Yaz aylarında denizin ve güneşin tadını Bodrum’da çıkarmayı tercih edenler için yoğun bir sanat takvimi de mevcut. Sanat etkinlikleri de Bodrum’un dört bir yanını sarmaya başladı. Oteller, sanat galerileri ve sanat kurumları, yaz aylarını Bodrum’da sergiler açarak  güncel sanatın kalbini bu yaz da Bodrum’da attırmaya hazırlanıyorlar gibi gözüküyor. Gelin beraber keşfedebileceğiniz sanat etkinliklerine göz atalım.

Fotoğraf Altyazısı | Mehmet Belet (unsplash.com)
Bodrum | Fotoğraf: Mehmet Belet – unsplash.com

Bodrum Sergileri

Muse Contemporary, METT Hotel Beach& Resort Bodrum

METT Hotel Beach& Resort’ ve Muse Contemporary bu yaz da sanatseverleri ilgi çekici sanat eserleriyle buluşturmaya devam ediyor. “True Essence” sergisi 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında Muse Contemporary ve METT Hotel Beach & Resort Bodrum ile ilgi çekici bir sanat deneyimi sunuyor. Serginin küratörlüğünü Ayşe Pınar Akalın üstleniyor. Sergide Alea Pınar Du Pre, Nezih Çavuşoğlu, Jeff Robb,Artem Martis,Laurence Jenk gibi birçok farklı sanatçının eserleri bulunuyor. Tüm eserler oldukça ilgi çekici fakat Fransız sanatçı Laurence Jenk’in uzun süredir ilgimi çekiyor. O yüzden Bodrum’da böyle bir sergi olması beni ayrıca heyecanlandırdı. 

Anna Laudel, Zai Yaşam

Zai Yaşam, kültür ve sanat etkinlikleri denildiğinde akıllara ilk gelen konumlardan. Zai Yaşam’ın içerisinde konumlanan Anna Laudel Bodrum’da ilgi çekici bir sanat programı sunuluyor. Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’in 21 Haziran- 7 Temmuz 2024 tarihlerinde “Breaking of Vases”, 12 Temmuz-28 Temmuz tarihleri arasında Ardan Özmenoğlu’nun “Looking through the glass”, 1 Ağustos-18 Ağustos tarihleri arasında Lal Batman’ın “Cherry on top” ve 23 Ağustos- 8 Eylül tarihlerinde Hanefi Yeter’in “Hâl-bu-ki” sergileri sanatseverlerle buluşuyor. 

Villa del Arte Galleries, Mandarin Oriental Bodrum

20240607_182839
Christiaan Lieverse | Fotoğraf: Mina Sanat

Villa del Arte Galleries’ in Bodrum’ da bulunan yeni mekanını ziyaret etmenizi içtenlikle tavsiye ediyorum. Otelin iç mekanında bulunan galeride ve dış mekanda ilgi çekici heykeller, yerleştirmeler ve birçok farklı eser bulunuyor ve eserlerin hepsi oldukça ilgimi çekti. Sanat galerisi ayrıca geçtiğimiz günlerde sanatseverleri sanatçılarla buluşturan “Meet the Artist” adında bir etkinlik kapsamında ünlü sanatçı Christiaan Lieverse’i ziyaretçilerle buluşturdu. Bodrum dışında Barcelona ve Amsterdam’da da sanat faaliyetlerini sürdüren sanat galerisi güncel sanat alanında oldukça ilgimi çeken bir galeri. Sanat galerisini Bodrum’da ziyaretim sırasında galeri ekibinden Bert van Zetten Bey ile sanat hakkında bir sohbet etme fırsatım oldu. 2024 Ekim ayına kadar ilgi çekici sanat etkinliklerini ve sanat eserlerini sanatseverlerle burada buluşturmayı planlıyorlar. Bence bu gelişme Bodrum’un güncel sanat takvimi açısından oldukça heyecan verici. Willem van Weeghel, Samuel Dejong, Ger Doornink ve birçok farklı sanatçının eserlerini Mandarin Oriental Bodrum’da keşfedebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Mina’nın Sanat Gündemi’nden Villa del Arte Galleries

PİLEVNELİ Yalıkavak

PİLEVNELİ Yalıkavak,sanatseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir sanat galerisi. İstanbul’da ilgi çekici sergileri ziyaretçilerle buluşturmasıyla beğenileri topluyor. Sanat galerisinin Bodrum’da yeni sergileri ziyaretçilerle bu yıl da buluşturacak olması oldukça sevindirici bir haber. Mehmet& Kazım’ın duvar resmi geçtiğimiz günlerde Bodrum’da bulunan galeride ziyarete açıldı. Detaylı bilgi için sanat galerisinin web sayfasına ve sosyal medya hesabına bakabilirsiniz. 

Bodrum Marina Yat Kulübü( Bodrum Marina Yacht Club), Merqez Art

Bodrum’un en ilgimi çeken konumlarından birinde, Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne yakın bir noktada konumlanan Bodrum Marina Yacht Club sanatsal etkinlikler ve sergilerden bahsedildiğinde aklıma ilk gelen yerlerden biri. Derin Uludağ’ın “Düş Yanı”, Burak Erim’in “Düşlere Yolculuk” ve İsmail Atmalı’nın “Dokunun Rengi” sergileri burada ziyarete açıldı. 14 Temmuz 2024 tarihine kadar kişisel sergileri Merqezart’ı da ziyaret etmek mümkün. Benim Bodrum’da en çok takip ettiğim sergi mekânlarından.

Caresse Art, Caresse a Luxury Collection Resort&Spa Bodrum

Bodrum’un en etkileyici sanat etkinliklerinden biri geçtiğimiz yıl 2023 yaz aylarında Caresse, a Luxury Collection Resort& Spa Bodrum’da Caresse Art tarafından gerçekleştirilmişti. Sanat turizminde büyük bir rol oynayan Caresse Art bu yaz da Artistic Integrity “unity” teması ile sanat izleyicisiyle buluşuyor. Yaklaşık 250 sanatçının 1,000 sanat eseri yer alıyor. Bu ilgi çekici sanat etkinliğini kaçırmayın derim. Detaylı bilgi için Caresse Art ‘ın ve otelin sosyal medya hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, ArtGalerim

Sanat koleksiyonu ve sergileriyle dikkat çeken bir otel Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum. Otelin etkileyici manzarasının yanında otelin farklı kısımlarında karşınıza çıkan etkileyici eserler de oldukça dikkat çekici. 2022 ve 2023 yıllarında otelde, Artgalerim, Özlem Alıcı Art Management sayesinde ilgi çekici sergiler sanatseverlerle buluşmuştu. Özellikle 2022 yılında gerçekleşen Karma sergi “art summer 2022” oldukça etkileyici bir sanat deneyimiydi. Bu yaz da Artgalerim, Özlem Alıcı Art Management ilgi çekici sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturmuş. Nilay Özenbay ve Cengiz Yatağan’ın eserleri de ilgi çekici duruyor.

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum | Fotoğraf: booking.com

Sanat fuarları: Bodrum Art Fair

Süreli sergilerin yanı sıra Bodrum’un sanat fuarından yani Bodrum Art Fair’i de ziyaret edebilirsiniz. Bu yıl 3-7 Temmuz tarihleri arasında birinci edisyonu, 21-25 Ağustos tarihleri arasında ise ikinci edisyonu Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde ziyarete açılacak. Sanat fuarının iki farklı edisyon olarak yaz aylarının farklı iki tarihinde karşımıza çıkması ilgi çekici bir fikir olmuş.

Mimarlık Tarihi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sevenler İçin:

Fotoğraf Altyazısı | JR Harris (unsplash.com)
Bodrum Antik Tiyatrosu | Fotoğraf: JR Harris – unsplash.com

Bodrum’a gitmişken, arkeolojiye ve sanat tarihine ilgiliyseniz hem mimari ve tarihi açıdan hem de koleksiyonuyla oldukça ilgi çekici olan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni, Halikarnas Mozoloesi’ni ve Bodrum Antik Tiyatrosu’nu da ziyaret edebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Anna Laudel Galeri

İlginizi çekebilir: Mina’nın Sanat Gündemi’nden Yunanistan’ın Öne Çıkan Müzeleri