Eylül’ün gelişiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da şehrin her köşesi sanatla dolup taştı! Ilık hava ve sonbaharın esintisiyle birleşen sanat rüzgarı sanatseverleri yine etkisi altına alıyor. Her an herhangi bir köşeden karşınıza çıkabilecek olan sergilerle sanata doymanın tam zamanı... İşte, sonbahardan güncel sergi önerileri…

İstanbul Sergi Takvimi

Sinem Dişli “Oyuklar ve Höyükler: Göbekli Tepe’ye Bir Bakış”, Ara Güler Müzesi & Leica Galeri | 17 Eylül 2019 – 15 Ocak 2020 

Eylül ayıyla birlikte her köşesinden sanat taşan Yapı Kredi Bomontiada 17 Eylül 2019 – 15 Ocak 2020 tarihleri arasında bizleri G18öbekli Tepe’yi keşfetmeye davet ediyor. Urfa doğumlu Sinem Dişli’nin köklerine inme niteliğindeki 2007’den bu yana New York, İstanbul ve Urfa ekseninde sürdürdüğü çalışmaların verilerini topladığı ‘Oyuklar ve Höyükler: Göbekli Tepe’ye Bir Bakış’ isimli sergisi Ara Güler’in Göbekli Tepe fotoğraflarıyla birlikte biz sanatseverler 15 Ocak’a kadar bekliyor.

 

Hasan Pehlevan “Anıtsal Tahribat”, PG Art Gallery | 5 Eylül – 25 Ekim 2019

 Yıkımlar, sadece değişen dönüşen binaları değil; ekoloji, sosyoloji, ve antropoloji gibi alanları da etkilemektedir. Yıkılan mekanların hafızaları da boşalttığını gözlemleyen sanatçı, izleyiciye inşa ve kentleşmeyle beraber yıkılan kentler, değişen dönüşen şehirler ve yıkımlar üzerinden bir mekan üzerinden kazı alanı oluşturarak kaybolmuş, yok olmuş veya yıkılmış bir hafızayı canlandırmak istiyor. “Anı(t)sal Tahribat” adlı sergide yıkılan ve kaybolmasına göz yumulan tarihi alanların/mekanların izini süren ve bu izleri takip eden Pehlevan, hafıza ortamlarının yıkımının geleceğe aktarılacak olan tarihsel mirasın izlerini silmesi üzerinden yola çıkan sanatçı izleyiciyi mekandaki boşlukları kendi deneyimleriyle birleştirerek yorumlamaya davet ediyor.  Sergiyi 25 Ekim’e kadar gezebilirsiniz.

 

Carmen Argote “Daha İyi Bir Yaşam İçin Beslenme (Compre Chattara)”, BALLON ROUGE COLLECTIVE IN ISTANBUL | 1 Eylül-5 Ekim 2019 

Nicole O’Rourke küratörlüğünde gerçekleşecek olan “Daha İyi Bir Yaşam İçin Beslenme (Compre Chattara)” adlı sergide, Carmen Argote, İstanbul’a ve onun şekillerine ve değişim işaretlerine odaklanıyor. Sanatçı, malın beden ve mekanla ve değişiminin hem doğduğu hem de örnekleştiği şehirle ilgili görsel bir dil kullanan Argote’un, spesifik olarak, satılık eşyalara dönüştürülen nesnelerin atılması ve dönüştürülmesinde bir sanatçı olarak kendi pratiğini yansıttığı eserleri,  2017 yılında Helene Dumenil tarafından İstanbul, Brüksel, Londra, Sao Paulo, Paris ve New York gibi şehirlerden küratörlerle kurulan uluslararası kadın galeri kolektifi olan “Ballon Rouge Collective” de  1 Eylül’de başlayan sergi 5 Ekim’e kadar ziyaret edebilicek.

 

“GEMSS Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi”, The Circle | 5 Eylül – 12 Ekim

Mimarlık kültürüne katkı sağlayan bireysel ve kolektif güncel pratikleri kayıt altına almayı, ulusal ve uluslararası platformlarda yer bulmalarına destek olmayı ve güncel mimarlık tartışmaları için yeni bir zemin yaratmayı hedefleyen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi; mimari, tasarım ve sanat odaklı bir platform olarak kurulan The Circle’da 5 Eylül’de kapılarını biz sanatseverlere açtı. Çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarlar tarafından üretilen yenilikçi fikir ve projeleri kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen GEMSS’e ev sahipliği yapan galeriyi, 12 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz. 

 

“Şimdi Tarih Olduğunda”, Depo Galeri 12 Eylül – 10 Kasım 2019

Geçmişi nasıl okuyoruz? Kendi pratiklerimizin yarattığı öznel dünyalarımızla baktığımız tarihi hatırlamaya ve yeniden hayat vermeye davet eden sergi aslında sanatsal alanda öznelliklerin nasıl önemli olduğuna ve objektif konuları yorumlarken bile bu öznelliğin ne kadar etkin olduğuna işaret ediyor. Daphne Vitali küratörlüğünde gerçekleşen sergide, araştırılan arşivler tarih nasıl yeniden yorumlanır sorusu üzerine düşündürtüyor. Şimdi ve geçmişin ayrılmaz ve etkileşimsel bağını keşfetmek isteyen sanatseverlerin yolu 10 Kasım’a kadar Depo Galeri’de kesişiyor. 

 

Ekin Kano “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler”, İstanbul Özel Saint-Joseph fransız Lisesi  | 12 Eylül – 25 Ekim 2019

Hazır hepimiz insanın küresel çapta belirleyici gücü olduğu, biyolojik, kimyasal ve jeolojik bir aktör haline geldiği Antroposen çağını ele alan Bienal’in etkisindeyken, insanı merkezden çıkaran biyomerkezci bir anlayışla alternatif bir doğa tarihi önermesi sunan sanatçı Ekin Kano’nun “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” başlıklı ilk kişisel sergisi konuya dair ilgi çekici örnekleriyle İstanbul özel Saint-Joseph fransız Lisesi’nde 25 Ekim’e kadar İstanbul Bienal’i paralel etkinlikleri kapsamında sergilenmeye devam edecek. “Kendini Yaşayan Beden” isimli cam heykel, sergi süresince çoğalmaya ve evrilmeye devam edecek bir mantar ve kombuça kolonisini içinde barındıran “Kendini Yaşayan Beden” isimli cam heykel görülmeye değer. 

 

Sudarshan Shetty, “Öz/Çeviri-m”, Akbank Sanat | 10 Eylül-31 Ekim 2019 

Sudarshan Shetty’nin, Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde gerçekleşecek olan “Öz/Çeviri-m” adlı sergisi değişimin kaçınılmazlığına odaklanıyor. Kültür, zaman ve mekan arasında sıkışmış insanı ele alan sanatçı tüm bu değişimle birlikte evrensel var oluşumuza işaret ettiği sergide kültürün katmanlarına doğru bir yolculuk yaptırıyor. 10 Eylül’de Akbank Sanat’ta başlayan sergi 31 Ekim’e kadar Shetty’nin dünyasını keşfetmeye davet ediyor. 

Cleon Peterson “Güneşin İçine Bak”, PİLEVNELİ Mecidiyeköy | 10 Eylül – 27 Ekim 

Dolapdere’den sonra Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasında önemli sergilere ev sahipliği yapmaya devam eden Pilevneli Art Gallery, 10 Eylül’de Cleon Peterson’ın şiddet unsurlarını tablolarına yansıttığı distopik dünyasını İstanbullu sanat severlerlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Peterson’ın mağduriyet ve zorbalığı buluşturduğu tablolarını incelerken aynı tarihlerde başlayan Erdoğan Zümrütoğlu’nun “Tuz Zamanı” ve Tobias Rehberger’in “ Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur” adlı sergilerini de ajandanıza ekleyebilirsiniz. 

Canan Tolon “Sen Söyle”, İstanbul Modern | 6 Eylül – 2 Şubat 

Fransız kökenli Geç Osmanlı Dönemi mimarlarından Alexandre Vallaury’nin eşsiz mimarisiyle Meşrutiyet Caddesi’ni süsleyen binasında, Levent Çalıkoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, sanatçının 1980’den bu yana çeşitli eserlerini görme şansını sunuyor. Canan Tolon’un eserlerinde özellikle mimari kesitler üzerinden insanın doğayla mücadelesini gözlemlemek mümkün. Mimari ve doğa, her iki varoluşun birbiri üzerindeki etkisi üzerinden yaşanan çatışmaları ele alan sanatçı, kullandığı imgeler üzerinden seyirciyi ikircikliğe itiyor. Tolon’un çizim, fotoğraf ve resim gibi farklı tekniklerdeki eserlerini bir araya getiren sergide sanatçının tuvallerinin üzerinde kullandığı farklı materyaller üzerinden tablolardaki doğa yansımasını gözlemlemek mümkün. 

İz Öztat “Suspended”, Pi ArtWorks | 6 Eylül – 2 Kasım 2019 

İz Öztat, bu solo sergisinde günlük yaşamda yaşanan güç dinamiklerini sorguluyor. Ajansları sosyal bağlamda ele alan sanatçı, baskıcı atmosferle başa çıkmanın imkansızlığını kullandığı belli tekniklerle izleyicisine hissettirmeyi amaçlıyor. “Suspended” isimli video ile başlayacak olan sergi, kamusal alanda ifade özgürlüğünün askıya alınmasına değinen sanatçı, “ajanssız bir beden” olmayı araştırıyor. Sanatçının çalışmalarına 5 Eylül’de Pi Artworks’ün aşağıda linki bulunan sayfasından da ulaşmanız mümkün. Serginin herkese açık olduğunu unutmayın! 

16. İstanbul Bienali “Yedinci Kıta” | 14 Eylül – 10 Kasım 2019 

Her iki senede bir Pera Müzesi başta olmak üzere Koç Holding sponsorluğunda çeşitli mekanlarda gerçekleşen Bienal, bu yıl Pera Müzesi, Tersane İstanbul ve Büyükada’da ziyaret edilebilecek. Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde gerçekleşecek olan bienal, bilim insanlarının okyanuslardaki atık yığınına verdikleri isimle aynı başlıklı: Yedinci Kıta. Üç ana mekanın yanı sıra farklı mekanlarda gerçekleşecek olan projelere 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında şahit olabileceksiniz. İstanbul, deniz ve martıların başrol olacağı bienal boyunca Pera Öğrenme ve Pera Film işbirliğiyle geliştirilen programlar da Pera Müzesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Bienale katılacak sanatçıların listesine ulaşmak için tıklayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN