Edward Steichen, baharın gelmesinin bütün dünyada yeni bir insanlık hâlini başlattığını söylüyor. Biz de bu bahar aylarında Botticelli’nin Primavera tablosundaki gibi doğanın uyanışı ile yeniden başlıyor; Claude Monet’nin Spring in Giverny tablosu ile yeniden umut ederek hayaller kuruyoruz. Beraber keşfedelim diye sezonun gelecek günlerde başlayacak ve geçtiğimiz aylarda başlasa da hâlâ devam eden sergilerinden öne çıkanları derledik. Hadi, şehirde ilhamın peşinden beraber gidelim!

İstanbul’da sanatın farklı alanlarının nabzını tuttuğumuz theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi

Mart Sergi Takvimi

Göz Kuşak’ı Altında, Pi ArtWorks | 23 Mart 2024’e kadar Konum

Göz Kuşak’ı Altında – Pi ArtWorks

Üretimlerini Paris’te gerçekleştiren Osman Dinç, Göz Kuşak’ı Altında başlıklı yeni kişisel sergisi ile Pi ArtWorks’e konuk oluyor. 23 Mart’a kadar devam eden sergide sanatçının minimalizm ve Arte Povera (Yoksul Sanat) akımlarından izler taşıyan eserleri bir araya geliyor. Göz Kuşak’ı Altında başlıklı sergi; mekân, insan, zaman ve kozmik düşünce arasında bir yolculuk sunuyor. Ağırlıklı olarak çelik, cam ve ahşap materyaller ile heykellerini üreten sanatçı, kara delik ve göz bebeği arasında soyut bir ilişki kuruyor.

Detaylı bilgi…

İlerleme – Gerileme, Art x-ist | 30 Mart 2024’e kadar Konum

İlerleme – Gerileme – Art x-ist

Sosyo-politik olayları ve gündelik yaşamda karşısına çıkanları metaforik olarak üretimlerine aktaran sanatçı Serkan Yüksel, 30 Mart’a kadar Art x-ist’e konuk oluyor. Mekândaki yedinci kişisel sergisinin ismi için Julio Cortazar’ın Talimatlar Kitabı‘ndaki bir bölümden ilhamını alan Yüksel, David Cronenberg’in 1986 yapımı Sinek filminden de esinleniyor. İlerleme – Gerileme başlıklı sergi, içinde bulunduğumuz toplumu ve güncel siyasi meseleleri ironi ve karikatürize durumlar kullanarak metaforlaştırıyor. Yüksel, nüfusun sürekli arttığı toplumlarda doğaya bakış açısının ve ekonominin yansımalarını irdeleyerek izleyicileri düşünmeye çağırıyor.

Detaylı bilgi…

Zihnin Işıkları Soğuk ve Gezeginimsi, Galeri Nev | 30 Mart 2024’e kadar Konum

Zihnin Işıkları ve Gezegenimsi – Galeri Nev

Galeri Nev, mart ayı boyunca yeni bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor. 30 Mart’a kadar devam eden Zihnin Işıkları Soğuk ve Gezeginimsi başlıklı sergi, adını Sylvia Plath’in Ay ve Porsuk Ağacı şiirinin dizelerinden alıyor. İnsanlık ve kültür tarihinde her zaman yeri olan “Ay’ı” bir metafor olarak ön plana çıkaran sergi, beş sanatçının üretimlerini bir araya getiriyor. Geceye ait bir ötekilik kavramını çağrıştıran Ay üzerinden ortak bir ifade değeri yaratmayı amaçlayan sergi, ayın yansıma ve yansıtma özelliği ile zihin ve bilgi arasındaki iletişimi konu ediniyor.

Detaylı bilgi…

Wild Flowers, Collect Gallery | 3 Nisan 2024’e kadar Konum

Wild Flowers – Collect Gallery

Tasvir ettiği figürleri kendisi için bir meydan okuma olarak gören Boris Kolev B.a.i.l.a, 3 Nisan’a kadar Collect Gallery’e konuk oluyor. Wild Flowers başlıklı sergisinde “İklim krizi ile doğanın güzelliklerine gelecekte ne olacak?” sorusunun peşine düşen Boris Kolev B.a.i.l.a, sergisinde yer verdiği çiçekleri yalnızca bir sanat eseri olarak değil; doğanın korunmasına dair insanlığa bir çağrı şeklinde yorumluyor. Wild Flowers başlıklı sergi, estetik bir deneyimin ötesinde iklim krizi hakkında farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi…

Kendi Gölgesinde, Arter | 7 Nisan 2024’e kadar Konum

Mona Hatoum – Arter | Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Arter, 19 Ekim’den itibaren koleksiyonuna Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisini ekliyor. Bitiş tarihi daha belli olmayan serginin küratörlüğünü Emre Baykal üstleniyor. Hüseyin Bahri Alptekin olmak üzere yerel ve uluslararası yirmiden fazla sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi, temel ikilikler etrafında kurgulanıyor. Görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi kavramlar etrafında bir araya gelen yapıtlar, bizi zihnimizde uyanan izlerin peşinden gitmeye davet ediyor. Çoğu kez sıradan ve gündelik malzemelerin beklenmeyen müdaheleleri ile dönüşen bu eserler, birbirleri ile kurdukları iletişim üzerinden yeni bir anlam yaratıyor.

Detaylı bilgi…

Gülmekten Kendine Dön, Galeri 77 | 5 Nisan’a kadar Konum

Gülmekten Kendine Dön – Galeri 77

Galeri 77′nin kendi mekânı dışında gerçekleşen tüm sergilerini içeren “Galeri 77 Shows” projesi kapsamında düzenlenen Gülmekten Kendine Dön başlıklı sergi, porföyünden seçtiği beş genç ve köklü sanatçıyı bir araya getiriyor. Narek Arzumanyan, Gago, Sedat Girgin, Evgenia Saré ve Arthur Tonakanyan’ın yaratıkları tuhaf dünyaların kapısını aralayan sergi, kimlik ve kendini ifade etme yolculuğunda gülme kavramını yakın merceğe alıyor. Hassas ve tabu gibi görünen kavramları cesurca ele alarak “konuşabilir” kılmayı hedefleyen sergi, izleyiciye düşünme imkânı sağlayan bir alan açıyor.

Detaylı bilgi…

Kudretin Silüetleri, SANATORIUM | 6 Nisan’a kadar Konum

Kudretin Silüetleri – SANATORIUM

SANATORIUM, 6 Nisan’a kadar üretimlerini İzmir’de gerçekleştiren sanatçı Gizem Akkoyunoğlu’nu ağırlıyor. Mekânda üçüncü kişisel sergisini gerçekleştiren Akkoyunoğlu, Kudretin Siluetleri başlıklı sergisi için gerçeklik ve fantezi arasındaki ince çizgiyi bulanıklaştıran hikâyelerin etrafında geziniyor. Tekinsizlik hissiyatını ve olağanüstü olayları tema olarak belirleyen Gizem Akkoyunoğlu, toplumsal beklentilerin simyasal dönüşümünün metaforları haline getiriyor; kadın kimliğini tanımlamaya ve sınırlamaya çalışan bir dünyanın karmaşık navigasyonunu sembolize ediyor.

Detaylı bilgi…

Öfke, Dirimart Pera | 7 Nisan’a kadar Konum

Öfke – Dirimart

Dirimart, 14 Mart’tan itibaren dünya çapında İslam kültüründe ve İran bağlamında kadın bedenini ele alan sanatçı Shirin Neshat‘ı ağırlıyor. Bir yandan “günah”, bir yandan ise “isyan” olarak görülebilen kadın bedenini ele alan sanatçı, 2022 Haziran’dan beri farklı yerlerde sergilediği Öfke başlıklı sergisinde çift kanallı bir video yerleştirmesine ve siyah-beyaz bir fotoğraf serisine yer veriyor. Sergideki video yerleştirmesi, siyasi tutuklu kadınların maruz kaldığı sömürüleri; fotoğraf serisi ise kadın bedenini hem arzu hem de bir şiddet nesnesi olarak ele alıyor. Shirin Neshat, iktidarın ve otoritenin temelinde kadın bedeninin kontrol altına alınmaya çalışmasının yattığını ön plana çıkarıyor.

Detaylı bilgi…

Kırık Ufuk, Galerist | 27 Nisan’a kadar Konum

Kırık Ufuk – Galerist

Galerist’teki beşinci kişisel sergisinde Ayça Telgeren, öngörülerin iyice bulanıklaştığı bir ortamda sanatçının bakışını yeniden gözden geçirme ihtiyacını yansıtıyor. 27 Nisan’a kadar devam eden Kırık Ufuk başlıklı kişisel sergi, geleceğin muğlaklığını anlamlandırmaya çalışıyor. İzleyiciyi galerinin fiziksel sınırlarından çıkarmayı amaçlayan sergi, dokuların ve mekânsal düzenlemelerin etkileşimi ile harekete geçiyor. Düşünmeye davet eden bir deneyim yaratmayı amaçlayan sanatçı, izleyicilerin çevreleri ile kurdukları ilişkiyi sorgulatmayı amaçlıyor.

Detaylı bilgi…

Geleneksel Olmayan, Anna Laudel | 28 Nisan’a kadar Konum

Geleneksel Olmayan – Anna Laudel Gallery

Anna Laudel Gallery, 28 Nisan’a kadar Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin sanatçı ikilisini ağırlıyor. Geleneksel Olmayan başlıklı sergi, sanatçı ikilisinin beraber büyüdükleri Kütahya şehrinin seramik sanatına yeni bir bakış açısı ile yaklaşmalarını merkeze alıyor. Kültürel mirasın değişim dinamiklerini yakın merceğe alan sanatçı ikilisi, üretimlerinde geleneksel motiflere eleştirel bir göz ile yaklaşıyor ve yeni anlamlar katmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi…

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını, Sakıp Sabancı Müzesi | 28 Nisan’a kadar Konum

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını – Sakıp Sabancı Müzesi

Türkiye sanatında önemli bir yere sahip olan Melek Celâl, Sakıp Sabancı Müzesi’nin yeni sergisinde başrole geçiyor. 28 Nisan’a kadar devam eden sergi; Melek Celâl’in içinde yaşadığı tarihsel bağlama, yaşamına ve eserlerine odaklanıyor. 1924’te Galatasaray Sergileri’nde ilk nü eserleri sergileyen ve 1935’te kişisel sergisini açan ilk kadın sanatçı Melek Celâl, her anlamda radikal bir değişimden geçen bir ülkede modernleşme sürecini ve kentsel dönüşümü gösteriyor.

Detaylı bilgi…

sandalye ile ikinci kez, Zilberman | 11 Mayıs 2024’e kadar Konum

sandalye ile ikinci kez – Zilberman

Üretimlerini disiplinler arası medyumlarda gerçekleştiren sanatçı Zeynep Kayan, sandalye ile ikinci kez başlıklı kişisel sergisi ile Zilberman’a 11 Mayıs’a kadar konuk oluyor. Rijksakademie misafir sanatçı programında ürettiği eserlerini bir araya getiren sergide sanatçı, “benlik” ve “tekrar” üzerine bir diyalog başlatıyor. Sanatçının geçmiş tecrübelerini bir kez daha ziyaret ettiği eserleri; benlik, beden ve insanlık hâlleri üçgeni içerisinde kalan temaların tekrarını merceğe alıyor.

Detaylı bilgi…

Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar, Meşher | 26 Mayıs 2024’e kadar Konum

Anonim – Meşher

Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın küratörlüğünü üstlendiği Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar başlıklı sergi, 15. yüzyıldan 20. yüzyılın başına İstanbul’un Osmanlı’nın başkenti olduğu dönemi konu ediniyor. Şehrin zengin bir görsel kaydını tutan Ömer Koç Koleksiyonu’na dahil olan tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere kadar yüzün üzerinde eserin bir araya geldiği sergide Batılı eser sahiplerinin bakış açısı ile Osmanlı/Türk edebiyatının sanatsal üretimleri arasında bir diyalog kuruluyor. Sergi, İstanbul’u güzellemek yerine şehir üzerinden üretilen farklı tasvirlere dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Detaylı bilgi…

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar

Yüz Yıl: Hem Evvel Hem Ahir, Müze Evliyagil | 10 Temmuz 2024’e kadar Konum

Yüz Yıl: Hem Evvel Hem Ahir – Müze Evliyagil

Müze Evliyagil, çoğunluğu 50’li yıllara ait sanat eserlerini Yüz Yıl: Hem Evvel Hem Ahir başlıklı koleksiyon sergisinde bir araya getiriyor. 10 Temmuz’a kadar devam eden sergi, altmış yıllık geçmişe sahip eserler ile Türkiye sanatının geçirdiği dönüşüme ışık tutmayı hedefliyor. Resimden yerleştirmeye, videodan desene farklı disiplinlerde farklı bakış açıları ile üretilen eserler sergi için yan yana geliyor. Sergide Abidin Dino, Bedri Baykam, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve daha birçok değerli sanatçının eserleri yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Zamansız Meraklar, İstanbul Modern | 11 Ağustos 2024’e kadar Konum

Zamansız Meraklar

İstanbul Modern, yenilenen mekânında ilk geçici sergisini 11 Ağustos’a kadar ağırlıyor. Küratörlüğünü Nilay Dursun ve Ümit Mesci’nin üstlendiği Zamansız Meraklar başlıklı sergi, dijital teknolojilerin sanatçılar üzerindeki etkilerini araştırıyor. Çalışmalarını yerel ve uluslararası platformlarda yürüten on beşten fazla sanatçının dahil olduğu grup sergisi, çeşitli coğrafyalar arasındaki sınırların nasıl esneklik kazandığını gösteriyor. Sergi, cevabını aradığı soruya dair kesin geri dönüşlerde bulunmak yerine izleyicileri bir keşif yolculuğuna çıkarmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi…

Aritmi, Borusan Contemporary | 18 Ağustos 2024’e kadar Konum

Mat Collishaw – Borusan Contemporary

Birleşik Krallık’ın kendi neslinde en dikkat çeken sanatçılarından Mat Collishaw’ın eserleri 18 Ağustos’a kadar Borusan Contemporary’de sergileniyor. Küratörlüğünü Alice Sharp’ın üstlendiği Aritmi başlıklı kişisel sergi, bilim ve sanat arasında bir köprü kuruyor. Sanatçı Collishaw, Dürer’in Rönesans felsefesini, Haeckel’in on dokuzuncu yüzyıl fikirlerini ve günümüz teknolojilerini bir araya getiriyor. Bununla birlikte insanın doğaya verdiği zararı göstermek isteyen sanatçı, iklim krizine dair yeni okumalar getiriyor. Collishaw‘ın Borusan Contemporary’nin boğaz yansımalarına özel ürettiği Pandora isimli yeni bir büyük ölçekli karakalem çizim de sergide yer alıyor!

Detaylı bilgi…

Dijital Mitolojiler, Borusan Contemporary | 18 Ağustos 2024’e kadar Konum

John Gerrard, Endling (Martha) – Borusan Contemporary

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği Dijital Mitolojiler başlıklı koleksiyon sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçilmiş eserler ile bir araya geliyor. Yeni Medya sanatına araştırmacı bir bakış açısı sunan sergi, dijital imge kavramının altını çizerek “yeni görselliğin” izini sürüyor. Sergide; Yeni Medya örneklerinden neon heykeller, manipüle edilmiş fotoğraflar, klasik üretim teknikleriyle şekillenmiş kolaj, tuval ve kağıt çalışmalarıyla yan yana geliyorlar. Bu sayede sergi, “hareketli imaj” ile “duran imaj” arasındaki farklılıkları ortaya çıkarıyor.

Detaylı bilgi…

Farz Et Ki Sen Yoksun | 29 Aralık 2024’e kadar Konum

Farz Et Ki Sen Yoksun – Arter

Arter’in yeni sergisi Farz Et Ki Sen Yoksun, 29 Aralık 2024’e kadar devam ediyor. Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Ömer Koç Koleksiyonu’ndan seçilen dört yüzden farklı sanatçının eserini bir araya getiriyor. Sergi, bir koleksiyonerin hayalleri ve hayata geçirdikleri arasında kurulan farklı yakınlıkları takip ediyor. İsmini Ömer Hayyam’ın dizelerinden alan Farz Et Ki Sen Yoksun başlıklı sergi, dünyevilikten aldığı ilham ile ziyaretçilerini bir kaçış alanı bulmaya yönlendiriyor. Koleksiyon ve koleksiyonerlik kavramlarından yola çıkarak sergi; insanî zevkleri, tutkuları, gündelik olandan kalıcısına doğru jestleri, imaları araştırıyor.

Detaylı bilgi…

İstanbul Modern Sergileri | Süresiz Konum

Şehirde farklı disiplinlerden üretim yapan uluslararası ve yerel sanatçıların buluşması noktası olan İstanbul Modern, çok yakın bir zamanda Karaköy’de bulunan eski binasında yeni bir tasarım ile kapılarını açtı! Yeni binasının tasarımında Centre PompidouWhitney Müzesi, Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok sanat kurumunu tasarlayan Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano’nun imzası bulunuyor. İstanbul Modern’in bu yaz gezebileceğiniz sergileri arasında; Türkiye sinemasının usta ismi Nuri Bilge Ceylan’ın seyahatlerinden geriye kalan fotoğraflarını bir araya getiren Başka Bir Yerde, müzenin kadın sanatçıları desteklemek adına yüz yıllık bir mücadeleyi merkeze aldığı Hep Buradayız, Renzo Piano tarafından tasarlanan müzenin yapım aşamasını gözler önüne seren Mimarinin İnşası ve Renzo Piano: Yerin Ruhu, aralarında Refik Anadol da olmak üzere 250’ye yakın sanatçının hayal güçleri ve ayrıştırıldıkları noktalar ile yan yana geldikleri Yüzen Adalar yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Kapak Fotoğrafı: Arter

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul’un Çağdaş Sanat Galerileri