Eylül ayı yalnızca sonbaharın değil, kültür ve sanat dünyasında yeni bir sezonun da başlangıcı demek… İstanbul Tasarım Bienali sayesinde tasarımın da ön planda olacağı, farklı medyumlarda işler ve projeler üreten yüzlerce sanatçı ve tasarımcıyla buluşacağımız bu yeni sezonda görmeniz gereken sergiler ile kaçırmamanız gereken sergi / sanat etkinliklerini, İstanbul Sergi Rehberi’nde sizin için bir araya getirdik.

İstanbul Sergi Rehberi: Eylül 2018

Envanter, Art On İstanbul | 11 Eylül – 20 Ekim 2018

Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan‘ın oluşturduğu bir sanatçı inisiyatifi Oddviz, iki yıldan fazladır 3 boyutlu görüntüleme çalışmalarını sürdürüyor. Oddviz’in solo sergisi Envanter‘de göreceğimiz çalışmalar da bu serinin bir parçası. Sanatçılar İstanbul, Berlin, Venedik ve New York’ta fotogrametri tekniği ile görüntüledikleri sokak mobilyaları, heykeller ve bina cepheleriyle bilgisayar ortamında kurguladıkları kompozisyonları bu başlık altında toplamış. Kadıköy, Kreuzberg, Manhattan ve Venedik’i, bu kentlerin karakteristiklerini ve detaylarını daha önce hiç görmediğiniz bir şekilde görmek için bu sergi kaçmaz!

Art On İstanbul Adres: Meşrutiyet Cad. Oteller Sok. Hanif Binası No:1A Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

İlginizi çekebilir: Rana Kelleci’den “Erdal İnci ve Klonları

 

Evrenin Titreşen Işıkları, SALT Beyoğlu | 12 Eylül – 30 Aralık 2018

Rana Hamadeh, The Ten Murders of Josephine, 2017

SALT Galata 4. İstanbul Tasarım Bienali’ni ağırlarken, SALT Beyoğlu ise alışılmışın dışında bir sergiye yer veriyor: Evrenin Titreşen Işıkları, sergilenen bir dizi sanat nesnesindense mekansal müdahale ve klasik sergileme biçimlerine karşı birer performatif iddia niteliğinde işlerden meydana geliyor. Sanatçılar Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal, SALT Beyoğlu’ndan yola çıkarak yapıyı harekete geçiren ve ‘şimdi’ algısını sorgulayan işlere imza atıyor.

SALT Beyoğlu Adres: Asmalımescit Mah. İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Mektep Meydan Galatasaray, Pera Müzesi | 14 Eylül – 25 Kasım 2018
Batıya Açılan Pencere, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü | 14 Eylül 2018 – 23 Şubat 2019

Türkiye’nin ve İstanbul’un eğitim alanındaki en büyük değerlerinden Galatasaray Lisesi, bu yıl 150. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Galatasaray Lisesi yalnızca bir eğitim kurumu olarak değil, İstiklal Caddesi’nin tam ortasındaki tarihi binası ve bir buluşma noktasına dönüşmüş meydanıyla İstanbul kent kültürünün de önemli bir öğesi. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de bu önemli kurumun önemli yaşını birer sergiyle karşılıyor: Mektep Meydan Galatasaray sergisi Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Meydanı’nın güncel sanatçıları nasıl etkilediğini, eserlerine nasıl yansıdığını inceleyecek; Çelenk Bafra‘nın küratörlüğünde Ali Kazma‘dan Burak Delier‘e, biriken‘den Hera Büyüktaşçıyan‘a farklı medyumlarda eserler üreten sanatçıların işlerine yer verecek. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü‘ndeki Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı sergisinde ise okulun 1868’den bu yana süren nitelikli insan yetiştirme vizyonundan kesitler sunan kapsamlı bir arşiv gün yüzüne çıkarılacak. İki sergiye (ve tabii müzenin de mekanları arasında yer aldığı İstanbul Tasarım Bienali’ne) paralel olarak Pera Film‘in de sonbahar boyunca okul, eğitim ve sınıf temalı filmlerden oluşan iki ayrı gösterim programı sunacağını da ekleyelim.

