Eylül ayında müzik dünyasında yaşanan gelişmelerden bazılarına bir göz atalım. 

Fotoğraf: The Verge

Spotify, bazı finans analistlerinin, kullanıcıların kendi yükledikleri 30 saniyelik şarkıları tekrara alıp, 24 saat dinleyerek ayda 1200 dolar telif ücreti kazanabildikleri iddiasını reddetti. Spotify CEO’su Daniel Elk, bu iddialar karşısında Spotify’ın telif özelliğinin bu şekilde çalışmadığını açıkladı. Bu arada Universal Music Group ve Deezer, sanatçılara daha çok telif ücreti getirecek bir müzik akış modeli için güçlerini birleştireceklerini duyurdu. Warner Music Group, geçen yaz telif ücretlerini sanatçılara, şarkılarının ne kadar dinlendiğine göre dağıtarak, fan destekli telif sistemini getiren ilk büyük plak şirketi olmuştu.

İngiltere’de bu yazın şarkısı Central Cee & Dave “Sprinter” oldu. Dave’in üçüncü, Central Cee’nin ise bir numaraya yükselen ilk şarkısı olan “Sprinter”, yaz sezonunun en çok dinlenen parçası olmak dışında, on haftayla İngiltere’de bir numarada en uzun süre kalan rap şarkısı oldu. İkinci parça ise sekiz hafta bir numarada kalan Calvin Harris – Ellie Goulding parçası “Miracle” oldu. Ayrıca bu parça, içinde barındırdığı eurodance öğeleriyle doksanlar dans müziğine bir selam vermiş.

youtube play youtube play

Beyonce’un iki dansçısı, Renaissance dünya turnesi kapsamında konserler veren sanatçının, Los Angeles konserinde bir seyircinin sahneye bir şey fırlattığını görüp olaya müdahale etti. Les Twins olarak tanınan Laurent ve Larry Nicolas Bourgeois isimli dansçılar, sahneye atılan giysi parçasını fark etti. Dansçılardan biri atılan şeyi sahneden kaldırırken, diğeri atan kişinin karşısına geçti. Seyircinin ikinci sahneye eşya fırlatma girişimi güvenlikler tarafından engellenince dansçılar yerlerine döndü. Son zamanlarda sıkça karşılaşılan seyircilerin sahneye bir şeyler atmasına Pink, Harry Styles, Drake, Cardi B. gibi isimler de maruz kalmıştı. Bebe Rexha’ya ise suratına fırlatılan telefon sonucu dikiş atılması gerekmişti.

youtube play youtube play

iPhone 15 Pro, Oliva Rodrigo’nun telefonla çekilen “Get Him Back” klibiyle duyuruldu. Jack Begert’in yönetmenliğini yaptığı klipde, telefonun telefoto kamerasının Crash Zoom özelliği kullanıldı. Telefonun kamerasından kısaca bahsedersek iPhone 15 Pro, 48 mp ana arka kamera, 12 mp ultra geniş açılı kamera ve 12 mp telefoto kamera olmak üzere üç kameralı bir sistem kullanıyor.

youtube play youtube play

Ozzy Osbourne, yeniden başlayan The Osbournes Podcast’in ilk bölümünde, 2019 yılında düşmesi sonucu vücudunda oluşan hasarla ilgili dördüncü ameliyata gireceğini duyurdu. Boynunun iyileştiğini, acının sırtından geldiğini söyleyen sanatçı, çok acı çektiğini ve rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. 

Belle & Sebastian’ın vokalisti Stuart Murdoch’in ilk romanı olan “Nobody’s Empire”, 2024’ün eylül ayında yayınlanacak. Kitap hakkında bazı detaylar veren sanatçı, kitabın biraz kurgu biraz anıdan oluştuğunu, kendisi gibi kronik yorgunluk sendromuna sahip Stephan isimli karakteri anlattığını açıkladı. Yıllardır şarkılarında bahsettiği bu durumu ayrıntılı biçimde anlatmak için doğru zamanın geldiğini hissettiğini söyleyen Stuart Murdoch’ın sağlık durumunun iyi olmaması sebebiyle grup, senenin başında Amerika turnesini iptal etmişti.

youtube play youtube play

Pearl Jam’in gitaristi Mike McCready, 2017 yılında hayatını kaybeden Soundgarden ve Audioslave vokalisti Chris Cornell ve Seattle grunge dünyası hakkında bir rock opera yazdığını açıkladı. Pearl Jam, Soundgarden ve Nirvana ile beraber grunge müziğin doğduğu yer olan Seattle’dan çıkan üç büyük grunge grubundan biri. Mike McCready, Chris Cornell’ı arkadaşı olması dışında, tüm zamanların en iyi vokalistlerinden biri olarak gördüğünü ve rock opera projesi için 18 parça üzerinde çalıştığını söyledi. 

youtube play youtube play

60’lı yılların önemli gruplarından The Monkees’in hayatta olan tek üyesi Micky Dolenz, R.E.M parçalarını yorumladığı bir EP çıkaracağını duyurdu. EP’den yayınlanan ilk parça “Shiny Happy People” oldu. Diğer parçalar ise “Radio Free Europe”, “Man On The Moon” ve “Leaving New York” olacak. R.E.M vokalisti Michael Stipe Ep hakkındaki heyecanını “Micky Dolenz R.E.M parçalarını Monkees stili  yorumluyor, öldüm ve cennete gittim” sözleriyle anlattı.

Kapak Fotoğrafı:

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri