İzmir’de doğup büyümüş biri olarak uzun zamandır İzmir’de yapılacaklar ve gezilecek yerleri anlattığım bir yazı yazmaya çalışıyorum. Resim biriktiriyorum, fikir biriktiriyorum, yazdıklarımı sık sık beğenmeyip siliyorum. Ama bugün artık yeter dedim, yayınlamalıyım! Hayatımın ilk 18 yılını ve sonraki tüm bayram ve özel günleri geçirdiğim İzmir için Top 10 listem aşağıdaki gibi. 

İşte İzmir’de yapılacaklar listesi!

1. Kordon Boyu’nda keyif yapın

izmir – kordon

İzmir’de yapılacaklar dendiğinde ilk sıralarda gelir bu madde. Kordon Boyu’ndaki kafeler, barlar, balıkçılar, nargileciler hatta mini fayton turları; hepsi de sana diyor ki telefonunu kapat, saatini çıkar, zamanı güneşe göre tanımla ve rahatla! Kahvenin köpüğü, tavla oynamanın neşesi, balık yemenin hafifliği, kırmızı şarabın kokusu gibi hayatın güzelliklerine odaklan.

Alsancak Kordon Boyu’ndaki kafelerin hemen hemen hepsinin wireless şifresinin “atamizindeyiz” olduğu tüyosunu da vereyim, İzmir’i sevmek için nedenleriniz artsın. Benim favori kafem Sakız Adası. Burada sakızın 100% doğal bin bir türlü tatlısı, kahvesi, reçeli her şeyi var. Baba tarafından Egeli olarak sakıza bayıldığımı söylememe gerek yok 🙂

Sakız Adası Cafe Adres: Atatürk Cad. 366/B Kordon/Alsancak 

sakizadasi.com.tr/

2. Tarihi Asansör ile yükseklere çıkın ve İzmir’e bakın

izmir – asansor

İzmirliler için asansör kelimesi bir binanın katlarını çıkıp inen araç değildir sadece. Bir simge, bir mekan, bir semttir aslında. İki semti birleştiren asansöre Dario Moreno Sokağı’ndan girip Halil Rıfat Paşa Caddesi’nden çıkılır. Asansör hakkında asıl keyifli olan özellikle gün batımında görülebilecek çok güzel panaromik İzmir ve körfez manzarasıdır.

3. Kemeraltı Kızlarağası Hanı’nda Dibek kahvenizi höpürdetin

izmir – kemeralti

İstanbul için Kapalıçarşı neyse, İzmir için Kemeraltı da odur tam olarak. Toptancılar, esnaf lokantaları, her şeyin en ucuzu, asma altı kahveciler, kısacası her şey burada bulunabilir. Kızlarağası Hanı’ndan tercihen Manisa kebabınızı yedikten sonra benim için bol şekerli bir Dibek kahve de için. Dibek kahvenin özelliği nedir derseniz, közde bardak içinde pişen efsanevi bir kahve derim, afiyet olsun!

4. Aslancak Sevgi Yolu’nda gezin ve sahaflardan kitap alın

Bu madde konusunda çok objektif olamayabilirim. Alsancak’ta dershaneye giden her çocuk gibi ben de Sevgi Yolu’nda çok fazla vakit geçirdim. Kumpir yedim, gümüş aldım, sahaf tezgahlarını karıştırdım, kitaplar aldım. O yüzden burası bana hep çok sıcak gelmiştir. Siz de bir gidip bakın derim, en kötü aradığınız eski bir kitabı ucuza bulursunuz. Sevgi Yolu son yıllarda sürekli tadilat geçirdiği için güncel bir resim bulamadım. Yol tarifi veriyorum, Efes otelini arkanıza alıp çapraz ilerleyin hemen karşınızda!

Konum için tıklayın.

5. İzmir Doğal Yaşam Parkı’na yarım gününüzü ayırın

izmir – dogal yasam parki

Yarım gün ayırın derken çok ciddiyim çünkü burası sıradan bir hayvanat bahçesi değil! Gerçekten de bir Doğal Yaşam Parkı; yabani hayvanlardan, tropik bahçeye, göletlerden, sürüngen türlerine burada yok yok. Gezme parkuru da çok keyifli tasarlanmış. Gezintiniz bitince göl kenarında oturup piknik yapmak da serbest.

6. Kordon Boyu’nda Atatürk’ün Evi Müzesi’ni gezin

Buraya ilk defa okul gezisi ile çocukken gitmiştim. Müze görevlisinin bize özenle Atatürk’ün içtiği bir kahve fincanının telvesi ile saklanmış halini göstermesine çocukça çok mutlu olmuştum. Çünkü o zamana kadar Atatürk kafamda hayali bir kişilikti. O gün müzede kahve bardağını görünce Atatürk, gözümde kahve içen ve gerçekten yaşamış bir insan oluverdi. Bu değerli müzeyi mutlaka ziyaret edin!

Atatürk’ün Evi Müzesi Adres: Alsancak Mh., Gündüğdu Cad. No:242, 35220 Konak/İzmir

kultur.gov.tr/izmirataturkmuseum

7. Fuar Lunaparkı’nda çılgınca eğlenin, kocaman pembe bir pamuk şekerini mideye indirin

izmir – fuar

Fuarın fuar olduğu zamanlarda çocuktum. Hülya Avşar’ların geldiği, dünya mutfaklarından restoranların ve Türkiye’nin en büyük, en güzel lunaparkının kurulduğu, havai fişeklerle açılışının yapıldığı, kocaman bir hayvanat bahçesi ve meşhur filimiz Bahadır’ın yer aldığı zamanlarda. O zamanlar Ağustos ayının son haftalarında açılan bu fuara gitmek neredeyse her akşam yapılan en önemli aktiviteydi. Fuar dönemi olmadığında da yeşil alanları, hayvanat bahçesi ve lunaparkı nedeniyle benim İzmir’de en sevdiğim yerdi. Belki bugün aynı etkiyi yapmaz ama lunaparka gidin, oyuncaklara binin ve kocaman bir pamuk şekeri kalori ve glisemik indeksi düşünmeden kopara kopara yiyin 🙂 Hala çok güzel havuzları, palmiyeleri, heykelleri ve yeşil alanları var!

Fuar Lunaparkı Adres: Mimar Sinan, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

lunaparkizmir.com/

8. İzmir’in pastanelerine gidin, tatlılarını ve dondurmalarını tadın

İzmir’in çok uluslu dinli kültüründen geriye kalanlar arasında en güzel miraslardan biri de özellikle Yahudilerin çok başarılı olduğu hamurişi tatlı ve tuzlular. Boyoz, torpil, pastiç benim favorilerim. Özellikle torpil ve pastiçi denemenizi şiddetle tavsiye ederim!

Torpil tatlısı külah şeklindeki bir milföyün içine yoğun kıvamlı vanilyalı muhallebi doldurulup külahın ağzının da fıstıklarla kapatılıp üzerine bol bol pudra şekeri serpilmesinden oluşuyor. Yazarken bile ağzım sulandı! 🙂 Pastiç ise kat kat kalın pandispanya gibi bir hamurun içerisindeki çikolatalı çörek. Üzerinde beyaz bademler de var. Torpile göre çok daha hafif olan bu tatlıyı ne kadar yeseniz asla yeterli gelmiyor, benden söylemesi. Dondurma için öneri derseniz o da çok: Reyhan, Sevinç (özellikle kağıt helva içinde), Ağam (fıstıklısını mutlaka deneyin), Beyoğlu.

9. Kıbrıs Şehitleri’nde bir barda için ve buzlu badem yiyin

izmir – buzlu badem

Akşam 09:00’dan sonra herhangi bir barda içkinizi içmeye başlayın, çok keyifli. Bazı konulara şaşırabilirsiniz: erkeklerin kızlara onları yiyecek gibi bakmaması, içki fiyatlarının İstanbul’a göre ucuzluğu, buzlu bademin lezzeti ve sokak müzisyenlerinin çeşitliliği.

10. Körfez Vapuru’nda boyoz, yumurta ve çay üçlemesi

izmir – vapur

Karşıyaka-Bostanlı-Pasaport-Alcancak-Göztepe-Konak hattından herhangi birinde vapura binmemişseniz İzmir’i gezmiş sayılmazsınız maalesef. Vapura binmek yetmez, özellikle iş saatinde vapura binip işe gidenlerle boyoz, katı yumurta ve çay üçmelesini yaşamak gerek. Sonra mutluluk anketlerinde İzmir’in neden üst sıralarda olduğunu anlayabilirsiniz. Bir İzmir dedikodusu vereyim: Karşıyakalılar, Alsancak ve Konak taraflarına gitmeye “İzmir’e gitmek” derler. Uzun yıllar annem ve babamın böyle demesini içten içe garipsedim. Zaten İzmir’de değil miydik?

Bana 10 madde yetmez derseniz diğer önerilerim: Maske Müzesi gezisi, İzmir’lilerin verdiği antika eşyalar ile kurulan Latife Hanım Karşıyaka Köşkü, Tarihi Hava Gazı Fabrikası ve akşam konserleri, Bostanlı’daki herhangi bir barda içmece, Türkiye’nin en iyi üçüncü kokoreççisi seçilen Kartal Kokoreç’te kokoreç ve bira keyfi, Karşıyaka Alaybey’de Kadın Hakları Anıtı’nı ziyaret etmece, İnciraltı’nda rakı ve balık.

Şimdiden iyi gezmeler!

İlginizi çekebilir: Rana Kelleci’den “İzmir’de Bahar Gibi Üç Gün”