Son günlerde “yeni nesil meyhaneler” epeyce revaçta. Avlu Ocakbaşı ise belki de bu akımın ilklerinden. Mekanın eski binası Goethe-Institut’ün -2. katına kütüphane yapılmaya karar verince oradan ayrılmak zorunda kalan Avlu, yaklaşık 1 senedir yer arıyordu. O yüzden her şey yolunda giderken ara vermişlerdi. Ne mutlu ki sonunda mola bitti. Şimdi yeniden Avlu Ocakbaşı’ndayız! 

Konum

AVLU 3
Avlu Ocakbaşı

Avlu Ocakbaşı, Galatasaray Lisesi’nin sokağından aşağıya doğru inerken solda; eski Münferit’in yerinde. Koca bir avlu, iki güzel bahçe, geniş ve ferah bir atmosfer ile enfes lezzetler… Ara verdiğinden beri Avlu’yu özleyenler çoktur eminim. Burası yalnızca bu bahsettiklerimle de kalmıyor çünkü; müziğiyle de insana iyi geliyor.

Birçoğumuzun fazlasıyla sevdiğine emin olduğum müzikler çalıyor Avlu’da masaya oturduğumuz andan itibaren. Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, Jehan Barbur şarkılarının mutluluğu bünyemize tatlı tatlı geçerken, bir anda doksanların en güzel şarkılarını dinlemeye başlıyor. Bir yandan da yavaş yavaş masa doluyor…

İlk olarak mezeler… Mezelerden denediğimiz muhammara, sumaklı kaşık salata, kuru cacık ve patlıcan ezme bi’ harikaydı! Özellikle salata ve patlıcan bizi epeyce mutlu etti diyebilirim. Hemen ardından gelen pastırmalı humusu ise şahsen fazlasıyla lezzetli buldum. Sanırım sıcak humus severlerdenim ben de. Bunu Avlu’da keşfettim.

Ana yemek olarak, tavuk göğsü, kaşar, Antep fıstığı ile yapılan ve mekanın kendi ismini taşıyan “Avlu Kebap”ı sipariş ettik. Yumuşacık ve enfesti.

Avlu Ocakbaşı, et çeşitlerinde de fazlasıyla başarılı ve özenli. Her birini gönül rahatlığıyla masanıza isteyebilir, bu lezzet şöleni ile birlikte kendinizi gerçekten Adana’da veya Antep’te yiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Gecenin sonunda tatlı mı tatlı bir kapanışı, Gaziantep’teyken yiyip bayıldığım, yerinden gelen Koçak havuç dilim baklava ile yaptığımızı da belirtmeliyim. Avlu’nun, hafta sonu fix menüsü var, bununla birlikte her gün açık. Leziz kebap ve mezeler için yolunuzu, mutlaka Galatasaray’a, Avlu Ocakbaşı’na düşürmelisiniz.

#beyogluyeniden

Avlu Ocakbaşı Adres: Firuzağa Mahallesi, Yeni Çarşı Cd. No:19, 34430 Beyoğlu/İstanbul (Eski Münferit)

Avlu Ocakbaşı | instagram

İlginizi çekebilir: Selin Çelen’den “Banliyö İstanbul: Levent’te Bol Mezeli Mutlutluk”