Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da 2020 yılının büyük çoğunluğu sergisiz, etkinliksiz geçti. Sosyal mesafe önlemleriyle, pandemiyle yaşamaya alışmaya çalıştığımız şu günlerde, kültür ve sanata takviminde yeni bir sayfalar açılmaya, kültür ve sanat kurumları ayakta durmaya çalışıyor. Coşkulu açılışlar başka bir bahara kaldı belki ama sanat 2021’in ilk günlerinde izleyicisiyle buluşuyor. Bu seçkide İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Zevk Meselesi, Pera Müzesi | 23 Şubat – 6 Haziran Konum

Nick Cave, Drive-by, 2011 | © Sanatçı, Jack Shainman Gallery

Pera Müzesi‘nin yeni grup sergisi Zevk Meselesi, ortaya çıktığı 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Pierre et Gilles‘den Nick Cave‘e, Gülsün Karamustafa‘dan Volkan Aslan‘a 13 sanatçı ve kolektifin işlerini bir araya getiren sergi, bir anlamda sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramını ele alıyor ve ‘avangard’ ile ‘kitsch’i birbirinin karşısına koymak yerine yan yana düşünmeyi öneriyor. Zevk meselesi, zevkler ve renkleri tartışmak ve sanatın rengârenk yanıyla buluşmak için muhteşem bir fırsat.

Detaylı bilgi…

Kağıt Üzerine Suluboya, Pi Artworks | 11 Şubat – 23 Mart Konum

Karaköy’deki Pi Artworks‘ün yeni sergisi Kağıt Üzerine Suluboya, ressam İz Öztat‘ın Geleceğin Kuzeyindeki Nehirlerde (2014-2017), Haz/Cızzz (2018-2019) ve Nisan Güncesi (2020) adlı suluboya serilerinden bir seçki sunuyor. Sanatçının eserlerinde sürekli olarak ele aldığı konulardan su ve özgürlüğün çakışması, bastırılmış geçmişin bugüne musallat oluşu, tarihsel anlatının inşasında kurmacanın potansiyelleri ve sergileme eyleminin ideolojik çıkarımları bu sergideki işlerde de dikkat çekiyor. Sanatçının araştırma süreçlerine 2014 yılında başladığı bu serilerdeki suluboya işlere Akan Suya Kabus Anlatmak (2015) adlı video da eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…

Yeryüzüne Yerleşmek, Art On | 8 Şubat – 13 Mart Konum

Ahmet Çerkez‘in, insanın felaketler sonrasında yeryüzüne yeniden adapte olması ve yaşamı yeniden inşa etmesini merkeze aldığı, ikinci solo sergisi Yeryüzüne Yerleşmek, eserlerini yaşamın ilk gününe başlar gibi sakin ve yalın bir üslupla kuruyor. Sergide yer alan resimlerde, akrilik boyayla yaratılan degrade zeminlerin üzerinde yüzen lekeler ve kurşun kalem ile işaret edilen sınır ve hareket dikkat çekici. Doğanın zaman içinde ortaya çıkardığı organik bütünlükleri izleyen ve analiz eden sanatçı, bu serbest formların izdüşümünü, minimum müdahale ile kendi resmine taşırken, sizi de sanatının içine çekecek.

Detaylı bilgi…

Ütopik Bürokratik, Zilberman Gallery | 5 Şubat – 24 Mart Konum

Mısır Apartmanı‘ndaki Zilberman Gallery, pandemi etkisi altında açılan 2020-2021 kültür ve sanat sezonuna, disiplinlerarası işleriyle güncel Türkiye sanatının muhalif imzalarından birine dönüşen Memed Erdener‘in (Extramücadele) yeni sergisi Ütopik Bürokratik ile devam ediyor. Gelecekte Bir Ülke İçin Fikirler‘ini görselleştiren sanatçı, kavramsal ve estetik olarak temas içindeki sosyal, dilbilgisel ve hayalî ‘yapı’lara yönelik yeni ‘okuma – yazma’ biçim ve önermeleri sunuyor. İzleyicisine yıkıcı olduğu kadar yapıcı bir sorgulama imkanı sunan bu sergi, politik olmamanın neredeyse imkansız olduğu bu dönemde size gündemi ve görüşlerinizi sorgulama fırsatı sunacak.

Detaylı bilgi…

Ansen: Reunion, x-ist | 21 Ocak – 6 Mart Konum

Ansen | Lucky You, 2020

Sanatsal pratiğinin odağında güç ve insan ilişkileri olan Ansen, bu onuncu kişisel sergisinde, bugüne kadarki serilerini bütüncül bir şekilde yansıtan yeni işlere yer veriyor. Uzun yıllardır dijital sanatın çerçevesini genişleten Ansen, bu kez bu alana plastik sanatları da dahil ediyor. Sanatçının kendiyle hesaplaşması da denebilecek Reunion / Yeniden Birleşme sergisi, bu hesaplaşmaya izleyiciyi de ortak ediyor; insanın doğayla ilişkisinde aciz kaldığı noktalar, doğaya karşı takınılan umursamaz tutumun etkileri ve bireylerin doğadan bağımsız halleri üzerinden sahneler kurguluyor. Ansen’in eserlerinin detaylarında kaybolmaya hazır olun!

Detaylı bilgi…

Mahmut Celayir: Yelıng, C.A.M. Galeri | 21 Ocak – 28 Şubat Konum

Mahmut Celayir, Yelıng IV, 2020

C.A.M. Galeri, 2021 yılını Mahmut Celayir‘in, adını yüksek dağlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen bir şifalı bitkiden alan Yelıng başlıklı sergisiyle karşılıyor. Sanatçı, çocukluk anılarında özel bir yeri olduğunu söylediği bu bitkinin dinamik ve spontan hareketliliğinden, resim diline uygun soyut doku ve form zenginliğinden ilham alıyor.

Detaylı bilgi…

Barış Doğrusöz: Güç Odağı, SALT Galata | 19 Ocak – 28 Mart Konum

Barış Doğrusöz | Güç Odağı (2017-2020)

SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan ilki, Barış Doğrusöz’ün Güç Odağı başlıklı sunumu. 1920’de Fırat Nehri çevresinde siper kazan İngiliz birlikleri tarafından keşfedilen ve ileride Suriye Çölü’nün Pompei’si olarak anılacak Dura-Europos antik kenti etrafında şekillenen sunum, üç videodan oluşan bir çoklu medya yerleştirmesi. İlk video Sandstorm and the Oblivion / Kum Fırtınası ve Nisyan sit alanını gerçek ve kurgu arası bir bağlamda kavramsallaştırıyor, Beneath Crowded Skies / Mahşerî Gökyüzleri Altında kentin asırlar boyu maruz kaldığı kuşatmalara dikkat çekiyor, Cross-Pollinated / Çarprazlama ise bir kültür mirası olarak sit alanlarının gözetlenebilirliğini sorguluyor. 

Detaylı bilgi…

Kristal Berraklığı, Pera Müzesi | 22 Aralık – 7 Mart Konum

Elmas Deniz | Yerkürenin Bir Öyküsü, 2020

Pera Müzesi‘nin yeni sergisi Kristal Berraklığı, aralarında Türkiye’den Kıymet Daştan, Elmas Deniz, Deniz Gül, Gülsün Karamustafa, Şener Özmen, İz Öztat ve Hale Tenger gibi isimlerin de olduğu, farklı coğrafyalardan yirmi sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Sergi, kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık kavramını farklı anlamlarıyla ele alıyor ve büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları da inceliyor, sanatsal üretimde iş birliğinin altını çiziyor. Kristal Berraklığı sergisi ile, taşlara ve kristallere daha önce hiç düşünmediğiniz açılardan bakabileceksiniz.

Detaylı bilgi…

Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki, Meşher | 16 Aralık – 1 Ağustos Konum

Kuruluşunun 40. yılını kutlayan Sadberk Hanım Müzesi’nden bir seçki, Meşher‘deki Mâziyi Korumak başlıklı sergiyle Beyoğlu’na taşınıyor. Küratörlüğünü müzenin müdürü ve sanat tarihçisi Hülya Bilgi’nin yaptığı sergide, Arkeoloji ve Türk – İslam sanatı koleksiyonlarından derlenen 200’ü aşkın çarpıcı örnekle, Anadolu tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkacak, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının seçkin örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın karşısında büyüleneceksiniz.

Detaylı bilgi…

Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar, İstanbul Modern | 25 Kasım – 31 Mart Konum

Şakir Eczacıbaşı | İstanbul (1989), Kartal, İstanbul (1993)

İstanbul ve Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamına büyük katkılarda bulunmuş Şakir Eczacıbaşı, İstanbul Modern’deki Seçilmiş Anlar sergisinde fotoğraf sanatçısı kimliğiyle karşımıza çıkıyor. 1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın (1929-2010) çalışmalarından 300’ü aşkın fotoğraftan oluşan bir seçki, onun evrensel bir iletişim arama arzusunu ve hayata bakışındaki anların çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Eczacıbaşı’nın fotoğraflarıyla zaman ve renkler arasında gezinebileceksiniz.

Detaylı bilgi…

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer, İstanbul Modern | 5 Kasım 2020 – 31 Mart 2021 Konum

Selma Gürbüz, sanat pratiğinde hem doğu kültürüne hem de batı kültürüne ait ögeleri bir arada kullanarak, onlar arasında beklenmedik ilişkiler kuran bir sanatçı. Dünya Diye Bir Yer başlıklı sergi, içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyelere yer veren bu sanatçıyı’nın otuz beş yıllık sanatsal üretiminden bir seçki sunuyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Arter Yeni Sezon Sergileri | 10 Eylül’den itibaren Konum

Alev Ebüzziya Siesbye, İsimsiz, 2019

Arter, yeni sezonu hepsi 10 Eylül‘de açılacak yeni koleksiyon sergileri ve süreli sanatçı sergileriyle karşılıyor. KP Brehmer’in üretiminden kapsamlı bir seçkiyi bir araya getirerek sanatçının esin kaynaklarını ve çalışma yöntemlerini ortaya koyan bir retrospektif niteliğindeki Büyük Resim sergisi ve Alev Ebüzziya Siesbye‘in 2019’da bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli seramik çanaklardan oluşan Tekerrür başlıklı sergi 24 Ocak’a kadar sürüyor. 7 Mart’a dek ziyaret edebileceğiniz, 28 sanatçının işlerini bir araya getiren koleksiyon sergisi Gökcisimleri Üzerine, var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimlerini, ilişki kurma tarzlarını, birbirlerine mesafe alma ve yakınlaşma yollarını birlikte düşünmeye davet ediyor. 25 Nisan’a kadar sürecek bir diğer koleksiyon sergisi Dinleyen Gözler İçin ise, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veriyor ve John Cage’in deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alıyor. Neredeyse baştan aşağı yeni eser ve sergilerle karşılaşacağınız Arter’deki Altan Gürman sergisi de sürüyor.

Detaylı bilgi…