Öyle bir dönem düşünün ki, yırtık bir jean, bir t-shirt, belinize bağladığınız bir oduncu gömlek ve tabi ki kombinlerin olmazsa olmazı sneaker ile ortamdaki en tarz kişi olabiliyorsunuz. Evet, 90’lar modası belki de modanın en asi, en rahat, en sade ama bir o kadar da canlı ve renkli dönemiydi. O yıllarda ne giyer, neler takardık, biraz geçmişe gitmeye ne dersiniz?

collins-lesulie-1247987-unsplash

Saç modellerinden kıyafet ve aksesuarlara, 90’lı yılların modasını fosforlu, çarpıcı renklerin ve iddialı parçaların domine ettiğini söyleyebiliriz. Ama bu yılların öne çıkan parçalarına, bir o kadar da rahatlık ve sadelik hakimdi. Peki nasıl? Büyük beden eşofmanların özellikle neon renkler ve pastel tonlardaki şişme montlarla sıklıkla kombinlendiğini hatırlarsınız. Böylece cesur bir görünüm yaratırken aynı zamanda rahatınızdan da ödün vermiyordunuz. Peki ya  yüksek bel ve yırtık jean‘ler? İçlerine giyilen file çoraplarla, belki de 90’lar modasının en vazgeçilmez parçalarındandı. Bu yıllara tam bir kot çılgınlığı hakim olduğundan, jean’leri kot yelekler, tulumlar ve büyük boy kot ceketler takip etti. Bu asilik ve umursamaz görünen giyimin, o yıllarda insana kattığı ayrı bir hava, ‘cool’luk vardı.

Ve tabii ki oduncu gömlekler! 90’ların favori desenlerinden ekose kumaşı en sık gördüğümüz parçalardan biri olan oduncu gömlekler, o yıllarda herkesin belindeydi. Her an tarz olmanızı sağlayan deri ceketleri, kadınların vazgeçilmezi boyundan bağlamalı büstiyerleri ve bu yılların en yaygın görünümlerinden biri olan uzun kollu t-shirt üzerine kısa kollu t-shirt’leri de unutmayalım.

90’lar, çılgın kıyafet trendleri ile olduğu kadar, değişik aksesuar ve kendine özgü saç modelleriyle de öne çıkan yıllardı. Herkesin boynunda görebileceğiniz peace kolyeleri, bu yıllara damgasını vuran büyük gözlükler, jean’lerin ceplerine takılan büyük, zincir kemerler oldukça revaçtaydı. Yarım saatte bir düştüğü için kaybolan yapışkanlı küpeleri hatırlarsınız, ya da saçı anında şekle sokan zig zag tel taçları! Bir de bel çantaları vardı tabiki, dönemin rahatlık anlayışının yansımalarından biri olarak günlük hayatın vazgeçilmez parçalarından biriydi. 90’ların sneaker açısından yarattığı vurucu etki ise tartışılmaz. Günün her saati, her mekana ve her kombinle giyebileceğiniz snekaer’lar, adeta herkesin görünümünde kilit parçaydı.

Şimdi ise, ikonik 90’lı yılları özleyenlere güzel bir haberimiz var! Reebok‘un ilhamını 90’lardan alan ve ilk kez 93’te off-track koşu ayakkabısı olarak üretilen yenilikçi tasarımı Aztrek 93, cesur renkleriyle yeniden karşımıza çıkıyor.