Belki hatırlarsınız, yıllar önce aile dizimi nedir üzerine bir yazı yazmıştım. İlk aile dizimi deneyimim üzerine yazmıştım o yazıyı, çok etkilenmiştim hatırlıyorum. Üzerine İstanbul Healing Academy’de katıldığım 3 gün süren Atalardan Gelen Şifa ve Aile Dizimi seminerinden bahsetmiştim. Aile dizimi terapisi hala çok ilgimi çekiyor ve seviniyorum ki, bu konuda yapılan çalışmalar, açılan alanlar çoğalıyor. Bu yazımda, aile dizimi terapisi ile ilgilenen ve bu alanda derinleşmek isteyenlere, beni heyecanlandıran ve şu ana kadar bana katkı sunmuş olan bazı öneriler paylaşmak istiyorum.

Aile Dizimi Terapisi | Fotoğraf: https://familyconstellation.co.uk/

“Hastalandığında iyileştirilecek bir beden yoktur. Affedilecek bir hatıra, teşekkür edilecek bir geçmiş, temizlenecek bir zihin vardır” diyor, aile dizimi terapisini dünyaya tanıtmış olan Alman psikoterapist Bert Hellinger. Aile dizimi, sistem dizimleri olarak da biliniyor ve sanıyorum ki, ortaya çıkışı otuz yıldan daha eski. En temelde aile dizimi terapisi, ailelerin nesiller boyu birbirlerine görünmez bağlarla bağlı olduğu anlayışını benimsiyor; bireyi, içinde doğduğu ailenin şekillendirdiğine inanıyor. 

Siz de benim gibi aile dizimi terapisini merak ediyor, bu yaklaşımın derinliklerini keşfetmeye ilgi duyuyorsanız birazdan paylaşacağım öneriler yolculuğunuza katkı sunabilir. İlki, bu yaklaşımı uzmanlarından birebir dinlemek ve deneyimlemek. Bunun için Türkiye’de çok değerli alanlar açan merkezler, oluşumlar var. İlki, İstanbul Healing Academy tarafından 18-22 Mayıs tarihleri arasında Bodrum Karakaya Retreat’te gerçekleşecek olan Aile Dizimi Festivali. Svagito Libermaster’dan Eric Lopez’e, Feride Gürsoy’dan Devrim Akkaya’ya; yirmiden fazla uzmanın beş gün boyunca aynı alanda iki-üç salonda aile dizimi, sistemik ritüeller, meditasyon alanlarında farklı çalışmalar yapacağı festival, sabahları yoga pratikleriyle başlayıp akşamları müzik dinletileri ile noktalanıyor olacak. 

Aynı zamanda, yine Bodrum Karakaya Retreat’te 8-12 Haziran tarihlerinde Göksel Karabayır ile Konselasyon Kampı gerçekleşecek. Göksel Karabayır, kamp boyunca açacağı alanlarda sevgili hocası, usta Bert Hellinger’in iç görü, sezgi, uygulama ve teorilerinden, Prof. Dr. Franz Ruppert’in uygulama ve teorilerinde;  travma ve bağlanma teorileri, ego savunma mekanizmaları, Freud‘un dürtü kuramı, Melanie Klein’ın nesne ilişkileri kuramından katkı alıyor.

Sevginin Kökleri | Fotoğraf: Instagram / @pozitifpsikolojikdanismanlk

Gelelim diğer önerilerime… Evinizin konforunda veya bir deniz kenarında ya da bir ağacın gölgesinde dinlenirken bir yandan da kendi zamanınızda aile dizimi terapisi ile ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz kitaplardan bahsetmek isterim. İlki, Bert Hellinger’in ‘Sevginin Kökleri’ kitabı. Alt başlığı “Bir Aile Dizimi Rehberi” olan kitap, aile dinamiklerinin temelini anlayıp öğrenmek isteyen herkesin için tam anlamıyla bir kılavuz niteliğinde olduğu gibi, sunduğu kısa çalışmalar ve uygulama önerileriyle de okuduklarınızı kendi hayatınızda da bir miktar deneyimleyebilmeniz için fırsatlar sunuyor. Ve yine Hellinger’ın kaleminden çıkan, ‘Sevgi Düzenleri’ kitabı… Kitap, aile dizimi terapisinde bir arada işleyen üç yasadan etraflıca bahsediyor: aidiyet, düzen ve denge yasaları. Oldukça değerli bir kaynak. 

Seninle Başlamadı | Fotoğraf: Instagram / @kitaplarladilek 

Son olarak, psikolog Mark Wolynn’in yazarı olduğu ‘Seninle Başlamadı: Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri ve Sorunların Üstesinden Gelmenin Yolları’ adlı kitabı listenize eklemenizi öneririm. Kitap, Mark Wolynn’in nesiller arasında bilmeden edinilmiş korku, duygu ve davranışlardan oluşan kalıtsal aile yapılarını, San Francisco’daki Kalıtsal Aile Travmaları Enstitüsü’nde gerçekleştirdiği deneysel gözlemleriyle yazdığı bir sentez. 

Bonus bir öneri daha! Benim gibi makale delisi olanlar için, aile dizimi terapisi üzerine kıymetli bulduğum bir makale önereceğim. Cyprus Turkish  Journal of Psychiatry & Psychology’de yayınlanmış olan, Nesrin Duman tarafından yazılmış “Bert Hellinger ve Aile Dizimi Terapisi” makalesine mutlaka göz atın derim. Aile dizimi terapisini anlamak, yaklaşımın temelini oluşturan bazı önemli kavramları zihninizde netleştirmek, duyguların bu yaklaşım içerisindeki yerini kavramak ve daha fazlası için kıymetli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Güzel keşifler… 

Kapak fotoğrafı: naturaltherapypages.com.au