Yılın en büyük ve heyecanla beklediğimiz tiyatro organizasyonu artık sahnede! Bu kez çok daha önemli bizim için çünkü yerli ve yabancı oyunlarla neredeyse iki yıldır alkışlamaya hasret kaldığımız tiyatro özlemimiz son buluyor. 22 Ekim ile 25 Kasım tarihleri arasında, İKSV tarafından gerçekleştirilen 25. Tiyatro Festivali ile nefes alma ve sanata sarılarak şifa bulma zamanı şimdi.

İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Tiyatro Festivali

Hepimiz tiyatroyu, sahneleri, oyunları, oyuncuları ve sona sakladığımız alkışları çok ama çok özledik. Artık o sıkıntılı günleri geride bırakıyor ve 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nin karşısında yerimizi alıyoruz. İKSV, 22 Ekim-25 Kasım tarihleri arasında bizleri tiyatroyla nefes almaya davet ediyor çünkü en çok oyunlarla beslenmeye ve hayat damarlarımızın can bulmasına ihtiyacımız var. Bu zamanda ve her zaman da bize iyi gelecek tiyatro için üzerinde emek harcanmış bir program, birbirinden keyifli oyunlar ve en az bizim kadar sabırsız oyuncular seyircisini bekliyor. Üstelik, tıpkı eski günlerdeki gibi,  salonları dolduracak, ekran yerine sahne karşısında canlı olarak yerli oyunları izleyecek ve oyuncuları bağrımıza basacağız. Ayrıca, çok özel yabancı tiyatrolar da sahnelerin konuğu olacak. Kısaca festivalin 25. yılına özel 25 oyunla tiyatro sevgimiz ve tutkumuz hiç olmadığı kadar karşılık bulacak.

dsc7401_luca_del_pia
Neşe | Fotoğraf: Luca del Pia

Böylesine dolu bir programı öğrenip heyecanlanmamak ve listeleri hemen oluşturmamak mümkün değil. Hal böyle olunca (ve biraz da zorlanmakla birlikte :)) hemen oyun seçkimi hazırlamaya koyuldum. Önceliğim yerli oyunlara çünkü sevdiğim yazarlar, yönetmenler, oyuncular güçlerini birleştiriyor ve harika bir buluşmaya imza atıyor. Onlar hazır, ben de zaten herkesten önce listemle hazırsam, açılsın perdeler ve buyursun oyunlar. İşte, izlemek için geri sayıma başladığım oyun seçkim:

Istırap Korosu, BAM İstanbul

2-3 Kasım 2021, Alan Kadıköy

istirap_korosu_3
Istırap Korosu| Fotoğraf: İKSV 

Festivalin açılışını yapmaya hazırlandığım Istırap Korosu, kalemine hayran olduğum Murat Mahmutyazıcıoğlu’na emanet. İstanbul’un sesleri, genç ve yaşlı kadınların içlerinden geçirdikleri, oradan oraya savrulan gençlerin kırgın ve öfkeli halleriyle bir “apartman hikâyesi” Istırap Korosu. Anlatıcılar da; Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu. Böyle güzel bir ekiple ve bir süre sonra ıstıraplı memleket hallerine dönüşecek bu oyun için meraklardayız.

Neşe, National Theatre Compagnia Pippo Delbono

4-5 Kasım 2021, Zorlu PSM Turkcell Platinium Sahnesi

1_dsc1655_luca_del_pia
Neşe | Fotoğraf: Luca del Pia

Festivalin benin için en heyecan verici oyunların başında geliyor Neşe. Çiçeklerle bezenmiş bir kaside, insanın en temel korkusuna bir panzehir diye tanımlayabiliriz bu özel konuğu. Pippo Delbono ve muhteşem topluluğu, şarkılar, danslar, hikâyeler, şiir, müzik ve peri masalından dünyamıza gelen kostümleriyle bizi kutsayacak. Resimlerine bakmak bile içimizi neşeyle doldurmaya yetiyorsa, oyunun büyülü gücüyle karşılaştığımızda hissedeceklerimizi düşünemiyorum!

Gabriel’in Düşü, Tiyatrodea

9-10 Kasım 2021, Alan Kadıköy

gabrielin_dusu_4
Agiasos Lesvos October 22 2017-the interior of the magnificent orthodox church through the sun rays.

Midilli’ye ve birbirinden farklı coğrafyanın sakini üç çiftin yaşantılarına tanık olacağız. Sema Elçim’in yazdığı ve Ahmet Sami Özbudak’ın yönettiği Gabriel’in Düşü’nde kalabalık bir oyuncu kadrosu bizi bekliyor. Ayşegül Tekin, Banu Çiçek, Batur Belirdi, Burak Tamdoğan, Çiçek Dilligil, Doğu Can, Ersin Umut Güler, Kerem Pilavcı, konforlu alanımızda da olsak gerçeklerden kaçamayacağımızı bir kez daha gösterecek.

Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor, Kadıköy Emek Tiyatrosu

15-16 Kasım 2021, Moda Sahnesi

birazdan_gideriz_simdi_yagmur_1
Gizem Erdem-Tanıl Yöntem | Fotoğraf: İKSV

Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor‘da bir eve konuk olacağız, içinde bir kadın, bir erkek ve hasta bir baba var. Ortak özellikleri eve mahkum edilmiş bir yaşantı, rutine bağlı kalmış eylemsiz günler ve birbirlerini suçladıkları kısır döngü. Aslı Ceren Bozatlı’nın yazdığı, yönetmen koltuğuna Özge Erdem’in oturduğu ve Gizem Erdem ve Tanıl Yöntem’in hayat verdiği bu çift, aile ve ikili ilişkileri sorgulamamıza yol açacak.

Medea, International Theater Amsterdam (ITA)

17-18 Kasım 2021, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

medea__sanne_peper_01
Medea | Fotoğraf: Sanne Peper

Festival, en merakla beklenen oyununu sona saklıyor. ITA’nın ödüllü oyunu Medea, günümüzün diliyle ve gerçek bir olaydan çıkarak yeniden yazılıyor. MÖ 5. yüzyıldan bu yana sahnelerin en karanlık karakteri Medea’nın intikamı bu kez 1995’te boşanan Amerikalı bir doktorun yakıcı intikamında vuku buluyor. Basit ve sade sahne tasarımıyla, Medea’yı acaba anlayabilecek miyiz? Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Beni Sakın Yumruklardan

19-20 Kasım 2021, Alan Kadıköy

benisakinyumruklardan_-_iksv_tiyatro_-_0490
Ecem Uzun- Yiğit Sertdemir| Fotoğraf: Muhsin Akgün

Oyun başlıyor, perde açılıyor ve yeni medyanın vaat ettikleri, “söz”ün bugün içine sıkıştırıldığı farklı dinamiklerle birlikte tartışmaya açılıyor. Sosyal medya, linç kültürü, özgürlük ne ve kim için? soruları gibi gündemi en meşgul eden konulara, sahne penceresinden bakacağız. Beni Sakın Yumruklardan‘ın yazarı Ceren Ercan, yönetmeni Yelda Baskın, oyuncuları Yiğit Sertdemir, Ecem Uzun, Alican Yücesoy (dış ses) olunca, yani bir oyunun başına gelebilecek en güzel ekiple iyi bir oyun seyri bizi bekliyor diyebiliriz şimdiden.

Toz

24-25 Kasım 2021, Alan Kadıköy

toz_2
Zerrin Tekindor | Fotoğraf: Özlem Dinç

Festivalin perdesi muhteşem bir oyunla kapanıyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun festival için yazdığı ikinci oyunu Toz, adı üstünde sahnelerin tozunu attıracağa benziyor. Güzeller güzeli ev kadını bir anne ile titiz avukat bir babanın tek kızı Handan, çocukluğundan bugüne kadar uzanan bir hikayeyi betimliyor. Kafasının ve kalbinin içinde, kuşlar, raylar, anne, baba, hala ve daha bir sürü sesler dolanan Handan, 1960’lardan günümüze telaşlı bir yolculuğa çıkartıyor… Tek kişilik kadın ama çok kişiyle kesişen bir kadın ve bu kadını canlandıran Zerrin Tekindor! Yönetmeni deHira Tekindor. Sizce de seyrine doyamayacağımız bir oyun olmayacak mı?

Elbette, oyun seçkim bunlarla sınırlı değil. Çevrim içi yabancı oyunlar da listemin altına ayrıca not edildi. Festivalin son gününe kadar izleme fırsatına sahip olacağım oyunların başında Müfettiş, Ayı, Güneşin Çocukları ve Alice geliyor. Festival programında ise bundan çok daha fazlasını bulacaksınız.

youtube play youtube play

Gördüğünüz gibi, festival için hazır ve nazır olmak dışında bir seçeneğimiz yok. Pandeminin ilk başında, bir gün tekrar bir araya geleceğimize, salonları dolduracağımıza ve alkışlarla sahneleri çınlatacağımıza söz vermiştik. Ve şimdi ise o sözü tutma zamanı. O halde vakit kaybetmiyor, hep birlikte 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde buluşuyoruz. Şimdiden iyi seyirler!

Kapak Fotoğrafı: İKSV

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi