Yaz mevsiminin sıcak akşamlarında şehrin her noktası farklı bir konsere ev sahipliği yaparken yeni sezona dair güzel haberler de gelmeye başladı. Onlardan biri de Şehrin Caz Hâli’ni 30 yılı aşkın süredir müzikseverlerle buluşturan Akbank Caz Festivali. Bu yıl 23 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 33’üncü kez buluşturacak festival, yine birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Farklı müzik türlerinin bir araya geldiği programıyla sonbaharı karşılamanın en güzel yanlarından biri olan festivalin ilk yedi konserine gelin daha yakından bakalım.

33-akbank-caz-festivali
33. Akbank Caz Festivali | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

33. Akbank Caz Festivali

Al Di Meola Acoustic Trio

al-di-meola
Al Di Meola | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Yaşayan efsane tanımını bütünüyle karşılayan, farklı müzikal estetiklerinden usta isimlerle hem stüdyo hem de sahneyi paylaşan, müzik dünyasına kattıklarıyla ‘kâşif’ yakıştırmasını tartışmasız üstlenen gitar virtüözü Al Di Meola, hiç kuşku yok ki bu yılki festivalin favorilerinden olacak. Son olarak John McLaughlin ve Paco de Lucia ile 1980 tarihli turnelerinden bir konserin kaydını albümleştiren Al Di Meola, akustik üçlüsüyle büyülü bir buluşma için 25 Eylül 2023 Pazartesi akşamı saat 21.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda olacak.

Yumi Ito

yumi-ito
Yumi Ito | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Hem besteciliğinde hem de müziğinin icrasında açık, aksettirici ve güçlü bir enerjiyi etrafına yayan Yumi Ito, gerek besteciliğinde gerek müziğinin icrasında alabildiğine açık, aksettirici ve güçlü bir enerjiyi etrafına yaymasıyla kalplere kazınıyor. Bugüne dek Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvær ve Mark Turner gibi isimlerle de sahneyi paylaşan müzisyen, 27 Eylül 2023 Çarşamba akşamı saat 19.00’da Akbank Sanat’ta sahneye çıkacak.

Terence Blanchard

terence-blanchard
Terence Blanchard | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Kazandığı beş Grammy Ödülü ve Oscar adaylıklarıyla 40 yıllık müzik kariyerini taçlandırmanın yanı sıra Metropolitan Opera için besteleyen ilk Afro-Amerikan müzisyen olarak ismini tarihe yazdıran Terence Blanchard, eşine az rastlanır bir müzikal mirası müzikseverlerle buluşturmak için Akbank Caz Festivali’nde olacak. E-Collective ile kaydettiği son albümü Absence (2021) ile kendisi için bir yol gösterici olan Wayne Shorter’a saygı duruşunda bulunan Blanchard’ın konseri 29 Eylül Cuma akşamı saat 20.30’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde.

Lakecia Benjamin

lakecia-benjamin
Lakecia Benjamin | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanınan alto saksafoncu Lakecia Benjamin, her projesinde yüzünü başka manzaralara çevirmeyi alışkanlık edinen müzisyenlerden biri. Aralarında Alicia Keys ve Missy Elliot’ın da yer aldığı pek çok müzisyenle turne ve stüdyolarda iş birlikleri yapan; cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanımlanan Lakecia Benjamin’in festivaldeki konseri 2 Ekim 2023 Pazartesi akşamı saat 20.30’da Ses Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde olacak.

Immanuel Wilkins Trio

immanuel-wilkins
Immanuel Wilkins | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Dinleyiciyi çok katmanlı melodilerle varlık-yokluk arasındaki ilişkiyi kurcalayan zihin açıcı bir serüvene davet eden Immanuel Wilkins Trio da bu yılki festivalin dikkat çekenlerinden. Boşlukların da önemli bir parçası olduğu kompozisyonlarında tüyler ürperten nefes hareketleri ve çok katmanlı melodilerle varlık-yokluk arasındaki ilişkiyi kurcalayan zihin açıcı bir dinleyişe çağıran ve son olarak Avalanche yorumuyla Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen derlemesinde karşımıza çıkan Immanuel Wilkins Trio, 4 Ekim 2023 Çarşamba akşamı saat 21.30’da Babylon’da sahne alacak.

Hidden Orchestra

hidden-orchestra-joe-acheson
Hidden Orchestra (Joe Acheson) | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Çok yönlü müzisyen, besteci ve prodüktör Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra, ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen ve ilham havzası epey geniş bir alana yayılan bir proje. Eylül 2023’te yayımlayacağını duyurduğu yeni albümü To Dream is to Forget’in turnesi kapsamında 33. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak grup, uçsuz bucaksız müzikal evrenini 5 Ekim 2023 Perşembe akşamı saat 21.30’da Babylon’da müzikseverlerle buluşturacak.

Tord Gustavsen Trio

tord-gustavsen-trio
Tord Gustavsen Trio | Fotoğraf Kaynağı: Akbank Sanat

Caz tarihi ve İskandinav gelenekleri arasında kurduğu diyalogla öne çıkan ve 2003’ten bu yana orkestra lideri olarak farklı formasyonlarla birçok albümünü ECM çatısı altında paylaşan Tord Gustavsen Trio, festivalin bir diğer konseri olacak. Nisan 2022’de basçı Steinar Raknes’in katılımıyla son hâlini alan triosu ile Opening isimli bir albüm yayımlayan ve daha önce de Türkiye’de sahne alan Tord Gustavsen’in yeni konseri 7 Ekim 2023 Cumartesi akşamı saat 20.30’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

33. Akbank Caz Festivali’ne dair daha fazla bilgiye akbanksanat.com adresinden ulaşabilirsiniz. Festivalin diğer konser yazısında görüşmek dileğiyle.

Kapak Fotoğrafı: Akbank Sanat

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den ENKA Sanat Açıkhava Buluşmaları