Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da 2020 yılının büyük çoğunluğu sergisiz, etkinliksiz geçti. Sosyal mesafe önlemleriyle, pandemiyle yaşamaya alışmaya çalıştığımız şu günlerde, kültür ve sanata takviminde yeni sayfalar açılmaya, kültür ve sanat kurumları ayakta durmaya çalışıyor. Coşkulu açılışlar başka bir bahara kaldı belki ama sanat 2021 ilkbaharında da izleyicisiyle buluşuyor. Bu seçkide İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Deniz Gül: Kazı ve Yüzey, SALT Galata | 13 Nisan – 13 Haziran Konum

Deniz Gül, Klavuz serisinden “S” (2016-2021)

SALT’ın Ardışık programı, farklı sanatçıların 2021 boyunca SALT Galata’da art arda gerçekleştireceği beş bağımsız sunumdan meydana geliyor. Bunlardan ikincisi, Deniz Gül’ün SALT Galata’nın üç katına yayılan Kazı ve Yüzey sergisi. Doğrudan ve eksiksiz bir iletişim ortamı yerine, çok boyutlu ve etkileşimli bir ifade ortamı meydana getiren sergi, sanatçının yazılı müdahalelere dayalı işlerinin yanı sıra performans ve video çalışmalarını da içeriyor. Kazı ve Yüzey, sizi dil, metin ve sözcükler üzerine düşünmeye itecek.

Detaylı bilgi…

Ayşe Bezenmiş: Romance, C.A.M. Galeri | 8 Nisan – 10 Mayıs Konum

Ayşe Bezenmiş, Romance V, 2021

Ayşe Bezenmiş‘in C.A.M. Galeri‘deki üçüncü kişisel sergisi, sanatçının kendi anlatım dilinde ikonikleşmiş figürleriyle ortaya koyduğu yeni çalışmalarına yer veriyor. Romance başlıklı sergide, sabırla dantel gibi işlenmiş desenlere, tuval üzerine yağlı boya resimler eşlik ediyor. Kadın ve hayvan figürlerinin sarmaş dolaş gözlendiği eserler, sanatçının zihnindeki güzellik anlayışına dair ipuçları veriyor.

Detaylı bilgi…

İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, SALT Beyoğlu | 7 Nisan – 22 Ağustos Konum

Cooking Sections, Exhausted, 2021

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken nasıl beslenilmesi gerektiğini inceleyen İklimcil: Mevsimler Sürüklenirken, hem bir sergi hem de iş birliklerine dayalı bir kamu programı olarak SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Londra merkezli Cooking Sections’ın bu proje için ürettiği beş işten meydana gelen sergi, belirmekte olan yeni mevsimleri özellikleriyle görünür kılmaya yönelik seçili vaka araştırmalarını bir araya getiriyor.

Detaylı bilgi…

Düş Suda, Kuruçeşme – Emirgan Boğaz Hattı | 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022

Boomoon, Boğaz’da Balık Oyunu No.8, 2018

Borusan Contemporary, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle, yeni medyanın sınırları aşan gücünden beslenen, heyecan verici bir sergiye yer veriyor. Adını bir Edip Cansever şiirinden alan Düş Suda sergisiyle Borusan Contemporary koleksiyonu bu kez Perili Köşk’ün dışına taşıyor ve koleksiyonda yer alan 12 eser, Kuruçeşme-Emirgan hattında belirlenen rotada seçili noktalarda sergileniyor. Yeni medya sanatının, görsel sanatlara getirdiği yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alan sergi, şiirin evrensel dili ile çağdaş imgeler arasında kurduğu bağın gücüyle size unutulmaz bir deneyim yaşatacak – üstelik, Boğaz havası alırken!

Detaylı bilgi…

Etel Adnan: İmkansız Eve Dönüş, Pera Müzesi | 6 Nisan – 8 Ağustos Konum

Etel Adnan, California, 2017

Lübnan asıllı ressam, yazar, aktivist ve şair Etel Adnan‘ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi, Pera Müzesi‘nde sizi bekliyor. 1925 yılında çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli bir ailede ve coğrafyada dünyaya gelen Etel Adnan, bu zengin kimliğini eserlerine yansıtan bir sanatçı. Duvar seramiklerinden baskılara, yağlı boya resimlerden duvar halılarına, desenlerden bir video işine kadar sanatçının farklı alanlardaki çalışmalarından birçok eseri bir arada görme fırsatı sunan sergi, mevsimleri, manzaraları, işaretleri, hayali gezegenleri görmenizi, etkileyici enerjisiyle derin bir keşif ve yorumlama alanı bulmanızı sağlayacak.

