Pop müziğinin adeta bir patlama yaşadığı 90’lı yıllar; müzik dünyasına kazandırdığı yetenekli isimlerden çekilen kliplere ve tabi ki unutulmaz şarkılara, her detayıyla efsaneydi. Bir şarkının yaklaşık 1 ayda hafızalardan silinmeye mahkum olduğu günümüzde, ortaya çıkmasından onlarca yıl geçmesine rağmen her duyduğumuzda rahatlıkla eşlik ettiğimiz parçaların yeri eminiz ki herkes için çok ayrı. O zaman, 90’lar müzikleriyle biraz nostaljiye var mısınız?

Tarkan

90’ların, klip çekimlerinde kullanılan teknolojiden şarkı sözlerinde anlatılanlara, müzik açısından çok farklı bir konumda olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Bir müzik türü olarak ilk kez anılmaya başlaması ile birlikte Türk pop müziğinin doğuşu tam olarak bu yıllarda gerçekleşti. Hakan Peker‘in Bir Efsane‘si, Yonca Evcimik‘in Abone‘si ve Sezen Aksu‘nun Hadi Bakalım‘ı, bu akımın yalnızca başlarında ortaya çıkan efsane şarkılardan. 1993’e doğru tanıştığımız Kenan Doğulu ve Tarkan, hemen sonrasında isimlerini duyduğumuz Mustafa Sandal, Çelik ve Burak Kut ise akşam gittiğimiz eğlence mekanlarında hala şarkılarını hep bir ağızdan söylediğimiz önemli isimler.

Mustafa Sandal’ın Aya Benzer klibini defalarca izlememiş olanımız var mıdır? Ya da Kenan Doğulu’nun Sımsıkı Sıkı Sıkı‘sında dans etmeden durabilen? Tüm bu parçalar, o dönemlerde olduğu gibi, şimdi de büyük yere sahip hepimizin hayatında. Tek fark şu, o dönemlerde Walkman‘imiz kulağımıza takıp veya kaseti yerleştirip dinlediğimiz parçalar, artık bilgisayar ve cep telefonlarımızda.

Aynı şekilde gündeme bomba gibi düşen ve akıllardan kolay silinmeyecek şarkılarıyla hepimizin müzik hafızasında yer eden yabancı şarkıcılar ve gruplar da vardı. Backstreet Boys, N’SYNC, Spice Girls, Destiny’s Child gibi pop müziğe damgasını vurmuş gruplar söz konusuydu. Michael Jackson‘dan They Don’t Care About Us dediğimde hangimiz içimizden ister istemez mırıldanmaya başlamıyoruz? Ya da Madonna‘nın Frozen şarkısını duyup zamanda yolculuk yapmayanımız var mı? O yıllarda Frozen, aynı zamanda klibiyle de fazlasıyla yankı uyandırmıştı. Karanlık bir atmosferin hakim olduğu klipte, siyahlara bürünmüş Madonna’yı ve kurt, kartal gibi vahşi hayvanları izlemiştik. Gwen Stefani‘nin grubu No Doubt‘ı unutmayalım, 90’lı yıllara adını altın harflerle yazdıran grupların başında geldiğini söylemek mümkün. Özellikle Don’t Speak şarkısını hepimiz mutlaka aynanın karşısında söylemişizdir, kabul edelim!

90’lar müziği her detayıyla “anlatılmaz, yaşanır” ifadesinin karşılığı niteliğindeydi. Hakkında ne kadar konuşsak, ne kadar örnek versek az. Ama güzel haber, yaratıcı cover’larıyla Ekin Beril, 16 Mart saat 15.00‘te Gayrettepe Petra’da yer alan Reebok Pop Up Store’da 90’lardan günümüze, sokak kültürüyle iç içe gelişen müzik trendlerini anlatacak. Siz de bu etkinliğe katılarak, 90’lar müziklerine olan özleminizi biraz olsun giderebilir, o güzel dönemin hafızalardan silinmeyen parçalarını yeniden hatırlayabilirsiniz.

Tüm etkinlik programını görmek için tıklayın.