Daha önceki Lucien Arkas ve İsabey Bağları: Güney İzmir’den Bağ Rotası yazımda da bahsettiğim Güney İzmir Bağ Rotası’nın bir başka şahane şarap bağı daha var: 7 Bilgeler Şarapçılık. Selçuk ve Efes Harabeleri’ne birkaç kilometre uzaklığında bu şarap bağına ve içinde bulunan Çiy Restaurant’a sizde bayılacaksınız.

Konum

Güney İzmir Bağ Rotası
Güney İzmir Bağ Rotası | Fotoğraf: @adimadimgurme

Bilge ve Gülgün Yamen çiftinin şarap tutkusundan ortaya çıkan bu bağın içerisinde üretim tesisi, Türkiye’nin ilk Butik Şarap Oteli Vinifera Hotel ve Çiy Restaurant yer alıyor. Asıl meslekleri doktorluk olan çift, adını Ege’de yaşayan felsefecilere ithafen 7 Bilgeler koydukları bu tesiste ünlü ve ödüllü şarapları butik bir şekilde üretmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda da 2012 yılından beri 28 oda ile doğa ile baş başa farklı bir otel hizmeti veriyorlar. 

50 dönümlük arazi üzerine kurulu bu şaraphanede üretilen şaraplar da adlarını Ege’de yaşayan felsefecilerden almışlar: Solon Attica, Pythagoras, Khilon, Bias Priene, Thales Miletos ve en sevdiklerim Anaxagoras ile Lasos. Bilge Bey, bu konuda çok titiz ve bu tesis için çok araştırma yapmış, emek sarf etmiş. Mimar Xavier Bindlbütün alanların çizimini üstlenmiş, Anadolu’ya ve bölgeye hükmetmiş eski uygarlıkların motiflerini ve mimari öğelerini mekan tasarımlarında sıkça kullanmış. Şarap üretim bölümünün tasarımında ise ünlü önolog olan Jean Luc Colin‘in imzası bulunuyor. 

7 Bilgeler
7 Bilgeler | Fotoğraf: Cansın Arda

Toprak analizleri Bordeaux’da yaptırılmış ve bölgede en iyi sonuç verecek üzüm çeşitleriyle bir bağ oluşturmuşlar. Şaraplarında kullandıkları Sauvignon Blanc dışında diğer bütün üzümler bu bağda yetişiyor. Sauvignon Blanc üzümleri ise Denizli-Güney Platosunun 840 metre rakımlı bağlarında yetiştiriliyor. 

Solon Attica, Pythagoras, Bias Priene ve Thales Miletos kırmızı şarap seçeneklerinden. Beyaz şarap olarak Chardonnay üzümleri Anaxagoras, Sauvignon Blanc üzümleri ise Khilon olarak şişeleniyor. Lasos da rose seçenekleri arasında. 

Çiy Restaurant

Çiy Restaurant
Çiy Restaurant | Fotoğraf: Cansın Arda

Çiy Restaurant ise 7 Bilgeler Şarapçılık’ın içinde bulunan ve Damla şef tarafından yönetilen bir restoran. Yaklaşık 6 haftada bir değişen menüsüyle konuklarına, bölgenin yerel ürünleriyle ve mevsimine uygun seçenekler sunmayı hedefliyorlar. 

Lavantalı Patlıcanlı Kuskus
Lavantalı Patlıcanlı Kuskus | Fotoğraf: Cansın Arda

Belli zamanlarda şarap eşleşmeli menülerinin olduğu etkinlikler düzenliyorlar, bu etkinlikleri kaçırmamanızı öneririm. 6 farklı şarap ve 7 farklı yemek denediğim tadım etkinliğinde en çok beğendiklerim, Karina Levrek & Anaxagoras – Chardonnay 2018, Lavantalı Patlıcanlı Kuskus & Lassos – Shiraz & Kalecik Karası 2018 ve menüden pek gitmeyen ünlü tatlıları 1693 olmuştu.

İlik
İlik | Fotoğraf: Cansın Arda

Vinifera Hotel

Vinifera Hotel ise güzel bir akşam geçirdikten sonra evinize dönmenize gerek bırakmayacak bir bağ oteli. Otel bir adet king suit, iki adet aile suit, 25 adet deluxe odaya ve 200 metrekarelik bir havuza sahip. Tüm odaları country tarzı dekore edilmiş, ayrıca her odada balkon veya teras bulunuyor – yani keyif yapmak için de birebir. Güzel bir hafta sonunu burada değerlendirmek müthiş olurdu gerçekten. 

Vinifera Hotel
Vinifera Hotel | Fotoğraf: viniferahotel.com

Ayrıca ufak tefek organizasyonlara da ev sahipliği yapılıyor burada. Düşünsenize, burada güzel bir bağ düğünü güzel olmaz mıydı? Güzel bir gün ya da hafta sonu geçirmek ve 7 Bilgeler Şarapçılık’ın güzel şaraplarından tadıp, Çiy Restaurant‘da lezzetli yemekler yiyip, Vinifera Hotel‘de güzel bir konaklama deneyimi yaşamak için mutlaka buraya gelin!

Kapak fotoğrafı: Trivago

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Perdix Wines