Şimdilerde bir araya gelip bıkmadan usanmadan, defalarca izlediğimiz unutulmaz filmlerin çoğunun 90’lı yıllarda ortaya çıktığınızı söylesek yanlış olmaz. Hem Türkiye’de, hem de dünyada sinemanın altın çağı kabul edilen 90’lar; Pulp Fiction, Fight Club, The Matrix gibi efsane filmler ile bizi buluştururken, Türkiye sinemasına da Eşkıya, Ağır Roman gibi kült filmler kazandırdı. Gelin, 90’lara damgasını vurmuş filmleri hep birlikte yeniden hatırlayalım.

90'lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk
90’lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk

Özellikle gençlik yılları 90’lara denk gelmiş olanlar iyi bilir, o yıllarda sinemaya gitmenin keyfi şimdi olduğundan çok daha başkaydı. Şimdilerde bizlere oldukça sıradan gibi görünen ‘sinemaya gitme’ programı, 90’lı yıllarda insanların fazlasıyla özendiği, süslenip en güzel kıyafetlerini seçerek gittiği bir programdı. Film keyfini dışarı çıkmadan, kendi evinde yapmak isteyenler içinse Pazar akşamları saat 21.00’de televizyonun başına geçip, Star 1 kanalını açmak ve Parliament Pazar Gecesi Sineması‘na kapılmak kaçınılmazdı. Televizyonda ilk kez yayınlanan film gösterimlerinin yapıldığı bu sinema kuşağında, Türkçe dublajlı yabancı filmler gösterilirdi. Peki hangileri?

Şöyle bir geçmişe dönüp 90’lar dünya sinemasına baktığınızda, müthiş macera serisi Polis Akademisi, yarı insan yarı robot konseptli Robocop ve bir neslin adeta oyuncak bebeklerden korkmaya başlama sebebi Chucky ilk aklınıza gelenler arasında olacaktır, şüphesiz. Onların hemen ardındansa, kıvrak zekasıyla hepimizi kahkahalara boğan Evde Tek Başına gelecektir. Kevin’in evine giren hırsızlara kurduğu tuzakları bir hatırlayın, hangimiz çocukluk döneminde “ben de böyle yapmak istiyorum” diye geçirmemiştir içinden? Birkaç hırsızın fidye için kaçırdıkları bebeği ellerinden kaçırmasıyla yaşanan komik olayları izlediğimiz Bebek Firarda filmi de benzer bir eğlence yaşatır bizlere. Ve kabul edelim, Afacan Köpek Beethoven filmini izledikten sonra pek çoğumuz ailemize “köpek alalım” diye yalvarmışızdır! Bu samimi, sıcacık aile filminde St. Bernard cinsi Beethoven adlı köpeğin maceralarına tanık oluruz. 90’lardan günümüze hâlâ etkisini sürdüren bir efsane de Titanik‘tir tabii ki! Jack ve Rose’un efsanevi aşkı hepimize umut olmuştur o yıllarda.

90'lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk
90’lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk

Biraz da 90’ların unutulmaz çocuk filmlerine göz atalım. Bir fantastik korku komedisi olan Addams Ailesi‘ni, animasyon filmerinin dönüm noktalarından biri sayılan Aslan Kral‘ı, bizlere hayaletlerin de sevimli olabileceğini gösteren Casper‘ı ve küçükken bize “Acaba oyuncakların da gizli bir dünyası var mı?” diye düşündüren Toy Story‘yi hatırlamayanımız azdır.

90’lar sinemasından bahsediyorsak, belki de en fazla altı çizilmesi gereken nokta, bu yılların dünya sinemasına kazandırdığı unutulmaz filmlerdir. Pulp Fiction, Goodfellas, The Green Mile, The Silence of the Lambs, American Beauty, Fight Club, The Matrix, Forrest Gump… Evet, her biri, tek başına birer efsane! Bir de Türkiye sinemasının kült filmleri var tabii…

90'lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk
90’lar Sineması: Aztrek ile Beyaz Perdeye Yolculuk

Yeşilçam etkisinden uzaklaşmaya başlamış bir sinema anlayışının hakim olduğu bu yıllarda Türkiye sinemasının bir hayli geliştiğini söyleyebiliriz. Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenlerin filmleri uluslararası festivallerde gösterilmeye başladı, günümüzde hâlâ konuşulan kült filmler ortaya çıktı, Türk sineması adeta dünyaya açıldı. Ağır Roman‘da Okan Bayülgen ile ‘öteki’lerin dünyasına yolculuk ettik, Masumiyet‘te Haluk Bilginer’in müthiş tiradına hayran kaldık, Tabutta Rövaşata‘da Mahsun Süpertitiz’in hayat mücadelesi ile umut dolduk, Her Şey Çok Güzel Olacak ise belki de tüm zamanların en içten filmlerinden biriydi. Tatar Ramazan‘ın meşhur sahneleri, bir başyapıt denebilecek Eşkıya‘da ise Şener Şen ve Uğur Yücel’in nefes kesen oyunculukları hâlâ akıllardadır.

90’lar sinemasının unutulmazlarını yeniden hatırladıktan sonra, sizin de içinizde o yıllara dair bir özlem uyandıysa sizi Gayrettepe Petra’da yer alan Reebok Pop Up Store’a alalım! Reebok bünyesinde birbirinden özel workshop ve konuşmaların gerçekleştiği bu alanda, 90’larda kullanılan eski televizyon modellerinden o yılların vazgeçilmez oyuncaklarına pek çok nostaljik detay görebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri