Deniz Gamze Ergüven’in, uluslararası başarısıyla adından söz ettiren ilk filmi Mustang, bugün vizyonda!
Bunu fırsat bilerek, günümüz Türk sinemasının kaçırılmaması gereken 10 ilk filmini bir araya getirdik.

Mustang01

Karadeniz kıyısındaki bir kasabada büyükanneleriyle yalayan 5 yetim kız kardeşin özgürlük arayışlarını ve toplumun kurallarına karşı koyuşlarını anlatan bir büyüme hikayesi olan Mustang, Deniz Gamze Ergüven’in ilk filmi. Dünya prömiyerini geçtiğimiz Mayıs ayında 68. Cannes Film Festivali’nde yapan Mustang, 21. Saraybosna Film Festivali’nden aldığı En İyi Film ödülü dahil birçok ödül kazandı. Fransa ortak yapımı olan filmin, geçtiğimiz haftalarda 88. Akademi Ödülleri’nin En İyi Yabancı Dilde Film dalında Fransa’yı temsilen aday adayı seçildiği açıklandı.

Mustang04

Geçtiğimiz hafta Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapan ve bu haftadan itibaren vizyonda da izleyebileceğimiz Mustang‘i fırsat bilerek, Türkiye sinemasının son dönemdeki başarılı ilk filmlerini bir araya getirdik:

Mustang dışında bu hafta vizyonda izleyebileceğiniz filmler şunlar: Russell Crowe’un başrolünde yer aldığı aile dramı Fathers and Daughters (Babalar ve Kızları), Colin Farrell ve Anthony Hopkins’i buluşturan gerilim Solace, Vin Diesel’li fantastik film The Last Witch Hunter (Son Cadı Avcısı), korku serisinin yeni filmi Paranormal Activity: The Ghost Dimension (Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu), ilgi gören animasyonun devam filmi Hotel Transylvania 2 (Otel Transilvanya 2) ve yerli yapımlar Evlenmeden Olmaz ile Takım: Mahalle Aşkına.

***

Türkiye Sineması: En İyi İlk Filmler

Köksüz | 2014, Deniz Akçay

Yaşadıkları kaybın ardından tekrar bir aile olmaya çalışan dört kişinin bu zorlu dönemine odaklanan Köksüz, 2013 yılındaki 32. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde hem Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü hem de Radikal Halk Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Sivas | 2014, Kaan Müjdeci

11 yaşındaki Aslan ve dövüş köpeği olarak kullanılırken yaralanan, onun tarafından kurtarılan Kangal köpeği Sivas’ın dostluğunu anlatan film, 2014 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmış ve Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Zerre | 2013, Erdem Tepegöz

2013’ün en başarılı yerli yapımlarından olan Zerre, Erdem Tepegöz’ün ilk filmiydi. İstanbul’da ailesini geçindirmeye çalışan bir kadının mücadelesini konu alan filmde Jale Arıkan’ın performansı dikkat çekiciydi. Film, Moskova Film Festivali’nden iki büyük ödülle dönmüştü.

Küf | 2013, Ali Aydın

Seren Yüce’nin “Çoğunluk” ile, Venedik Film Festivali’nin ilk-filmlere verilen ödülü Genç Aslan’ı kazanmasından iki yıl sonra bu ödül bir kez daha Türkiye’den bir yönetmene gitmişti. Ali Aydın, 80′lerde oğlu ‘kaybolmuş’ bir babanın arayışını ve çaresizliğini anlatıyordu. Demiryolu işçisi bir baba rolünde izlediğimiz Ercan Kesal, performansıyla göz kamaştırıyordu.

Tepenin Ardı | 2012, Emin Alper

Emin Alper’in 31. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’ye layık görülen ve geçtiğimiz yıl birçok ödül kazanan ilk filmi “Tepenin Ardı”, şehre göç etmiş bir ailenin yaz tatili için ziyaret ettikleri baba/dede evinde, Anadolu’da bir çiftlikte geçiyordu. Çocuklarının ve torunlarının köklerinden nasıl uzaklaşmış olduğunu fark etmek bir yana, çiftliğine izinsiz giren keçi sürüsü ve çobanlarından şikayetçi olan dede, ailesini kısa bir sürede bir Western gerilimine sürüklüyordu. Ülkemizin güncel sorunlarından ‘ötekileştirme’ ve ‘ötekileştirdiğinden korkma’ sorunlarını iğneleyen derinlikli bir yerli filmdi “Tepenin Ardı”.

Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak | 2011, Ali İlhan

Bir değişim programı ile Türkiye’den İtalya’ya giden Ekin’in ve İtalya’da ev sahibesi Signora Enrica’nın ufak bir yanlış anlaşılma ile başlayıp büyük bir dostluğa dönüşen hikayesini anlatan filmde İtalyan sinemasının ünlü oyuncusu Claudia Cardinale ve genç oyuncu İsmail Hacıoğlu’nun uyumu gülümseten bir film ortaya çıkarmıştı.

Çoğunluk | 2010, Seren Yüce

Seren Yüce, ilk filmi “Çoğunluk” ile Venedik Film Festivali’nin Genç Aslan ödülünün sahibi olarak önemli bir başarı yakalamıştı. Bartu Küçükçağlayan’ın toplumun zorla üzerine giydirdiği rutin ve görevlerden rahatsızlık duyan bir genç adamı canlandırdığı filmde aynı zamanda Settar Tanrıöğen ve Esme Madra rol alıyordu.

Uzak İhtimal | 2009, Mahmut Fazıl Coşkun

Bir müezzin ve bir rahibenin dillendirilmeyen, platonik, sessiz ve imkansız aşkını minimal bir şekilde ele alan Uzak İhtimal bizi yalnızca Görkem Yeltan ve Nadir Sarıbacak’ın performanslarıyla etkilemekle kalmamış, Mahmut Fazıl Coşkun’un yönetmenliği ile tanıştırmıştı.

Başka Dilde Aşk | 2009, İlksen Başarır

Doğuştan işitme engelli olan Onur ve hayatını konuşarak kazanan bir müşteri temsilcisi olan Zeynep’in beraberliğini konu alan, engelleri bir kenara bırakan aşklarına odaklanan film Mert Fırat’ın mükemmel performansıyla dikkat çekiyordu. Oyuncuya, Saadet Işıl Aksoy, Emre Karayel, Lale Mansur ve Tuğrul Tülek gibi isimler eşlik ediyordu.

Sonbahar | 2008, Özcan Alper

Özcan Alper’in 2008 yılında Altın Koza Film Festivali’nin yıldızı haline gelen ilk filmi Sonbahar, hayatının son aylarını geçirmek için tahliye olan bir mahkumu merkezine alıyordu. Karadeniz’in doğal güzellikleri ve sonbaharının, karakterinin psikolojisi ile muhteşem bir uyum içinde olduğu “Sonbahar”, sanat eseri niteliğindeki görüntü yönetimiyle de beğeni toplamıştı. Filmin başrollerinde Onur Saylak ve Megi Kobaladze vardı.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN