Yeni yılın heyecanını üzerimizden atamadığımız bu günlerde; şehrin dört bir yanından da yeni sergi haberleri gelmeye devam ediyor. Bizim bu sene hedeflerimiz arasında; daha fazla yerel sanatçıyı sergilerinden takip etmek ve şehrin sanat sohbetlerine daha fazla dahil olmak var. Yeni yılda; beraber keşfedelim ve ilham alalım diye senenin en yeni ve geçtiğimiz aylarda başlasa da hâlâ devam eden sergilerinden öne çıkanları derledik.

İstanbul’da sanatın farklı alanlarının nabzını tuttuğumuz theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Yeni Sergiler

Amorphe, Decollage Art Space | 17 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar Konum

Arda Büyük, Amorphe

Arda Büyük’ün yeni sergisi Amorphe, 17 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar Decollage Art Space’te. Sanatçı Büyük’ün işlerine dair kapsamlı bir bakış sunan sergide; insan, doğa, yaşam ve dünya dengeleri üzerine üretimler öne çıkıyor. Sanatçının belli bir şekle, yapıya sahip olmayan anlamına gelen Amorphe kelimesini başlık olarak seçmesinde; kendine ait bir düzeni kurarken hâli hazırda olan düzeni kabul etmemesinden geldiği anlaşılıyor. Düzeni kabul etmediğini ise sadece serginin başlığı ile değil; yeni formlar kazandırdığı objeler ve figürler ile de tanık oluyoruz.

Detaylı bilgi…

Dudaklarımı Öp Kalbimi Hançerle, Pilevneli Galeri | 14 Ocak’tan 18 Şubat’a kadar Konum

Ali Elmacı, Dudaklarımı Öp Kalbimi Hançerle

İşlerinde iktidar, güç dengeleri, medya ve toplumsal kalıpları; popüler kültür eleştirileriyle harmanlayan Ali Elmacı; Dudaklarımı Öp Kalbimi Hançerle kişisel sergisi ile Pilevneli Galeri’ye 14 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında konuk oluyor. Son dönem kağıt ve tuval işlerinde çarpıcı boyutlarda üretim yapan Elmacı, dert ettiği meseleleri karikatürize etmeye devam ediyor. Sanatçının sergiye dahil ettiği üç kısa metraj sanatsal filmin yapımcılığını Bulut Reyhanoğlu üstlenirken filmde Melisa Şenolsun, Hatice Aslan, Hakan Meriçliler gibi oyuncular öne çıkıyor.

Detaylı bilgi…

Kare, Pilot Galeri | 12 Ocak’tan 25 Şubat’a kadar Konum

Ece Ağırtmış, Kare

Ece Ağırtmış’ın rengârenk ve enerjisini kare biçiminden alan heykellerden ve yerleştirmelerinden oluşan Kare sergisi, 12 Ocak’tan 25 Şubat’a kadar Pilot Galeri’de. Sanatçı, köşeler kullandığı işlerinde hayattaki sınırların peşine düşerken; izleyiciyi de onları engelleyen ve serbest bırakan sınırları düşünmeye davet ediyor. Bireysellik ile dış etmenler arasındaki bağlantıları işlerinde sorgulayan Ağırtmış, hayatın içinden kolayca empati yapılabilecek durumları pratiğine yansıtmayı tercih ediyor.

Detaylı bilgi…

Uyanış, Yapı Kredi bomontiada | 9 Ocak’tan 22 Ocak’a kadar Konum

Nilüfer Tokay, Uyanış

Yapı Kredi bomontiada; Nilüfer Tokay’ı Uyanış sergisi ile 9 Ocak – 22 Ocak tarihleri arasında ağırlıyor. Nilo ismi ile tanınan sanatçının pandemi sürecinde hayata verdiği anlamın ve değer ölçülerinin değişmeye başlamasını sorguladığı işlerinde kompozit üzeri karışık teknik ile çalıştığı eserleri ön plana çıkıyor. Sanatçıya, Orbay Özgürbüz’ün dokumaları eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

NFT Bienali, Zorlu PSM | 6-15 Ocak Konum

NFT Bienali, Zorlu PSM

Dünyanın ilk sanat NFT Bienali, sanat ve dijital dünyaları birleştirmek amacı ile gerçekleşiyor. Ocak ve şubat ayları boyunca gerçekleşen bienalin durakları arasında Tokyo’dan Amsterdam’a kadar dokuz farklı şehir bulunuyor. Bir ayağının da İstanbul’da gerçekleştiği Bienal’e, Zorlu PSM 6-15 Ocak tarihlerinde ev sahipliği yapıyor. Yüzü aşkın eserin sergilendiği bienal’de ziyaretçiler, projeksiyon ve ekranlar aracılığıyla NFT evrenini ziyaret ediyor.

Detaylı bilgi…

Time is Love; Bir Dünya Gezisi Sahnesi, Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı | 6 Ocak’tan 29 Ocak’a kadar Konum

Serkant Hekimci, Time is Love; Bir Dünya Gezisi Sahnesi

Time is Love; Bir Dünya Gezisi Sahnesi, 6 Ocak’tan 29 Ocak’a kadar Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda! Dünya çapında dikkat çeken otuz altı sanatçı ve oluşum arasından; Seçkin Pirim, Ömer Uluç, mentalKLINIK, Cihat Burak gibi isimler öne çıkıyor. Horoz Lojistik’in 80.yılına özel Sanatatak kurucusu ve eleştirmeni Ayşe Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği sergide; hassas bir kavram olan zaman ve yolculuk üzerine duruluyor. Sönmez’in kişisel ve yeni bir dünya gezisinin imkânları etrafında döndüğünü söylediği sergi; müzik, dans, ses ve tiyatroyu tek bir sahnede buluşturmayı da amaçlıyor.

Detaylı bilgi…

Islak Işık, Dirimart Dolapdere | 5 Ocak’tan 29 Ocak’a kadar Konum

Ebru Uygun, Islak Işık

Bütünün peşine yapıları sökerek sonra da tekrar bir araya getirerek düşen Ebru Uygun, 5 Ocak’tan 29 Ocak’a kadar Dolapdere Dirimart’ta. Yeni kişisel sergisi Islak Işık ile izleyicinin kuş bakışı bakma ihtiyacını yerle bir eden sanatçı, mekân algımızı tekrar sorgulatıyor. Son dönem işlerinde tuvalin yüzeyi ile yetinmek istemeyen sanatçı; pratiğine tortulama, yıkma, parçalama hâllerini hiç olmadığı kadar fazla dahil ediyor. Sanatçı, araladığı referans kapısından bizi kendi yorumumuzu oluşturmaya davet ediyor.

Detaylı bilgi…

Logarithmic Growth, x-ist | 5 Ocak’tan 18 Şubat’a kadar Konum

Murat Palta, Bir Zamanlar Anadolu’da

Klasik minyatür sanatı ile popüler kültürü harmanlayan Murat Palta, geleneksel ve çağdaşın zıtlığından aldığı ilham ile x-ist’te dördüncü kişisel sergisi Logarithmic Growth’u gerçekleştiriyor. Minyatür sanatındaki görüşlerden biri olan “tanrı gözünden betimleme” unsurunu bu sergisinde ön plana çıkaran Palta, dışarıdan bir göz ile yaşadığımız gezegene bakıyor. Sergi başlığını bakteriler üzerine yapılan biyolojik deneylerden alırken; günümüz gezegen koşullarında yaşananları deney sonucu ile bağdaşlaştırıyor ve izleyici de küçük bir mercekten kendi yaşantasına bakmaya davet ediyor.

Detaylı bilgi…

İstanbul Sergi Takvimi: Sezonun Devam Eden Sergileri

Beyin Sisi, .artSümer Gallery | 7 Ocak’a kadar Konum

Merve Çanakçı, Kısa Devre (Sevilenin Yokluğu),2022

Beyoğlu’nda bulunan .artSümer Gallery, pandemi sürecinden itibaren duyduğumuz Beyin Sisi kavramı etrafında sanatçılar ve konuk sanatçılar ile Beyin Sisi başlıklı grup sergiyi kurguluyor. Bireyselliğe hapsoluşu odağına alan sanatçılar, bilişsel zayıflık yaratan sisleri dağıtmak amacı ile kolektif bilince odaklanıyor ve izleyicilere bugünü hatırlatan zihinsel bir deneyim alanı sunuyorlar.

