Dünyanın her yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da 2020 yılının ilk yarısı sergisiz, etkinliksiz geçti. Sosyal mesafe önlemleriyle, pandemiyle yaşamaya alışmaya çalıştığımız şu günlerde, kültür ve sanata takviminde yeni bir sayfalar açılmaya, kültür ve sanat kurumları ayakta durmaya çalışıyor. Coşkulu açılışlar başka bir bahara kaldı belki ama sanat izleyicisiyle buluşuyor. Bu seçkide İstanbul sergi takvimi için seçtiğimiz güncel sergileri bulacaksınız. Sanatın farklı alanlarında daha fazla etkinlik önerisi için ise theMagger Ajanda‘ya göz atmayı unutmayın!

İstanbul Sergi Takvimi: Güncel Sergiler

Printed’20 | 7 Kasım – 12 Aralık Konum

Ünal Baş, seni seviyorum, 2017

Mixer, gelenekselleşen ve çağdaş sanatın ulaşılabilir olmasını hedefleyerek hayata geçirdiği sergi serisinin altıncı edisyonu olan Printed 2020’de usta sanatçılar ile genç kuşağın dikkat çeken isimlerini bir araya getiren seçkisi ile baskı sanatının tarihine ışık tutuyor. Sergide Burhan Kum, CANAN, Erol Akyavaş, Edze Ali, Jordan Söderberg Mills, Kaybid, Lale Tara, Mehmet Güleryüz, SENA, Stoya, Ünal Baş ve Yekateryna Grygorenko‘nun gravürden, linolyum baskıya, heykelden, fotoğrafa farklı baskı teknikleri ve medyumlar kullanan işler yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer, İstanbul Modern | 5 Kasım 2020 – 31 Mart 2021 Konum

Selma Gürbüz, sanat pratiğinde hem doğu kültürüne hem de batı kültürüne ait ögeleri bir arada kullanarak, onlar arasında beklenmedik ilişkiler kuran bir sanatçı. Dünya Diye Bir Yer başlıklı sergi, içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyelere yer veren bu sanatçıyı’nın otuz beş yıllık sanatsal üretiminden bir seçki sunuyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

Detaylı bilgi…


Hans Op de Beeck: Süzülme | 8 Ekim – 22 Kasım Konum

Pilevneli Gallery, Dolapdere’deki mekanında Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck’in Süzülme / Drifting adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Monoton, gri, figüratif heykelleriyle tanınan sanatçının bu yeni sergisi, insanın hayatın içinde süzülmesine ve gün içinde kurduğu hayallere dalmasına odaklanıyor.

Detaylı bilgi…

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde, SALT Beyoğlu | 15 Eylül – 27 Aralık Konum

Köpe Ailesi, Selanik, 1903

Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde sergisi, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve mütareke döneminden detaylı arşiv kayıtlarıyla görsel bir anlatı sunuyor. Çok uluslu imparatorluğun çok kültürlü sakinleri olan ve geriye çok kapsamlı bir aile arşivi bırakan Köpelerin yaşantılarından izler taşıyan fotoğraf ve belgeler SALT Beyoğlu‘nda sizi bekliyor.

Detaylı bilgi…

Arter Yeni Sezon Sergileri | 10 Eylül’den itibaren Konum

Alev Ebüzziya Siesbye, İsimsiz, 2019

Arter, yeni sezonu hepsi 10 Eylül‘de açılacak yeni koleksiyon sergileri ve süreli sanatçı sergileriyle karşılıyor. KP Brehmer’in üretiminden kapsamlı bir seçkiyi bir araya getirerek sanatçının esin kaynaklarını ve çalışma yöntemlerini ortaya koyan bir retrospektif niteliğindeki Büyük Resim sergisi ve Alev Ebüzziya Siesbye‘in 2019’da bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli seramik çanaklardan oluşan Tekerrür başlıklı sergi 24 Ocak’a kadar sürüyor. 7 Mart’a dek ziyaret edebileceğiniz, 28 sanatçının işlerini bir araya getiren koleksiyon sergisi Gökcisimleri Üzerine, var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimlerini, ilişki kurma tarzlarını, birbirlerine mesafe alma ve yakınlaşma yollarını birlikte düşünmeye davet ediyor. 25 Nisan’a kadar sürecek bir diğer koleksiyon sergisi Dinleyen Gözler İçin ise, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veriyor ve John Cage’in deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alıyor. Neredeyse baştan aşağı yeni eser ve sergilerle karşılaşacağınız Arter’deki Altan Gürman sergisi de sürüyor.

Detaylı bilgi…

Minyatür 2.0, Pera Müzesi | 11 Ağustos – 17 Ocak Konum

Halil Altındere, Sultanın Drone’lu Cülus Töreni, 2018

Pera Müzesi‘nin yeni sergisi Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür, minyatür sanatının güncel yorumlarına odaklanıyor. Minyatürü yalnızca tarihsel bir form olarak değil, teorik potansiyelini vurgulamayı hedefleyen güncel bir sanat pratiği olarak da sunan bu sergide Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 14 sanatçının eserlerini bir arada yer alıyor. Heykelden videoya, fotoğraftan yerleştirmeye minyatürü yüzyıllar boyunca ikâmet ettiği kitaplardan çıkarıp boyutlandıran sanatçılar, günümüz dünyasında minyatürün nasıl yaşayabileceğinin de araştırmasını yapıyor. Geçmişin çağdaşla bağlantısına tanık olmaktan büyük zevk alacaksınız.

Detaylı bilgi…

Bir Rüyanın İnşası, Pera Müzesi | 7 Temmuz – 18 Kasım Konum

Koço Vogli, Ben Bir Askerim, 1983

Pera Müzesi‘ndeki Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik sergisi, Arnavut toplumsal gerçekçiliğine odaklanıyor. Sergide, sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi sınıfında yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük döneminden resim, afiş ve çizimler yer alıyor. Arnavutluk halkının kültürünü ve kimliğini daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız sergide, dönemin gündelik hayatı, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konulara dair resimler bulacaksınız.

Detaylı bilgi…