İzmir ve Manisa taraflarının şarapları ve üzüm bağları gerçekten çok ünlü ama aslında Urla Bağ rotası dışındaki İzmir bağları pek de bilinmiyor. Güney İzmir Bağ rotasının sırayla ilk iki bağı olan İsabey Bağları & Bağ Evi ve Lucien Arkas Bağları gerçekten görülmeye değer. Tabii bu güzel bağları sizlere de anlatmamak olmazdı.

Aslına bakarsanız güney İzmir Bağ Rotası, şu an için 5 ayrı duraktan oluşuyor. Bu duraklardan ilki İsabey Bağları & Bağ Evi. Ardından duraklar sırasıyla Lucien Arkas Bağları, meyveli şaraplarıyla ünlü Şirince kenti, Yedi Bilgeler ve Sevilen Magnesia Şaraphanesi’yle devam ediyor. Bu yazımda da İzmir’den çıktığınızda ilk iki durak olan İsabey Bağları ve Lucien Arkas Bağları’nı anlatacağım.

Güney İzmir Bağ Rotası
Güney İzmir Bağ Rotası | Fotoğraf: David Köhler

Güney İzmir Bağ Rotası

İsabey Bağları & Bağ Evi  Konum

1942’den beri bu işin içinde olan Güner ailesi aslında Sevilen şaraplarının kurucusu. Yıllardır bu coğrafyada üretim yapan aile, 2002 yılında İsabey Bağ Evi’nin faaliyetlerine başlıyor ve daha sonra burayı geliştirip bir bağ kompleksi haline getiriliyor.

İsabey Bağları & Bağevi
İsabey Bağları & Bağevi | Fotoğraf: isabey.com

İsabey bağları, İzmir’in Menderes ilçesinde, 150 metre ile 400 metre arasında değişen rakımlarda 850 dekar toplam alandan oluşuyor. Bu bağlarda Syrah, Merlot, Carignan, Chardonnay, Sauvignon Blanc ve Cabernet Sauvignon üzümleri yetiştiriliyor ve üretimleri yapılıyor.

Lounge Bölümü
Lounge Bölümü | Fotoğraf: Cansın Arda

Tadım için geldiğinizde Lounge bölümünde Sevilen şaraplarını ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Ayrıca şaraplarınızı denerken beğendiklerinizi satın alabileceğiniz bir de mağaza kısmı da bulunuyor. Bu mağazadaki şaraplar piyasaya göre daha uygun fiyatlı olduğu için şişe şişe şarapla evinize dönebilirsiniz, benden söylemesi.

Mağaza
Mağaza | Fotoğraf: Cansın Arda

İsabey Bağları & Bağ Evi’ne gelmişken şarap eşliğinde bir şeyler yemek isterseniz de iki ayrı bölüm bulunuyor: Lounge ve Restoran. 

Lounge bölümündeki menüde daha çok atıştırmalık tarzında yemekler bulabiliyorsunuz; peynir ve şarküteri tabakları, salatalar, pizzalar… Şarap tadımından sonra atıştırmalıklarınızın yanında beğendiğiniz şarapları içmeye devam edebilirsiniz. Özellikle hava güzel olduğunda bahçesinin çok daha keyifli olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Restoran Bölümü
Restoran Bölümü | Fotoğraf: Cansın Arda

Restoran bölümüyse daha kapsamlı bir menü içeriyor; soğuk ve sıcak başlangıçlar, salatalar, kırmızı et, balık ve tavuk çeşitleri, tatlılar… Özellikle kırmızı etlerini önerebilirim. Yanında da tabii ki Sevilen şaraplarından bir kadeh… Güzel havalarda bahçesinin keyifli olduğunu söylemiştim, kışınsa şömine başının keyfi çok güzel oluyor.

İsabey Bağları & Bağ Evi düğün ve büyük etkinlikler gerçekleştirmek için güzel bir seçenek olabilir; özellikle bahçesi çok keyifli oluyor ya da buraya gelmeden önce 2 odalık bağ evlerinde yer ayırtıp güzel bir hafta sonu da geçirebilirsiniz. 

Arabasız gelmek isteyenler için İsabey Bağları & Bağ Evi’nin Adnan Menderes havalimanına sadece 1 durak uzaklıkta olduğunu ve İzban’ın Cumaovası durağında indikten sonra yürüyerek 5-6 dakika sürdüğünü söyleyerek bir diğer bağa geçiyorum.

Lucien Arkas Bağları   Konum

Lucien Arkas Bağları
Lucien Arkas Bağları | Fotoğraf: lawines

Lucien Arkas Bağları, İzmir Torbalı’da 1.168 dönümlük bir arazide Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağı olarak kurulmuş. Bu bağda başta Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Marselan, Petit Verdot, Montepulciano, Tempranillo,  Cabernet Franc, Öküzgözü, Boğazkere, Sangiovese, Grenache Noir, Tannat, Narince, Bornova Misketi, Chenin Blanc, Viognier, Muscat, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Ugni Blanc (Trebbiano) olmak üzere 20 çeşitten fazla üzüm yetişiyor. Buradaki asmalar, “Ecocert” tarafından tescil edilmiş organik bağcılık yöntemleriyle yetiştiriliyor, hasat zamanı üzümler gece serinliğinde ve ay ışığında hasat ediliyor. Böylece üzümlerin teruardan kaynaklanan özgün meyvemsi aromalarının doğal olarak korunması sağlanmış oluyor.

Bu üzümlerle 2500 metrekare kapalı alana sahip şaraphanesinde dünya standartlarında şaraplar üretiliyor. Bu şahane üzümlerle büyük emek harcanarak yapılan şarapları 6 alt marka altında topluyorlar: İdol, Smyrna, Antre, La Passito, Mon Reve ve Consensus. Consensus şarabı en üst skalada olan şaraplardan biri.

Lucien Arkas Bağları
Lucien Arkas Bağları | Fotoğraf: Cansın Arda

Ayrıca bu kompleks içerisinde Lucien Arkas Bağları’nı, şaraphanesini ve La Mahzen Restoran’ı barındırıyor. Restoran kısmında açık ve kapalı oturma alanları bulunuyor. Ayrıca tadım ve restoran için geldiğinizi belirtirseniz, mahzen turu da yapabiliyorsunuz. Mağaza kısmından da şarap satın alabiliyorsunuz. 

Lucien Arkas Bağları
Lucien Arkas Bağları | Fotoğraf: Cansın Arda

Restoranın menüsü oldukça geniş; risottodan etlere, balıklara, hamburgerden salatalara… Yanında La Wines şaraplarından bir kadehle bu ortamın tadını çıkarabilirsiniz.  

La Mahzen Restoran
La Mahzen Restoran | Fotoğraf: Cansın Arda

La Mahzen Restoran’da, 20 kişi ve üzeri rezervasyonlarda set menü seçeneği de bulunuyor. Ayrıca yaz aylarından bahçesi düğün ve etkinlikler için de oldukça keyifli oluyor diyebilirim.

Eylül ayında yaptıkları bağ bozumu etkinliklerini de kaçırmayın derim. Bu etkinlikte, Lucien Arkas Bağları’ndan üzümlerinizi topladıktan sonra, mahzen turu ve tadım yapılıyor ve daha sonra restoranın terasında güzel bir yemeğe oturuluyor; sınırsız şarapları eşliğinde bağ bozumunu kutlanıyor.

Arabasız gelmek isteyenler için İzban’ın Kuşçuburun istasyonundan Shuttle servisleri bulunuyor. Gitmeden önce Shuttle için rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Kapak fotoğrafı: Cansın Arda

İlginizi çekebilir: Berrak Arat’tan Türkiye’nin Şarap Rotaları