İstanbul bir süredir, dünyanın her noktasında olduğu gibi sergisiz, etkinliksiz, müzesiz… COVID-19′ karşı aldığımız önlemler ve koruduğumuz sosyal mesafe nedeniyle geçici bir süreliğine İstanbul sergi takvimi de boş sayfalardan oluşuyor. Daha güzel günlerde yeni sergilerle buluşmak, müze ve galerilerde birlikte keşfetmek dileğiyle…

Ama unutmayın… Fiziksel olarak sergi gezmenin mümkün olmadığı bu günlerde, sanatla buluşmak için dünyanın en büyük koleksiyonlarını evinize getiren, sanal da olsa British Museum’dan Guggenheim Müzesi’ne birçok müzeyi gezmenizi sağlayan Online Müzeler ziyaretinizi bekliyor. Dijital koleksiyonlar, sanatçı/küratör söyleşileri, sanal sergi turları gibi etkinlikler ise theMagger Ajanda‘da!

İstanbul Sergi Takvimi [Geçmiş Sergiler]

Akış/Flux, Sakıp Sabancı Müzesi | 31 Ocak – 26 Nisan

Akış/Flux, Sakıp Sabancı Müzesi

Daha önce Miro, Mack ve Monet gibi sanatın önemli isimlerini konuk eden Sakıp Sabancı Müzesi bu kez de performans sanatının öncü ismi Marina Abramovic’in Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektifini bizlerle buluşturuyor. Üç bölümden oluşan serginin ilk bölümünde Marina Abramović’in yaklaşık elli senelik kariyeri boyunca ürettiği ikonik performanslar, özel koleksiyonlar ve kurumlardan ödünç alınan eser ve dökümantasyonlarla temsil ediliyor. Serginin ikinci bölümünde, Ağustos 2019’da her tür performansla uğraşan sanatçılara yönelik yapılan açık çağrıya proje teklifleriyle cevap veren ve projeye davet edilen sanatçıların performansları  sunuluyor. Üçüncü ve son bölüm ise ziyaretçilerin bizzat katılımıyla farklı tecrübeler yaşayacağı “Abramović Metodu”na ayrılmış. Performans sanatının cesur ismi Marina Abramoviç’i konu edinen bu heyecan verici sergiyle yolunuz mutlaka kesişmeli.

Kybele, Trump Art Gallery|1 Mart- 31 Mart

İsmini bütün tanrı ve tanrıçaların anası olarak kabul edilmiş, bolluğun ve bereketin de simgesi Kybele’den alan sergi, 25 sanatçının kadının farklı özelliklerine odaklandıkları birbirinden farklı kadın betimlemelerine yer veriyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ithafen, kadının farklı özelliklerini yansıtan sergiyi 31 Mart’a kadar ziyaret etmek mümkün.

Detaylı bilgi…

Women in Black, Ekavart Gallery|3 Mart-4 Nisan

Women in Black, Ekavart Gallery

Kadın, Yaşam, Umut ve Yas’ başlığını taşıyan ve Prof. Balkan Naci İslimyeli’nin küratörlüğünde hazırlanan sergi, ilhamını kadına yakıştırılan yas olgusunun, simgesel rengi olan siyahın, içinde barındığı çok renklilik, hoşgörü ve dirimsel canlılıktan alıyor. “Yas” ı bir insanlık sorunu olarak ele alan ve dünyanın öbür yarısını temsil eden aydın erkeklerin de soruna katkı sağlamalarını hedefleyen sergide pek çok erkek sanatçının katılımı söz konusu. Sergide yer alan Ahmet Elhan, Ahmet Rüstem Ekici, Aykut Cömert, Bashir Borlakov, Balkan Naci İslimyeli, Gökhan Balkan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Melih Koçali, Mohaç Yücel, Server Demirtaş isimli sanatçılar çeşitli teknik ve yönelimlerle insanlığın bu ortak sorununa farklı bakış açılarıyla katkı sağlıyorlar. 

Detaylı bilgi

Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları, Meşher | 7 Şubat – 10 Mayıs

Gritchenko,Meşher

Meşher bu yeni sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstabul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde bir mihenk taşı olarak değerlendirilebilecek bu iki yıl İstanbul’da ürettiği eserlerin yanı sıra ressam, yazar ve sanatçılarla kurduğu bağlantılar ile de onun tanınan bir sanatçı olmasına aracı olmuştur. Sanatçının İstanbul’da kaldığı süre boyunca, işgal döneminin zorlu şartlarına rağmen elinde not defteri, kalemi ve fırçasıyla sokak sokak gezdiği şehrin canlı limanları, pazarları, ibadethaneleri ve görkemli anıtlarında gözlemlediği hareketi yansıttığı eserleri 10 Mayıs’a kadar görülebiliyor.

Girl Power, Hush Gallery|28 Şubat- 28 Nisan

Girl Power, Hush Gallery

Hush Gallery, Güneş Babür küratörlüğünde; gücünü birlik ve kolektivizmden alan eserler üreten beş genç kadın sanatçının fotoğraf ve resimlerini bir araya getiren Girl Power sergisine ev sahipliği yapıyor. Gizem Akgün, Glennis, GuL, Hilal Can ve Sena Kuyucu’nun eserlerini 28 Nisan’a kadar her gün görebilmek mümkün.

Detaylı bilgi…

Bauhaus Imaginista: Uzaklarda. İstanbul, Salt Beyoğlu | 28 Ocak – 3 Nisan

Bauhaus Imaginista, Salt Beyoğlu

28 Ocak itibariyle görülebilen sergi ile Salt Beyoğlu, modernleşmenin tasarımı olarak tanımlanan Bauhaus akımını konu ediniyor. Sanat, zanaat, tasarım ve mimarlığı bir araya getiren Bauhaus okulu yeni bir tasarım eğitimi ve üretiminin önünü açan fikirleri Almanya’dan bütün dünyaya yaymıştı. Bauhaus imaginista sergisi de Bauhaus’un kuruluşundan bir yüzyıl sonra, okulun öncüsü olduğu fikirleri güncel bir yorumlama ile bizlere sunuyor. Bauhaus anlayışının farklı siyasi ve kültürel bağlamlarda geçirdiği değişimlere odaklanan sergiye, bauhaus imaginista incelemelerinin derlendiği “Toplu Araştırmalar” ile “Türkiye Tasarım Eğitiminden Örnekler” eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

Andy Warhol, UNIQ Expo | 7 Kasım – 29 Mart

Andy Warhol, UNIQ Expo
Andy Warhol, UNIQ Expo

2017 Aralık ayında, Leonardo Da Vinci: Dahi İstanbul’da sergisiyle açılışını yapan UNIQ Expo, Belçika’dan sonra dünyanın en kapsamlı Da Vinci sergisine ev sahipliği yapmıştı. Ardından Joan Miro, Cezeri ve Antonio Nunziante gibi sanatın dahilerini sanatseverlerle buluşturan UNIQ Expo bu kez, Pop Art sanatının öncüsü Andy Warhol ile kapılarını açıyor. 7 Kasım’dan 29 Mart’a kadar görülebilecek sergide Andy Warhol’ün 60 orijinal eseri yanında Linchtenstein, Indiana, Rosenquist, Mel Ramos gibi farklı Pop Art sanatçılarının eserleri de sergiye eşlik edecek.

İlginizi çekebilir: Pop Art Hakkında Her Şey

Detaylı bilgi…

Portreler, İstanbul Modern | 21 Aralık- 3 Mayıs

Portreler, İstanbul Modern

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi Türkiye’den çıkan en tanınmış portre fotoğrafçılarından biri olan Lütfi Özkök’ün hayatını geçirdiği Stockholm, İsveç’teki arşivinden derlenen bir portre seçkisine ev sahipliği yapıyor. Tesadüflerle dolu bir yaşam öyküsüne sahip olan sanatçının Stockholm ve İstanbul çevrelerinde edindiği tanışıklıklar ile arşivine eklediği fotoğraflarda 50’lerden 90’lara kadar olan dönemde sanat ve edebiyatın önemli isimlerini hatırlıyoruz. Beckett’ın belki de en çok kullanılan pozlarından birinin de yer aldığı sergiyi 3 Mayıs’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary | 14 Eylül – 8 Mart

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary
Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II, Borusan Contemporary

Adını, Turgut Uyar’ın şiirinden alan Söylenir ve Yarım Kalır, Bütün Aşklar Yeryüzünde II sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu için Necmi Sönmez küratörlüğünde hazırlanmış. Uluslararası sanatçıların bir araya geldiği sergide, şiir ile görsel formların imgesel birlikteliğinden hareket edilerek çağdaş sanat koleksiyonuna farklı bir bakış açısı getirilmesi hedeflenmiş. Video-heykelden fotoğrafa, neonlardan interaktif dijital çalışmalara birçok “deneysel” yaklaşımı ön planda tutan sergiyi Turgut Uyar’ın dizeleri görselleştiriyor. 8 Mart’a kadar görebileceğiniz bu çağdaş sanat çalışmalarıyla yolunuz mutlaka kesişmeli.

İlginizi çekebilir: Ahmet Rüstem Ekici’den Borusan Contemporary, Perili Köşk

Detaylı bilgi…

Gece Provası, Mixer| 27 Şubat- 11 Nisan

Gece Provası, Mixer

Refik Doğu Özgün’ün ilk kişisel sergisi Gece Provası, mikro ve makro iktidar merkezleri tarafından ırk, cinsiyet, tür ve sınıf temelli kategoriler etrafında dayatılan inşa edilmiş kimlikleri reddediş ve kaçma stratejilerine odaklanıyor. Sergi, çoğunluğun onayına bağımlı mutluluk vaatlerine, yaşa/cinsiyete özgü öğretilere ve ezberlenmiş gelecek planlarına bir saldırı niteliği taşıyor ve toplumsal cinsiyet rolleri, ahlakın ikiyüzlü savunuculuğunu, iktidarın pragmatik diplomasisi gibi kavramları ele alıyor. İsmini, gündüzün üzerini örttüğü arzu ve sapmaların, gecenin  körpe karanlığından faydalanması fikrinden alan Gece Provası’nı 11 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi…