Haftanın yeni çıkanlarına devam ediyoruz. Bu hafta taptaze çıkan albümlere, single’lara bir göz atalım.

23 Kasım 2022: Haftanın Yeni Albümleri ve Teklileri

World Record, Neil Young & Crazy Horse

youtube play youtube play

Rock efsanelerinden 77 yaşındaki Neil Young, Neil Young & Crazy Horse grubu ile World Record isimli bir albüm yayınladı. Bu sanatçının 42., Neil Young & Crazy Horse grubu ile de 15. albümü. Şarkı sözlerine baktığımızda, yaşamın ona sunduklarına olan minnettarlığından, dünyanın şu anki durumu ve belirsiz geleceği gibi konular dışında, “Chevrolet” parçasında olduğu gibi arabalarla olan ilişkisini de anlatmış.

Atum: Act On, Smashing Pumpkins

youtube play youtube play

Smashing Pumpkins, üç bölüm olarak yayınlayacakları Atum: A Rock Opera In Three Acts isimli albümlerinin ilk parçası olan Atum: Act One’i yayınladı. İlk olarak Eylül ayında “Beguiled” isimli bir single yayınlayan grup, ikinci parça olan Atum: Act Two’yu 31 Ocak 2023, üçüncü parça olan Atum: Act Three’yi de 23 Nisan 2023 de yayınlamayı planlıyor. Grubun vokalisti Billy Corgan, grubun önceki Mellon Collie And Infinite Sadness ve Machina/The Machines Of God albümlerinin devamı niteliğinde bir çalışma yapmak istemiş ve ortaya bu albüm çıkmış. Her bir bölümde 11 parça olmak üzere toplam 33 parça olacak. 

Profound Mysteries 3, Röyksopp

youtube play youtube play

Yine üç bölümlük bir albümde sıra. Norveçli elektronik müzik ikilisi Röyksopp, Profound Mysteries albüm serisinin üçüncüsü olan Profound Mysteries 3’ü yayınladı. Bu serinin diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümde de parçalara yine her biri farklı yönetmenler tarafından çekilen kısa filmler ve animasyonlar eşlik etmiş. Albümdeki parçalara gelirsek, Susanne Sundfor’un eşlik ettiği “Stay Awhile” isimli parça dikkate değer. Susanne Sundfor demişken, Norveçli sanatçının “No One Believes In Love Anymore” gibi çok güzel parçalara sahip olduğunu hatırlatalım.

Get Rollin, Nickelback

youtube play youtube play

Sevenleri kadar nefret edenleri de çok olan Kanadalı rock grubu Nickelback 10. Albümleri olan Get Rollin’i çıkardı. Albümün ilk single’ı olan “San Quentin” parçasını Chad Kroeger, Amerikalı yazar ve televizyon sunucusu Guy Fieri’nin doğum günü partisinde tanıştığı San Quentin hapishanesi gardiyanından esinlenerek yazmış.

Divisive, Disturbed

youtube play youtube play

Amerikalı metal grubu Disturbed, Divisive isimli yeni albümlerini yayınladı. “Don’t Tell Me” isimli parçada gruba Heart grubunun vokalisti Ann Wilson eşlik etmiş. Ann Wilson, grubun “Sound Of Silence” parçasına yaptığı cover’i bir röportajında beğendiğini söyledikten sonra David Draiman’in Ann Wilson ile bağlantıya geçmesiyle bu işbirliği gerçekleşmiş.

Sweet Evil Sun, Candlemass

youtube play youtube play

Doom metal’in kurucularından olan İsveçli grup Candlemass 13. Albümleri olan Sweet Evil Sun’ı yayınladı. Grup, 1984 senesinde kurulduktan sonra iki defa dağılmasına rağmen günümüze kadar gelmeyi başardı. Albümdeki “When Death Sighs” parçasında gruba Leif Edling’in diğer grubu Avatarium’un vokalisti Jenni-Ann Smith eşlik etmiş.

Pistol, Cigarette After Sex

youtube play youtube play

Dream pop grubu Cigarette After Sex, Pistol isimli bir single yayınladı. Amerikalı üçlünün 2020 yılından beri yaptığı ilk çalışma olan Pistol, ayrılık hakkında bir parça ve yine Greg Gonzales’in buğulu sesi içinize işliyor. Bir başka single yayınlayan grupsa, Amerikalı üç kardeşten oluşan indie grubu AJR. Grup, “The Dj Is Crying For Help” isimli bir single çıkardı. EP’lere baktığımızda Amerikalı R&B sanatçısı Cautious Clay, Thin Ice On The Cake adlı bir EP yayınladı. İngiliz indie grubu The Wombats’ın yeni EPp’sinin ismi ise, Is This What It Feels Like To Feel Like This.

Rap dünyasına geldiğimizde Busta Rhymes, The Fuse Is lit isimli bir EP yayınlarken, Amerikalı rapçi Roddy Ricch, Feed Tha Streets 3 isimli mixtape albümünü çıkardı. Haftanınn diğer yeni çıkanlarına hızlıca bir göz gezdirirsek, gerçek adı Natalie Laura Mering olan Amerikalı şarkıcı Weyes Blood’un And In The Darkness, Hearts Aglow isimli bir albüm yayınladığını, İngiliz folk müzik sanatçısı Richard Dawson’ın ise, The Ruby Chord isimli yeni albümünü çıkardığını görüyoruz. Son olarak Norveçli Dj Alan Walker, Walkerverse albümünün 2. Kısmını yayınladı. Albümdeki “Shut Up” isimli parçada, Alan Walker’a Amerikalı indie şarkıcısı Upsahl eşlik etmiş. “Catch Me If You Can” de ise Daft Punk’un “Within” parçasının sample’ı kullanılmış ya da o parçadan esinlenilmiş diyelim.

16 Kasım 2022: Haftanın Yeni Albümleri ve Teklileri

Four, Bill Frisell

youtube play youtube play

Amerikalı cazcı – gitarist Bill Frisell, Four isimli yeni albümünü yayınladı. Four, sanatçının ünlü plak şirketi Blue Note’dan çıkardığı üçüncü albüm. Bill Frisell’a bu albümde, piyanist Gerald Clayton, davulcu Johnathan Blake ve uzun dönem birlikte çalıştığı saksofoncu Greg Tardy eşlik etmiş. Albümde daha önceki parçaların farklı yorumları dışında dokuz tane de yeni parça var. Büyük bir kısmı pandemi günlerinde yapılan albüm için Bill Frisell; “İnsanlarla bir arada olamamak çok travmatikti, ben de gitarımı elime aldım ve o beni kurtardı” demiş.

“Foregone Pt.2”, In Flames

youtube play youtube play

İsveçli metal grubu In Flames, 2023 Şubat ayında çıkacak Foregone albümünden “Foregone Pt.2” isimli bir single daha yayınladı. Grubun vokalisti Anders Friden, İsveç halk müziği içeren “Moonshield” ve “Gyroscope” tarzı parçaları ne zamandır yapmadıklarını ve bu tür parçaları şimdiki In Flames dönemine getirerek onurlandırmak istediklerini belirtmiş.

Only The Strong Survive, Bruce Springsteen

youtube play youtube play

Bruce Springsteen’in eski Soul ve R&B parçalarının coverlarından oluşan yeni albümü Only The Strong Survive yayınlandı. Springsteen, Pete Seeger tarafından popüler hale getirilen eski folk parçalarını yorumladığı We Shall Overcome: The Seeger Sessions albümünden sonraki ikinci cover albümünde, Jimmy Ruffin, The Commodores, Four Tops, Walker Brothers, Diana Ross and Supremes gibi grupların parçalarını yorumlamış.

The Alchemy Project, Epica

youtube play youtube play

Hollandalı Senfonik metal grubu Epica, The Alchemy Project isimli bir Ep yayınladı. Albümdeki konuk sanatçılara baktığımızda, Kamelot’tan Tommy Karevik, Soilwork’tan Björn Strid, Uriah Heep’den Phil Lanzon, Insomnium’dan Niilo Sevanen, Powerwolf’dan Roel Van Helden gibi isimleri görüyoruz. Uriah Heep’i çok seven biri olarak, Phil Lanzon’ın klavyesini konuşturduğu “Wake The World” parçası albümdeki favorim.

The Work, Gold Panda

youtube play youtube play

Elektronik müziğe geldiğimizde İngiliz müzisyen Gold Panda altı yıl aradan sonra The Work isimli bir albüm yayınlarken, yine İngiliz ikili Plaid Feorm Falorx isimli konsept bir albüm yayınladı. Hikayeye göre grup üyeleri Ed Handley ve Andy Turner Feorm isimli yıldızlararası sonsuz bir festivalde çalmak için astral beden olarak Falorx gezegenine ışınlanırlar. Albümde, Mason Bee ile yaptıkları “Nightcrawler” parçası bence öne çıkıyor.

Blood Harmony, Larkin Poe

youtube play youtube play

Amerikalı blues rock grubu Larkin Poe, Blood Harmony isimli yeni albümlerini yayınladı. Rebecca Lovell ve Megan Lovell isimli iki kardeşin kurduğu grup, yeni albümlerinde blues, country ve southern rock gibi türlerden esintileri dinleyicilerine sunuyor. Grup, ismini beş kuşak önceki büyük dedelerinden almış.

Year Of The Dark, The White Buffalo

youtube play youtube play

Amerikalı country, roots rock sanatçısı The White Buffalo, Year Of The Dark Horse isimli yeni bir albüm çıkardı. Gerçek adı Jake Smith olan sanatçı Eddie Vedder’a benzeyen harika bir bariton sese sahip.

Her Loss, Drake & 21 Savage

youtube play youtube play

Geçtiğimiz hafta yayınlanan diğer albüm ve single’lara baktığımızda, Amerikalı rapçi Drake, 21 Savage ile Her Loss isimli ortak bir albüm çıkardı. Travis Scott da albümdeki bazı parçalara konuk olmuş.

Amerikalı şarkıcı Selena Gomez, “My Mind & Me” adındaki hayatını anlatan belgeselle aynı ismi taşıyan bir single yayınladı. Belgeselde, sanatçının daha önce yayınlanmayan görüntülerinden, kariyerine ve şöhretin yol açtığı zararlara kadar çeşitli konular işlenmiş.

Altı Grammy ödüllü grup Black Eyed Peas, Elevation isimli albümünü çıkardı. Albümde Shakira, David Guetta, Daddy Yankee, Ozuna, Anitta gibi isimlerin konuk olduğu parçalar var.

“HandClap” isimli eğlenceli, enerjik parçası ile tanınan Amerikalı indie grubu Fitz and Tantrums, Let Yourself Free isimli albümünü yayınladı.

Her zamanki enerjik parçalarının aksine bu albümdeki sevdiğim parça “Someday” isimli dingin şarkı oldu. Norveçli Dj Kygo, Thrill Of The Chase isimli sürpriz bir albüm yayınlarken, indie grubu MGMT de 11 Kasım 2011 de Guggenheim müzesinde İtalyan artist Maurizio Cattelan’ın sergisi için hazırladıkları canlı performansı albüm olarak piyasaya sürdü. Son olarak Ava Max, “Weapons” isimli bir single yayınladı.

7 Kasım 2022: Haftanın Yeni Albümleri ve Teklileri

Changes, King Gizzard & The Lizard Wizard

youtube play youtube play

Avustralyalı psychedelic rock grubu King Gizzard & The Lizard Wizard 23. Albümleri olan Changes’i yayınladı. Grup, bu albüm üzerine çalışmaya 2017 yılında başlamış. O sene grubun beş tane albüm çıkarma hedefi varmış ve beşinci albüm de Changes olacakmış ancak bu albümün daha çok işi olduğuna karar verip beşinci albüm olarak Gumboot Soup isimli albümü yayınlamışlar. 

Shot Shot Sherry, Lola Marsh

youtube play youtube play

İsrailli indie – pop ikilisi Lola Marsh, Shot Shot Sherry isimli bir albüm çıkardı. Bu sene ülkemizde de konser veren grubun vokalisti Yael Shoshana Cohen’in sesi Lana Del Rey’e benzetiliyor. Grubu ilk kez dinleyecekler için “She’s A Rainbow” isimli parçayı şiddetle tavsiye ederim.

Best Day Of My Life, Tom Odell

youtube play youtube play

İngiliz şarkıcı – söz yazarı Tom Odell, Best Day Of My Life isimli bir albüm çıkardı. Bu minimalist albümde, Tom’un vokaline yalnızca piyano eşlik ediyor. Ağızda dağılan bir kurabiye gibi yumuşak, dinleyene huzur veren güzel bir albüm olmuş. ” Giving A Fuck” ve “Flying:))” parçaları albümde öne çıkardığım parçalar. 

Sentimental Fool, Lee Fields

youtube play youtube play

Amerikalı soul şarkıcısı Lee Fields, Sentimental Fool isimli yeni bir albüm çıkardı. James Brown’a olan benzerliğinden dolayı Little JB takma adına sahip sanatçı, ilk single’ını 1969 yılında yayınlamış. 2009 yılından itibaren Lee Fields & The Expressions grubu ile soul ve blues severler için çok güzel işler çıkaran sanatçının bu albümünü de dinlemenizi tavsiye ediyorum. “Save Your Tears For Someone New” ve “Extraordinary Man” parçaları favorim.

Leviathan 2, Therion

youtube play youtube play

İsveçli senfonik metal grubu Therion, ilkini 2021 yılında yayınladığı Leviathan üçlemesinin ikincisi olan Leviathan 2’yi geçtiğimiz hafta yayınladı. Üçlemenin son albümü 2023 de yayınlanacak. Therion ayrıca 14 Ocak’da İstanbul’da bir konser verecek. Bu albüme gelirsek bazı yerleri Ozzy Osbourne’nün “Mr. Crowley”’ini anımsatan “Codex Gigas” ve “Pazuzu” isimli parçalara bir bakmanızı tavsiye ederim. 

Turner Belly Of The Beast, Joe Lynn

youtube play youtube play

Rainbow ve Deep Purple’dan tanıdığımız Amerikalı vokalist Joe Lynn, Turner Belly Of The Beast isimli bir albüm yayınladı. Ağustos ayında albümün ilk single’ı olan “Belly Of The Beast”in tanıtımında saçsız görüntüsü ile dikkat çeken sanatçı, üç yaşından beri Alopesi Areata (Saçkıran) hastası olduğunu ve 14 yaşından itibaren peruk taktığını açıkladı. Joe Lynn Turner, 2000’lerin ortasında Cem Köksal ile Türkiye’nin pek çok şehrinde konserler vermişti.

Palanimo, First Aid Kit

youtube play youtube play

İsveçli indie – folk ikilisi First Aid Kit yeni albümleri Palanimo’yu yayınladı. Johanna Söderberg ve Klara Söderberg isimli iki kardeşten oluşan grup, daha önceki albümlerinde “My Silver Lining” “Emmylou” ve “Wolf” gibi güzel parçalara sahipti. Palanimo’nun ikinci Single’ı olan “Out Of My Head” bence bu albümün öne çıkan parçalarından.

Lightwork, Devin Townsend

youtube play youtube play

Progresif metalin önemli isimlerinden Kanadalı sanatçı Devin Townsend, Lightwork isimli bir albüm çıkardı. Bir dönem Amerikalı gitarist Steve Vai ile de çalışan sanatçı, geçtiğimiz yaz ülkemizde Dream Theater öncesi konser vermişti.

We Never Stop, Candy Dulfer

youtube play youtube play

Hollandalı cazcı saksafoncu Candy Dulfer, We Never Stop isimli bir albüm yayınladı. Eurythmics’den tanıdığımız David Stewart ile yaptığı “Lily Was Here” parçası ile tanınan sanatçı, kariyeri boyunca Pink Floyd’dan Van Morrison’a, Aretha Fraknlin’den Lionel Richie’ye pek çok büyük isimle çalıştı. Candy Dulfer’a bu albümün bazı şarkılarında Nile Rodgers, Marcus Miller gibi isimler eşlik etmiş.

Haftanın single ve ep’leri

Haftanın single ve ep’lerine baktığımızda, Pink, “Never Gonna Not Dance Again” isimli yeni single’ını, Gorillaz da 2023 yılında çıkması beklenen Cracker Island albümünden “Baby Queen” isimli parçayı yayınladı. Fransız DJ David Guetta’nın, Episode 2 isimli ep’si de bu hafta yayınladı. Yeni single çıkaran bir başka DJ ise Tiesto oldu. “10:35” isimli parça da Tiesto’ya Tate McRae eşlik etmiş. Son olarak black metal dinleyicileri için Darkthrone grubunun Astral Fortress isimli bir albüm çıkardığını, country – indie folk severler için de Trampled By Turtles grubunun Alpenglow isimli yeni bir albüm yayınladığını buradan duyurayım.

31 Ekim 2022: Haftanın Yeni Albümleri ve Teklileri

True North, A-Ha

youtube play youtube play

Seksenlerin ünlü Norveçli synth pop grubu A-ha, yedi senelik bir aradan sonra 11. albümü olan True North’u yayınladı. Albümden önce ayrıca Bodo’da, Kuzey Kutup Dairesinin 90 kilometre uzağındaki stüdyoda, albümün kayıt sürecini ve Norveç’in muhteşem doğasını gösteren albümle aynı ismi taşıyan bir film yayınladılar.

Midnights, Taylor Swift

youtube play youtube play

Taylor Swift, Midnights isimli yeni albümünü bu hafta yayınladı. Albümün standart versiyonunda on üç, 3am edition da yirmi parça var. Spotify ve Amazon Music de bir günde en çok stream edilen albüm, Apple Music de ise bir günde en çok stream edilen pop albümü rekorunu kırdı. “Snow On The Beach” isimli parçada, Taylor Swift’e Lana Del Rey eşlik etmiş.

A Paranormal Evening With The Moonflower Society, Avantasia

youtube play youtube play

Sırada Edguy’ın solisti Tobias Sammet’in grubu Avantasia var. Senfonik metal grubu, A Paranormal Evening With The Moonflower Society isimli bir albüm çıkardı. Daha önceki albümlerde olduğu gibi  parçalara konuk olan vokalistler sayesinde yıldızlar geçidini görüyoruz. Bu albümün konuk vokalistleri ise Nightwish’ten Floor Jansen, Helloween’den Michael Kiske, Pretty Maids’ten Ronnie Atkins, benim de favori vokalistlerimden Jorn Lande, Magnum’dan Bob Catley, Queensryche’dan Geoff Tate ve Primal Fear’dan Ralf Scheepers.

The Car, Arctic Monkeys

youtube play youtube play

Arctic Monkeys, The Car isimli albümünü 21 Ekim’de yayınladı. Bu albümle ilgili hazırladığım detaylı yazıya ayrıca bakabilirsiniz.

Direction of Heart, Simple Minds

youtube play youtube play

İskoç rock grubu Simple Minds, Direction Of The Heart isimli bir albüm yayınladı. Grubun vokalisti Jim Kerr albüm hakkında şunları söylemiş. “Çok kötü zamanlarda iyi hissettirecek bir elektro rock albümü nasıl yapılır? Bu albüm bu mücadelenin sonucunda ortaya çıktı. Bu albümü yaparken bu kadar eğlendiğimizi kim tahmin ederdi?”  

Oxymore, Jean-Michel Jarre

youtube play youtube play

New age ve elektronik müziğin öncülerinden Fransız sanatçı Jean-Michel Jarre, 22. Albümü olan Oxymore’u yayınladı. Jean, Aslında bu albümü Fransız besteci Pierre Henry ile beraber yapmak istemiş ancak Pierre 2017 de hayatını kaybedince bu gerçekleşememiş. Yine de ölmeden önce Pierre’in albüm için kaydettiği sample’ları kullanabilmiş. Jean-Michel Jarre bu albümü iyi bir kulaklık ya da ses sistemi ile dinlememizi tavisye ediyor.

Rad Wings Of Destiny, Ugly Kid Joe

youtube play youtube play

Amerikalı Rock grubu Ugly Kid Joe, yedi yıllık bir aradan sonra Rad Wings Of Destiny isimli yeni albümünü yayınladı. “Everything About You” ve Harry Chapin coverı “Cat’s In The Cradle” parçalarıyla tanınan grup bu albümünde de The Kinks’in “Lola” parçasını yorumlamış. Albümdeki “Kill The Pain” isimli parçayı mutlaka dinleyin derim.

Death, Where Is Your Sting, Avatarium

youtube play youtube play

İsveçli doom metal grubu Avatarium da yeni albüm çıkaran gruplardan biri. Candlemass’ın basçısı Leif Edling tarafından kurulan grubun yeni albümünün ismi: Death, Where Is Your Sting. Grup, ayrıca geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir konser verdi.

Son olarak, bahsedilmeye değer diğer albümler kategorisinde; Kanadalı iki sanatçıdan çıkan albümlere gidiyoruz. Indie ikilisi Tegan And Sara Crybaby isimli bir albüm yayınlarken, Carly Rae Jepsen ise The Loneliest Time isimli bir albüm çıkardı. Pop dünyasına baktığımızda Amerikalı şarkıcı Meghan Trainor’un Takin’ It Back isimli yeni albümünü görüyoruz.

“Monotonia”, Shakira

youtube play youtube play

Şimdi de haftanın yeni single ve EP’lerine bir göz atalım. Shakira’nın gelecek albümünden ikinci single olan “Monotonia” yayınlandı. Shakira’ya bu parçada, Porto Riko’lu şarkıcı Ozuna eşlik etmiş.

youtube play youtube play

Bu hafta yayınlanan diğer single’lardan örnekler verecek olursak,  Fransız pop rock grubu Phoenix’in, Kasım’da çıkacak Alpha Zulu albümünden dördüncü single’ı “Winter Solstice” ve David Guetta’nın, Danimarkalı Dj Morten ile birlikte yaptığı “Element” isimli parçaları sayabiliriz. Son olarak bir dönem ülkemizde oldukça popüler olan System Of A Down grubunun solisti Serj Tankian’ın da Perplex Cities isimli bir Ep çıkardığını sizlerle paylaşalım.

24 Ekim 2022: Haftanın Yeni Albümleri ve Teklileri

Return Of The Dream Canteen, Red Hot Chili Peppers

youtube play youtube play

Yılın öne çıkan albümleri yazımda Unlimited Love albümünden bahsettiğim Red Hot Chili Peppers, 14 Ekim’de Return Of The Dream Canteen isimli yeni bir albüm daha çıkardı. Bu yıl grubun fanları için unutulmaz bir yıl olabilir. İstanbul’da yaşayan kar severler üst üste iki tane sağlam karlı sistemle karşılaştıkları senelerde neler hissediyorlarsa grubun hayranları da bence öyle hissediyordur. Albüme gelirsek, bence Unlimited Love’ın gerisinde kalmış. Belki biraz daha dinleyince fikrim değişir.

Only The Strong Survive, Bruce Springsteen

youtube play youtube play

Sırada Kasım ayında yayınlanacak albümü Only The Strong Survive’dan bu hafta çıkan Nightshift teklisi var. Orijinali Commodores grubuna ait olan şarkıyı The Boss lakaplı Bruce Springsteen gayet güzel yorumlamış. Bruce Springsteen’den hazır bahsetmişken, New Jerseyli sanatçının çok bilinmeyen “Lift Me Up” isimli bence muhteşem olan parçasına da bir bakın derim. Limbo isimli filmin de soundtrack parçasıydı. 

Being Funny In A Foreign Language, The 1975

youtube play youtube play

Geçen hafta albümü yayınlanan bir diğer grup, The 1975. “Somebody Else” ve “Chocolate” isimli parçalarıyla sevdiğim İngiliz indie grubu Being Funny In A Foreign Language isimli son albümünü yayınladı. Albümdeki “About You” isimli parçadaki kadın vokali siz de benim gibi merak ederseniz, grubun gitaristi Adam Hann’in eşi Carly Holt’muş.

Dirt Femme, Tove Lo

youtube play youtube play

Sıradaki durağımız İsveç. Dance – pop türünde müzik yapan Tove Lo, son albümü olan Dirt Femme’yi geçen hafta yayınladı. Albümün şubat ayında çıkan ilk teklisi olan “How long” aynı zamanda Euphoria dizisinin ikinci sezon soundtrack’inde bulunuyor. Bana göre Synth pop altyapısı ile albümün öne çıkan parçası da bu. “2 Die 4” parçasında, 1969 yılında Gershon Kingsley tarafından bestelenen, 1972 yılında Hot Butter grubu yorumuyla dünya çapında hit olan ve  günümüze kadar onlarca grup tarafından yorumlanan “Popcorn” parçasının sample’ı kullanılmış. Albümdeki “Cute & Cruel” parçasında da Tove Lo’ya İsveç’li indie – folk ikilisi First Aid Kids eşlik etmiş.

“October Passed Me By”, Marie Ulven Ringheim

youtube play youtube play

İsveç’e gitmişken oradan da Norveç’e geçelim. Gerçek adı Marie Ulven Ringheim olan Norveçli sanatçı Girl In Red, 2018 tarihli “We Fall In Love In October” isimli parçanının devamı olan “October Passed Me By” isimli bir tekli çıkardı. Sanatçı hakkında enteresan bir bilgi de verelim: 2018 ve 2019 da yayınladığı Ep’leri yatak odasında kaydetmiş!

Low Altitude Living, Ocean Alley

youtube play youtube play

Avustralyalı alternatif rock grubu Ocean Alley’in yeni albümü Low Altitude Living 14 Ekim’de yayınlandı. Grubun bazı çalışmalarına reggea rock diyebiliriz. Örneğin “Freedom Lover” gibi geçmiş parçalarında reggea esintileri bolca hissediliyordu. Bu albümde “West Coast” isimli parçayı oldukça beğendim.

Pawns & Kings, Alter Bridge

youtube play youtube play

Hard rock, metal’e geldiğimizde Amerikalı grup Alter Bridge’in yeni albümü Pawns & Kings’den bahsedebiliriz. Lezzetini hiç bozmayan tarihi bir restoran gibi, yedinci albümlerinde de genel çizgilerini korumuşlar. Albümün en uzun parçası olan “Fable Of The Silent Sun” öne çıkan parçalardan. “Dead Among The Living”, “Sin After Sin” gibi parçalar da dikkate değer.

“The Thrill Is gone” ve “Escapism”, Raye

youtube play youtube play

Sırada İngiliz şarkıcı Raye var. Şubat 2023 de çıkacak ilk albümünden “The Thrill Is gone” ve “Escapism” isimli iki tekli daha yayınladı. Polydor Records’dan ayrıldıktan şu ana kadar yayınladığı toplam dört tekli olan sanatçının 3 Şubat 2023 de çıkması beklenen albümünün adı My 21st Century Blues. 

“Edging”, Blink-182

youtube play youtube play

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni parçalardan biri de Amerikalı grubunun “Edging” isimli şarkısı. Bu parça aynı zamanda Tom DeLonge’nin gruba dönmesinden sonra yayınlanan ilk şarkı. Grup yakın bir zamanda yeni bir albüm çıkarmayı planlıyor.

The Gang’s All Here, Skid Row

youtube play youtube play

Yeni albüm çıkaran gruplardan bir diğeri de seksenlerin ünlü hard rock, glam metal grubu Skid Row. The Gang’s All Here isimli albüm ayrıca yeni vokalistleri Erik Grönwall’in da Skid Row’la çıkardığı ilk albüm. Eski H.E.A.T vokalisti olan Erik, Zp Theart’ın Skid Row’dan ayrılması üzerine gruba 2022 yılında dahil oldu.

See You In Stars, Lightning Seeds

youtube play youtube play

Brit pop grubu Lightning Seeds de on üç senelik bir aranın ardından See You In Stars isimli bir albüm yayınladı. Yeni albüm çıkarmanız neden bu kadar uzun sürdü sorusunu grubun vokalisti Ian Broudie  “Her zaman müziğin, futbolda, politikada ya da hayatta olduğu gibi atak ve defans üzerine kurulduğunu düşündüm. Bu bir denge meselesi ve bu dengeyi sağlamak benim mücadelem” şeklinde cevaplamış. Grubun 1996 tarihli Dizzy Heights albümünde The Turtles grubunun “You Showed Me” parçasını harika bir şekilde yorumladığını hatırlatalım.

Kapak Fotoğrafı: consequence.net