Geçtiğimiz aylarda, İstanbul Tasarım Bienali ve Contemporary Istanbul gibi etkinliklerle, İstanbul’da kültür ve sanat dünyasının yeni sezonu hızlı ve dopdolu bir şekilde başladı. Kış yaklaşırken, sezonun kaçırmamanız gereken güncel sergilerini, İstanbul Sergi Rehberi’nde sizin için bir araya getirdik.

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2018

Evrenin Titreşen Işıkları, SALT Beyoğlu | 12 Eylül – 30 Aralık 2018

sergi - salt

Rana Hamadeh, The Ten Murders of Josephine, 2017

SALT Galata 4. İstanbul Tasarım Bienali’ni ağırlarken, SALT Beyoğlu ise alışılmışın dışında bir sergiye yer veriyor: Evrenin Titreşen Işıkları, sergilenen bir dizi sanat nesnesindense mekansal müdahale ve klasik sergileme biçimlerine karşı birer performatif iddia niteliğinde işlerden meydana geliyor. Sanatçılar Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal, SALT Beyoğlu’ndan yola çıkarak yapıyı harekete geçiren ve ‘şimdi’ algısını sorgulayan işlere imza atıyor.

SALT Beyoğlu Adres: Asmalımescit Mah. İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Mektep Meydan Galatasaray, Pera Müzesi | 14 Eylül – 25 Kasım 2018
Batıya Açılan Pencere, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü | 14 Eylül 2018 – 23 Şubat 2019

Türkiye’nin ve İstanbul’un eğitim alanındaki en büyük değerlerinden Galatasaray Lisesi, bu yıl 150. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Galatasaray Lisesi yalnızca bir eğitim kurumu olarak değil, İstiklal Caddesi’nin tam ortasındaki tarihi binası ve bir buluşma noktasına dönüşmüş meydanıyla İstanbul kent kültürünün de önemli bir öğesi. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de bu önemli kurumun önemli yaşını birer sergiyle karşılıyor: Mektep Meydan Galatasaray sergisi Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Meydanı’nın güncel sanatçıları nasıl etkilediğini, eserlerine nasıl yansıdığını inceleyecek; Çelenk Bafra‘nın küratörlüğünde Ali Kazma‘dan Burak Delier‘e, biriken‘den Hera Büyüktaşçıyan‘a farklı medyumlarda eserler üreten sanatçıların işlerine yer verecek. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü‘ndeki Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı sergisinde ise okulun 1868’den bu yana süren nitelikli insan yetiştirme vizyonundan kesitler sunan kapsamlı bir arşiv gün yüzüne çıkarılacak. İki sergiye (ve tabii müzenin de mekanları arasında yer aldığı İstanbul Tasarım Bienali’ne) paralel olarak Pera Film‘in de sonbahar boyunca okul, eğitim ve sınıf temalı filmlerden oluşan iki ayrı gösterim programı sunacağını da ekleyelim.

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Adres: Meşrutiyet Cad. No: 47 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

İlginizi çekebilir: Mezunlarına “Ben Bir Sanat Eserinde Okudum” Dedirten 6 Okul

 

Universal Everything: Akışkan Bedenler, Borusan Contemporary | 15 Eylül 2018 – 17 Şubat 2019

sergi - borusan contemporary

Universal Everything, Kabileler, 2018

Ona ev sahipliği yapan Perili Köşk‘ün mimarisi, İstanbul Boğazı manzarası ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nda yer alan eserlerin etkileyiciliğiyle büyüleyen, ofis-müze kavramını hayatımıza sokan Borusan Contemporary, yeni sezonu koleksiyondan bir sergi ve bir süreli sergiyle karşılıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘ndan yeni bir seçki, adını Cemal Süreya’nın şiirinden alan “Üvercinka” adlı koleksiyon sergisiyle müzede yerini alırken, süreli serginin konuğu ise dijital sanat ve tasarım kolektifi Universal Everything oluyor. “Akışkan Bedenler” adlı sergide, Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgi, bireyin karakteristik özellikleri ve daha büyük bir yapı olan kolektifin parçası olarak davranışları üzerinden inceleniyor.

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumelihisarı, Sarıyer / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Otelde Bir Gün, Zilberman Gallery | 21 Eylül – 17 Kasım 2018

sergi - zilberman gallery

Resim, heykel ve yerleştirmelerin yer aldığı “Otelde Bir Gün” sergisi için beş sanatçı Erinç Seymen’in davetiyle bir araya gelmiş: Başak Bugay, Her Büyüktaşçıyan, Can Küçük, Şans Mengücek ve Erinç Seymen. Serginin adında da geçen otel kavramı, hem sınıfsal katmanlardan oluşan bir topluma dair kara mizahın bulunduğu hem de dünyadaki gelip geçiciliğimizi simgeleyen bir ortak payda olarak ele alınmış. Sergide sanatçının bu kavramı lüks tüketimin göze batmayan hizmetle çarpıştığı bir tiyatro, bir diğerininse hafızanın görünmez dalgaları arasında gidip gelen ve katmanlaşan bir dönüştürülmüş mekan olarak yorumladığını görebileceksiniz. Zilberman Gallery’deki bu sergi, Tasarım bienalinin ve birçok serginin etrafında toplandığı İstiklal Caddesi’nin en güzel binalarından Mısır Apartmanı’nı ziyaret etmek için de harika bir sebep olacak.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı No:163/10 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Çağdaş Sanat Takipçilerinin İstanbul’da Uğraması Gereken 10 Galeri 

 

Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek, Sakıp Sabancı Müzesi | 18 Ekim 2018 – 1 Nisan 2019

Vasily Kandinsky, Beyaz Üzerine I Etüdü, 1920

Rus Avangardı akımı, 20. yüzyılda dünya sanatını şekillendirmiş bir hareket ve  sanat tarihinde önemli bir yere sahip. Sakıp Sabancı Müzesi, bu akıma ve temsilcilerine odaklanan, Türkiye’deki en kapsamlı sergiye yer veriyor. 2019’un bahar aylarına dek sürecek sergide Avrupa’nın önde gelen özel koleksiyonlarından seçilen 513 eser yer alıyor. Bu heyecan verici dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen sanatçı ve okullar, resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretimleriyle sergide yer alıyorlar. SSM’deki sergide karşılaşabileceğiniz ya da tanışabileceğiniz sanatçılar arasında Kandinsky, Kliun, Klucis, Malevich, Popova ve Rodchenko gibi çok önemli isimler var.

Sakıp Sabancı Müzesi Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Günler Üzerimize Yığılıyor, Galeri Nev İstanbul | 2 Kasım – 1 Aralık 2018

sergi - galeri nev istanbul

Türkiye çağdaş sanatının önemli sanatçılarından Nermin Er’in yeni kişisel sergisi, Galeri Nev’de yer alıyor. Sanatçı, başlıca malzemeleri olan kağıt ve mürekkebin sınırlarını zorlamaya ve bu malzemelerin sunduğu imkanları incelemeye devam ediyor. Günler Üzerimize Yığılıyor başlıklı sergi adını, Lisa Robertson’un The Weather başlıklı kitabındaki bir şiirden alıyor. Sergideki işlerin başlıca teması, yığın, birikme, dağılma ve toplama gibi görsel ve düşünsel kavramlara odaklanan sanatçının yarattığı mikro mekanlar…

Galeri Nev İstanbul Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163/23 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Instagram

Berlin Üzerindeki Gökyüzü, Pilot Galeri | 8 Kasım – 15 Aralık

sergi - pilot galeri

Çağrı Saray, Dönüşüm, 2017

Wim Wenders’ın Der Himmel Über Berlin / Wings of Desire filmini sever misiniz? İşte sanatçı Çağrı Saray, tekrar tekrar izlediği bu filme referanslarla, 2006’dan beri ürettiği eserleri adını filmden alan bu sergide bir araya getiriyor. Sanatçı ve film arasında süregelen takıntılı ilişkinin izleri, video, desen, heykel ve poster formunda ortaya çıkmış. Pilot Galeri’deki sergiyi 15 Aralık’a dek ziyaret etmeden önce, bu unutulmaz filme de (bir kez daha) göz atmanızı öneririz. 

Pilot Galeri Adres: Sıraselviler Cad. No:83/2 Beyoğlu / İstanbul

WebsitesiInstagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN