Son dönemin rağbet gören mekanlarından biri: Avlu Ocakbaşı. Üstelik Adanalılıklarıyla övünüyorlar, bir Adanalı olarak gidip görmesem olmazdı.

avlu meyhane

Avlu Ocakbaşı bu aralar birçok insanın dilinde. Konsept; kendi deyimleriyle: yeni nesil meyhane. Birçok Adanalı gibi benim için de ocakbaşı kültürü vazgeçilmez. Her reklamlarında Adanalı olduklarından dem vurmaları, mekana olan merakımı iyice arttırıyor. Rağbet çok olunca cuma akşamı için rezervasyonumuzu hafta içinden yaptırıp vakit kaybetmeden gidiyoruz.

avlu mezeler

Avlu Ocakbaşı

Güler yüzlü bir ekip tarafından karşılanıp masamıza geçiyoruz. Masada yeşillikler ve ezme var. İçecek ve meze siparişlerimizi verdikten sonra tadıma başlıyoruz. Başta atom (acı eşiği yüksek olanlar için şiddetle tavsiye edilir), girit ezme ve şakşuka olmak üzere denediğimiz bütün mezeler son derece taze ve lezzetli. Restorandaki Adanalılık’tan farklı olarak mezeler Ermeni mutfağından.

Ana yemek konusunda gerçekten iyiler. Etlere Adanalı eli değdiği çok belli. Kaburga, kanat, adana, kuşbaşı, ciğer hepsi son derece başarılı. Özellikle kuşbaşı diyorum, çünkü  kuşbaşı, çöp şiş kültüründen biraz daha farklıdır Adanalı için. Sonuç olarak Avlu Ocakbaşı etleriyle kalplerimizi fethediyor.

avlu ocak

Etlerden sonra en yüksek puan müzik seçimine gidiyor. 90’lar hepimizin hassas noktası ve belli ki Avlu Ocakbaşı bunu çok iyi biliyor. Sezen Aksu’dan, Emel Müftüoğlu’na nefis bir playlist hazırlamışlar sağolsunlar.

Gecenin sonuna noktayı tahinli, cevizli ve bol kaymaklı kabak tatlısıyla koyuyoruz ve tam anlamıyla gecemizi taçlandırıyoruz.

Avlu Meyhane

Kısaca özetlemek gerekirse; güzel müzik, güzel yemekler ve kesinlikle son derece kaliteli bir kitle. Avlu Ocakbaşı fiyat performans açısından hepimizi son derece memnun ediyor ve çekinmeden gidilecek mekanlar listesine üst sıralardan giriyor.

Not: Yasin Bey ve Aykut Bey’e misafirperverlikleri ve özverili davetleri için teşekkürler!

Adres: Yeni Çarşı Cad. No:32 Kat: -1 Beyoğlu/İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?