İstanbul’a yazın gelişi açık hava etkinliklerinden belli olur. Hepsi heyecanla beklenir, planlar yapılır, yıldızların altında yaz serinliğine müzik, şarkılar, tiyatro gösterileri ve performanslar eşlik eder. Sahneler yavaş yavaş misafirlerini ağırlamaya başladı ve ENKA Sanat da 10 Temmuz’da perdelerini konserler, oyunlar, dans gösterileri ve filmler için açmaya hazırlanıyor.

ENKA Sanat, yazın vazgeçilmez programının mimarı olarak, 10 Temmuz-19 Eylül tarihleri arasında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda sanatın farklı dallarını bir araya getiriyor. Konserlerde şarkılara eşlik edecek, tiyatro oyunlarını alkışlayacak, dans gösterilerini ilgiyle izleyecek, kısaca ruhumuzu her açıdan besleyeceğiz. Hatta bununla yetinmeyecek, yerli ve yabancı filmlerle bir zamanların en büyük yaz geleneği açık hava sineması deneyimini biz de yaşayacağız. O zaman sözü fazla uzatmayalım, etkinlikleri not etmeye başlayalım.

Enka Sanat Açıkhava Buluşmaları

Fazıl Say & Genco Erkal | 10 Temmuz Pazartesi, 21.15

Yaz programının açılışı için bundan daha güzel bir konser herhalde olamazdı. ENKA Sanat’ın iki daimi sanatçısı Fazıl Say ve Genco Erkal, Nazım Hikmet şiirleri için güçlerini birleştiriyor. Fazıl Say’ın Nâzım Hikmet’in unutulmaz şiirlerinden esinlenerek bestelediği ve “Nâzım” başlığı altında sunduğu eserlerden bir seçkinin yer alacağı gecede, şiirler Genco Erkal’ın sesinde hayat bulacak. Konserde, ayrıca Fazıl Say’ın kendi solo piyano eserlerinden oluşan bir repertuvar da yer alıyor. Bu müthiş ikilinin sahnede olacağını düşünmek şimdiden çok heyecan verici.

İmparator, Dostlar Tiyatrosu | 17 Temmuz Pazartesi- 21.15

imparator-jpeg
Genco Erkal | Fotoğraf: ENKA Sanat

Etiyopya İmparatoru Haile Selasiye’nin 44 yıl süren saltanatını ve sonunu anlatan bu oyunda Genco Erkal, başrolü üstlenmekle kalmıyor, aynı zamanda dramatürjisini ve yönetmenliğini de yapıyor. İktidar, güç, başarı gibi birçok kavramı sorgulayacağımız, belki de yeniden tanımlayacağımız ve bazı dersler alıp cebimize koyacağımız İmparator’u sahnede karşılamaya şimdiden hazırız.

Teoman | 18 Temmuz Salı, 21.15

teoman-jpeg
Teoman | Fotoğraf: ENKA Sanat

Bir dönem sahnelerin asi çocuğu ve aynı zamanda Türk rock müziğinin başarılı yorumcu ve söz yazarı olarak hep çok sevdiğimiz Teoman, geçmişten günümüze hit olmuş şarkılarından özel bir seçkiyle yine yeniden karşımızda. 2019’da ENKA Açıkhava konserinde sahnedeki performansına hayran kalan bizlerin, dilimizden düşürmediğimiz şarkılarına deneyimli orkestrasıyla birlikte yine eşlik edeceğimize ve yine çok eğleneceğimize eminiz.

Aşkın En Kısa Gecesi, Nilüfer Kent Tiyatrosu | 26 Temmuz Çarşamba, 21.15

Hayata geç kaldığını düşünen boşanma avukatı Helena ile yasadışı işler yapan Bob’un bir barda yollarının kesişiyor ve aralarında bir aşk alevleniyor. Bakalım sonrasında neler oluyor, bu aşkın alevi ne kadar sürüyor? David Greg ve Gordon Mc Intyre’nin yazdığı ve Murat Daltaban’ın yönettiği bu oyunla hayatın anlamı ve aşk üzerine neşeli bir mola vereceğiz.

Birsen Tezer | 28 Temmuz Cuma, 21.15

Güçlü yorumuyla Türkiye’nin sayılı vokalleri arasında yer alan Birsen Tezer, son albümü Kağıttan Kaptanlar’ı bizlerin beğenisine sunacak. Albümde yer alan Saklasam Kendimi, Seyri Zaman, Tatsız Tuzsuz ve Kadın  gibi ruhumuza işleyecek şarkıların seslendirileceği konserde, senfonik, caz, film ve sahne müziği alanlarında eserler veren ünlü besteci Sabri Tuluğ Tırpan da konuk sanatçı olarak yer alacak. Sizce de çok özel bir konser olmayacak mı?

Taşıdıklarımız, Çıplak Ayaklar Kumpanyası & Eira | 31 Temmuz Pazartesi, 21.15

ciplak-ayaklar-kumpanyasi-jpeg
Taşıdıklarımız, Çıplak Ayaklar Kumpanyası & Eira | Fotoğraf: ENKA Sanat

Açıkhava Buluşmalarının bu ilk performansı, Avrupa’nın en Batı ve en Doğu uçlarını temsil eden iki dans kumpanyasını; koreograf Franscisco Camacho ve organizasyonu Eira ile, Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan dansçılar Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan ve müzisyen Berke Can Özcan’ı bir araya getiriyor. Gezginliği, göçebeliği, hem hayatta kalmak için, hem de zaten alışılmış olunan hayat tarzı modeli için şartlar yaratma pratiğinin ele alındığı Taşıdıklarımız’ı da şimdiden takvimimize işaretliyoruz.

Kardeş Türküler – Kıyıda feat. Jülide Özçelik | 1 Ağustos Salı, 21.15

Müzikle anlatı sanatını bir araya getiren Kıyıda konseri, zamansız ve mekânsız kıyıların hikâyelerini Kardeş Türküler’in müziğiyle buluşturuyor. 30 yıl boyunca bu toprakların farklı kültürlerinin şarkılarını dillendiren Kardeş Türküler’e kıyılar boyunca farklı insan hikâyeleri selam veriyor. Bu eşsiz konsere başarılı caz yorumcusu Jülide Özçelik konuk olarak katılacak ve biz bir kez daha kendilerini büyük bir keyifle dinleyeceğiz.

Sertab Erener ve Emre Kula | 28 Ağustos Pazartesi, 21.15

sertab-erener-1-1024x576
Sertab Erener & Emre Kula| Fotoğraf: ENKA Sanat

Her yaz mutlaka gidilecek konser olarak not ettiğim Sertab Erener’e bu kez ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda en önde dinlemeye hazırım. Sahnede kendisine yetenekli gitarist, söz yazarı ve besteci Emre Kula eşlik edecek ve iki kişilik dev kadro, Sertab Erener’in son albümü Ben Yaşarım ve en sevilen parçalarından oluşacak bir repertuarıyla bizi mest edecek. Gelin, bu iki özel ruhun müzikleriyle el ele tutuşmasına hep birlikte eşlik edelim.

Barabar | 29 Ağustos Salı, 21.15

youtube play youtube play

Türk Halk Müziği parçalarını batı müziği enstrümanları ve altyapısıyla düzenleyerek kendi tarzlarını oluşturan Barabar, müzikseverleri bir kez daha Anadolu topraklarında keyifli bir yolculuğa çıkartmak üzere sahne alıyor. Serkan Keskin, Taner Ölmez ve Fırat İkisivri’nin bir araya gelerek kurdukları grup, bugüne dek çıkardıkları iki albümden şarkıları içeren repertuarla, tam da olmayı sevdikleri yerde, açık havada kulaklarımızın pasını silecek.

Büyük Ev Ablukada | 6 Eylül Çarşamba, 21.15

buyuk
Fotoğraf: @buyuk_ev_ablukada

Açıkhava etkinliklerinin sonuna yaklaşırken, kendine özgü müziği ve şarkı sözleriyle büyük ilgi gören, tarzıyla birçok genç gruba ilham olan bu sıra dışı grubun karşısında yerimizi alacağız. Grup üyeleri Galvaniz Gelbiraz (Gülin Kılıçay), Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) ve Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) üçlüsü, en sevilen şarkıların akustik hallerini seslendirecek ve açıkhava etkinliklerinde konserlerin kapanışını da yapmış olacaklar.

LBLA Le Bel Amour – Compagnie Kontamine | 19 Eylül Çarşamba, 21. 15

Açık havada finali bir prömiyerle yapacağız. ENKA Sanat, bu yıl 5. yaşını kutlayan Istanbul Fringe Festival mekân sponsorluğu kapsamında Fransız ekip Compagnie Kontamine’in sahneleyeceği, LBLA Le Bel Amour’un Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Performans, bireylerin arasında yavaş yavaş inşa edilen, eğitimle, dini ve siyasi geleneklerle şekillenen görünmez bariyerleri ele alıyor. Performans boyunca farklı film sekansları, elektronik müzik çalan bir gece kulübündeki dans sahneleriyle iç içe geçmeye devam ediyor. Bambaşka bir dans deneyimiyle etkileyici bir kapanış bizi bekliyor. 

ela-ile-hilmi-ve-ali-jpg
Ela ile Hilmi ve Ali| Fotoğraf: ENKA Sanat

Dans, tiyatro ve konserlerin yanı sıra sinema severlerin de açık havanın yolunu arşınlayacağı birbirinden değerli filmler, etkinliğin bir diğer yıldızları. Karanlık gece, Elvis, Balina, Carmen, Ela ile Hilmi ve Ali, “Başka Sinema” işbirliğiyle izleyeceğimiz ve beyaz perdenin büyüsüne filmlerden sadece birkaçı.

Özetle, ENKA Sanat’ın bu dopdolu programında hepimizin sonunda bir kalp bırakacağı bir etkinlik mutlaka var. Hemen belirtelim, öğrenciler etkinlik biletlerini, ENKA Sanat’ın 40. yaşına özel 40 TL’den edinebilecek. Film gösterimlerinde “1 bilet alana 1 bilet bedava”  kampanyası tüm sanatseverler için geçerli olacak. O halde, böylesine zengin seçenekler ve özel düşünülmüş kampanyalarla sanatın farklı dallarıyla buluşmaya ve “Burası Tam Yeri ve Tam Zamanı” demeye varız. İyi eğlenceler!      

Kapak Fotoğrafı: ENKA Sanat

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Çocuklar İçin Temmuz’da Sanat Atölyeleri