Saklı, şirin, muhteşem bir köy Şirince. İzmir’e güneye doğru yaklaşık bir buçuk, Kuşadası’na yarım saat uzaklıkta. Aslında amacım biraz gezip, kısa bir mola yapmaktı; ancak dayanamayıp bir gece kaldım. Meyveli şarap, sabun, köy pazarı, zeytinyağı… Daha pek çok şeyi kendi özünde barındıran tarih ile iç içe sempatik bir köy burası.

Zamanında Rumların yaşadığı Şirince köyü, Selçuk’a 10 km mesafedeki bir tepede saklanıyor ve küçücük bünyesinde inanılmaz bir tarih barındırıyor. Tarihi, yaklaşık olarak M.S 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Köyün kuruluşu hakkında iki değişik inanış var; bir tanesi, nehir taşması nedeniyle Efes’te yaşayan halkın tepeye kaçarak bu köyü kurduğu, diğeri ise etrafta yaşayan halkın yaz aylarında üreyen sivrisinekler dolayısıyla serin bir bölge arayıp burayı yazlık olarak kullanmak için kurdukları. Hangi hikayenin gerçek olduğunu bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim; bu şirin köyün hayatta olması Ege halkı ve Türkler için büyük bir şans.

Genel mimariye bakınca, Osmanlı esintilerini, aynı zamanda evlerin hala eski Rum evleri tarzını koruduklarını görüyoruz. 1923’te Osmanlı nüfus mübadelesi döneminde Rumlar buradan göç etmek zorunda kalmışlar ve şehre Makedonyalılar yerleştirilmiş, muhtemelen bu olay köyün bugünkü mimarisini etkilemiş.

Oradayken öğrendiğim başka bir şey; köyün eski adı “Kırkınca”ymış, bu ismi Rumlar “Kirkince” olarak telafus ettiklerinden, Türklerin yerleşmesi ile buraya “Çirkince” denmeye başlamış. “Çirkince” bu güzel köye yakışmadığından, daha sonra ismini “Şirince”ye çevirmişler.

Şirince’de Neler Yapılır?

Şirince’de gezebilicek merkez ve köy pazarı haricinde pek alan yok. Merkezde yerli teyzelerin yaptığı sabunlar ve kıyafetler satılan butikler, şarap evleri yer alıyor. Çeşit çeşit sabunları eve götürmek, meyvelerin lezzeti ve ünlü kurutulmuş domatesinden tatmak da buraya uğrama sebeplerinden sadece birkaçı olabilir.

Şirince Şarapları

Şirince’yi kendine özgü, huzurlu bir köy olmasından başka bu kadar keyifli kılan diğer bir özelliği ise, şarapları. Çok lezzetli meyve şaraplarını burada bulabiliyorsunuz, İstanbul’da gördüğünüz meyve özlü şaraplar da zaten Şirince’den geliyor. Şarap tadımı yapmaya karar verdiğimde, sırasıyla kivi, çilek, muz, kavun ve şeftali şaraplarından denedim. Kendime de elma şarabı satın aldım. (Şarap tadımı yapılabilecek yerler: Şirince Şarap Evi, Eski Sinema Şarap Evi)

Şirince’de Konaklama: Şirince’de Nerede Kalınır?

Şirince’yi gezerken ani bir kararla geceyi de orada geçirmeye karar verdim ve konaklayabileceğim bir butik otel aramaya başladım. Kırkınca Evleri adlı butik otel, Şirince’nin en bilinen otellerinden biriymiş. Odalar, genel olarak eski tarzda, ahşap, çok güzel dekore edilmiş ve içerlerinde Türk hamamı yer alıyor. Odanın günlük fiyatı 150 TL, daha uygun fiyatlı bir yerde kalmak istiyorsanız 50 TL’ye de gayet temiz pansiyonlar bulabilirsiniz. (Kalınabilecek diğer ünlü butik oteller ise: Nana Pansiyon, Otel Şirince Evleri)

Güneş tepeden biraz inince Şirince farklı, daha gizemli bir tarza bürünüyor. Ve hayat saat 22:00’den sonra duruyor. Bahsettiğim küçük pazarlar kapanıyor ve dar sokaklarda bulunan evlerin ışıkları 10 dediniz mi sönüyor. Zaten gün içinde çok gezdiğiniz için yorgun olup, otelinizin odasında kendinize zaman ayırmak ve bol oksijenli temiz havada uzun uzun gezindikten sonra güzel bir uyku çekmek istiyorsunuz.

İşte böyle… Şirince görmeye değer bir yer kısacası. Bence bir gün yolunuzu düşürün buraya…

 

Kırkınca Evleri

Şirince Köyü – Selçuk
Tel: 0 232 898 31 33

Nana Pansiyon

Eski Kilise Altı No:23 Şirince Köyü – Selçuk
Tel: 0 232 898 31 00

 

Fotoğraflar: İnstagram: @touyke, @llleylaaa, @sedadagdeviren, @kzltpk, @caneroe, @macidee_, @yasemingider, @thegirlwithredsneakers, @vuslart, @irmaktan

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Otopark parası vermeden arabanızı park edecek yer bulamanın mümkün olmadığı, köyün her sokağının her köşesinin otopark olduğu, köylülerin ellerinde biletler ve kollarında görevli kollukları ile sokak sokak fink attığı ŞİRİNCE KÖY… O zaman aracımı köy dışına park edip biraz yürürüm düşüncesinde olanları da güzel süprizler beklemekte!! Park yasağı olduğunu belirten levhalar var köye yürüyüş mesafesinde olan ve park etmeye uygun her yerde.. Trafik cezası!!!!! Yani daha arabadan inmeden turizmi adam kazıklamak olarak gören yurdum insanının zihniyeti ile karşı karşıya kalıyorsunuz.. Dünyada arabanızı koyacak ücretsiz yer bulamayıp park parası vereceğiniz tek köy ŞİRİNCE KÖY. Köyde bulunan cafeden, restoranta, dondurmacıdan, hediyelik eşyacıya, şarap satıcılardan takıcılara kadar dükkanların hepsinde fiyatlar, insana ” adam kazıklamanında bir adabı var ” dedirtecek cinsten!!! Bütün bu olumsuzlukları bir yana bıraksak, gidilip görülmeye değer bir köy mü? Emin olun ki Ege’de 100lerce daha güzel köy var.. Şirince’nin tek fark, köydeki uydu antenlerinin gizlenmiş olması ve sizi her yerde olan bu görüntü kirliliğinden bir nebze uzaklaştırması!!!

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?