Bir yer düşünün; ağzınıza attığınız her lokmada içinizi mutluluk kaplıyor. İşte Banliyö İstanbul tam olarak bu hissi verdi bize! Cuma akşamı, tüm haftanın yorgunluğunu atmak için kendimizi burada bulduk. Sıcak bir karşılamanın ardından masamıza birbirinden güzel mezeler gelmeye başladı.

2008 yılından beri mutfağın içinde olan Banliyö’nün yaratıcısı Gökhan Bey, 2014 senesinde MSA’daki eğitimini tamamlamış. İstanbul’un çeşitli yerlerinde mutfak şefliği yaptıktan sonra Banliyö İstanbul’u açmaya karar vermiş. Amacı Türk mutfağını, diğer dünya mutfakları arasında hak ettiği yerine getirmek. Anadolu’nun pek çok yerindeki unutulmuş lezzetleri tekrardan mutfağına getiriyor. Ve bu lezzetleri bizlere sunmaya çalışıyor. Peki sonuç mu? Sonuç, şahane…

Banliyö

Favorimiz olan kabaklı yoğurtlu mezelerden yalnızca bir tanesi… Süzme yoğurt, salatalık, reyhan ve erik ile gelen kuru cacık, içindeki baharatların uyumu ile hayran kaldığımız zıkkım, humus, patlıcan yoğurtlama da dillere destan. Mezelerin lezzetine inanamadık! Kullanılan zeytinyağı ve nar ekşisinin tadına bayıldık.

Leziz mezelerden sonra sıra ana yemeğe gelmişti ve biz oldukça heyecanlıydık. Seçimimizi firik bulguru üzerine tiftik dana kaburgadan yaptık. Yanında taze yeşillikler ile servis edilen bu tabağın sunumu da lezzeti kadar şahaneydi.

Ve geceyi ise yemelere doyamadığımız tiftik kuzu burger ile kapattık.

Banliyö

Çaylarımızı yudumlarken, şefimiz Gökhan Bey ile sohbete daldık. Yemeklerin lezzetinin sırrını ve nasıl bu kadar hafif olduklarını öğrenmek istedik. Yemeklerinde kullandığı her malzemeyi, büyük bir emekle Türkiye’nin doğru bölgelerinden getirtmeye çalışıyor. İstanbul’da bildiği ve yıllardır gittiği pazarlardan en taze sebze ve meyveleri alıyor.

Processed with VSCO with hb1 preset

İstanbul’da uzun zamandan beri özlediğim tatlara kavuşma fırsatını yakaladığım Banliyö, sık sık gideceğim yerler arasında yerini aldı.

Gittiğinizde kendinizi aile masasında hissedeceğiniz bu mekanda, Gökhan Bey ile sohbet etmeyi sakın unutmayın. Kim bilir belki birkaç mutfak sırrını öğrenme şansı bulabilirsiniz…

Şimdiden herkese afiyet olsun!

Banliyö İstanbul: Instagram – Konum

Banliyö İstanbul Adres: Konaklar Mahallesi, Akçam Cd No:3, 4. Levent, Beşiktaş/İstanbul

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Yak’o Sushi&Noodle