Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da kültür ve sanat dünyasının yeni sezonunu İstanbul Tasarım Bienali ve Contemporary Istanbul gibi etkinliklerle karşılaşmıştık. Sırada 2019’un ilk sergileri var! İşte, kışın da tüm hızıyla devam eden sezondan güncel sergi önerileri…

İstanbul Sergi Takvimi

Universal Everything: Akışkan Bedenler, Borusan Contemporary | 15 Eylül 2018 – 17 Şubat 2019

sergi - borusan contemporary

Universal Everything, Kabileler, 2018

Perili Köşk‘ün mimarisi, İstanbul Boğazı manzarası ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nda yer alan eserlerin etkileyiciliği beni hep büyülüyor. Ofis-müze kavramını hayatımıza sokan Borusan Contemporary, yeni sezonu koleksiyondan bir sergi ve bir süreli sergiyle karşılıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘ndan yeni bir seçki, adını Cemal Süreya’nın şiirinden alan “Üvercinka” adlı koleksiyon sergisiyle karşımıza çıkıyor. Süreli serginin konuğu ise dijital sanat ve tasarım kolektifi Universal Everything. “Akışkan Bedenler” adlı sergide, Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgi, bireyin karakteristik özellikleri ve daha büyük bir yapı olan kolektifin parçası olarak davranışları üzerinden inceleniyor.

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumelihisarı, Sarıyer / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek, Sakıp Sabancı Müzesi | 18 Ekim 2018 – 1 Nisan 2019

Vasily Kandinsky, Beyaz Üzerine I Etüdü, 1920

Rus Avangardı akımı, 20. yüzyılda dünya sanatını şekillendirmiş bir hareket ve  sanat tarihinde önemli bir yere sahip. Sakıp Sabancı Müzesi, bu akıma ve temsilcilerine odaklanan, Türkiye’deki en kapsamlı sergiye yer veriyor. Avrupa’nın önde gelen özel koleksiyonlarından 513 eser seçmişler sergi için. Kısacası bu heyecan verici dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen sanatçı ve okullar, resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretimleriyle sergide yer almış. SSM’deki sergide karşılaşabileceğiniz ya da tanışabileceğiniz sanatçılar arasında Kandinsky, Kliun, Klucis, Malevich, Popova ve Rodchenko gibi çok önemli isimler var. Unutmadan söyleyelim, Sakıp Sabancı Müzesi’ne giriş her Çarşamba ücretsiz!

Sakıp Sabancı Müzesi Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul

WebsitesiInstagram

 

Yeryüzünde Bir Sürgün | 27 Kasım 2018 – 2 Şubat 2019

sergi zilberman gallery

Antonio Cosentino, İsimsiz

Goytisolo’nun Yeryüzünde Bir Sürgün kitabı ve Tezer Özlü’nün yaşamından ilham alan bu uluslararası grup sergisinde işlerini görebileceğiniz dört sanatçının ortak özelliği, işlerine son üç yılda Almanya’da bulunmaları ve buradaki deneyimlerini sanatlarına yansıtmaları: Antonio Cosentino, Manaf Halbouni, Hiwa K ve Zeynep Kayan. Mısır Apartmanı’ndaki Zilberman Gallery’de ziyaret edebileceğiniz serginin küratörü Çelenk Bafra.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı No:163/10 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

 

Fabrika’da: 10 Sanatçı / 10 Bireysel Pratik, Pilevneli Mecidiyeköy | 11 Aralık 2018 – 27 Ocak 2019

sergi - pilevneli

Pilevneli Gallery‘nin Dolapdere’deki mekanında çağdaş sanat gündemine oturan birçok etkileyici sergi gezdik bugüne kadar. Galeri, bu sergiyle yeni bir mekanın daha kapılarını açtı. Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasını, bundan sonra Pilevneli Mecidiyeköy olarak anacağız. Mekandaki ilk sergi ise 10 sanatçıyı bir araya getiren, onların pratiğine dair fikir verecek, ilgi çekici bir sergi: Refik Anadol, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli, Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil, Şener Özmen, Jean Pigozzi ve Erdoğan Zümrütoğlu. Bu sanatçıların ortak özelliği, hepsinin Pilevneli Gallery tarafından temsil ediliyor oluşu.

Pilevneli Mecidiyeköy Adres: Fulya Mah. Büyükdere Cad. No:76 Şişli / İstanbul

WebsitesiInstagram

Parajanov, Sarkis ile, Pera Müzesi | 13 Aralık 2018 – 17 Mart 2019
Zaman Değişmeli, Pera Müzesi | 13 Aralık 2018 – 17 Mart 2019

Sinemayla ilgili bilgim kısıtlı olduğundan, Sovyet yönetmen Sergey Parajanov adını bu serginin haberini aldıktan sonra duymuş oldum. Sovyet sinemasına önemli katkıları olmuş, bugün Gürcistan ve Ermenistan sınırlarında kalan coğrafyada birçok filme imza atmış önemli bir yönetmenmiş Parajanov. Fakat yetenekleri bununla sınırlı değilmiş. Müzikle, resimle, tiyatroyla, kostüm tasarımıyla, kısacası güzel sanatların hemen hemen tüm dallarıyla ilgili bir sanat insanıymış. Parajanov‘un eserlerini Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi‘ndeki sergi sayesinde göreceğiz. Sergide aynı zamanda Türkiye’de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Sarkis‘in Parajanov’a olan tutkusundan beslenerek ürettiği işleri de yer alıyor.

Müzede, aynı tarihlerde,  Alastair Hicks’in küratörlüğündeki Zaman Değişmeli sergisi de gözünüzden kaçmasın. Zaman algınızı sorgulayacak bu sergide Çin, Türkiye ve Hindistan’dan üç sanatçının/kolektifin çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları var: Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective.

Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Mezunlarına “Ben Bir Sanat Eserinde Okudum” Dedirten 6 Okul

 

İyiyim Ama Değilim, Pg Art Gallery | 12 Ocak – 9 Şubat

sergi - manolya celiker pg art gallery

Manolya Çeliker, Sütun (Detay), 2017

İlk kişisel sergisiyle karşımıza çıkacak olan Manolya Çeliker, malzeme seçimi ve kullanımıyla dikkat çeken genç bir sanatçı. Çeliker’in, kumaş, iplik, buluntu nesneler ve seramik gibi malzemelerle ürettiği işleri, mekan, malzeme ve form arasındaki bağlar üzerine düşünmemizi sağluyor. Yeni bir sanatçıyla tanışmak ve yeni ifade biçimleriyle karşılaşmak için bu ay yolunuz Çukurcuma’daki Pg Art Gallery‘e de düşsün.

Pg Art Gallery Adres: Firuzağa Mah. Çukurcuma Cad. No:40/1 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR