Tepenin Ardında adlı ilk filmiyle adından söz ettiren Emin Alper, Venedik’ten ödüllerle dönen Abluka’sıyla bu hafta vizyonda!

Abluka_1-Mehmet_Ozgur-KADIR

Abluka

Venedik’ten ödüllerle dönen, bu hafta da vizyona giren “Abluka” filmi İstanbul’un (ve Türkiye’nin) turistlere kapalı olan mahallelerinde yaşananları anlatıyor. İnsanların girip çıkmakta zorluk yaşadıkları, “güçlerce” abluka altına alınmış bu mahallede gözden uzak tutulan, saklanan gerçekleri izleyiciye sunuyor.

Abluka, Kadir’in (Mehmet Özgür) hapse düşmesiyle başlıyor. Şüpheli olan bu tutuklamanın ardından Kadir cezaevinde 22 yıllık cezasının 20 yılını geçiriyor, ardından da şartlı tahliye kararıyla mahallesine geri dönüyor. Suçu kadar cezaevinde yaşadıkları da muallâk Kadir’in, iyi halden mi şartlı tahliyesine izin çıkıyor belli değil. Bilinen tek gerçek, şartlı tahliyesi boyunca bir işte çalışacak olduğu.

Abluka_3-Berkay_Ates-AHMET

Abluka

Kadir cezaevinden çıkıp mahallesine dönüyor. Bıraktığında 7 yaşında olan küçük kardeşi Ahmet’in (Berkay Ateş) yanına gidiyor, bir ev bulup yeni düzende hayatına kaldığı yerden devam etmeye çalışıyor. Hayatta kalmak için özel bir ekipte çöp toplayıcılık yapıyor, kendisinden istenen ve beklenenleri yerine getirmeye çalışıyor. Bu sırada ev sahibi olan çiftle yakınlaşıyor, insanlarla tanışıyor, ablukayla birlikte daha da yeraltına inen oluşumları anlamaya çalışıyor. 20 yıllık kadınsızlığının getirdiği açlıkla ister istemez güzel ve cana yakın ev sahibesinden (Tülin Özen) etkilenmeye başlıyor, onun kaçamaklarından (!) biri olmayı arzulayarak onu bir takıntı haline getiriyor. Bütün bunların yanında kardeşi Ahmet’i daha yakından tanımaya çalışıyor.

Abluka_4-Tulin Ozen Mehmet Ozgur

Abluka

Çocuklarını da alıp kaçan karısı yüzünden bunalımda olan Ahmet, içindeki üzüntüye rağmen işine devam ediyor, belediyenin görevlendirdiği üzere mahalledeki köpekleri “topluyor”. Polisin mahallelerine gelip onları kıstırmış olması gibi, o da köpeklerin olduğu yere gidiyor, ekip arkadaşlarıyla “it”leri birer birer avlıyor. Ayağından yaraladığı köpeğin gece evinin arkasına gelmesiyle birlikte sağlıksız bir ilişkinin ilk adımı atıyor, onu kuyruğu kıstırıp gelen karısının yerine koyuyor. Bu sağlıksız ilişki bir takıntıya dönüşüyor, köpek ve insan arasında kurduğu ilişkiyle birlikte etrafındaki ablukanın sınırlarını kendince daha da daraltarak evden çıkmayan ve öldürmesi gereken düşmanını saklayan bir suçlu olarak yaşamaya başlıyor.

Abluka_5-Berkay Ates

Abluka

Bu sırada Kadir mahallenin bir parçası haline gelmeye, tahliyesinin “şartlarını” yerine getirmeye çabalıyor. Ev sahiplerinin yakınlardaki bir patlama sonrası ortadan kaybolmasıyla Meral’e olan takıntısı daha şiddetleniyor, kadınsızlığın verdiği açlıkla kurgulamaya başlıyor. Bir taraftan da tahliyesini düşünüyor, hapse yeniden gitmek istemiyor. Meral’in kardeşi olan gizli aşkına bağlıyor bu kayboluşu, içten içe Ahmet’i suçlayıp onu kontrolü altına almaya çalışıyor. Ahmet ise yıllar sonra, en zor zamanında çıkıp gelen bu “haini”, aileyi parçalayan bu “suçluyu” hayatına yapılan müdahalenin bir parçası olarak görüyor.

Abluka_2-Berkay_Ates-AHMET

Abluka

Sınırlara daha fazla taşıyamayan Ahmet finalde patlıyor. “Güçlerin” baskısı ve yasaklardan duyduğu rahatsızlığı aniden boşaltıveriyor. Parçaladığı ailesinin geldiği sonu, yaptığı hataları telafi edememenin suçluluğuyla Kadir de bir çıkmaza giriyor, çekildiği iki tarafın da, mahallede karşı  karşıya gelen iki gücün de onu acıya mahkum etmiş olmasından duyduğu nefreti dışa vurma ihtiyacı güdüyor. Final sahnesinde de abi kardeş bu baskı altında eziliyor; etraflarını çeviren, onlara “modern hapishane” deneyimi yaşatan bu güçlerce yok oluyor. İzleyiciye ise yalnızca susmak kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Berkay Ateş röportajıAlgodón’un

İlginizi çekebilir #2: İzlemeniz Gereken Ödüllü Türk Filmleri