Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte, Chloé Zhao imzalı Nomadland’in En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil üç ödül kazandığı, oyunculuk kategorilerinde sürprizlerin yaşandığı 93. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

Öncelikle hatırlamak isteyenlere, Oscar adayları

93. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

akademi ödülleri - amanda seyfried
Amanda Seyfried ve Armani Privé elbisesi

Törenin yaklaşık bir buçuk saat öncesinde başlayan özel yayın, En İyi Özgün Şarkı adaylarının Akademi Müzesi çatısında çekilen ve banttan yayınlanan performanslarıyla zengin bir yayın olarak başladı ve röportajlardan ibaret kırmızı halı bölümüne biraz renk kattı. (Aslında bu renge ihtiyacı olanın törenin ta kendisi olduğunu acı bir şekilde öğrenecektik.) Kırmızı Halı’da, pandemi önlemleri nedeniyle törene sınırlı sayıda isim katıldığından, bu yıl adaylar ve sunucular dışında Hollywood yıldızlarını görmemiz mümkün olmadı. Dikkat çeken isimler için kadınlarda Angela Bassett, H.E.R., Regina King, Vanessa Kirby, Carey Mulligan, Amanda Seyfried ve Zendaya‘nın, erkeklerde ise Leslie Odom Jr., Lakeith Stanfield ve Alan Kim‘in isimlerini googlelayabilirsiniz. Gecenin dj’i Questlove‘ın altın Crocs’larının da çok konuşulduğunu eklemeliyim.

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Geçtiğimiz yıl gözlerimizin önünde tarihin yazıldığı 92. Akademi Ödülleri töreninin ardından gelen pandemi, tüm bu ödül sezonunu belirsizliklere, hevessizliklere, değişikliklere ve bozulan geleneklere sürüklemişti. Birkaç ay ertelenen törenin yapımcılığını Oscar ödüllü yönetmen Steven Soderbergh‘in üstlendiğini ve törenin her şeye rağmen fiziksel olarak gerçekleştirileceğini öğrendiğimizde, tüm bunları telafi edecek, dinamik bir tören izleyeceğimizi düşünerek mutlu olmuştuk. Üstelik adaylar ilk kez bu kadar çeşitli, bağımsız yapımlar büyük bütçeli yapımlardan buldukları boşlukta ilk kez bu kadar görünürdü. Fakat Soderbergh’in töreni, ödül sezonun kendisi gibi, her şeyin belirsiz ilerlediği, herkesin hevessiz olduğu, her şeyin değiştiği ve geleneklerin bozulduğu bir şekilde ilerledi. Kısacası, yıllardır attığım bu ara başlık, yani “gecenin izlemeye değer anları” için tek bir yanıtım var: Yok.

akademi ödülleri - regina king
Regina King | Fotoğraf: ABC/Getty Images

Törenin açılış jeneriğini, Regina King‘in görkemli yürüyüşü eşliğinde tek plan çekilmiş bir şekilde yapmak beklentileri oldukça yükseltmişti oysaki – bu yüzden gerçekten izlemek için bir şeyler arıyorsanız açılış jeneriğine göz atabilirsiniz. Israrla töreni izlemek istiyorsanız, In Memoriam bölümünün ironik bir şekilde törenin en dinamik sekansı olduğunu, normalde 45 saniye süre tanınması gerekirken her biri iki dakikayı bulan ödül konuşmalarının tek bir kez bile kesilmediğini, En İyi Film, Belgesel, Animasyon ve Uluslararası Film kategorileri haricinde filmlerden tek bir klibin gösterilmediğini, En İyi Film ödülünün oyuncu ödüllerinden önce takdim edildiğini (?) bilmelisiniz. Özetle, tam anlamıyla saçma sapan bir prodüksiyon izlemeye hazır olun.

akademi ödülleri - youn yuh-jung
Youn Yuh-jung | Fotoğraf: Chris Pizzello/Pool/Getty Images

Teşekkür konuşmalarında, ödül sezonu boyunca inanılmaz içten ve komik ödül konuşmaları yapan Youn Yuh-jung yine çok sempatikti (SAG ve BAFTA çevrim içi törenlerindeki ödül konuşmalarını özellikle izlemenizi öneriyorum), Daniel Kaluuya ise oldukça sıkıcı ve uzun ödül konuşmasının finalini tatlı bir espriyle yaptı. Chloé Zhao ve Frances McDormand, sezon boyunca o kadar ödül kazandılar ki, artık biraz konuşma yapmaktan sıkıldıklarını hissetmekle birlikte, beni oldukça sevindiren ödüller olduğu için açıp açıp dinlemekte bir sakınca görmezdim diye düşünüyorum.

Son olarak belki, ödülü sekizinci kez kaybeden Glenn Close‘un törende ne aradığı belirsiz bir müzik quizi molasındaki bilgisi ve dans hareketleriyle adeta kendi kendiyle dalga geçip yıldızlaşmasını izlemek isteyebilirsiniz.

Ve 93. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

akademi ödülleri - nomadland
Nomadland yapımcıları | Fotoğraf: Chris Pizzello/Pool/Getty Images

Kazananlara gelecek olursak, gecede en fazla ödülü alan film, 3 ödülle (Film, Yönetmen, Kadın OyuncuChloé Zhao imzalı Nomadland oldu. İlk kez En İyi Yönetmen kategorisinde iki kadının birden yer aldığı bu yılda, tarihte En İyi Yönetmen Oscar ödülünü kazanan ikinci kadın Chloé Zhao olurken, filmin yapımıcısı ve başrol oyuncusu Frances McDormand da bu iki ödülü birden alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Üstelik, yılın En İyi Yönetmen adayları arasındaki diğer kadın olan Emerald Fennell de, filmi Promising Young Woman ile En İyi Özgün Senaryo Oscar ödülüne layık görüldü.

akademi ödülleri - emerald fennell
Emerald Fennell | Fotoğraf: Todd Wawrychuk/A.M.P.A.S/Getty Images

Gecede 2’şer ödül alarak Nomadland‘i izleyense tam altı film var: En İyi Film adaylarından The Father, Judas and the Black Messiah, Mank ve Sound of Metal, ayrıca Ma Rainey’s Black Bottom ve Soul. Dört oyuncu ödülünden yardımcı oyuncu ödülleri sezon boyunca farklı törenlerde de ödüllendirilen iki kişiye, Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) ve Youn Yuh-jung‘a (Minari) giderken, son ana kadar sürprizlere açık olan başrol oyuncu kategorilerinde Anthony Hopkins (The Father) ve Frances McDormand (Nomadland) galip geldi. Zamansız ölümünün ardından sezon boyunca birçok ödüle layık görülen Chadwick Boseman, düşünüldüğü ve hak ettiği gibi uğurlanamazken, Anthony Hopkins ikinci Oscar ödülünün yanı sıra, Oscar kazanan en yaşlı oyuncu ünvanını da kazanmış oldu. Gecenin sürprizleri arasında Nomadland‘in görüntü yönetmenliği ödülünü Mank‘e kaptırması ve Judas and the Black Messiah‘nın son ana kadar belirsizliğini koruyan En İyi Özgün Şarkı kategorisinde, One Night in Miami, The Life Ahead ve Eurovision Song Contest: The Story of the Fire Saga gibi iddialı rakiplerinin arasından sıyrılması sayılabilir.

akademi ödülleri - nomadland
Nomadland (2020, Chloé Zhao)

93. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

En İyi Film: Nomadland
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Orijinal Senaryo: Promising Young Woman
En İyi Uyarlama Senaryo: The Father
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)
En İyi Animasyon: Soul
En İyi Yabancı Dilde Film: Druk / Another Round (Danimarka)
En İyi Belgesel Film: My Octopus Teacher

akademi ödülleri - sound of metal
Sound of Metal (2019, Darius Marder)

En İyi Kurgu: Sound of Metal
En İyi Görüntü Yönetimi: Mank
En İyi Orijinal Müzik: Soul
En İyi Orijinal Şarkı: “Fight for You” (Judas and the Black Messiah)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Mank
En İyi Kostüm Tasarımı: Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Görsel Efektler: Tenet
En İyi Ses: Sound of Metal
En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers
En İyi Kısa Animasyon: If Anything Happens I Love You
En İyi Kısa Belgesel: Colette

akademi ödülleri - the father
The Father (2020, Florian Zeller)

93. Akademi Ödülleri’nden notlar böyle, bir dahaki Akademi Ödülleri gecesinde görüşmek üzere!

Gecenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.