İngiliz komedyen Rick Gervais’in yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı 6 bölümlük dizisi After Life, 8 Mart 2019 itibariyle Netflix’te yayınlandı. 25 yıllık eşi Lisa’yı kaybeden Tony’nin hayatta kalma mücadelesini izlediğimiz dizi, Gervais’in işlerini seven herkesi memnun edecek gibi duruyor.

merlin_151716465_bda35f6d-d7e7-4038-8bde-c0aff82aeb42-jumbo
After Life: Ricky Gervais’ten Hayatta Kalma Dersleri

Küçük bir kasabada gazetecilik yapan Tony, 25 yıllık eşi Lisa’nın ölümü ile beraber hem hayat arkadaşını, hem de hayattaki amacını kaybediyor. Başarısız intihar girişimleri ve intihara meyilli tavırları sebebiyle kayınbiraderi tarafından devamlı gözetim altında tutulmaya çalışılan Tony’nin hayatta kalmak için yaptığı plan, başkalarını mutlu etmekten ziyade canı nasıl istiyorsa öyle davranmak ve hayatını istediği gibi yaşamak Bu planın tek istisnası ise köpeği Brandy. Zaten -Tony’e göre- intihar girişimlerinin başarısız olmasının iki sebebinden biri Brandy’e olan sevgisi ve onu sahipsiz bırakma endişesi. Diğeri de Alzheimer hastası olan babası…

Dışarıdan bakınca makul görünen planının mutsuzluğuna çare olmadığını gören Tony, bir noktadan sonra etrafındakilerin sesine kulak vermeye başlıyor ve hayatına -özündeki gibi- daha iyi bir insan olarak devam etmeye karar veriyor.

Gervais’in stand-up gösterilerinden alışık olduğumuz ofansif tavrı, bana sorarsanız diziyi oldukça dramatik bir hale getirmiş. Bulunduğu ruh halinin de etkisiyle etrafındakilere son derece acımasız davranan Tony ve seçilen diğer tüm karakterler, aslında Gervais’in mizah anlayışının bir yansıması. Dizinin tamamı hayat, ölüm, mutluluk ve daha birçok başlıkla ilgili “punch line”lar ile bezeli. Durum böyle olunca gözler de biraz sulanıyor, itiraf edeyim.

After Life, herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği, üç saatlik sürede izleyiciye tezat duyguları art arda ve yoğun bir şekilde yaşatan nefis bir yapım olmuş. İyi ki varsın Ricky Gervais!

İlginizi çekebilir: Netflix Dizi Önerileri

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan The Kominsky Method