A4 denilince aklınıza bir araba markası mı geliyor yoksa kağıt boyutu mu? Son zamanlarda benim aklıma Ankara’da bir kahve dükkanı geliyor: A4 Kahve.

A4 Kahve
A4 Kahve | Fotoğraf: Instagram / @a4kahve

A4 Kahve, ODTÜ (Kapatıldı)

ODTÜ’lüler bilir, 100. Yıl’daki A4 kapısı, öğrencilerin ve hocaların yaşadıkları semtlere çok yakın olduğundan trafiği yoğun bir kapıdır. Temmuz 2018’de kapılarını açan A4 Kahve, tam bu kapıya giden yol üstündeki müstakil villaların birinde bulunuyor.

Mekan semt sakinleriyle, üniversite öğrencileriyle ve kapıdan geçerken uğramak isteyen misafirleriyle özdeşleşmiş adeta. A4’ün mahalleye gelişi çok eski olmasa da bahçesi ve ferah iç mekanıyla insanda samimi hisler uyandırıyor; kendi deyimleriyle “biz” duygusunu hissettiriyor.

A4 Kahve’nin dış tasarımında mavi ve beyaz renkler kullanılmış. Bu renkler, ferah bir his yaratıyor her mevsimde. İç mekan da sahiplerinin dokunuşları ile şekillenmiş. Ben yeni yıl döneminde birizdesign imzası taşıdığını sonradan öğrendiğim yılbaşı ağaçlarını çok beğenmiştim. Aynı zamanda iç mekandaki Nikola Tesla ve Albert Einstein çizimleri de çok güzel olmuş. Hatta karton kahve bardaklarında da Einstein’ın ve Tesla’nın resimlerini kullanabileceklerini öğrendim, çok mutlu oldum. Yaşasın Tesla!

A4, ders çalışmak ve kitap okumak için sıklıkla tercih edildiği için müzik seçimleri de bu durumla uyumlu olarak seçiliyor ki bence bu gayet iyi olmuş.

Mekan A4’te olduğu için ODTÜ’lü öğrencilere ya da öğrenci topluluklarına ev sahipliği yapıyor. Gelenler alt katta çalışabilecekleri gibi isterlerse üst kattaki sessiz kütüphanede de ders çalışabiliyorlar. ODTÜ’deki kütüphanelerden sıkılanlar, sessizce ders çalışmak isteyenler, tek başlarına ya da arkadaşlarıyla buraya geliyorlar.

ODTÜ’den hocalarla düzenledikleri söyleşileri, suluboya, heykel, taş boyama ve çizim atölyeleriyse mutlaka takip edilmeli. A4’ün tadını çıkarmak için lezzetli kahvelere bu aktiviteler de eklenmeli. 😊

Mahalledeki ikinci el pazarlarında da aktif olarak rol oynuyor A4 Kahve. A4’ün sahipleri buna benzer sosyal sorumluluk projelerine çok değer veriyor.

Bir diğer hayran kaldığım aktiviteyse “Kısa Bir Film Arası” isimli projede yer almaları oldu. 2019 yılında Ankara’daki 13 kahve dükkanı ile beraber ortak bir proje geliştirmişler. 8-9-10 Ekim’de şehrin 13 farklı mekanında erkek şiddeti konusunu odağına alan film seçkileri ile başlayan festivalde, tüm gösterimler ücretsiz yapılmış, sadece mekanlarla iletişime geçip rezervasyon yaptırmak gerekliymiş. Hem bu fikri hem de uygulama prensiplerini çok beğendim, katılımcıların çoğalmasını, gösterim gün sayısının artmasını çok isterim. 2020’deki gösterimleri heyecanla bekliyorum!

A4 Kahve, Kuğulu Konum

A4 Kahve’nin yeni göz bebeğiyse eski Kuğulu Dost Kitabevi yerine açılan şubesi. Kasım 2019’da açılan şube dev pencereli, yeşil bahçe köşesi olan, yazın dış mekandaki masalarıyla Kuğulu’da ihtiyacımız olan kahveciyi bize sunuyor. Üst katında etkinlikler, toplantılar, uzaktan çalışma günleri için ferah alanlar bulunuyor. Tunalı çevresi için bulunmayacak bir fırsat! Böylesine güzel, böylesine huzur verici bir yere ihtiyacımız vardı. Aklımız hala Dost Kitabevi’nde olsa da, iyi ki A4 gelmiş yerine diyebiliyorum.

A4 Kahve’nin çeşitli bitkilerle kendileri harmanladıkları bitki çayları ve Petra imzalı kahveleri de çok lezzetli. Mevsim meyvelerine göre değişen çeşitli tatlıları, çok çeşitli atıştırmalıkları, kahvaltı yapmak isteyenler içinse kahvaltı çeşitleri mevcut. Hatta kış aylarında çorba da ikram ediyorlar misafirlerine. Hepsi birbirinden lezzetli görünüyor. Bir sonraki gidişimde çeşitli sandviçlerinden denemek üzere kendime söz verdim bile.

İster ODTÜ şubesine ister Kuğulu şubesini ziyaret edin ama mutlaka geçerken uğrayın ve bir cheesecake ile kahve söyleyin. Tesla veya Einstein eşlik etsin fark etmez, tatlı ve kahvenin vereceği mutluluk asla göreceli değildir. Afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @a4kahve

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Ankara Kahveciler