Bodrum dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Beyaz evleri, denizi, ünlü plajları, yaz mevsiminin en popüler tatil destinasyonu ve daha pek çoğu… Fakat bu yazımda bunların hepsini bir yana bırakıp Bodrum’un tarihi değerlerini yansıtan Gümüşlük kasabasında 2004 yılında ilk kez düzenlenen ve o günden beri yaz aylarında müzik tutkunlarını buluşturan Gümüşlük Müzik Festivali’ni ele alacağım. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen festival, bu yıl 21’inci yaşını kutluyor. 10 Temmuz-9 Eylül 2024 tarihleri arasında “Taşta”, “Kumda” ve “Suda” temalarıyla müzikseverlere klasik müziğin yıldızlarıyla dolu bir program sunacak olan 21. Gümüşlük Müzik Festivali’nin konser takvimi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen festivale bu yıl ülkemizin yanı sıra Macaristan, Portekiz, Fransa, ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Norveç, Bosna Hersek/ İspanya ve Hollanda’dan gelecek müzisyenler konuk oluyor. İki ay sürecek etkinlikler çerçevesinde üçü masterclass konseri olmak üzere toplam 20 konser, Bodrumlu ve tatilde Bodrum’u tercih eden müzikseverleri ağırlayacak. Ben de keyifle kaleme aldığım bu yazımda zamanı kısıtlı olanlar için festivalin kaçırılmaması gereken beş konserini derlediğim bir liste hazırladım. Keyifli okumalar.

21-gumusluk-muzik-festivali-2
21. Gümüşlük Müzik Festivali (Afiş) | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

21. Gümüşlük Müzik Festivali’nde Kaçırılmaması Gereken 5 Konser

Poyraz Baltacıgil & Cem Esen

poyraz-baltacigil-cem-esen
Poyraz Baltacıgil & Cem Esen | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

Festivalin ajandalarınızda yer edinmesi gereken konserlerinden ilki, uluslararası ve yerel birçok festivale solist olarak katılan, ilk konserini henüz beş yaşında veren Poyraz Baltacıgil’in, piyano çalışmalarına altı yaşında başlayan; 41 Opus numarası altında 100’den fazla eser besteleyip yayımlayan piyanist ve besteci Cem Esen ile sahneyi paylaşacağı konser. Schumann, Azarashvili gibi bestecilerin yanı sıra Esen’in bestelediği Cello Sonata, Op.23’ün de yer aldığı ve iki büyük yeteneğin unutulmaz bir performansa imza atacağı bu özel konser, 28 Temmuz 2024 Pazar günü saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda gerçekleştirilecek.

Ilya Itin

ilya-itin
Ilya Itin | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

Olağanüstü geniş repertuvarı, gücü, ses kalitesi, piyano hakimiyeti ve kendine has tekniği sayesinde Daily Telegraph Londra tarafından “nadir ve heyecan verici” olarak tarif edilen Ilya Itin, festivalin bir diğer kıymetli konuğu olacak. Dünyanın büyük şefleriyle ve orkestralarıyla pek çok kez sahne alan başarılı isim, bunun yanı sıra bu yıl da Gümüşlük Festival Akademisi Piyano II Masterclass programında dersler veriyor. Piyano literatürünün kilit taşları olarak kabul edilen, sanatsal derinlikleri ve son derece emek isteyen tekniğiyle yaygın bir şekilde çalışılmış, icra edilmiş ve hayranlıkla karşılanmış eserler olan Debussy’nin 12 Preludes Book 2 ve Chopin’nin 24 Preludes Op. 28’in tamamını icra edecek olan Ilya Itin, müzikseverlerle 7 Ağustos 2024 Çarşamba günü saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda buluşacak.

İlyun Bürkev & Elvin Hoxha

i%cc%87lyun-burkev-elvin-hoxha
İlyun Bürkev & Elvin Hoxha | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

Kendisini canlı olarak ilk kez bu yıl 52. İstanbul Müzik Festivali’nde dinleme fırsatı bulduğum ve performansıyla ben dahil salondaki tüm müzikseverleri kendine hayran bırakan İlyun Bürkev ile beş yaşında çalmaya başladığı kemanla bugüne dek dünyaca ünlü şefler ve saygın orkestralarla dünyanın dört bir yanındaki önemli konser salonlarında ve prestijli uluslararası festivallerde boy gösteren Elvin Hoxha, Beethoven’dan Kreisler’e müzik dolu bir geceye notalarla imzalarını atmak için festivalde olacak. Hem ikili olarak hem de Gümüşlük Müzik Festivali’nde birlikte ilk kez sahne alacak olan İlyun ve Elvin, konser programlarında Beethoven, Franck, Waxman ve Kreisler’in eserlerine yer verirken, izleyicilere ise iki genç müzisyenin yeteneklerini keşfedip müziğin büyüsüne kapılmak kalıyor. İkiliyle buluşmak isteyenler 15 Ağustos 2024 Perşembe günü saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek bu konseri not etmeli.

Tineke Postma & Cenk Erdoğan

tineke-postma-cenk-erdogan
Tineke Postma & Cenk Erdoğan | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

İlk kez 2009 yılında beraber sahne alan Tineke Postma ve Cenk Erdoğan ikilisinin yıllar sonra tekrar Gümüşlük Müzik Festivali’nde buluşacağı bu konser, tek başına dahi kaçırmamak için önemli bir sebep. Tineke Postman’nın saksafonundan çıkan lirik ve melodik tınılara Cenk Erdoğan’ın gitar ile oluşturduğu derin ve sakin tonların eşlik edeceği bu konser, 31 Ağustos 2024 Cumartesi saat 20.30’da festival merkezinde Suda Sahne’de gerçekleşecek.

Gülsin Onay & Erkin Onay

erkin-onay-gulsin-onay
Erkin Onay & Gülsin Onay | Fotoğraf: Gümüşlük Müzik Festivali

Gülsin Onay’sız bir Gümüşlük Müzik Festivali maratonu asla düşünülemez. Ülkemizin gurur duyduğu, dünya çapında tanınan ve saygı duyulan, ünü beş kıtaya yayılan, Japonya’da adına şarap üretilen ve çağdaş besteciler tarafından kendisine eserler ithaf edilmiş devlet sanatçımız sevgili Gülsin Onay’ın, oğlu keman sanatçısı Erkin Onay ile sahne alacağı bu konser, festivalin 21’inci yılını harika bir şekilde noktalamak isteyen müzikseverleri buluşturacak. Yorum gücü ve repertuvar zenginliğiyle gittiğim her konserinde kendisine tekrar tekrar hayran olduğum Gülsin Onay’ın 2007 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda başkemancı olarak görevini yapan Erkin Onay ile 9 Eylül 2024 Pazartesi saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda vereceği bu görkemli kapanış konseri için kimselere randevu vermeyin.

21. Gümüşlük Müzik Festivali’nin konserleri ve merak ettiğiniz diğer tüm ayrıntılara gumuslukfestival.org adresinden ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli festivaller.

Kapak Fotoğrafı: Gümüşlük Müzik Festivali

İlginizi çekebilir: Mina’nın Sanat Gündemi’nden Bodrum Sergileri