Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte, yılın dev prodüksiyonlarından, Christopher Nolan imzalı Oppenheimer’ın En İyi Film dâhil 7 ödül kazandığı, Poor Things ve The Zone of Interest gibi yapımların ödüllendirildiği, Ryan Gosling’in “I’m Just Ken” performansının damga vurduğu 96. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

Öncelikle hatırlamak isteyenlere, Oscar adayları

96. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

Zendaya

Her zamanki gibi Kırmızı Halı bölümüyle, göz kamaştırarak başlayan 96. Akademi Ödülleri gecesinde sıkıcı seçimlerin arasından sıyrılan isimler de tabii ki vardı: Zendaya, Carey Mulligan ve Lupita Nyong’o gibi isimler giydikleri elbiselerle konuşulurken, erkeklerde alışılmış takım elbise ve smokinlerin dışına çıkan Ryan Gosling, Colman Domingo ve Ramy Youssef gibi isimler dikkat çekiciydi.

Ryan Gosling

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Son yıllarda bazı ödülleri canlı yayınlamama noktasına kadar varan kötü kararların ardından, Oscar takipçilerini oldukça mutlu eden bir törendi 96. Akademi Ödülleri töreni. Olması gerektiği gibi tüm ödüller canlı yayınlandı, tüm şarkı adayları canlı performanslarla törende yer aldı. Fakat bunlara ek olarak oyunculuk adaylarının her birini geçmişte ödül kazanan oyuncuların övgülerle sunduğu, 2009’daki o çok ilgi görmüş format geri getirildi. Jimmy Kimmel’ın geleneksel açılış monoloğu yılın öne çıkan yapımlarına ve konuk isimlere dair komik göndermelerle doluydu fakat bir noktada filmlerin uzunluğu ile dalga geçme kolaylığını da kaçtı. Gecenin en eğlenceli anlarında Ryan Gosling ve onlarca dansçı Barbie’nin “I’m Just Ken” şarkısını seslendirdi, John Cena En İyi Kostüm ödülünü sunmak için sahneye çıplak çıktı.

Robert Downey Jr., Da’Vine Joy Randolph, Emma Stone ve Cillian Murphy

Ödül konuşmalarında, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Da’Vine Joy Randolph, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçilen Robert Downey Jr., En İyi Uluslararası Film seçilen The Zone of Interest‘in yönetmeni Jonathan Glazer öne çıktı.

Ve 96. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

Kazananlara gelecek olursak, gecede en fazla ödülü alan film, En İyi Film dahil 7 ödülle Oppenheimer (Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Kurgu, Görüntü Yönetmenliği, Orijinal Müzik) oldu. Onu 4 ödülle Poor Things (Kadın Oyuncu, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı, Makyaj ve Saç Tasarımı) ve 2 ödülle The Zone of Interest (Uluslararası Film, Ses). Billie Eilish ile Finneas (Barbie), besteci Ludwig Göransson (Oppenheimer), oyuncu Emma Stone (Poor Things) ve animasyon ustası Hayao Miyazaki (The Boy and the Heron) ikinci Oscar ödüllerine uzandı.

96. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

Oppenheimer

En İyi Film: Oppenheimer
En İyi Yönetmen: Christopher Nolan (Oppenheimer)
En İyi Orijinal Senaryo: Anatomy of a Fall
En İyi Uyarlama Senaryo: American Fiction
En İyi Erkek Oyuncu: Cillian Murphy (Oppenheimer)
En İyi Kadın Oyuncu: Emma Stone (Poor Things)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)
En İyi Animasyon: The Boy and the Heron
En İyi Yabancı Dilde Film: The Zone of Interest (Birleşik Krallık)
En İyi Belgesel Film: 20 Days in Mariupol

Poor Things

En İyi Kurgu: Oppenheimer
En İyi Görüntü Yönetimi: Oppenheimer
En İyi Orijinal Müzik: Oppenheimer
En İyi Orijinal Şarkı: “What Was I Made For” (Barbie)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Poor Things
En İyi Kostüm Tasarımı: Poor Things
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Poor Things
En İyi Görsel Efektler: Godzilla Minus One
En İyi Ses: The Zone of Interest
En İyi Kısa Film: The Wonderful Story of Henry Sugar
En İyi Kısa Animasyon: War Is Over!
En İyi Kısa Belgesel: The Last Repair Shop

96. Akademi Ödülleri’nden notlar böyle, bir dahaki Akademi Ödülleri gecesinde görüşmek üzere!

Gecenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.