Kış mevsiminde içini sanatla ısıtmayı sevenlerden misiniz? 2021’in son haftalarında kapılarını açan birçok sergi, 2022’nin ilk aylarında da ziyaretçilerini bekliyor. Bu günlerde İstanbul’un müzelerinde, sanat alanlarında ve galerilerinde görebilecekleriniz arasında genç sanatçıların solo sergilerinden, yetenekli sanatçıları buluşturan karma sergilere, Bizans tarihinden ilham alan eserlerden Osmanlı tarihinin ilham veren sanatçılarına birçok seçenek var. Bu seçkide, kış aylarında ziyaret edebileceğiniz, İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Coulisse, Mixer | 14 Ocak – 27 Şubat

Cerensu Çelik, terkedilmiş mahalle, 2021

Eda Öztürk‘ün küratörlüğünü üstlendiği Coulisse başlıklı karma serginin çıkış noktasını küratörün sanat sosyolojisi alanında yürüttüğü ve İstanbul sanat alanına odaklanan doktora araştırması oluşturuyor. Resim, heykel, yerleştirme, video, fotoğraf, yeni medya ve hatta koku gibi çeşitli yaratıcı alanlarda üretimleri olan sanatçıları bir araya getiren sergi, araştırmanın kavramsal çerçevesinde yer alan Zygmunt Bauman’a ait “akışkan modernite” kavramının hem sanat alanında hem de toplumsal düzlemdeki yansımalarına odaklanıyor. Sergide insan/insan olmayan hayvan, insan/makine, bilinç/bilinçdışı, kamusal/özel, ve sanat/piyasa gibi düalistik kategorilerin sınırlarının iç içe geçmesine tanık olabilir, Betül Aksu, Bilal Yılmazel, Burak Delier, Ceren Su Çelik, Dilek Winchester, Ece Eldek, Gökçe Hiçyılmaz, Ömer İpekçi & Francesco Romero & Francesca Gotti ve Tayfun Gülnar‘ın işlerini görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi, SSM | 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022

SSM‘deki Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine kurgulanıyor. 60 tablo ve 300’ü aşkın belgeden oluşan bir seçkiyle sergi, Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alıyor.

Detaylı bilgi…

The Phase: Gülin Hayat Topdemir, x-ist | 16 Aralık 2021 – 22 Ocak 2022

Gülin Hayat Topdemir, Love, 2021

The Phase, eserlerinde kadın dünyasına dair hikayeleri gerçeküstü bir anlatımla paylaşan Gülin Hayat Topdemir‘in x-ist’teki ikinci kişisel sergisi. Topdemir, gerçekçi bir üslupla, Rönesans’a uzanan bölgesel ışıklandırma tekniği Chiaroscuro’yu kullanarak farklı kadın kimlikleri üzerinden çeşitli duygu durumlarını ele aldığı yağlı boya eserleriyle tanınıyor. Bu sergide yer alan eserlerde de kadınların ya da kadın olarak hissedenlerin kozalarından çıkıp benliklerine kavuşma anları resmediliyor. Sergide, hem şiirsel bir romantizm hem de tekinsiz bir karanlık sizi bekliyor.

Detaylı bilgi…

Bütünün İçinden: Mine Akın, Ferda Art Platform | 15 Aralık 2021 – 15 Ocak 2022

Mine Akın, Bütünün İçinden

Binlerce yıldır varlığını sürdüren ve mitolojiden din tarihine, arkeolojiden felsefeye farklı alanlarda iz bırakan zeytin ağacaı, yıllar geçtikçe adeta sonsuzluğun varlığını kanıtlamaya çabalayan bir ağaç. Mine Akın‘ın heykelleri, zeytin ağacının bu eşsiz hafızasını kadın vücudunun estetiğiyle bütünleştiriyor. Sanatçının eserleri kendinden, kadınlıktan, dişil enerjinin gücünden eserler yansıtıyor ve zeytin ağacının devinimlki yapısını benimsiyor. Her bir heykelde başka bir ağacın hafızasına kanal açan eserlerle buluşacağınız bu sergide, tıpkı zeytin ağaçları gibi yalnız ama heybetli, ağcın toprakla buluştuğu zamanki kadar ihtişamlı ve narin heykeller bulacaksınız.

Detaylı bilgi…

Ten, Beden, Ben, SALT Beyoğlu | 9 Aralık 2021 – 3 Nisan 2022

İpek Duben, Suspended #2 [Muallak 2], 2012-2018

İpek Duben’in kırk yılı aşan pratiğini yansıtmak üzere hazırlanan en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu’nda! İşlerinde sıkça kullandığı kendi beden imgelerinden esinle adlandırılan Ten, Beden, Ben, erkek şiddetinden toplumsal cinsiyete, yerinden edilme ve göçten tüketim alışkanlıklarına uzanan konuları irdeleyen sanatçının üretimine yeni bir bakış sunuyor. Sergide, Duben’in 1980’lerin başındaki resim ve desenlerinden 2020 tarihli Angels and Clowns‘a birçok işini bir arada bulacaksınız.

Detaylı bilgi…

“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans, Pera Müzesi | 23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022

Max Bedulenko, Streets of Constantinople, 2020

Bizans’ın on dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın başında akademik ve arkeolojik “yeniden keşfi” birçok sanatsal ifadede—resim, mimari, tiyatro, müzik, edebiyat vb.—geniş bir yankı uyandırmış ve Bizans merakı zamanla büyüyerek yeni ufuklara, alışılmadık literatür ve müzik türlerinden resim ve film yapım tekniklerine, tekstile ve hatta grafik romanlar gibi yeni anlatım araçlarına ulaşmış. Bizans’ın popüler kültürdeki eklektik varlığını keşfe çıkan, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Pera Müzesi için, Emir Alışık’ın küratörlüğünde hazırladığı “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisi, Bizantinizmin çoklu ve birbiriyle çakışan bu yönününü ortaya çıkarıyor. Sergide, popüler kültürün Bizans mirası ile etkileşimini, Bizans’ı temsil etmek için seçilen motifleri keşfe çıkacaksınız.

Detaylı bilgi…

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800-1955, Pera Müzesi | 23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022

On dokuzuncu ve yirminci yüzyılın başında, İstanbul’da jeopolitik, diplomatik, akademik, sanatsal ve yerel çıkarların kesişmesi, zengin ve ortak bir miras olarak Bizans geçmişine dair bilinci artırmıştı. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırladıkları İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi, Osmanlı başkentinin, bir bilim dalı olarak gelişmeye başlayan Bizans araştırmalarının şekillenmesindeki merkezi rolünü irdeliyor. Sergiyle, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Bizans koleksiyonları başta olmak üzere etkileyici bir arşiv seçkisiyle belgelenen, Bizans’a bilimsel bir yaklaşım getiren ve bu güne kadar yeterince çalışılmamış gelişmelerle tarihe tanıklık edeceksiniz.

Detaylı bilgi…

Yarına Notlar, Pera Müzesi | 23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022

Ibrahima Thiam, Mame Ndeuk Daour Mbaye, 2020

Yarına Notlar sergisi, COVID-19 küresel salgını sürecinde yaşanan kültürel geçişi ele alan güncel sanat çalışmalarını bir araya getiriyor. Independent Curators International (ICI) [Uluslararası Bağımsız Küratörler] oluşumunun hazırladığı bu gezici sergi, mevcut kriz ortamında, günümüz kültürünün değerlerini sorgulamak ve yeniden değerlendirmek amacıyla 25 ülkeden 30 küratörün oluşturduğu seçkiyi sunuyor. Sergideki birçok çalışma, maneviyatı bir temellendirme mekanizması olarak ele alıyor ve belirsizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını araştırıyor. Bazı çalışmalar belirli bir mitolojiye odaklanırken, bazıları hâlâ var olan ya da olmayan siyasi yapıları ortaya koyuyor. Sergi, küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki potansiyelini ele alıyor. Bu kültürel geçiş döneminde, her eser yakın geçmişten bir ilham kaynağı ve geleceğe yön veren bir bakış açısı öneriyor.

Detaylı bilgi…

Candeğer Furtun, Arter | 16 Eylül 2021 – 17 Nisan 2022

Candeğer Furtun, Sırt, 1988 | Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Türkiye’de seramik sanatının en önemli isimlerinden biri olan Candeğer Furtun’un işleriyle henüz tanışmadınız mı? Arter’in yeni sezonu karşıladığı bu retrospektif sergi, 1960’lardan bu yana forma ve malzemeye dair özgün bir yaklaşımla, yaşamsal, felsefi, tarihsel, toplumsal ve siyasi sorunsallardan beslenerek seramik eserler üreten sanatçının 100’den fazla eserine yer veriyor. Sergi, sanatçının üretiminde sıklıkla referans verdiği kavramlardan biri olan “kabuk” kavramı etrafında kurgulanıyor. Furtun’un sanatında biçimsel ve düşünsel bir öneme sahip olan doğa ve beden temaları öne çıkıyor. Üstelik bu değerli sanatçının eserlerini keşfetmek için bilet almanıza gerek yok; Arter, giriş katından başlayarak alt kata yayılan sergiyi, ücretsiz ziyarete açıyor.

