Sonbahar mevsiminde İstanbul’u daha özel kılan detayların başında gelen etkinliklerden biri olan tiyatro, sahnenin o enerjisiyle seyircisini her daim büyülemeye devam ederken geride uzun yıllar unutulmayacak hatıralar bırakıyor. Onlardan biri olan ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Entek, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenecek 27. İstanbul Tiyatro Festivali de 25 Ekim’de perdelerini açmaya hazırlanıyor.

27-i%cc%87stanbul-tiyatro-festivali-afis
27. İstanbul Tiyatro Festivali | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Tam bir ay boyunca Türkiye’den ve yurt dışından toplam 20 tiyatro, performans ve dans gösterisine ev sahipliği yapacak festivalin bu yılki küratörlüğünü geçtiğimiz yıl olduğu gibi Işıl Kasapoğlu üstlenecek. Türkiye’den 11; Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda, İsrail ve Yunanistan’dan toplam 9 yapımın tiyatroseverlerle buluşacağı festivalde izleyiciler, günümüz tiyatrosuna damgasını vuran yönetmen ve koreografların eserlerini izleme fırsatı bulacak; ülkemizde uzun süredir heyecanla beklenen isimlere nihayet kavuşmanın yanı sıra dünyada sahne sanatlarının geleceğine yön veren isimleri tanıma imkânına sahip olacak. Ben de bu vesileyle festivalin 20 oyunluk dolu dolu programı içinde kaçırılmaması gerektiğini düşündüğüm beş oyunu sizinle paylaşacağım. Keyifli okumalar dilerim.

27. İstanbul Tiyatro Festivali’nden Beş Oyun

Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı

annemden-kalan-gul-agaci-masanin-uzerinde-caydanlik-beyaz-bir-i%cc%87z-birakti
Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Festivalin bu yılki programında dikkat çeken oyunlardan ilki, genç kuşağın üretkenlikleriyle dikkat çeken iki başarılı ismini, yazar-çevirmen-dramaturg Ferdi Çetin ile yönetmen-oyuncu Kayhan Berkin’i ilk kez bir araya getiren Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı. Oyun, bir rüya atmosferinin peşinden giderek anlara, imgelere ve küresel salgın sırasında kaybettiklerimiz üzerinden yas duygusuna odaklanıyor. Bir anne-kız ilişkisi üzerinden geçmişe açılan öykü, bugünü anlamlandırmak ve zamanımızın canlı bir tablosunu ortaya çıkarmak arzusuyla, hayatımıza giren “yeni gerçeklikler” hakkında düşünmek için izleyiciye bir fırsat sunuyor. 3-4-5 Kasım tarihlerinde Metro Han’da izlenebilecek Ferdi Çetin’in yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği mekâna özgü bu performatif enstalasyon, tiyatromuza farklı bir sahneleme biçimi ve özgün bir metin daha kazandırıyor.

Ayazmanın Yılanı

ayazmanin-yilani
27. İstanbul Tiyatro Festivali, Ayazmanın Yılanı | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Festival programında heyecanlandıran oyunlardan biri de usta oyuncu Ercan Kesal’ı ilk kez sahnede izleyeceğiniz Ayazmanın Yılanı olacak. Kesal, yazıp oynadığı Ayazmanın Yılanı’nda bozkırın ortasına doğmuş bir esnaf çocuğunun, aklı karışık bir ergenin, mecburi hizmette yaşlanmış bir hekimin gözünden bir Anadolu masalı anlatacak seyircisine. Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği oyun, 4-5 Kasım’da Atlas Sineması’nda sahnelenecek. Hiç kuşku yok ki Ercan Kesal’ı perdede değil sahnede izlemek herkes için unutulmayacak bir deneyim olacak.

Düğün

dugun-4
Düğün | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Mask tiyatrosunun dünya çapında yeniden keşfinin öncüsü kabul edilen Berlin merkezli Familie Flöz, alametifarikası olduğu üzere duygu ve mizahı keskin gözlemlerle harmanladığı Düğün ile festivalin dikkat çeken işlerinden birine imza atacak. Her anında son derece insancıl ve dokunaklı bir etki yaratan bu sözsüz oyun, bireysel mutluluk arayışı hakkında trajikomik bir öykü anlatırken ardında sınıf çatışmasından ekolojik meselelere uzanan bir toplumsal eleştiri barındırıyor. Michael Vogel’in yönettiği oyun, 7-8 Kasım’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyircinin karşısına çıkacak.

Kız Kardeşler

kiz-kardesler-4
27. İstanbul Tiyatro Festivali, Kız Kardeşler | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

20 dile çevrilen oyunları ülkemizde de sıklıkla sahnelenen, 2017’de “Domestik” serisinin ilk oyunuyla festival izleyicilerinin gönlüne taht kuran Wajdi Mouawad, bu kez serinin ikinci oyunu Kız Kardeşler ile festivalde olacak. Biri Batı’nın güvenli Kanada’sından diğeri ise iç savaşla parçalanmış Lübnan’dan gelen iki kadının kız kardeşliğini ele alan tek kişilik oyunda usta oyuncu Annick Bergeron her iki kadına ve birkaç da yan karaktere tek başına hayat verirken ünlü yönetmen çeşitli materyaller, imgeler, sesler ve nesnelerden çoksesli, evrensel bir anlatı yaratıyor. Oyun, 21-22 Kasım’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Terörizm

terorizm
Terörizm | Fotoğraf Kaynağı: İKSV

Tansu Biçer, Tülin Özen, Fatih Sevdi gibi usta isimlerin başını çektiği oyuncu kadrosuyla Bahçe Galata’nın sahneye koyduğu Terörizm, festivalin bu yılında kaçırılmaması gereken yapımları arasında yer alıyor. Oyun seyircisine birbirini ötekileştiren, toplumsal olaylara duyarsızlaştığı ölçüde kendi başına gelenlere hassaslaşan günümüz insanı üzerine karanlık bir komedi sunuyor. Şehir yaşamından beş farklı sahne gösteren oyunda, vahşice eylemlerle ilgili değil; korku ve şüphenin sıradanlaştığı, dağılmış bir toplumun nasıl birbirine düştüğüne dair bir anlatı ortaya koyuyor. Presnyakov Kardeşler’in metni ve Saim Güveloğlu rejisiyle, korkuyla yaşamanın toksik etkilerine içe işleyen, zekice bir bakış atan Terörizm, 15-16 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde olacak.

25 Ekim-25 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 27. İstanbul Tiyatro Festivali’ne dair merak ettiğiniz diğer tüm ayrıntılara festivalin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli festivaller.

Kapak Fotoğrafı: İKSV

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten 2023-2024 Tiyatro Sezonu