Detaylı bilgi…

Souffleur, Sakıp Sabancı Müzesi | 8 Ocak 2023’e kadar Konum

Hüseyin Çağlayan

Hüseyin Çağlayan‘ın ‘Souffleur‘ isimli sergisi’nde, yeni medya aracılığıyla beden ve modern antropolojiye odaklanıyor. Sunulan üç eser serisi; popüler kültürde sıkça rastlanan ve eleştirilen özenme kavramından esinlenen Pre-tension (Özenme); günden güne artan dijital soyutlanmayı protesto eden Fake Celebrations (Sahte Kutlamalar); ve tarihte Batı tarafından sömürgeleştirilmiş etnik grupların dans ve bedensel hareketlerini konu alan Post-Colonial Body‘den (Sömürgecilik Sonrası Beden) oluşuyor. Hüseyin Çağlayan’a göre enstalasyonlarda yer alan her obje, bahsedilen konularda boşlukları doldurarak ‘suflör‘ görevi görüyor. Sanatçı, sergi üzerinden özenmenin şekillendirdiği yaşamları, sömürgecilik kavramları üzerinden bugüne yansımasına dikkat çekiyor.

Detaylı bilgi…

Michael John Kelly

Ayna, kolaj, tuval gibi farklı aracılıklarla gerçekleştirdiği üretimlerinde soyut düşünceleri ile tanınan Michael John Kelly, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini Sevil Dolmacı Art Gallery’de gerçekleştiriyor. Sanatçı bilim kurgudan esinlenen üretimlerin “anime, video oyunları ve Willem de Kooning’in harmanlandığı post-punk bir ses duvarı” olarak tanımlıyor. Kelly’nin İstanbul’da ürettiği işlerinin toplandığı sergide sanatçının geçmiş ve İstanbul’daki deneyimlerini bir araya getirirken günümüzün kaotik ve gürültülü hâllerini de gözler önüne seriyor.

Detaylı bilgi…

Yaşayan Piramit, Sakıp Sabancı Müzesi | 29 Ocak 2023’e kadar Konum

Agnes Denes, Yaşayan Piramit

Sakıp Sabancı Müzesi, 1960’lardan günümüze ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in ‘Yaşayan Piramit’ adlı eserine ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran ve SSM bahçesinde yer alan ‘Yaşayan Piramit’ isimli eserle birlikte Denes’in 1969’da kaleme aldığı Manifesto da sergileniyor. New York’ta yaşayan Macar asıllı sanatçı, sanat pratiğinde ilham vermek ve insanları eyleme teşvik etmenin yanı sıra düşünmeyi, toplumsal kaygılara dikkat çekme çağrısında bulunmayı, yaşamın her kesiminden insanı sanatına dahil etmeyi amaçlıyor. Sergiden sonra Sakıp Sabancı Müzesi, Denes’in tabiata duyarlı yaklaşımını sürdürmek amacıyla izleyicileri bitkileri sahiplenmeye davet edecek. Anıt, dağılıp yok olmak yerine, onu paylaşacak topluluğun sahiplendiği küçük parçalar üzerinden yaşamaya devam edecek. Denes’in Manifesto’su ise, eserin oluşturulması için bir araya gelen mikro topluluğu ve Yaşayan Piramit’i hatırlatmaya devam edecek. Siz de bu piramidin bir parçası olmaya davetlisiniz.

Detaylı bilgi…

Koyun Koyuna, Arter | 29 Ocak 2023’e kadar Konum

Emine Ekinci, isimsiz, 2017

Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde, uyku temasıyla bağlantılı mahremiyet ve paylaşım, birey ve topluluk, kucaklanma ve kısıtlanma, direniş ve teslimiyet, ilerleme ve tekrar gibi kavramlar etrafında toplanan eserler yer alıyor. Uykunun geçmişle ve bilinçdışıyla bağı, çağdaş sanat yapıtlarının yanı sıra daha erken tarihli temsiller ve arkeolojik nesneler yoluyla sergiye dahil ediliyor. Yaşamımızın üçte birini ayırdığımız uyuma eylemine sanatsal bir bakış atmaya hazır olun.

Detaylı bilgi…

Vesile, Anna Laudel Galeri | 16 Aralık’tan 11 Şubat’a kadarKonum

Hanefi Yeter, Fotoğraf Kaynak: Kişisel Sitesi

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencilerinden ve Türkiye sanatının yaşayan ustalarından Hanefi Yeter, Vesile sergisi ile Anna Laudel Galeri’ye geri dönüyor. Sanatını değişim hâlinde tutarak yaşamın değişim ve dönüşümünü yakalamayı amaçlayan Yeter, son dönem işlerinde heykel formuna da yöneliyor. Doksandan fazla kişisel sergisi bulunan sanatçı Yeter, Vesile sergisinde insanın tarih içerisindeki gelişim sürecini sorgulayıcı ve şiirsel gerçekçi bir dil ile büyük kompozisyonlarına aktarıyor.

Detaylı bilgi

Sahnede 90’lar, SALT Beyoğlu ve SALT Galata | 12 Şubat 2023’e kadar Konum

Ya Da Tiyatro’nun Safo oyunundan bir kare, 2. Assos Gösteri Sanatları Festivali, 1996 |
Fotoğraf: Raife Polat

Salt‘ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile bireysel üretimlerden kapsamlı bir seçki sunan sergide, performanslardan geriye kalan fotoğraflar, objeler, video kayıtları, eskiz ve maketler ile seçili etkinliklere dair yazışmalar, afiş ve broşürler tek bir çatı altında toplanıyor. Bu sergiyi gezerken, nostalji, geçmişe özlem ve bugünün Türkiye’sinde hayalini kurmakta zorlandığımız bir kültürel ortama imrenme gibi duygularla bezeneceksiniz.

Detaylı bilgi…

Stanley Kubrick Sergisi | 1 Mart 2023’e kadar Konum

Stanley Kubrick Sergisi, İSM

Başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açmış olan deha Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi, yönetmenin tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış açısı sunuyor. Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine ele alan sergiyi gezdiğiniz anda dahi yönetmenin sıra dışı dünyasına doğru bir yolculuğa çıkacaksınız.

Stanley Kubrick sergisi hakkında detaylı bilgiyi Hazal Özlü’nün theMagger’daki yazısında bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi…

OyunBu, Arter | 9 Nisan 2023’e kadar Konum

OyunBu sergisi, Arter, 2021 | Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

OyunBu‘ başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor. Oyun ve oyuna ilişkin kavramların sanatçıların imgeleminde başlayıp sanat yapıtıyla tamamlanan yolculuğuna sergi boyunca farklı düşünme, yorumlama ve üretim süreçleri eşlik ediyor. 60’a yakın sanatçının eserlerini bir arada bulabileceğiniz sergi, sizi düş kurarken ciddiyetini hiç bozmayan çocukların ve oynamaktan asla vazgeçmeyen yetişkinlerin dünyasına götürecek.

Detaylı bilgi…

Zamane İstanbulları, Pera Müzesi | 23 Aralık’tan 30 Nisan’a kadar Konum

Ci Demi Her Şeyin Kötü Gittiğine Dair Emareler serisinden, 2016-2022

Pera Müzesi’nin zaman içinde değişen İstanbul’u merkezine aldığı grup sergisinde; şehirde yoğun olarak kendini gösteren yalnızlık, tekinsizlik ve öteki olma hâllerine odaklanıyor. Geçmişten bugüne doğru değişen şehrin gündeminde yer alan mega projelere de değinen sergi Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler küratörlüğünde gerçekleşiyor. Şehirle farklı şekilde ilişkilenen on bir fotoğrafçının odaklandığı hâller ve meselelere yedi farklı akademisyen, araştırmacı ve edebiyatçının katalog için hazırladığı metinler eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

Bir Avuç Güzel İnsan, Ara Güler Müzesi | Mayıs’a kadar Konum

Salih Tozan, Orhan Kemal, Muzaffer Buyrukçu, Mücap Ofluoğlu, Samim Kocagöz ve Hüsamettin Bozok Güler Apartmanı’nda.

Ara Güler arşivinden çıkarılan sanatçı portreleri, fotoğrafçının edebiyat ile kurduğu ilişkinin altını çiziyor. Ara Güler’in merceğine girenler Sabahattin Eyüboğlu, Fikret Adil gibi Türkiye Edebiyatı’nın önde gelen isimleri ile sınırlı kalmıyor; James Baldwin, Arthur Miller gibi dünya edebiyatının da değerli isimlerini içeriyor. Ayrıca sergide, fotoğrafçı Ara Güler ve edebiyatçı dostları ile ilişkilerini fotoğrafların ardından seneler içerisinde birbirlerine gönderdikleri mektuplar ve farklı belgeler ile de keşfetme şansı bulunuyor. Sergi 18 Kasım’dan itibaren altı ay boyunca pazartesi günleri hariç ziyaret edilebiliyor.

Detaylı bilgi…

UVA: Kaosun Eşiği, Borusan Contemporary | 27 Ağustos 2023’e kadar Konum

UVA, Evreler, 2022

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak bizleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsarken, form ve hareketin iç içe geçtiği performanslar olarak açımlanan Kaosun Eşiği’ndeki işler, sizi kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Detaylı bilgi…

Kapak Fotoğrafı: Lisya Kalma Patir