1963 yapımı Metin Erksan filmi “Susuz Yaz”, 1964 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanarak, Türk sinemasının uluslararası büyük bir başarı elde eden ilk filmi olma özelliği taşıyor. Son yıllarda dünya sinemasının en önemli festivallerinden Cannes Film Festivali’nde, Altın Palmiye dahil birçok ödül kazanarak hepimizi gururlandıran Nuri Bilge Ceylan, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı sahibi olan Fatih Akın ve Semih Kaplanoğlu, Venedik, Toronto gibi festivallerden ödüllerle ayrılan genç yönetmenler derken, ödüllü Türk filmleri arasına her yıl yenileri ekleniyor.

Nuri Bilge Ceylan, 2014 Cannes Film Festivali'nde "Kış Uykusu" filmi ile Altın Palmiye kazanmıştı.
Nuri Bilge Ceylan, 2014 Cannes Film Festivali’nde “Kış Uykusu” filmi ile Altın Palmiye kazanmıştı.

Dünyanın önemli film festivallerindeki başarılarıyla ödüllü Türk filmleri arasına girmeyi başarmış 15 yerli yapımı bir araya getirdik:

2000’lerin Ödüllü Türk Filmleri 

Uzak | Nuri Bilge Ceylan, 2002

youtube play youtube play

2000′li yıllarda Türk sinemasının elde ettiği ilk büyük başarı, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’daki ilk ödülü olmuştu. Karısı tarafından terk edilen bir fotoğrafçının varoluş krizini izlediğimiz ve Nuri Bilge Ceylan sinemasının temellerini oluşturan filmlerden “Uzak”, birçok yerli ve yabancı eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinin arasında sayılıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10 

Gegen die Wand / Duvara Karşı | Fatih Akın, 2004

youtube play youtube play

Almanya’da yaşayan Türk asıllı bir yönetmen olarak Fatih Akın’ın Türkiye’de adını geniş kitlelere duyurmasının nedeni, 2004′te Berlin Film Festivali’nde kazandığı Altın Ayı ödülüydü. Bizi ve sinemamızı Birol Ünel ve Sibel Kekilli ile de tanıştıran “Duvara Karşı”, Almanya’da yaşayan fakat Türk geleneklerinden kaçamayan Sibel ve Cahit’in öyküsünü anlatıyordu.

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde Fatih Akın Sineması

Takva | Özer Kızıltan, 2006

youtube play youtube play

Erkan Can’ın performansı ile dikkat çeken ve Türk sinemasında bugüne dek çekilmiş en iyi din eleştirilerinden biri olan “Takva”, bulunduğu tarikatın şeyhinin kendisine önemli bir görev vermesi sonucu inancını sorgulamaya başlayan bir adamı merkezine alıyor. Ünlü yönetmen Fatih Akın’ın yapımcıları arasında yer aldığı film Saraybosna Film Festivali’nden ödülle ayrılmış; Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde de yarışmıştı.

IMDb Puanı: 7.5/10

Üç Maymun | Nuri Bilge Ceylan, 2008

youtube play youtube play

Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’ndeki ikinci büyük başarısını En İyi Yönetmen seçilerek yakalamıştı. Yavuz Bingöl, Hatice Aslan ve Ahmet Rıfat Şungar’ın başrollerini paylaştığı film, üç kişilik bir ailenin bir kaza sonucu değişen yaşamlarını ve sırlarını konu alıyordu. Üç Maymun, aynı zamanda En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü için kısalisteye kalan ilk film olma özelliği taşıyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

Pandora’nın Kutusu | Yeşim Ustaoğlu, 2008

youtube play youtube play

Yeşim Ustaoğlu’nun “Pandora’nın Kutusu” filmi, yönetmenin filmografisinin en önemli parçalarından biri olarak San Sebastián Film Festivali’nden iki büyük ödülle dönmüştü. Alzheimer annelerini bakımını üstlenmek üzere Karadeniz’deki kasabalarından İstanbul’a getiren iki geçimsiz kız kardeşin bu durumu bir zorundalık olarak algılayışının karşısında genç Murat’ın anneannesi ile olan sıcak ilişkisi duruyordu. Filmde, 2012′de kaybettiğimiz Tsilla Chelton’a Derya Alabora, Övül Avkıran ve Onur Ünsal eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Türkiye Sinemasında Kadın Yönetmenler ve İzlemeniz Gereken Filmleri

2010’ların Ödüllü Türk Filmleri 

Bal | Semih Kaplanoğlu, 2010

youtube play youtube play

Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi Yönetmen ödülünü kucaklamasından iki yıl sonra Semih Kaplanoğlu, Avrupa’nın bir diğer büyük festivalinin en önemli ödülünü kazanmıştı Berlin’de. Kaplanoğlu’nun Yusuf Üçlemesi, “Yumurta” ile başlamış ve bizi yetişkin Yusuf ile tanıştırmış, daha sonra “Süt” ile Yusuf’un gençliğine odaklanmıştı. “Bal” ise Yusuf’un çocukluğuna, Çamlıhemşin’in dağlarına götürmüştü bizi. Genç oyuncu Bora Altaş’ın başarısı ile dikkat çeken filmde ona Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.2/10

Çoğunluk | Seren Yüce, 2010

youtube play youtube play

Seren Yüce, ilk filmi “Çoğunluk” ile Venedik Film Festivali’nin Genç Aslan ödülünün sahibi olarak önemli bir başarı yakalamıştı. Bartu Küçükçağlayan’ın toplumun zorla üzerine giydirdiği rutin ve görevlerden rahatsızlık duyan bir genç adamı canlandırdığı filmde aynı zamanda Settar Tanrıöğen ve Esme Madra rol alıyordu. Seren Yüce’nin ikinci filmini merakla bekliyoruz.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Günümüz Türkiye Sinemasından İzlemeniz Gereken 10 İlk Film 

Bir Zamanlar Anadolu’da | Nuri Bilge Ceylan, 2011

youtube play youtube play

Nuri Bilge Ceylan, Uzak’ın 8 yıl sonrasında bir kez daha Cannes Film Festivali’nin en büyük ikinci ödülünün sahibi olmuş, ödülünü “yalnız ve güzel ülkesine” adamıştı. İki cinayet zanlısı, bir savcı, bir doktor, bir komiser ve iki polisin Anadolu’nun kasvetli ve sinematografik bozkırlarında geçen gecesini konu alan filmde Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış ve Ercan Kesal başrolleri paylaşıyordu.

IMDb Puanı: 7.8/10

Küf | Ali Aydın, 2012

youtube play youtube play

Seren Yüce’nin “Çoğunluk” ile, Venedik Film Festivali’nin ilk-filmlere verilen ödülü Genç Aslan’ı kazanmasından iki yıl sonra bu ödül bir kez daha Türkiye’den bir yönetmene gitti. Ali Aydın, 80′lerde oğlu ‘kaybolmuş’ bir babanın arayışını ve çaresizliğini anlatıyordu. Demiryolu işçisi bir baba rolünde izlediğimiz Ercan Kesal, performansıyla göz kamaştırıyordu.

IMDb Puanı6.4/10

Zerre | Erdem Tepegöz, 2013

youtube play youtube play

Zerre, Erdem Tepegöz’ün ilk filmiydi. İstanbul’da ailesini geçindirmeye çalışan bir kadının mücadelesini konu alan filmde Jale Arıkan’ın performansı dikkat çekiciydi. Film, Moskova Film Festivali’nden iki büyük ödülle dönerek uluslararası ödüllü Türk filmleri arasına eklenmişti.

IMDb Puanı: 6.5/10

Kış Uykusu | Nuri Bilge Ceylan, 2014

youtube play youtube play

Son yıllarda her filminin ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan ve Türk sinemasının yurt dışındaki en önemli temsilcisi haline gelmiş Nuri Bilge Ceylan, iki Jüri Büyük Ödülü ve bir En İyi Yönetmen Ödülü’nün ardından 2014 yılında Kış Uykusu ile sinema dünyasının en önemli ödülü olarak kabul edilen Altın Palmiye’nin sahibi olmuş, 1982’de Yol ile Altın Palmiye kazanan Yılmaz Güney’in ardından bir kez daha bu başarıyı elde etmişti. Kış Uykusu, eşi Nihal ile birlikte Kapadokya’da ufak bir otel işleten Aydın’ın karlı kış günlerinde başından geçen olayları, entellektüellik ve sınıf farklılıkları ekseninde konu alıyor. Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı 196 dakikalık filmde, Nuri Bilge Ceylan Anadolu insanı hikayelerine, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki ise muhteşem görüntülerine yenilerini ekliyor.

IMDb Puanı: 8.2/10

Sivas | Kaan Müjdeci, 2014

youtube play youtube play

Kaan Müjdeci, ilk filmini ödüllü Türk filmleri arasına ekleyen genç yönetmenlerden biri olmuştu. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan Sivas, aynı zamanda Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Gençlik Filmi seçilmişti. Film, Doğan İzci’nin başarıyla canlandırdığı 11 yaşındaki Aslan’ın, yaralı olarak bulduğu ve sahiplendiği köpeği Sivas’la ilişkisini konu alıyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Halil Yörükoğlu’ndan “Taşradan Dünyaya: Sivas Filmi

Abluka | Emin Alper, 2015

youtube play youtube play

İlk filmi Tepenin Ardındaile ulusal başarı elde eden Emin Alper’in ikinci filmi Abluka, Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü dahil üç ödül kazanmış, Sofya Film Festivali’nde En İyi Balkan Filmi seçilmiş, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde ise Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü. Günümüz Türkiye’sinin politik iklimini başarıyla simgeleyen filmde, hapisten şartlı tahliyeyle çıkan Kadir’in polise muhbirlik yapma görevini fazla ciddiye alışı ve abluka altındaki mahallesinde yaşanan gerilim anlatılıyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “Abluka” incelemesi

Albüm | Mehmet Can Mertoğlu, 2016

youtube play youtube play

Mehmet Can Mertoğlu’nun ilk filmi Albüm, orta büyüklükteki bir Anadolu kentinde yaşayan orta sınıf bir aile, çocuk evlat edindiklerini gizlemek için ellerinden geleni yapıyor, film ince mizahıyla trajikomik bir aile dramında dönüşüyordu. Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenlerin Haftası bölümünde gösterilen ve France 4 Visionary Award’un sahibi olan Albüm, Saraybosna Film Festivali’nden de En İyi Film dahil 3 ödülle dönmüştü.

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “Albüm” incelemesi

Kelebekler | Tolga Karaçelik, 2018

youtube play youtube play

Bağımsız sinemanın kalesi kabul edilen Sundance Film Festivali’nin en önemli iki ödülünden biri olan Dünya Sineması Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi 2018’de Kelebekler oldu. Tolga Karaçelik, Gişe Memuru ve Sarmaşık‘ın ardından gelen üçüncü filminde de iyi yazılmış diyaloglar, dramatik bir yapının içine zekice yerleştirilmiş mizah ve başarıyla yaratılmış karakterlerle karşımıza çıktı. Film, yıllardır birbirini görmeyen üç kardeşin yıllar sonra bir telefon aldıkları babalarının isteği üzerine yeniden buluşarak doğdukları tuhaflıklarla dolu köye dönüşünü konu alıyordu.

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: SineMaggejr’dan Film Önerileri