Ankara, pek çok sanatçı, şair ve yazara ilham veren, Türkiye’nin önemli müzik gruplarının kuruluşuna tanıklık eden bir şehir. İşte bu zengin müzik ve sanat kültürünün içinde, Ahzuita geçen yaz, kendine özgü konseptiyle Ankara’nın caz sahnesine yepyeni bir soluk getirdi.

Ahzuita, Arapça’da “alışveriş” anlamına geliyor. Mekanın kurucuları Didem & Yunus, Ahzuita’yı açarken, buranın farklı disiplinlerin bir araya geldiği, ilham veren ve üretim zincirini destekleyen bir sanat oluşumu olmasını hayal etmişler. İnsanları bir araya getirerek ortak ve güzel deneyimler yaşatsın, adı gibi, duygu ve fikir alışverişine imkan veren kolektif bir mekan olsun istemişler. 

1967’den beri kasap olan eski bir dükkânı kiralayıp mekanı dönüştürürken de Ahzuita için üç ana başlık belirlemişler: Müzik, alışveriş ve kafe. Ahzuita’nın kalbinde müzik var. Enstrümanlar her an bir müzisyenin performansına hazır şekilde kurulu duruyor. Tek seferde 25-30 kişiyi ağırlayabilen Ahzuita’nın bildiğimiz anlamda bir sahnesinin olmaması, izleyicilerle müzisyenler arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor. Böylece mekanın küçüklüğü avantaja dönüşüyor, izleyici olmaktan çıkıp müziğin parçası haline geliyorsunuz. 

screenshot-2024-06-01-at-21-54-27
Ahzuita I Fotoğraf: Didem Muti

Mekanda, ağırlıklı olarak caz müzik sahnelenirken, ayda bir geleneksel Türk müziği ve klasik müziğe de yer veriliyor. Ayrıca, ayda bir kez sahne, kendi bestelerini çalmak isteyen üretken müzisyenlere bırakılıyor. Instagram ve web sayfalarında yaklaşan etkinliklerin duyurusunu yapıyor; kimi konserlerin kaydını da Youtube hesabından paylaşıyorlar.

Mekan, aynı zamanda bir sanat galerisi ve mağaza. Ankaralı yerel sanatçıların ve üreticilerin eserleri Ahzuita’nın mağaza kısmında yer buluyor. Cafe kısmında ise sağlıklı atıştırmalıklar ve mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanan günlük menüler bulunuyor. Kahve ve bitki çaylarının yanı sıra, Anadolu’nun en özel ve leziz üzümlerinden üretilen şarapların yer aldığı alkollü içecek servisi de var.

Ankara’nın kültür sahnesine özgün bir katkı sunan Ahzuita hem sosyalleşmek hem de müziğe doymak için keyifli bir adres!

Kapak Fotoğrafı: Didem Muti

İlginizi çekebilir: Esra Esma Hamurcu’dan Sığınak