Detaylı bilgi…

Artists’ Film International 2021, İstanbul Modern | 14 Ağustos 2021 – 30 Ocak 2022

Sena Başöz, Kutu, 2020

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International seçkisini geçtiğimiz aylarda çevrim içi sergilemişti. “Özen göstermek” temalı seçki, şimdi de İstanbul Modern‘in veda etmeye hazırlandığı, Beyoğlu’ndaki geçici mekanında fiziksel bir sergiye dönüşüyor. Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 22 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ederken, İstanbul Modern’in küratöryal seçimiyle belirlenen sergide dokuz video yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Parallel Universe, DasDas | 11 Haziran’dan itibaren

Ouchhh Stüdyo, Osman Hamdi Bey Eserleri

Van Gogh’un ya da Osman Hamdi Bey’in eserlerinin içinde dolaşmak, Göbeklitepe’ye bambaşka bir bakış açısıyla bakmaya ne dersiniz? Şu ana kadar 50’den fazla şehir ve ülkede, bilim-sanat-teknoloji ekseninde sanat yerleştirmelerini milyonlarla buluşturan ödüllü Ouchhh Stüdyo‘nun eserleri, şimdi de Türkiye’de, Ataşehir’deki DasDas‘ta sergileniyor. Stüdyonun DasDas’a özel olarak ürettiği, yapay zeka ve veri eserlerinden oluşan Parallel Universe sergisinde sizi “Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi“, “Şiirsel Yapay Zeka“, “Göbeklitepe Mimari Veri” ve “Osman Hamdi Bey Eserleri” başlıklı üzere dört eser ve dört deneyim bekliyor.

Detaylı bilgi…

Tedbir, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022

Tedbir sergisi, Arter, 2021 | Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Arter Koleksiyonu‘ndan bir araya getirilen yeni bir seçki, Emre Baykal‘ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi Tedbir‘de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı, sanat kurumu, sanat eseri ve izleyici arasındaki ilişkiler etrafında kurgulanan ve 11 sanatçının 13 eserinden oluşan sergi, pandeminin biçimlendirdiği sıra dışı bir dönemde tasarlanıp ziyarete açıldığından, başta sağlık alanında olmak üzere ekonomi, güvenlik, enerji gibi farklı bağlamlarda sıklıkla duyup kullanır olduğumuz “tedbir” sözcüğünün açılımlarından esinleniyor. 20 Şubat 2022’ye kadar ziyaret edebileceğiniz sergide, Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon ve Nasan Tur gibi, birçoğuyla daha önce Arter sergilerinde tanıştığımız ya da buluştuğumuz sanatçıların işlerini görebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Füsun Onur: Opus II – Fantasia, Arter | 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022

Füsun Onur, Opus II – Fantasia (detay) 2001 [2021] | Fotoğraf: flufoto

Füsun Onur‘un, diğer pek çok yapıtında olduğu gibi doğrudan müziksel referanslar taşıyan yerleştirmesi Opus II – Fantasia‘yı, Arter‘de görebilirsiniz. Bu yerleştirmede sanatçı, dört sıradan nesneyi müziğin mecrası ve unsurları olarak kullanıp, mekanı ve zamanı ritim ve varyasyonlarla yorumluyor. Füsun Onur‘la bu buluşma, her zaman olduğu gibi gözlerinize ve ruhunuza olduğu kadar kulaklarınıza da hitap edecek.

Detaylı bilgi…

Düş Suda, Kuruçeşme – Emirgan Boğaz Hattı | 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022

Boomoon, Boğaz’da Balık Oyunu No.8, 2018

Borusan Contemporary, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle, yeni medyanın sınırları aşan gücünden beslenen, heyecan verici bir sergiye yer veriyor. Adını bir Edip Cansever şiirinden alan Düş Suda sergisiyle Borusan Contemporary koleksiyonu bu kez Perili Köşk’ün dışına taşıyor ve koleksiyonda yer alan 12 eser, Kuruçeşme-Emirgan hattında belirlenen rotada seçili noktalarda sergileniyor. Yeni medya sanatının, görsel sanatlara getirdiği yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alan sergi, şiirin evrensel dili ile çağdaş imgeler arasında kurduğu bağın gücüyle size unutulmaz bir deneyim yaşatacak – üstelik, Boğaz havası alırken!

Detaylı bilgi…