2023’e girdiğimiz şu günlerde önümüzdeki dönem yeni çıkacak albümlerden örnekler vereceğim bir yazı ile yine sizlerle beraberim. 2023, bana göre gün geçtikçe bozulan müzik dünyası için umarım güzel bir yıl olur.

2023'ün Beklenen Albümleri
2023’ün Beklenen Albümleri | Fotoğraf: Dergy

İlk albümümüz 10 Mart 2023’de çıkacak olan Lan Del Rey’in Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd. Albümün ilk parçası, Aralık ayının yenilerinde bahsettiğim albümle aynı ismi taşıyan, bir piyano balladı olan “ Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd” aralıkta yayınlanmıştı. Parçaya ilham veren tünel, Long Beach Ocean Avenue’da bulunan 1927’de açılıp 1967 yılında kapanan Jergins Tüneliymiş.

youtube play youtube play

Sırada mart sonu çıkması beklenen, Depeche Mode’un yeni albümü Memento Mori var. Albüm, kurucu üyelerden Andy Fltecher’in mayıs ayında hayatını kaybetmesinden sonraki ilk çalışma. Albümün ismi olan Memento Mori, Latince’de “Öleceğini Unutma” demek. “Her canlı ölümü tadacaktır”ın bir benzeri. Tüm şarkılara ve albümün ismine Andy ölmeden önce karar verilmiş. Parçalar pandemi döneminden esinlenilerek yapılmış. Grup albüm yayınlandıktan sonra bir dünya turnesine çıkacak ama duraklar arasında Türkiye görünmüyor.

youtube play youtube play

Bu sene yeni albüm çıkaracak gruplardan biri de The Killers. İsmi henüz belli olmayan albümden “The Boy” isimli single temmuz ayında yayınlanmıştı. Bu parça aslında grubun son albümü Pressure Machine’den önce yapılmış ve albümdeki parçalara ilham olmuş. Aynı zamanda pandemi nedeniyle iptal edilen Imploding The Mirage turnesinden sonra yazılan ilk parça. Grubun vokalisti Brandon Flowers, yaptığı bir açıklamada son zamanlarda büyüdüğü Utah’ın Nephi şehrine geziler yaptığını, o zamanlar delice kurtulmak istediği yere şimdilerde gitmekten kendini alıkoyamadığını söylemiş. Ayrıca o zaman kendisinin olduğu yaşlara yaklaşan bir oğlu olduğunu ve ona hayatındaki beyaz okları aramasını, kendi beyaz oklarının artık eşi, çocukları, şarkıları ve sahnesi olduğunu belirtmiş.

youtube play youtube play

2023’de albüm yayınlayacak bir diğer grup, son albümleri 2008 tarihli 4:13 Dream’den sonra on beş sene geçen The Cure. Robert Smith mayıs ayında bir röportajında, ekim ayında konserler vereceklerini ve albümün bundan önce yayınlanacağını söylemişti. Ancak konserler oldu ve yeni albüm 2022’de yayınlanmadı. Songs Of A Lost World isimli albümün parçalarına bakacak olursak, grup şu ana kadar konserlerinde yeni albümde yer alacak bazı parçaları çaldı. Bunların isimleri ise, “Alone”, “And Nothing Is Forever”, “I Can Never Say Goodbye”, “Endsong”, “A Fragile Thing”. 

youtube play youtube play

Sırada “Frenzy” ve “Strung Out Johnny” single’larını dinledikten sonra beklentimin yüksek olduğu Iggy Pop var. Yaşlı kurdun Every Loser isimli albümü 6 Ocak’ta yayınlanacak. Albümün yapımcısı ise, Iggy Pop’la çalışmaktan duyduğu heyecanı gizlemeyen, 2021’de yılın yapımcısı dalında Grammy ödülü sahibi Andrew Watt.

youtube play youtube play

Gorillaz’ın Cracker Island isimli albümü, 24 Şubat’ta çıkacak. Albümün ilk single’ı, Tame Impala’nın katkıda bulunduğu “New Gold” isimli parçaydı. Bu parçayı sırasıyla albüme ismini veren “Cracker Island”, “Baby Queen” ve son olarak “Skinny Ape” isimli parçalar izledi. Bunların içinde Times Square ve Piccadilly Circus’da çok güzel bir sanal gösteri ile duyurdukları “Skinny Ape” ve “Cracker Island” albüm hakkında meraklanmamı sağlayan parçalar. Albüme Stevie Nicks, Beck, Bad Bunny, Thundercat gibi isimlerde katkıda bulunmuş.

youtube play youtube play

İtalyan grup Maneskin üçüncü albümleri olan Rush’ı 20 Ocak’ta yayınlayacak. 2021 yılında “Zitti E Buoni” parçasıyla Eurovision’u kazanan grup, “I Wanna Be Your Slave” ve The Four Seasons coverı “Beggin” ile ülkemizde de hayli popüler oldu. Albümden şu ana kadar çıkan parçalar ise, “Mammamia”, “Supermodel”, “The Loneliest”, ve “La Fine”. 13 Ocak’ta ise “Gossip” isimli bir parça daha yayınlayacaklar. 

youtube play youtube play

2023’ün beklenen albümleri listesine giren diğer sanatçı ve gruplara bakarsak; Paramore, Smashing Pumpkins, Shania Twain, Jennifer Lopez, Ellie Goulding, Ed Sheeran, Kylie Minogue, Peter Gabriel, Avenged Sevenfold ve Metallica gözüme çarpanlardan sadece bazıları.

Kapak Fotoğrafı: maneskin.lnk.to

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri