Şehrin kalabalığı bir yana, mekanların ve menülerin aynılığına ara vermek isteyen, hatta bu sebeple dışarıda yemek yeme alışkanlığını bırakan İstanbullu’lara kış öncesi sıcacık bir öneri: yeni menüsüyle Ahali Teşvikiye.

Konum

ahali-tesvikiye-3
Ahali, Teşvikiye

Nereye gitsek aynı menü. Nereye gitsek aynı müzik. Ne sohbet edebiliyorsun ne yediğin yemeğin tadına varabiliyorsun. Her yemek ve her müzik ortamına göre tat verebilir tabii, fakat neredeyse tercih şansı bırakmayan ‘aynılık’ bıktırıyor… Birçok yemek pekala evde de yapılabilir, üstelik kötü müziğe ve kalabalığa maruz kalmamış oluruz değil mi? Zaten son aylarda artan maliyetler sebebiyle esnaf lokantasında bile hesap gittikçe kabarırken lezzet kalitesi düşmekte… İşte tam da bu nedenlerle aylardır bildiğim mekânlar dışında hiçbir yerde oturmuyordum. Aynı hissiyatı paylaştığım ve damak tadına güvendiğim arkadaşların önerisi Ahali Teşvikiye geçtiğimiz kıştan beri aklımdaydı, kısmet yenilenen menüyü tatmakmış.

ahali-tesvikiye-4
Ahali, Teşvikiye

Teşvikiye’de bir apartmanın giriş katı… Sadelik girişten itibaren kendini hissettiriyor. Öyle ki adresi dikkatle aramalısınız çünkü sokak yönünde ışıltılı bir tabela göremeyeceksiniz. Girer girmez açık mutfak ve bar selamlıyor. Dilerseniz barda oturup yemeklerin yapılışını izleyebilirsiniz. Biz öyle yaptık… Hem şefle sohbet hem de lezzet farkı yaratan sihirli dokunuşları izleme şansı yakaladık. Aydınlatma gözü yormuyor. Müzik ruhu dinlendiriyor: 90’lar pop, üstelik akustik! Ajda Pekkan, Yaşar, Tarkan, Nilüfer, Levent Yüksel… Kendini ‘mahallenin meze barı’ olarak tanımlayan mekan baştan sona bu tanımın hakkını veriyor. Burası dilerseniz yalnız gelip bara çekilebileceğiniz dilerseniz kalabalık bir grupla meyhane keyfi yaşayabileceğiniz bir adres.

ahali-tesvikiye-1
Ahali, Teşvikiye

Lezzetlere gelince vegan ya da etobur da olsanız, karbonhidrat canavarı ya da glutensiz diyet uzmanı da olsanız afiyetle yemek seçebilirsiniz. Biz bu ilk ziyarette farklı seçimler yaparak tadımlık bir masa oluşturduk. ‘Ortaya Soğuklar’dan Tatlı Patates, Bezelye ve Kereviz Püresi ile başladık. Ayvalık kökenli olduğu her halinden belli zeytinyağı ile geldi. Egeli ruhumu ilk lokmadan yakaladı… Salatalardan Rokalı Çingen Salatası’nı tercih ettik. Tazelik ve malzeme kalitesi açısından tam not!

Bir mantar âşığı olarak ‘Ortaya Sıcaklar’dan Trüflü Pazı Mantar Graten’de karar kıldım ki iyi ki öyle yapmışım. Mantarların pazı, krema ve kolot peyniri ile şenlendiği bu tabağı tavsiye ederim. Ardından Kerevit ile devam ettik. Tatlı su ıstakozu da denilen kerevitin mekana özel formülünü deniz ürünleri seven gurme damaklar not alabilir… Ortaya Sıcaklar’ı hijyen açısından her yerde yemeğe cesaret edemediğimiz Kokoreç ile tamamladık. İzmir’den geliyormuş, biz iki İzmirli’yi bir kez daha yakaladı. 🙂 Ana yemek siparişine geçmeden hem midemiz hem ruhumuz doydu. Akşamı şefin ısrarlı önerisi üzerine Badem Sufle ile taçlandırdık. Benim gibi gluteni sindiremeyen bünyelere müjde; unsuz, şekersiz üstelik buram buram badem kokan bir tatlı. Açıkçası ünlü pastanelerde bile böyle bir lezzete (üstelik evet unsuz, şekersiz!) rastlamayalı çok uzun zaman olmuştu. Günler geçmesine rağmen kokusu ve tadı benimle…

Ahali Teşvikiye şehre lezzet ve keyif katan bir mekan… Benzerlerinin artması dileğiyle…

Ahali Teşvikiye: InstagramKonum

Ahali Teşvikiye Adres: Teşvikiye, Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No:33, 34365 Şişli/İstanbul 

İlginizi Çekebilir: Naz Kavas’tan Yeni Nesil Meyhane: Avlu Ocakbaşı, Galatasaray