Bu yıl 33’üncüsü 23 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve caz dünyasının saygın isimlerini İstanbul’da ağırlayacak Akbank Caz Festivali’nin on konserlik devam programı da açıklandı. Programda daha önce açıklanan yedi konsere dair yazımı bir süre önce yine theMagger’da sizinle buluşturmuştum. Dilerseniz onu buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımda da programın ikinci kısmında açıklanan konserlere dair bilgiler paylaşacağım. Şehri caz müziğin renkli dünyasıyla büyülemeye hazırlanacak konserlere gelin daha yakından bakalım.

33-akbank-caz-festivali-2
33. Akbank Caz Festivali | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

33. Akbank Caz Festivali

Sub-Rehavi

sub-rehavi
Sub-Rehavi | Fotoğraf Kaynağı: Engin Irız

Piyanoda Serhan Adem ve davulda Gökçe Gürçay’dan oluşan Sub-Rehavi, usulleri ve makamları temel alarak oluşturdukları bestelerle festival katılımcılarına kendi tabirleriyle “500 yıllık usullerle caz” sunacak. Usullerin geniş zamanlarında ve piyanonun makamlarında gezinerek tazeleyici bir etki çıkarıyor ortaya çıkaran ikilinin buluşması 26 Eylül 2023 Salı akşamı saat 20.00’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde olacak.

Yarkın Tuncer, Cem Tuncer ve Neşet Ruacan

yarkin-tuncer
Yarkın Tuncer | Fotoğraf Kaynağı: İremnur Demir

Caz kontrbasa teknik ve müzikal açıdan pek çok katkıda bulunmuş Niels-Henning Ørsted Pedersen’in ekolünü sürdürmeyi kendisine ilke edinen Yarkın Tuncer; sayısız film müziği bestesinin yanı sıra prodüktör, aranjör ve stüdyo müzisyeni olarak çalışmalarını sürdüren Cem Tuncer ve 26 yıl çalıştığı TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan 2011 yılında orkestranın şefi olarak emekli olan, farklı nesillerden pek çok müzisyenle çalışmalarını sürdüren gitarist ve akademisyen Neşet Ruacan’dan üçlüsünün özel performansı, festivalin hafızalara kazınan anlarından biri olacağından şüphe yok. Konserini “ilk ve aynı ile tekrarı olamayacak bir icraat” şeklinde tanımlayan üçlü, 27 Eylül 2023 Çarşamba akşamı saat 20.00’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde sahneye çıkacak.

Ayyuka

ayyuka-2
Ayyuka | Fotoğraf Kaynağı: Ayyuka

Festivalin öne çıkan konserlerinden biri de retro çılgınlığına yakalanmadan, Türkiye psikedelik müziğini kendi sesleriyle yeniden birleştiren ve 2001 yılından bu yana özgün işitsel ifade biçimleri geliştirmeyi başaran Ayyuka olacak. Grubun funk, dub, arabesk ve Afrobeat gibi türlere bulanan yolculuğunun ilk performanslarından biri ise 29 Eylül 2023 Cuma akşamı saat 22.00’de Babylon’nda olacak.

Gabi Hartmann

gabi-hartmann
Gabi Hartmann | Fotoğraf Kaynağı: Jean – Jacques Abadi

Paris’te Fransız şansonları ve dünyanın dört bir yanından pop – rock müzikler çalan bir evde büyümüş Gabi Hartmann, bu yılki festivalin bir diğer yıldızlı olarak parlıyor. Paris-New York hattında, Jesse Harris prodüktörlüğünde kaydedilen ve kendi ismini taşıyıp bu yılın başında ilk albümünü yayımlayan Hartman, fado geleneklerinden modern caza uzanan geniş bir alanda, çok dilli ve çok renkli müzikleriyle dinleyicilerin karşısına 30 Eylül 2023 Cumartesi akşamı saat 22.00’de Babylon’nda çıkacak

Wayne Shorter Anısına

ediz-hafizoglu-2
Ediz Hafızoğlu | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

1950’lerin ortalarından başlayan müzik kariyerinde Miles Davis’in ikonik beşlisiyle çalarak ün kazanan, Weather Report ile caz dünyasında yenilikçi bir stilin kapılarını aralayan çığır açıcı bir müzik dehası olan Wayne Shorter bu yılın mart ayında aramızdan ayrılmıştı. Bu efsanevi figürün anısına festival çok özel ve duygusal bir konsere ev sahipliği yapacak. En sevilen albümlerinden esintiler taşıyan repertuvarıyla Wayne Shorter Tribute Band’in sahne alacağı gece, müzisyenin köklü mirasının özlü bir kutlamasını 3 Ekim 2023 Salı akşamı saat 19.00’da Akbank Sanat’ta yapacak.

Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egarés”

emile-parisien
Émile Parisien | Fotoğraf Kaynağı: Nicolas Mathieu

İki virtüöz duonun bir araya gelip bir quartet formunu aldığı, heyecan verici bir buluşma olan Sissoko Segal Parisien Peirani, hoş bir deneyim yaşatmak için festivalde yer alacak bir diğer ekip. Ballaké Sissoko, Vincent Segal, Vincent Peirani ve  Émile Parisien’in 2019 yazında bir gece Lyon’da, plak şirketi Nø Førmat!’ın 15. yaşını kutlamak için gerçekleşecek bir performans ile başlayan serüvenlerinin festival kapsamındaki durağı, 3 Ekim 2023 Salı akşamı saat 20.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu olacak.

Zoe Rahman Trio “Colour of Sound”

zoe-rahman
Zoe Rahman | Fotoğraf Kaynağı: Zoe Rahman

Festivalin bu yılında cazın renkli tınılarını dinleyiciyle buluşturacak bir diğer isim İngiltere’nin en güçlü besteci seslerinden ve önemli çağdaş sanatçılardan biri olarak gösterilen Zoe Rahman olacak. Caz estetiğini klasik müzik geçmişi, ailesinin Bangladeş’e uzanan kökleri ve alabildiğine geniş müzikal zevkiyle harmanlayan Rahman, Colour of Sound albümünün turnesi kapsamında 4 Ekim 2023 Çarşamba akşamı saat 19.00’da Akbank Sanat’ta sahne alacak.

Tribute to Ella & Louis

senova-ulker
Şenova Ülker | Fotoğraf Kaynağı: Afgan Karahan

33. Akbank Caz Festivali’nde ilk kez sahnelenecek Ella and Louis Tribute konserinde, Türk cazının usta trompetçisi Şenova Ülker ve etkileyici doğaçlamalarıyla beğeni toplayan caz vokalisti Cemre Necefbaş, caz tarihinin efsaneleri Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald’ın ortak kayıtlarından oluşan bol swingli bir repertuar ile seyirci karşısına çıkarak iki efsanenin anısını yaşatacak. İkiliye Önder Focan, Aydın Balpınar ve Mert Can Bilgin’in eşlik edeceği konser, 4 Ekim 2023 Çarşamba akşamı saat 21.30’da şehrin köklü caz kulübü Nardis’te gerçekleşecek.

Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends

i%cc%87lhan-ersahin
İlhan Erşahin | Fotoğraf Kaynağı: İlhan Erşahin

Festivalin bu yılında duygusal açıdan en etkileyici konserlerden biri de Mehmet Uluğ’u ve şehrin müzik hayatına bıraktığı derin izleri, aramızdan ayrılışının onuncu yılında anmak için gerçekleştirilecek konser olacak hiç kuşku yok ki. Akbank Caz Festivali’nin her edisyonunda düzenlediği Mehmet Uluğ Gecesi’nin bu edisyonunda sahne İlhan Erşahin ve konuklarının olacak. Bugüne dek Erik Truffaz’dan Arto Tunçboyacıyan’a pek çok ilham verici müzik insanıyla yolları kesişen İlhan Erşahin, Mehmet Uluğ Gecesi’nde de özel konuklarla karşımızda 6 Ekim 2023 Cuma akşamı saat 22.00’de Babylon’da olacak.

Erik Truffaz “Rollin’ & Clap!”

erik-truffaz-3
Erik Truffaz | Fotoğraf Kaynağı: Vincent Guignet

Trompeti bir enstrümandan ziyade, içinden geçen her şeyin derinlerinde gömülü olan duyguları çıkarmak için bir araç olarak kullandığı müzikal yolculuğunda çeşitliliği en başa koyduğu arayışlarını yankılayan Erik Truffaz, festivalin kapanış konserine imza atacak. La Strada, L’Ascenseur Pour L’Echafaud, River of No Return gibi sinemanın altın çağından klasiklerin tema müziklerine kendi yorumunu getirdiği Rollin’ albümüyle yeniden Blue Note Records kataloğuna dönen Erik Truffaz,  bugüne dek pek çok renkli anı biriktirdiği İstanbul’a yeni bir hikâyeyle dönüp 7 Ekim 2023 Cumartesi akşamı saat 22.00’de Babylon’da sahne alacak.

33. Akbank Caz Festivali’ne dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden cazın her tınısında farklı bir yolculuğa çıkmanız dileğiyle. Keyifli festivaller.

Kapak Fotoğrafı: Akbank Sanat