Detaylı bilgi…

Yaşam Şaşmazer: ya da, Zilberman Gallery | 2 Nisan – 29 Mayıs Konum

Yaşam Şaşmazer, ya da

Yaşam Şaşmazer‘in ya da başlıklı sergisi, sanatçının insan-doğa ilişkisine yoğunlaşan son dönem heykelleri ve suluboya resimlerini bir araya getiriyor. Uzun süredir ahşap malzemeden heykellere imza atan sanatçı, bu yeni işlerinde ağırlıklı olarak kağıt kullandığı karışık teknikle, yosun, liken, taş ya da mantarlarla iç içe geçmiş, anonim, amorf ve kimisi ampüte insan bedenlerini tasvir ediyor. Figürler, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu küle dönen antik Pompeii şehrindeki insan bedeni kalıntılarını çağrıştırıyor. Doğanın neredeyse tamamen ele geçirdiği bedenler, tıpkı “ya da” bağlacının işaret ettiği gibi geçmişi ve geleceği birbirine düğümlerken, başka olasılıkları da imliyor.

Detaylı bilgi…

Olgu Ülkenciler: Meneviş, Art On | 23 Mart – 22 Nisan Konum

Olgu Ülkenciler, Meneviş

Art On İstanbul‘un adını “bir yüzeyde ışık ile oluşan renk dalgalanmaları, parlaklık” anlamına gelen Meneviş sözcüğünden alan sergisi, Olgun Ülkenciler‘in içinden geçtiğimiz zamanı romantize etmeden anlama gayreti ile yüzeyde araştırdığı yeniliği ve değişimi bir arada sunuyor. Sanatsal disiplinini bütünden parçalara giderek kuran Sanatçı, bu serginin bütününde ulaşmak istediği resim etkisini, düz bir yüzeyin altında okunan lekeler olarak belirliyor. İnsana olan inancını, insanın eksiltildiği gelecek kurgulara içinde tekrarlıyor ve serginin bütününe bu umudu yerleştiriyor – zaten meneviş sözcüğünün edebiyatta ve halk arasında, tam da böyle bir umudu simgelediğine inanıyor. Umuda ihtiyacımız olan bu bahar günlerinde, sergideki işleri yakından incelemek size iyi gelecek!

Detaylı bilgi…

Refik Anadol: Makine Hatıraları: Uzay, Pilevneli Dolapdere | 19 Mart – 25 Nisan Konum

Refik Anadol, AI Data Sculpture: ISS, Hubble, MRO, 2020-21

Her eseri ve sergisiyle büyük ses getiren yeni medya sanatçısı Refik Anadol‘un, üç yıl aradan sonra yepyeni çalışmalarını görebileceğiniz sergisi Makine Hatıraları: Uzay sergisi, Pilevneli Dolapdere’de açıldı. Yapay zekâ ile elde edilen görsel verilerin büyüleyici bir deneyime dönüştüğü sergi, uzaya gönderilen teleskoplardan elde edilen iki milyona yakın görüntüyü uzaydaki ses kayıtları ve klasik müzikle harmanlayarak unutulmayacak görsel ve işitsel bir deneyime dönüştürüyor. Serginin Hatıralar bölümünde yapay zekâ yardımıyla uzayda toplanan ham veriler, dinamik tablolara ve veri heykellerine dönüşürken, ikinci bölüm Düşler on beş dakikalık interaktif bir yapay zekâ sineması yerleştirmesinden oluşuyor.

Detaylı bilgi…

Love Over Entropy, Anna Laudel İstanbul | 11 Mart – 29 Nisan Konum

Büşra Çeğil, Freedom of Speech, 2019

Anna Laudel Istanbul‘daki karma sergi Love Over Entropy, fotoğraf, yerleştirme, video, plastik sanatlar, heykel ve neon işleri dahil olmak üzere 19 sanatçının farklı tekniklerde ürettiği işlerden oluşan, disiplinlerarası bir seçkiye yer veriyor. Başlığındaki, “bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik” anlamına gelen entropi sözcüğünden yola çıkan sergi, içinde bulunduğumuz dinamiklerin, geçmişten gelen kavram ve değerleri hızla değişime uğratması ya da terk etmesi ile oluşan yeni toplum tasarımları ve beraberindeki ilişkiyi ele alıyor.

Detaylı bilgi…

Ak-sayanlar, x-ist | 11 Mart – 17 Nisan Konum

Orhan Cem Çetin, Ne Cüret Ne de Takat, 2021

Art Unlimited tarafından oluşturulan Ak-sayanlar serisi, x-ist işbirliğiyle dergi ortamından sergi mekanına taşınıyor. Yayının 2017 yılından beri düzenli olarak yayınladığı Ak-sayanlar, farklı alanlarda üretim yapan sanatçıların ortak çalışmalarla filizlenen birlikteliklerine odaklanıyor ve “Sanat ve sanatla ilişkilenen farklı disiplinler bugün nasıl yan yana gelebilir?”  sorusu etrafında şekilleniyor. Seri için bir araya gelen yazarlar, yönetmenler, şairler ve sanatçılar dergi sayfalarında geliştirdikleri diyalogları sergi hazırlığı sürecinde yeni sorular, formlar ve kavramlar ile mekana göre yeniden biçimlendiriyor. Katılımcılar arasında Murat Palta’dan Orhan Cem Çetin’e, Emin Alper’den Tayfun Pirselimoğlu’na, Sema Kaygusuz’dan Şebnem İşigüzel’e farklı alanlardan tanıdığımız sanatçıları ve onların ortak işlerini görmek, eminiz sizi de heyecanlandıracak.

