Yeni yılda soğuklara aldırmadan en kalın giysilerimizi giyip sergi gezmeye son hız devam ediyoruz! Ocak ayı boyunca Art x-ist’deki Doors to Ustopia sergisi ile kendinizi bir distopyanın içinde bulabilir, İstanbul Modern’deki Portreler sergisi ile 50’lerin sanat ve edebiyat dünyasında bir zaman yolculuğu yapabilir, Pera Müzesi’ndeki Bir Yol Öyküsü ile Marsilya limanından başlayıp Roma’ya kadar ulaşan bir seyahate çıkabilirsiniz. Şehrin her zamanki gibi sanat dolu olduğu bu günlerde işte güncel İstanbul sergileri…

İstanbul Sergi Takvimi

Doors to Ustopia, Art x-ist | 17 Aralık-18 Ocak

Distopya İçinde Ütopya, Art x-ist

Yeni sezonda x-ist bünyesine katılan Gülin Hayat Topdemir’in ilk kişisel sergisi olan “Doors to Ustopia” distopyaların içerisindeki ütopyalara odaklanıyor. Margaret Atwood’un “Her distopyanın içinde bir ütopya gizlidir.” anlayışından yola çıkan sergide Topdemir psikolojik bir yıkım ve ardından gelen umudu ele alıyor. Rönesans’a uzanan bölgesel ışıklandırma tekniği Chiaroscuro’yu etkileyici bir biçimde kullanan sanatçının kadını bir distopya kurgusu içine yerleştiren eserlerini mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Detaylı bilgi

Andy Warhol, UNIQ Expo | 7 Kasım – 29 Mart

Andy Warhol, UNIQ Expo
Andy Warhol, UNIQ Expo

2017 Aralık ayında, Leonardo Da Vinci: Dahi İstanbul’da sergisiyle açılışını yapan UNIQ Expo, Belçika’dan sonra dünyanın en kapsamlı Da Vinci sergisine ev sahipliği yapmıştı. Ardından Joan Miro, Cezeri ve Antonio Nunziante gibi sanatın dahilerini sanatseverlerle buluşturan UNIQ Expo bu kez, Pop Art sanatının öncüsü Andy Warhol ile kapılarını açıyor. 7 Kasım’dan 29 Mart’a kadar görülebilecek sergide Andy Warhol’ün 60 orijinal eseri yanında Linchtenstein, Indiana, Rosenquist, Mel Ramos gibi farklı Pop Art sanatçılarının eserleri de sergiye eşlik edecek.

İlginizi çekebilir: Pop Art Hakkında Her Şey

Detaylı bilgi…

Portreler, İstanbul Modern | 21 Aralık- 3 Mayıs

Portreler, İstanbul Modern

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi Türkiye’den çıkan en tanınmış portre fotoğrafçılarından biri olan Lütfi Özkök’ün hayatını geçirdiği Stockholm, İsveç’teki arşivinden derlenen bir portre seçkisine ev sahipliği yapıyor. Tesadüflerle dolu bir yaşam öyküsüne sahip olan sanatçının Stockholm ve İstanbul çevrelerinde edindiği tanışıklıklar ile arşivine eklediği fotoğraflarda 50’lerden 90’lara kadar olan dönemde sanat ve edebiyatın önemli isimlerini hatırlıyoruz. Beckett’ın belki de en çok kullanılan pozlarından birinin de yer aldığı sergiyi 3 Mayıs’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary | 14 Eylül – 8 Mart

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary
Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary

Adını, Turgut Uyar’ın şiirinden alan Söylenir ve Yarım Kalır, Bütün Aşklar Yeryüzünde II sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu için Necmi Sönmez küratörlüğünde hazırlanmış. Uluslararası sanatçıların bir araya geldiği sergide, şiir ile görsel formların imgesel birlikteliğinden hareket edilerek çağdaş sanat koleksiyonuna farklı bir bakış açısı getirilmesi hedeflenmiş. Video-heykelden fotoğrafa, neonlardan interaktif dijital çalışmalara birçok “deneysel” yaklaşımı ön planda tutan sergiyi Turgut Uyar’ın dizeleri görselleştiriyor. 8 Mart’a kadar görebileceğiniz bu çağdaş sanat çalışmalarıyla yolunuz mutlaka kesişmeli.

İlginizi çekebilir: Ahmet Rüstem Ekici’den Borusan Contemporary, Perili Köşk

Detaylı bilgi…

Zamanın Gölgesinde, Anna Laudel Galeri | 26 Kasım – 19 Ocak

Zamanın Gölgesinde, Anna Laudel Galeri
Zamanın Gölgesinde, Anna Laudel Galeri 

Perspektif açısından çeşitli disiplinlerden eserler aracılığıyla zamanın yaklaşımı anlatan Hayal İncedoğan’ın eserlerinden oluşan sergi, Botanik biliminde ‘’herbaryum’’ terimiyle ifade edilen arşivleme sistemi içinde geliştirilmiş. Sanatçının yetiştirdiği bitkileri fotoğraflamaya başlayarak geliştirdiği proje, bitkilerin büyüme süreçleri de dahil olmak üzere yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Motifleri ifade aracı olarak kullanan İncedoğan’ın Zamanın Gölgesinde sergisi, 19 Ocak’a kadar Anna Laudel Galeri’de görülebilir.

Detaylı bilgi…

Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl, Pera Müzesi |  5 Aralık – 1 Mart

Bir Yol Öyküsü, Pera Müzesi

Engin Özendes’in üstlendiği sergide yer alan on fotoğrafçı Coşkun Aral, Laleper Aytek, Ali Borovalı, Murat Germen, Sinan Koçaslan, Yusuf Sevinçli, Alp Sime, Lale Tara, Serkan Taycan ve Cem Turgay; bilinen ilk grup fotoğraf gezisinin gerçekleşmesinin 180. yıldönümünde aynı rotayı günümüz teknikleri ile yeniden yorumluyor. 1839 yılında Marsilya limanından yola çıkıp fotoğraf çekmek üzere yirmiyi aşkın şehri ziyaret eden Émile Jean Horace Vernet , Charles Marie Bouton ve Frédéric Auguste Antoine Goupil-Fesquet’in altı aylık yolculuğuna güncel bir övgü niteliği de taşıyan sergiyi 1 Mart’a kadar görebilirsiniz.

Detaylı bilgi...

ARTER Açılış Sergileri | 13 Eylül – 9 Şubat

ARTER - Kelimeler Pek Gereksiz
ARTER – Kelimeler Pek Gereksiz

Yeni sezonla birlikte Dolapdere’deki yeni binasına taşınan, zengin koleksiyonundan seçkilere ve süreli sergilere yer vermenin yanı sıra yıl boyunca farklı disiplinlere kapılarını açacak kapsamlı bir etkinlik programıyla da hepimizi heyecanlandıran ARTER‘in açılış sergileri 9 Şubat 2020’ye kadar görülebilecek: Saat Kaç?, ARTER koleksiyonundaki zaman, makan ve bellek kavramlarıyla ilişkili eserleri bir araya getiren bir grup sergisi. Bir diğer koleksiyon sergisi olan Kelimeler Pek Gereksiz, “müzenin ne olduğunu” sorgulayan çıkış noktasıyla, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Beyazımtırak, Ayşe Erkmen‘in 1970’ten beri ürettiği işler arasından retrospektif bir anlayışla seçilen işlere yer veriyor. ARTER koleksiyonunda yer alan, Altan Gürman‘ın 1965’ten 1976’daki zamansız ölümüne kadar ürettiği eserlerin büyük bir bölümü ve arşivi bir sergiye dönüşüyor. Bir An İçin Durdu, İnci Furni‘nin desen, video performans ve nesnelerle oluşturulmuş mekansal düzenlemesi. Rosa Barba‘nın Gizli Konferans‘ı, müze depolarında çekilen üç bölümlük bir film serisi.  Ve son olarak Céleste Boursier-Mougenot‘dan offroad, v.2 ARTER’in etkileyici blackbox’ı Karbon‘da izleyebileceğiniz, hareket eden üç kuyruklu piyanodan oluşan etkileyici bir yerleştirme. ARTER’i 2019’un sonuna kadar ücretsiz olarak ziyaret edebileceğinizi hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Kelimeler Pek Yetersiz Sergisi

Detaylı bilgi..

Sen Söyle, İstanbul Modern | 6 Eylül – 2 Şubat 

 Sen Söyle, İstanbul Modern
Sen Söyle, İstanbul Modern

İstanbul Modern, Fransız kökenli Geç Osmanlı Dönemi mimarlarından Alexandre Vallaury’nin eşsiz mimarisiyle Meşrutiyet Caddesi’ni süsleyen binadaki geçici mekanında yeni sergisini açtı. Levent Çalıkoğlu küratörlüğündeki Sen Söyle, Canan Tolon‘un 1980’den bu yana ürettiği çeşitli eserlerini görme şansı sunuyor. Canan Tolon’un eserlerinde özellikle mimari kesitler üzerinden insanın doğayla mücadelesini gözlemlemek mümkün. Mimari ve doğa; her iki varoluşun birbiri üzerindeki etkisi üzerinden yaşanan çatışmaları ele alan sanatçı, kullandığı imgeler üzerinden seyirciyi ikileme sokuyor. Tolon’un çizim, fotoğraf ve resim gibi farklı tekniklerdeki eserlerini bir araya getiren sergide sanatçının tuvallerinin üzerinde kullandığı farklı materyaller üzerinden tablolardaki doğa yansımasını gözlemlemek mümkün. 

Detaylı bilgi…

Geçmiş Sergiler

Avni Lifij: Çağının Yenisi, Sakıp Sabancı Müzesi | 15 Ekim – 12 Ocak

Avni Lifij: Çağının Yenisi, Sakıp Sabancı Müzesi
Avni Lifij: Çağının Yenisi, Sakıp Sabancı Müzesi

Doğanın içinde sanatla buluşabildiğimiz nadir mekanlardan biri olan Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Avni Lifij, Çağının Yenisi sergisi, Lifij’in az bilinen dünyasını yansıtıyor. 15 Ekim’de açılan sergide sanatçının, sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren eserlerine ve resim alanındaki çalışmalarına tanık oluyoruz. Konferanslar, sergi turları, belgesel gösterimleriyle Lifij’in sanatının ve hayatının ele alındığı Avni Lifij, Çağının Yenisi sergisinde 800’ü aşkın eser bizimle! Sanatçının otoportre, manzara, poşad gibi farklı türdeki eserlerini Sakıp Sabancı Müzesi’nde 12 Ocak’a kadar görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…