1 Aralık’ta vizyona giren Aile Arasında televizyondaki komedi dizileriyle yakından tanıdığımız Gülse Birsel’in senarist olduğu ilk film olması açısından eksik bir film gibi gözükebilir. Fakat Engin Günaydın, Erdal Özyağcılar, Demet Evgar, Gülse Birsel, Derya Karadaş ve Fatih Artman gibi komedi alanında duayen ve parlayan yıldızlar yer aldığı güçlü kadrosu sayesinde beklentileri yükseltmenizde hiçbir sakınca yok!

aile-arasinda-1200×800

Filmin ana karakteri avizeci Fiko (Engin Günaydın); bir akşam evine geldiğinde karşısında tam 21 yıl evli kaldıktan sonra kendisinden birden ayrılmak isteyen eşini bulur. Sonrasında da beklenmedik olaylar dizisi Fiko’nun peşini hiç bırakmaz. Arka planday Cihangir’den Adana’ya uzanan bir düğünün hikayesi konu edilirken, filmin merkezindeyse uyumsuz karakterlere sahip bireylerle farklı yapılara sahip iki aile arasındaki kültürel çatışmalar yer alıyor.

3127500

Engin Günaydın’ın avizeci Fiko tiplemesinin daha önceden bildiğimiz Burhan Altıntop karakterinden aşağı kalır yanı yok. Komedi anlamında çok iyi bir performans ortaya koyan Demet Evgar ve Engin Günaydın, aynı başarıyı, dram sahnelerinde de gösteriyor. Bu başarı, aralarındaki uyumun bir sonucu.

Türk komedi sinemasının en büyük sıkıntısı olan bel altı espriler ile güldürme, bu filmde yerini durum komedisi ile güldürmeye bırakıyor. Diğer yandan Gülse Birsel’in eserlerinin ortak yanı, başrol oyuncularının yanı sıra yan karakterlerin de oldukça güçlü olması. Bu filmde de, bu ortak nokta çok rahat görülüyor. Zira Ayta Sözeri ve Derya Karadaş’ın birçok sahnesi, başrol oyuncularından daha çok dikkat çekiyor ve fazlasıyla güldürüyor.

3099375

Filmin rahatsız eden yanlarından birisi, bazı sponsorların film içerisinde adeta izleyicinin gözüne sokulması. Ayrıca film örgüsü içinde bazı mekân geçişlerinin arada bir bağlantı olmadan aniden yaşanması da tatsız bir durum oluşturarak genel akışa ciddi zararlar veriyor.

Komedi unsurunun yanı sıra film; aşk, dostluk, aile ve namus konularına da değiniyor. Örneğin müzikholde vokalistlik yapan kadınların toplum içindeki bazı kesimlerce “namussuz” olarak nitelendirilmesi, film içinde adeta eleştiri yağmuruna tutuluyor. Film, trans bireyler hususunda toplumsal mesajlar vermekten de geri durmuyor.

56014

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi diziler yoluyla Türk komedi kültürünü en saf haliyle gözler önüne seren Gülse Birsel, aynı başarıyı beyazperdede de gösterecek gibi görünüyor. Gülmek için biraz farklı bir komedi filmi arıyorsanız, Aile Arasında tam da sizin için. Emin olun, gerek zamanınıza gerekse ödediğiniz paraya değecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Ödüllü Türk Filmleri