sanat tarihçisi Hülya Bilgi’nin yaptığı sergide, Arkeoloji ve Türk – İslam sanatı koleksiyonlarından derlenen 200’ü aşkın çarpıcı örnekle, Anadolu tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkacak, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının seçkin örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın karşısında büyüleneceksiniz.

Detaylı bilgi…

Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar, İstanbul Modern | 25 Kasım – 30 Haziran Konum

Şakir Eczacıbaşı | İstanbul (1989), Kartal, İstanbul (1993)

İstanbul ve Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamına büyük katkılarda bulunmuş Şakir Eczacıbaşı, İstanbul Modern’deki Seçilmiş Anlar sergisinde fotoğraf sanatçısı kimliğiyle karşımıza çıkıyor. 1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın (1929-2010) çalışmalarından 300’ü aşkın fotoğraftan oluşan bir seçki, onun evrensel bir iletişim arama arzusunu ve hayata bakışındaki anların çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Eczacıbaşı’nın fotoğraflarıyla zaman ve renkler arasında gezinebileceksiniz.

Detaylı bilgi…

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer, İstanbul Modern | 5 Kasım 2020 – 30 Haziran 2021 Konum

Selma Gürbüz, sanat pratiğinde hem doğu kültürüne hem de batı kültürüne ait ögeleri bir arada kullanarak, onlar arasında beklenmedik ilişkiler kuran bir sanatçı. Dünya Diye Bir Yer başlıklı sergi, içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyelere yer veren bu sanatçıyı’nın otuz beş yıllık sanatsal üretiminden bir seçki sunuyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

Detaylı bilgi…