Detaylı bilgi…

Distopya Ses Sanatı, Akbank Sanat | 9 Mart – 15 Haziran Konum

Alper Maral, Doğu Fikri, Yakın Doğu, Glenn Gould’a Saygı, 2016

Akbank Sanat, bu kez sergi mekanını gözlerden çok kulaklara hitap edecek işlerle dolduruyor. Son bir yıldır derin bir sessizliğe gömülmüş olan dünyamızda, mevcut salgının gölgesi altında distopyanın neye benzediğini hep birlikte tecrübe ettiğimiz düşüncesinden yola çıkan Distopya Ses Sanatı başlıklı sergi, ses sanatı açısından Türkiye ve dünyada öne çıkan sanatçıları bir araya getiriyor ve sizi dinlemeye davet ediyor.

Detaylı bilgi…

Zevk Meselesi, Pera Müzesi | 23 Şubat – 6 Haziran Konum

Nick Cave, Drive-by, 2011 | © Sanatçı, Jack Shainman Gallery

Pera Müzesi‘nin yeni grup sergisi Zevk Meselesi, ortaya çıktığı 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Pierre et Gilles‘den Nick Cave‘e, Gülsün Karamustafa‘dan Volkan Aslan‘a 13 sanatçı ve kolektifin işlerini bir araya getiren sergi, bir anlamda sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramını ele alıyor ve ‘avangard’ ile ‘kitsch’i birbirinin karşısına koymak yerine yan yana düşünmeyi öneriyor. Zevk meselesi, zevkler ve renkleri tartışmak ve sanatın rengârenk yanıyla buluşmak için muhteşem bir fırsat.

Detaylı bilgi…

Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki, Meşher | 16 Aralık – 1 Ağustos Konum

Kuruluşunun 40. yılını kutlayan Sadberk Hanım Müzesi’nden bir seçki, Meşher‘deki Mâziyi Korumak başlıklı sergiyle Beyoğlu’na taşınıyor. Küratörlüğünü müzenin müdürü ve sanat tarihçisi Hülya Bilgi’nin yaptığı sergide, Arkeoloji ve Türk – İslam sanatı koleksiyonlarından derlenen 200’ü aşkın çarpıcı örnekle, Anadolu tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkacak, Anadolu uygarlıklarının ve Osmanlı sanatının seçkin örneklerindeki yaratıcılığın ve ustalığın karşısında büyüleneceksiniz.

Detaylı bilgi…

Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar, İstanbul Modern | 25 Kasım – 30 Haziran Konum

Şakir Eczacıbaşı | İstanbul (1989), Kartal, İstanbul (1993)

İstanbul ve Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamına büyük katkılarda bulunmuş Şakir Eczacıbaşı, İstanbul Modern’deki Seçilmiş Anlar sergisinde fotoğraf sanatçısı kimliğiyle karşımıza çıkıyor. 1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın (1929-2010) çalışmalarından 300’ü aşkın fotoğraftan oluşan bir seçki, onun evrensel bir iletişim arama arzusunu ve hayata bakışındaki anların çeşitliliğini gözler önüne seriyor. Eczacıbaşı’nın fotoğraflarıyla zaman ve renkler arasında gezinebileceksiniz.

Detaylı bilgi…

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer, İstanbul Modern | 5 Kasım 2020 – 30 Haziran 2021 Konum

Selma Gürbüz, sanat pratiğinde hem doğu kültürüne hem de batı kültürüne ait ögeleri bir arada kullanarak, onlar arasında beklenmedik ilişkiler kuran bir sanatçı. Dünya Diye Bir Yer başlıklı sergi, içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyelere yer veren bu sanatçıyı’nın otuz beş yıllık sanatsal üretiminden bir seçki sunuyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Arter Sergileri | 25 Temmuz’a kadar Konum

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc., Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) | Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

Arter, yeni sezona Mart 2021’de duyurulan yeni sergilerini ekleyerek devam ediyor. Nevin Aladağ’ın kenti performansın hem sahnesi olarak kullandığı hem de öznesi olarak harekete geçirdiği üç kanallı video yerleştirmesi İzler, 25 Temmuz’a kadar müzede görülebiliyor. 30 Ocak’a kadar ziyaret edebileceğiniz, David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc.’in etkileşimli yerleştirmesi Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) ise Arter’in Karbon adlı performans salonunda ilk kez izleyici karşısına çıkıyor. Ayrıca 28 sanatçının işlerini bir araya getiren koleksiyon sergisi Gökcisimleri Üzerine 25 Temmuz’a, bir diğer koleksiyon sergisi, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veren Dinleyen Gözler İçin ise 2 Ocak’a kadar devam ediyor.

Detaylı bilgi…