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
Websitesi | Instagram

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Adres: Meşrutiyet Cad. No: 47 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul
WebsitesiInstagram

İlginizi çekebilir: Mezunlarına “Ben Bir Sanat Eserinde Okudum” Dedirten 6 Okul

 

Universal Everything: Akışkan Bedenler, Borusan Contemporary | 15 Eylül 2018 – 17 Şubat 2019

Universal Everything, Kabileler, 2018

Ona ev sahipliği yapan Perili Köşk‘ün mimarisi, İstanbul Boğazı manzarası ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nda yer alan eserlerin etkileyiciliğiyle büyüleyen, ofis-müze kavramını hayatımıza sokan Borusan Contemporary, yeni sezonu koleksiyondan bir sergi ve bir süreli sergiyle karşılıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘ndan yeni bir seçki, adını Cemal Süreya’nın şiirinden alan “Üvercinka” adlı koleksiyon sergisiyle müzede yerini alırken, süreli serginin konuğu ise dijital sanat ve tasarım kolektifi Universal Everything oluyor. “Akışkan Bedenler” adlı sergide, Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgi, bireyin karakteristik özellikleri ve daha büyük bir yapı olan kolektifin parçası olarak davranışları üzerinden inceleniyor.

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumelihisarı, Sarıyer / İstanbul
WebsitesiInstagram

 

Contemporary Istanbul 2018, İstanbul Kongre Merkezi | 20 – 23 Eylül 2018

Bu yıl 13. kez düzenlenecek, İstanbul’un en önemli çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 21 ülkeden 84 çağdaş sanat galerisi ve 650 sanatçının en yeni işlerine yer veriyor. Yeni medya işlerine odaklanan Plugin bu yıl Olağan/Dışı temasıyla fuar kapsamında sürerken, geçtiğimiz yıllarda müze ve galeri direktörlerinin, sanatçı ve küratörlerin konuşmacı olarak katılımıyla fuar alanında gerçekleşen CIF Dialogues, bu kez 18 Eylül tarihinde, farklı bir etkinlik olarak Sofa Hotel’e taşınıyor. Fuar, sadece İstanbul’da değil, dünyada çağdaş sanat alanında hangi sanatçıların, hangi teknik ve medyumların ve hangi temaların öne çıktığını görmek, bir hafta sonu boyunca sanata doymak için her yıl olduğu gibi beklediğimiz fırsat…

Websitesi | Instagram

 

Otelde Bir Gün, Zilberman Gallery | 21 Eylül – 17 Kasım 2018

Resim, heykel ve yerleştirmelerin yer aldığı “Otelde Bir Gün” sergisi için beş sanatçı Erinç Seymen’in davetiyle bir araya gelmiş: Başak Bugay, Her Büyüktaşçıyan, Can Küçük, Şans Mengücek ve Erinç Seymen. Serginin adında da geçen otel kavramı, hem sınıfsal katmanlardan oluşan bir topluma dair kara mizahın bulunduğu hem de dünyadaki gelip geçiciliğimizi simgeleyen bir ortak payda olarak ele alınmış. Sergide sanatçının bu kavramı lüks tüketimin göze batmayan hizmetle çarpıştığı bir tiyatro, bir diğerininse hafızanın görünmez dalgaları arasında gidip gelen ve katmanlaşan bir dönüştürülmüş mekan olarak yorumladığını görebileceksiniz. Zilberman Gallery’deki bu sergi, Tasarım bienalinin ve birçok serginin etrafında toplandığı İstiklal Caddesi’nin en güzel binalarından Mısır Apartmanı’nı ziyaret etmek için de harika bir sebep olacak.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı No:163/10 Beyoğlu / İstanbul

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Çağdaş Sanat Takipçilerinin İstanbul’da Uğraması Gereken 10 Galeri 

 

4. İstanbul Tasarım Bienali, Çeşitli Mekanlar | 22 Eylül – 4 Kasım 2018

Bakudapan | Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

İlk kez 2012’de düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali, kısa sürede şehrin merakla beklenen, tasarım dünyasına yön veren ve ilgiyle izlenen etkinliklerinden birine dönüştü. 4. İstanbul Tasarım Bienali‘nin teması ise “Okullar Okulu“. Hepsi birbirine yürüyüş mesafesindeki 6 mekanda, 6 hafta boyunca, 6 farklı temadaki projelerin sunulacağı 6 ‘okuldan’ meydana gelecek bienali Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, ARTER, Pera Müzesi, SALT Galata ve Studio-X Istanbul rotasında ziyaret etmek mümkün. Öğrenme biçimleri, öğrenme eylemi, eğitim ve okul kavramları etrafında şekillenecek bienalin alt başlıkları Bozum Okulu, Akışlar Okulu, Ölçekler Okulu, Dünya Okulu, Zaman Okulu ve Sindirim Okulu. Ulusal ve uluslararası katılımcıların ufuk açıcı projeleri ve yerleştirmeleri, bizi neler düşünmeye sevk edecek, hep birlikte göreceğiz.

Websitesi | Instagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?